Πρόσωπο των 90'ς

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.159
Αντιδράσεις
15.611
Ένα θέμα για το ποια πρωταγωνίστρια των 90'ς δραματικής σειράς ξεχωρίσατε στα σηριαλ που ειδαμε/ στυλ, ερμηνεια, υποκριτικη ικανότητα , παρουσια, συνεντευξεις όλα παίζουν ποια νομιζετε πως θα ονομαζότανε πρόσωπο των 90'ς: ποια καθόρισε εκείνη την δεκαετία

πάμε , μερικές ηθοποιοι που μας απασχόλησαν:

Μυρτώ Αλικάκη

Ευαγγελία Βαλσαμά

Μαρία Ναυπλιώτου

Αντζελα Γκερέκου

Μιμι Ντενίση

Αλεξανδριανη Σικελιανού

Βάνα Μπάρμπα

Πέγκυ Τρικαλιωτη

Ναντια Δεληγιαννη

Πεμυ Ζουνη

Θεμις Μπαζακα

Γωγω Μπρεμπου

Παναγιωτα Βλαντη( η λυγερή)

Καρυοφυλλιά Καραμπέτη

Νονη Ιωαννίδου

Φιλαρετη Κομνηνού

Γεωργια αποστολου

είναι και άλλες πολλές σιγουρα και πολλες ακομα εξαιρετικές
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα επέλεγα πρώτη τη Μυρτώ Αλικάκη που έγινε γνωστή στην ελληνική τηλεόραση με το ρόλο της στη δραματική σειρά ''Αναστασία'' (mega channel), πραγματικά ήταν ένας πολύ τολμηρός ρόλος...

Επειτα θα επέλεγα τη Θέμιδα Μπαζάκα και την Πέμυ Ζούνη για τη συμμετοχή τους στη δραματική σειρά ''Γυναίκες'' (Mega Channel), ήταν μια σειρά που μου άρεσε, αν και δεν την παρακολουθούσα τακτικά και δεν καταλάβαινα την υπόθεσή της...
 
Εκτιμουσα παντα τη Θεμιδα Μπαζακα. Την εβλεπες παντου, σε ενα πολυ ευρυ ρεπερτοριο. Επαιζε ανετα απο δραματα μεχρι κωμωδιες, ακομα και στο καμμενο "Επιθεση του Γιγαντιου Μουσακα". Ειχε μια κρυμμενη ομορφια που απο "θειτσα" ή στριμμένη ηλικιωμενη μπορουσε να γινει μια πολυ γοητευτικη μιλφ. Επιπλεον εχει μια γλυκυτατη φωνη την οποια ειχαμε απολαυσει σε εκφωνησεις και διαφημισεις.

Απο θεμα ομορφιας θαυμαζα με διαφορα την Ευαγγελια Βαλσαμα. Χωρις να θελω να την αδικισω και να πω οτι δεν αξιζε σε κατι αλλο.

(ασχετο, αλλα παντα δυσκολευομουν να ξεχωρισω τη Φιλαρετη Κομνηνου και τη Μαρια Ναυπλιωτου :xm: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω βαλσαμα θα διαλεγα λογω των δυο ρολων της στην μυρτω και στην πολις ως αγγελινα. Κρατα ολο το εργο πανω της και τους δυο ρολους τους αγαπησα'ηταν γυναικες με τα καλα και τα στραβα τους. Και μετα Αγγελικουλα δηλ. Σικελιανου αγγελικη φιγουρα! τι ομορφη κοπελα της αναγεννησεως/και οι δυο βαλσαμα και σικελιανου χαθηκανε οπως και η δεληγιαννη. Δεν ξαναπαιξαν

Ξεχωριζω και τον ρολο της νονης ιωαννιδου στα :σκονισμενα συννεφα. Και αυτη χαθηκε. Ποσο ενας ρολος μπορει να σε συντροφευσει! Τωρα αν μου ελεγες να διαλεξω στα 90'ς και γω αλικακη θα διαλεγα το στυλ της υιοθετηθηκε οσο κανενα αλλο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θα έλεγα Ντενιση η Μπάρμπα..
 
viking4a είπε:
Εγώ θα έλεγα Ντενιση η Μπάρμπα..
Ως συνεντευξεις και εξωφυλλα ναι δεν το συζηταμε ηταν η δεκαετια τους. Και πολλοι ρολοι έπισης

Η Μπρεμπου ειναι πολυ γλυκεια κοπελα την εχω δει και απο κοντα αν αρχιζε την καριερα της απο τις αρχες του 90 θα κανε παρα πολλα. Θα ηταν σημειο αναφορας για τα 90 ς Ηταν ομως τοτε μικρουλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι πολύ δύσκολο, πλέον, για κάποιον/κάποια ηθοποιό να «καθορίσει» μία ολόκληρη δεκαετία.

Τώρα πια αυτοί που διαχειρίζονται τα χρήματα και παίρνουν τις αποφάσεις συνήθως δεν επιθυμούν να δίνουν πολλή δύναμη σε ένα και μόνο άτομο.

Ακόμα κι όταν θέλουν να «επιβάλλουν» κάποιο πρόσωπο, σήμερα είναι πιο δύσκολο να το καταφέρουν.

Τέλος, έχει σημασία και με ποια έννοια «καθορίζει» κάποιος την εποχή του.

Πολλά μπράβο στις Αλικάκη και Καραμπέτη που κατάφεραν να ξεφύγουν από την τυποποίηση και την αρχική εικόνα του sex symbol. Ακριβώς το αντίθετο από τις Γκερέκου και Μπάρμπα, οι οποίες ούτε ενδιαφέρθηκαν ούτε είχαν τα καλλιτεχνικά εφόδια να πετύχουν κάτι τέτοιο.

Οι αξιόλογες Ζούνη και Μπαζάκα ήταν ήδη γνωστές από την προηγούμενη δεκαετία. Στη Ζούνη (ίσως περισσότερο κι απ' όσο στις Γκερέκου και Μπάρμπα) με ενόχλησε πάρα πολύ η κάθοδος στην πολιτική, σε μία περίοδο μάλιστα καθόλου «ανύποπτη».

Η Ντενίση ήταν επίσης γνωστή από τη δεκαετία του '80 και συνεχίζει στο ίδιο περίπου μοτίβο μέχρι σήμερα. Από πλευράς ταλέντου εννοείται ότι δεν μπορώ να την τοποθετήσω στο ίδιο επίπεδο με ορισμένες από τις άλλες ηθοποιούς που αναφέρεις, Αριάδνη. Από πολλές απόψεις, πέραν της υποκριτικής, είναι ειδική κατηγορία από μόνη της.

Οι πολυδιάστατες ερμηνευτικά Δεληγιάννη και Τρικαλιώτη πάντα μου άρεσαν, όμως δεν μπορείς να πεις ότι καθόρισαν τη δεκαετία του '90.

Η Ναυπλιώτου μου άρεσε πολύ στην «Αίθουσα του Θρόνου», αλλά δυστυχώς δεν έχω παρακολουθήσει την πορεία της έκτοτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αισυμνήτης είπε:
Είναι πολύ δύσκολο, πλέον, για κάποιον/κάποια ηθοποιό να «καθορίσει» μία ολόκληρη δεκαετία.Τώρα πια αυτοί που διαχειρίζονται τα χρήματα και παίρνουν τις αποφάσεις συνήθως δεν επιθυμούν να δίνουν πολλή δύναμη σε ένα και μόνο άτομο.

Ακόμα κι όταν θέλουν να «επιβάλλουν» κάποιο πρόσωπο, σήμερα είναι πιο δύσκολο να το καταφέρουν.

Τέλος, έχει σημασία και με ποια έννοια «καθορίζει» κάποιος την εποχή του.

Πολλά μπράβο στις Αλικάκη και Καραμπέτη που κατάφεραν να ξεφύγουν από την τυποποίηση και την αρχική εικόνα του sex symbol. Ακριβώς το αντίθετο από τις Γκερέκου και Μπάρμπα, οι οποίες ούτε ενδιαφέρθηκαν ούτε είχαν τα καλλιτεχνικά εφόδια να πετύχουν κάτι τέτοιο.

Οι αξιόλογες Ζούνη και Μπαζάκα ήταν ήδη γνωστές από την προηγούμενη δεκαετία. Στη Ζούνη (ίσως περισσότερο κι απ' όσο στις Γκερέκου και Μπάρμπα) με ενόχλησε πάρα πολύ η κάθοδος στην πολιτική, σε μία περίοδο μάλιστα καθόλου «ανύποπτη».

Η Ντενίση ήταν επίσης γνωστή από τη δεκαετία του ΚΌ80 και συνεχίζει στο ίδιο περίπου μοτίβο μέχρι σήμερα. Από πλευράς ταλέντου εννοείται ότι δεν μπορώ να την τοποθετήσω στο ίδιο επίπεδο με ορισμένες από τις άλλες ηθοποιούς που αναφέρεις, Αριάδνη. Από πολλές απόψεις, πέραν της υποκριτικής, είναι ειδική κατηγορία από μόνη της.

Οι πολυδιάστατες ερμηνευτικά Δεληγιάννη και Τρικαλιώτη πάντα μου άρεσαν, όμως δεν μπορείς να πεις ότι καθόρισαν τη δεκαετία του ΚΌ90.

Η Ναυπλιώτου μου άρεσε πολύ στην «Αίθουσα του Θρόνου», αλλά δυστυχώς δεν έχω παρακολουθήσει την πορεία της έκτοτε.
Έναν ρολο έπαιξε η ναυπλιωτου στα 90ς μα τι ρολο/πολλες φορες και ένας ρόλος μας μαγευει
 
Την έχω δει, επίσης, στη "Χορωδία του Χαρίτωνα" και στο "Δέκα".

Ήταν, όμως, άλλη η αίσθηση που σου έδινε στην "Αίθουσα του Θρόνου".

Ήταν ο ρόλος βλέπεις...

Όμως κι αυτή ήταν ικανή και τα έβγαλε πέρα.

Στη σειρά είχαν «προσγειώσει» ελαφρώς τους χαρακτήρες της Γλαύκης και του Λουκά.

Μάλλον φοβήθηκαν πως θα φαινόντουσαν υπερβολικά αλαφροΐσκιωτοι στα μάτια των «πολλών».

Παραλίγο να χαλάσουν και το ωραίο φινάλε του βιβλίου, έτσι όπως έβαλαν τη Γλαύκη προς στιγμήν να συνέρχεται, μόνο και μόνο για να πει στο Λουκά «πιασάρικες» μελοδραματικές μπούρδες για παιδιά, γάμους και πανηγύρια...

Οι δύο αυτοί χαρακτήρες ήταν λιγότερο «σαρκικοί» στο βιβλίο.

Ακόμα και η «συνάντησή» τους στο Νεκρό Χωριό στο βιβλίο ήταν «αλλιώς»...
 
Να σου πω πως στο αντιστοιχο θρεντ θα δεις πως τα παιδια αγαπησαν την αιθουσα γιατι ακριβως ειχε καποιες διαφορες απο το βιβλιο
 
Η "Αίθουσα του Θρόνου" ήταν πολύ καλή παραγωγή.

Υπήρχαν πολλοί λόγοι για τους οποίους θα μπορούσε να την αγαπήσει κάποιος.

Δεν νομίζω οι αλλαγές σε σχέση με το βιβλίο να ήταν ο κυριότερος.

Μπορεί, ωστόσο, μέχρις ενός σημείου να έπαιξαν κι αυτές έναν ρόλο.

Για να επανέλθω στο αρχικό ερώτημά σου:

Τη δεκαετία του '90 δεν υπήρξε κάποια ηθοποιός που "καθόρισε" την συγκεκριμένη περίοδο στον ίδιο βαθμό που, καλώς ή κακώς, το πέτυχε στην εποχή της η Βουγιουκλάκη.

Πέρα από τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, αυτό πιστεύω ότι οφείλεται και στη μεγαλύτερη ανομοιογένεια που είχε αρχίσει πλέον να διακρίνει την ελληνική κοινωνία.

Διαφορετικές ηθοποιοί, μέσα από διαφορετικούς ρόλους, μπορούσαν να εκφράσουν διαφορετικά μέρη της κοινωνίας, μικρότερα ή μεγαλύτερα, και περιστασιακά να γνωρίσουν μεγάλη επιτυχία (πχ η Αλικάκη στην "Αναστασία"), επιτυχία όμως την οποία δεν ήταν σίγουρο ότι θα «κουβαλούσαν» ως προίκα στην μετέπειτα πορεία τους.
 
Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου γι αυτο και πεφτουν πολλα ονοματα και ειναι τοσο ομιχλωδες και το προσωπο. Με μια γνωστη που μιλαγα μου ειπε πως αυτην που θυμαται εντονα απο το 90 ειναι η Κοραλια Καραντη στο κοκκινο φεγγαρι και αυτη θα επελεγε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκ μέρους των early-20s άντρες εκείνη την εποχή ψηφίζω Μαρίνα Τσιντικίδου :D
 
Η Τσιντικιδου ηταν ένα από τα μεγάλα σουπερ μοντελ του 90 και πολυφωτογραφισμένη αλλα ηθοποιος δραματικής σειρας που σημάδευσε τα 90'ς όχι δεν θυμάμαι κατι αλλο
 
Πίσω
Μπλουζα