Πρόταση: Αναπαράσταση μιας τηλεοπτικής ημέρας της δεκαετίας του ΄80

zxspec83

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2009
Μηνύματα
226
Αντιδράσεις
21
Παιδιά, έχει περάσει από το μυαλό σας η ιδέα να οργανωθεί μια αναπαράσταση μιας ολόκληρης τηλεοπτικής ημέρας της δεκαετίας του '80;

Η ιδέα ήρθε από κάποιες γιορτές "διαφημισοφάγων" που έκαναν στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη πριν μερικά χρόνια. Μια ολόκληρη μέρα (ή νύχτα) με προβολές διαφημίσεων, ελληνικών και ξένων.

Θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι:

- Μπορεί να οργανωθεί σε κινηματογράφο. Ιδανικός φυσικά θα ήταν ένας θερινός και καλύτερη εποχή μέσα με τέλη Ιουλίου.

- Το ξένο κομμάτι του προγράμματος ίσως είναι πιο εύκολο να βρεθεί. Π.χ. το αμερικανικό τηλεοπτικό και κινηματογραφικό υλικό είναι πολύ καλά τεκμηριωμένο και μπορείς να τα αγοράσεις από το Ίντερνετ.

- Απʼ ό,τι ξέρω, αρκετοί retromaniacs διατηρούν εξαιρετικά αρχεία ελληνικών τηλεοπτικών εκπομπών.

- Η RetroDB αποτελεί θησαυρό πληροφοριών.

- Για ό,τι δεν μπορούμε να βρούμε, θα μπορούσαμε να φτιάξουμε εμείς κάτι, κατά προσέγγιση. Π.χ. για δελτίο ειδήσεων, μπορούμε να βρούμε μια εφημερίδα της εποχής και να φτιάξουμε ένα δελτίο. Μετά να βάλουμε την ομορφότερη retromaniac να το παρουσιάσει.

Είναι σίγουρα κάτι που θέλει πολύ δουλειά, αλλά σκεφτείτε: υπήρχαν δύο μόνο κανάλια. Το πρόγραμμα άρχιζε αργά και τελείωνε τα μεσάνυχτα με τον Εθνικό Ύμνο. Άρα, δεν θα μας πάρει και χρόνια! Θα διαλέξουμε και καθημερινή μέρα για να είναι πιο εύκολα.
 
zxspec83, ενδιαφέρουσα η ιδέα σου, αλλά τη θεωρώ εξαιρετικά δύσκολη (έως απίθανη) στην υλοποίηση. Πώς μπορούμε να κάνουμε δημόσια προβολή προγραμμάτων, χωρίς να έχουμε εξασφαλίσει την άδεια από τους κατόχους των δικαιωμάτων; Δεν μπορούμε.

Και για να ζητήσουμε (και αν τελικά την αποκτήσουμε) την άδεια για την προβολή, αυτή θα είναι μια πολύ χρονοβόρα διαδικασία και με μάλλον πολύ μικρές πιθανότητες επιτυχίας...

Δεν θέλω να ακουστώ απαισιόδοξος, απλά είμαι (νομίζω) ρεαλιστής... :(
 
bernard.c έχεις δίκιο με τα δικαιώματα.

Ίσως όμως αυτό λυνόταν αν ενδιαφερόταν η ίδια η ΕΡΤ να κάνει κάτι τέτοιο (ή να χορηγήσει ή τέλος πάντων κάπως να συνεργαστεί). Άλλωστε έχει τα αρχεία της και, πάνω από όλα, θα ήταν μια εξαιρετική διαφήμιση για την ίδια.
 
Τολμηρή πρόταση!

Ίσως θα μπορούσε να γίνει στο πλαίσιο κάποιας έκθεσης που θα κάναμε....
 
Παιδιά η ιδέα είναι φοβερή! Αλλά εξαιρετικά δύσκολη αν γίνει από εμάς και μόνο, χωρίς την σύμπραξη της ΕΡΤ. Δεν είναι μόνο τα πνευματικά δικαιώματα, είναι και ο χώρος. Για παράδειγμα, αν γίνει κάτι τέτοιο σε κάποιον κινηματογράφο, θα γίνει στην Αθήνα μόνο ή και Θεσσαλονίκη... Εμείς στην Πάτρα τι θα κάνουμε;! :) Αν δεχόταν η ΕΡΤ να κάνει το αφιέρωμα θα ήταν πολύ καλή μαγκιά! Τέλειο, κατά τη γνώμη μου, (και ακόμα πιο δύσκολο η αλήθεια είναι) θα ήταν να ορίσουμε μια εικονική ημερομηνία εικονικής προβολής... Για παράδειγμα ας πούμε ότι αναβιώνουμε την 4η Ιουλίου 1987. Λέω Ιούλιο για να μπορούμε να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα, μιας και δεν έχουμε σχολείο! :) Πώς το βλέπετε;
 
Παιδιά, δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξος, αλλά η πραγματικότητα είναι:

Η ΕΡΤ δεν παραχωρεί υλικό από το Αρχείο της. Θα παραχωρήσει λοιπόν υλικό σε εμάς και μάλιστα για δημόσια προβολή; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ...!

Αυτά δεν τα λέω για να γίνω "δυσάρεστος", αλλά για να σας προσγειώσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, είτε είναι εφικτό είτε ανέφικτο να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο, ας φαντασθούμε τουλάχιστον πώς θα μπορούσε να είναι ....

Να μπαίνεις στο σινεμά, όπου θα γίνεται το αφιέρωμα, και οι προβολές να αρχίζουν στις 5 : 30 το απόγευμα !!! Διότι, ας μην ξεχνάμε ότι εμείς "του '80 οι εκδρομείς" προλάβαμε τηλεόραση χωρίς πρωινάδικα, που άρχιζε από το απόγευμα και μετά !!!

Και η προβολή να αρχίζει οπωσδήποτε με .... Εθνικό Ύμνο και να βλέπουμε στην οθόνη να κυματίζει μια Ελληνική σημαία !!! Και καπάκι ... παιδικά προγράμματα : Επεισόδιο με Παραμυθά, με Σατουρνέν κλπ κλπ .... Και το απόγευμα, επεισόδιο από τόοτε αγαπημένα μας σήριαλ [Δεν θα με χάλαγε καθόλου λίγη "Αστροφεγγιά", λίγη "Μεθυσμένη Πολιτεία", λίγος "Κόσμος & Κοσμάς"] ... Και κατά τις 8 : 00 το βράδυ να δούμε, λέει, σωσμένο επεισόδιο από "Ζωντανό Σταυρόλεξο" με Ξένια Καλογεροπούλου .... Και στις 9 : 00 το βράδυ Ειδήσεις με τους παλιούς εκφωνητές [π.χ. με τον Κώστα Χούντα, ή με την Έλλη Στάη ακόμη σε πολύ μικρή ηλικία], οι οποίες θα τελειώνουν με Αθλητικά που θα παρουσιάζει ο Φουντουκίδης και μετά με Δελτίο της ΕΜΥ που θα παρουσιάζουν οι μετεωρολόγοι Καντερές, Μελανίτης κλπ [διότι βρε παιδιά ... βαρέθηκα να βλέπω δελτία καιρού από την κάθε Πετρούλα ... θέλω πίσω τους μερεωρολόγους να παρουσιάζουν μετά τις Ειδήσεις τα δελτία καιρού !!!] ... Και το βράδυ, η προβολή να τελειώσει με κάτι "ποιοτικό εξ Αμερικής" [σαν τον παλιό καλό καιρό], όπως με επεισόδιο από Αστυνομικό Τμήμα της Χιλ Στρητ ή από Λου Γκραντ ....
 
Καλη σκεψη αλλα μην ξεχναμε οτι η πλειοψηφια που εργαζεται στην ΕΡΤ (και ειδικα η διευθυνση) δεν εχει καμια αγαπη και μερακι για το αντικειμενο, παρα ειναι για αυτους απλα ενας καλοπληρωμενος χωρος εργασιας. Εδω δεν νοιαζονται να ξαναπροβαλουν ντοκυμαντερ που ηταν πηγη μαθησης, η σειρες που εγραψαν ιστορια στο ενδοξο παρελθον της, θα νοιαστουν για μια τετοια προσπαθεια?

zxspec83 είπε:
..θα ήταν μια εξαιρετική διαφήμιση για την ίδια.
Απο την στιγμη που χρεωνει ενα εξευτελιστικο και με το "ετσι θελω" χρηματικο ποσο στους λογαριασμους της ΔΕΗ καθε μηνα, ειτε βλεπουμε ειτε δεν βλεπουμε τα καναλια της, καθε αλλο παρα αναγκη για διαφημιση εχει.
 
Rinus Cesar είπε:
Παιδιά, είτε είναι εφικτό είτε ανέφικτο να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο, ας φαντασθούμε τουλάχιστον πώς θα μπορούσε να είναι ....
Να μπαίνεις στο σινεμά, όπου θα γίνεται το αφιέρωμα, και οι προβολές να αρχίζουν στις 5 : 30 το απόγευμα !!! Διότι, ας μην ξεχνάμε ότι εμείς "του '80 οι εκδρομείς" προλάβαμε τηλεόραση χωρίς πρωινάδικα, που άρχιζε από το απόγευμα και μετά !!!

Και η προβολή να αρχίζει οπωσδήποτε με .... Εθνικό Ύμνο και να βλέπουμε στην οθόνη να κυματίζει μια Ελληνική σημαία !!! Και καπάκι ... παιδικά προγράμματα : Επεισόδιο με Παραμυθά, με Σατουρνέν κλπ κλπ .... Και το απόγευμα, επεισόδιο από τόοτε αγαπημένα μας σήριαλ [Δεν θα με χάλαγε καθόλου λίγη "Αστροφεγγιά", λίγη "Μεθυσμένη Πολιτεία", λίγος "Κόσμος & Κοσμάς"] ... Και κατά τις 8 : 00 το βράδυ να δούμε, λέει, σωσμένο επεισόδιο από "Ζωντανό Σταυρόλεξο" με Ξένια Καλογεροπούλου .... Και στις 9 : 00 το βράδυ Ειδήσεις με τους παλιούς εκφωνητές [π.χ. με τον Κώστα Χούντα, ή με την Έλλη Στάη ακόμη σε πολύ μικρή ηλικία], οι οποίες θα τελειώνουν με Αθλητικά που θα παρουσιάζει ο Φουντουκίδης και μετά με Δελτίο της ΕΜΥ που θα παρουσιάζουν οι μετεωρολόγοι Καντερές, Μελανίτης κλπ [διότι βρε παιδιά ... βαρέθηκα να βλέπω δελτία καιρού από την κάθε Πετρούλα ... θέλω πίσω τους μερεωρολόγους να παρουσιάζουν μετά τις Ειδήσεις τα δελτία καιρού !!!] ... Και το βράδυ, η προβολή να τελειώσει με κάτι "ποιοτικό εξ Αμερικής" [σαν τον παλιό καλό καιρό], όπως με επεισόδιο από Αστυνομικό Τμήμα της Χιλ Στρητ ή από Λου Γκραντ ....
Χαχα, ας ονειροπολήσουμε λοιπόν! :D

ΕΝΑΡΞΗ: Εννοείται ότι η προβολή θα ξεκινούσε στις 5.30μμ και με τον Εθνικό Ύμνο και την Ελληνική σημαία! Θα προβαλλόταν όμως και ένα ποτ-πουρί από σήματα των δύο σταθμών (ΕΙΡΤ, ΕΡΤ, ΕΤ1 και ΥΕΝΕΔ, ΕΡΤ2, ΕΤ2), ξεκινώντας από τα πιο παλιά (δεκαετία '70) και φτάνοντας στο τέλος της δεκαετίας του '80! :) Επίσης, παράλειψη: θα υπήρχε και ένα όμορφο καλωσόρισμα και παρουσίαση προγράμματος από όλες τις παρουσιάστριες της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2!! (με τελευταία στο βίντεο τη Νάκη Αγάθου!) :D

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Παιδικά προγράμματα: Εννοείται παιδικά προγράμματα και "Παραμυθάς"!! Απλά θα ήθελα να δω και λίγο "Αρκουδάκι Πάντιγκτον" (10 λεπτά άλλωστε διαρκούσε), αλλά και ένα δεκάλεπτο από την κάθε μία από τις εξής αγαπημένες παιδικές σειρές: "Μάγια η μέλισσα", "Σπορτ Μπιλλυ", "Βασιλιάς Αρθούρος", "Κάντυ Κάντυ", "Νταρτακάν", "Τα παραμύθια του Άντερσεν" και "Νιλς Χόλγκερσον" και σε κάθε σειρά, το σηματάκι να αλλάζει πάνω δεξιά από ΕΡΤ σε ΕΡΤ2 κάθε φορά, αναλόγως από το ποιος σταθμός είχε προβάλλει την κάθε σειρά. Για το τέλος, λίγο "Τομ και Τζέρρυ", "Μίκυ και Ντόναλντ", MGM cartoons και "Ροζ Πάνθηρα"... Και από παιδικά παιχνίδια, θα ήθελα να δω "Κόκκινοι γίγαντες άσπροι νάνοι" και "Ο φίλος μας ο Κ.Ο.Κ."...

Αμέσως μετά: Απαραιτήτως μία εκπομπή από το "Να η ευκαιρία"! Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο; ;)

Λίγο πιο αργά το απόγευμα: Ναι, σε σήριαλ, κατά προτίμηση όμως κωμικό πρώτα (πχ "Λούνα Παρκ" και μετά ένα από τα πρώτα επεισόδια του "Ορκιστείτε παρακαλώ") και μετά απαραίτητα Ξενόπουλος ("Κόσμος και Κοσμάς" ναι, αλλά και στη "Λάουρα" δεν θα έλεγα όχι!) και στο καπάκι "Μεθοριακός Σταθμός".

παράλειψη: ενδιάμεσα, κάποια στιγμή (minimum μια φορά), θα σταμάταγε η μετάδοση της εκπομπής και θα υπήρχε 3λεπτη "Μας συγχωρείτε, ΔΙΑΚΟΠΗ", στην αρχή σκέτη η καρτέλα και μετά από 30 δευτερόλεπτα με μουσική υπόκρουση Jean Michel Jarre...

Τηλεπαιχνίδι πριν το δελτίο ειδήσεων: Συμφωνώ απόλυτα, αλλά εκτός από το "Ζωντανό Σταυρόλεξο" με την Ξένια Καλογεροπούλου, θα ήθελα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Μαρία Αλιφέρη και τα "Τετράγωνα των Αστέρων" (με καλεσμένους τους: Ν. Ρίζος, Μ. Φωτόπουλος, Μ. Ιωαννίδου, Δ. Νικολαϊδης, Ν. Παπαναστασίου + 2 τραγουδιστές + 1 δημοσιογράφος + 1 ποδοσφαιριστής). Αν δεν ακούσω "Γεια σας και σας αγαπώ", πώς θα δω Ειδήσεις; :flower:

Ειδήσεις: Με όλα τα σήματα ειδήσεων των δύο σταθμών και κάθε φορά που επιστρέφουμε στο στούντιο μετά από ρεπορτάζ, άλλος παρουσιαστής σε άλλο στούντιο και από ΕΡΤ και από ΥΕΝΕΔ: Κώστας Χούντας, Εύη Δεμίρη, Νάσος Αθανασίου, Μαίρη Χατζάκη, Σπύρος Χατζάρας, Αχιλλέας Χρυσοχόος, Μαρία Αργυροκαστρίτου, Νίνα Βλάχου, Αλέξανδρος Αντωνόπουλος, Κώστας Σερέζης, Κώστας Γαλανόπουλος, Γιώργος Δουατζής, Κώστας Τσιβιλίκας και φυσικά Τέρενς Κουίκ, Λιάνα Κανέλλη και Έλλη Στάη του τότε! Αθλητικά με Διακογιάννη και Φουντουκίδη, Δελτίο της ΕΜΥ με Καντερέ, Μελανίτη, Λαζάνη και παράλειψη: το δελτίο ειδήσεων στη νοηματική με τον Βασίλη Πουλάκη!

Μετά τις Ειδήσεις: Εννοείται ξαναβγαίνει τηλεπαρουσιάστρια, ντυμένη εκκεντρικά, στολισμένη, καραβαμμένη, με μαλλί κομμωτηρίου κτλ και αναγγέλει τη συνέχεια του προγράμματος.

"Αλάτι και Πιπέρι" ή "Το Πορτραίτο της Πέμπτης": Με τον αξέχαστο Φρέντυ Γερμανό και καλεσμένο... (δεν μπορώ να σκεφτώ, ίσως την εκπομπή με τον John Lennon και την Yoko Ono του "Αλατιού"...)

Θέατρο της Δευτέρας: Για να μην ξεχνιόμαστε! :)

Και το βράδυ, η προβολή να τελειώσει με κάτι "ποιοτικό εξ Αμερικής": Συμφωνώ με το "εξ Αμερικής", αλλά εδώ θα ήθελα πρώτα "Άγγελους του Τσάρλυ" (1η ή 2η σεζόν) και μετά εννοείται "Δυναστεία", εννοείται το επεισόδιο της 2ης σεζόν με το μαλλιοτράβηγμα της Αλέξις και της Κρυστλ στο στούντιο της πρώτης, όπου τα έκαναν όλα γυαλιά-καρφιά! :D

Αυτά θα ήθελα να δω. Είμαι σίγουρος ότι έχω ξεχάσει πολλά αγαπημένα μου, αλλά δεν ήδη αυτά που αναφέρω δεν χωράνε μεταξύ 5.30-00.00!!! Θα πρέπει ο χρόνος να κυλάει πραγματικά αργά για να χωρέσουν όλα τα παραπάνω! :) Αλλά, ονειροπολούμε είπαμε, οπότε κάνουμε ό,τι θέλουμε! :)
 
Αυτο που σκεφτομαι παντως ειναι να το θεσουμε σαν "επισημη" προταση στην ΕΡΤ (με μια νεα επιστολη ισως?).

Δηλαδη σε καποιο απο τα ψηφιακα της καναλια, καποια μερα "επετειακης" σημασιας (πχ στα *αντα χρονια απο τη πρωτη εκποπμη προγραμματος) να ανασυρει απο το Ψηφιακο Αρχειο εκπομπες και να σκαρωσει ενα τηλεοπτικο προγραμμα με εντελως ρετρο περιεχομενο!

Πιστευω οτι θα κανει παταγο αν κατ αρχην μπουνε στον κοπο να το υλοποιησουν και αν κατα δευτερο το διαφημισουν σωστα.

Ο κοσμος εχει βαρεθει τις τηλεοπτικες αηδιες των τελευταιων ετων απο ολα τα καναλια ανεξαιρετως...
 
Μια και μιλατε για όνειρα, είδα και γώ ένα όνειρο χθες...

Εβγαλε λέει ανακοίνωση η ΕΡΤ ότι βγαίνει στον αέρα το καινούργιο της κανάλι...

Ονομάζεται ΡΕΤΡΟΕΡΤ ...

Να και το πρόγραμμα

Δευτέρα

17.00 Ο παραμυθάς

18.00 Το μυστικό του άσπρου βράχου

19.00 Άσε τον κόσμο να γελάσει

20.00 Η γειτονιά μας

21.00 Λούνα Παρκ

22.00 Η κραυγή των λύκων

23.00 Άγνωστος πόλεμος

24.00 Το θέατρο της Δευτέρας

Τρίτη

17.00Ελληνικά παραμύθια

18.00 Ο σπαγγοραμένος

19.00Ο ονειροπαρμένος

20.00 Η γειτονιά μας

21.00 Η κοκκορόμυαλη

22.00 Εκείνες κι εγώ

23.00 Οι ιερόσυλοι

24.00 Υποψίες

Τετάρτη

17.00 Ταξιτζής

18.00 Αναδυομένη

19.00 Η Θέμις έχει κέφια

20.00 Η γειτονιά μας

21.00 Μεθοριακός σταθμός

22.00 Τερέζα Βάρμα Δακόστα

23.00 Γιούγκερμαν

24.00 Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα

Πέμπτη

17.00 Ανθρώπινες ιστορίες

18.00 Τα παλιόπαιδα τ' ατίθασα

19.00 Μαντάμ Σουσού (1972)

20.00 Η γειτονιά μας

21.00 Λούνα Παρκ

22.00 Οι αξιόπιστοι

23.00 Μυστικοί αρραβώνες

24.00 Παράξενος ταξιδιώτης

Παρασκευή

17.00 Εκείνος κι εκείνος (1972)

18.00 Μικρός ήρωας

19.00 Δόκτωρ Τικ

20.00 Η γειτονιά μας

21.00 Μεθοριακός σταθμός

22.00 Αφροδίτη

23.00 Λέσχη μυστηρίου

24.00 Η ετυμηγορία

Σάββατο

17.00 Το ταξίδι (1976)

18.00 Ο κύριος συνήγορος (1970)

19.00 Τα παιδιά του Ζεβεδαίου

20.00 Βίβα Κατερίνα

21.00 Κεκλεισμένων των θυρών

22.00 Βασίλισσα Αμαλία

23.00 Στα δίχτυα της αράχνης (1972)

24.00 Εν τούτω νίκα

Κυριακή

17.00 Η θεατρίνα

18.00 Εν Αθήναις

19.00 Πορφύρα και αίμα

20.00 Το κορίτσι της Κυριακής (1972)

21.00 Το ημερολόγιο ενός θυρωρού

22.00 Οι δίκαιοι

23.00 Στα δίχτυα του τρόμου (1973)

24.00 Μεγάλη περιπέτεια
 
Μπράβο lolisman.

Είναι ένα από τα καλύτερα προγράμματα που θα ήθελαν όλοι να δουν.

Πρέπει να ήταν ένα πολύ όμορφο όνειρο.

Αμνημόνευτο....βέβαια.
 
lolisman είπε:
Μια και μιλατε για όνειρα, είδα και γώ ένα όνειρο χθες...Εβγαλε λέει ανακοίνωση η ΕΡΤ ότι βγαίνει στον αέρα το καινούργιο της κανάλι...

Ονομάζεται ΡΕΤΡΟΕΡΤ ...

Να και το πρόγραμμα...
Φίλε lolisman, κι εμένα μου αρέσει πολύ το πρόγραμμα του σταθμού.

Και μου αρέσει ακόμα πιο πολύ που έχεις (σε μεγάλο βαθμό, αν όχι στο 100%) διατηρήσει τις ίδιες μέρες προβολής των σειρών με αυτές της αρχικής τους προβολής! :)

Η μόνη μου "ένσταση" θα ήταν ο σταθμός να ονομαζόταν "ΕΡΤ GOLD" - μου ακούγεται πιο "πομπώδες"! :)
 
Kαλημέρα...

Φιλε Βερνάρδε... υπάρχει ένα θεματάκι εδώ με το ''ΕΡΤ GOLD"...

Μη μας κάνει καμιά μήνυση ο Νίκος Μαστοράκης :)

Φίλε Νάσο... μην είσαι σίγουρος ότι θα το ήθελαν ΟΛΟΙ να το δουν... :(

Νομίζω το παραπάνω τηλεοπτικό πρόγραμμα αφορά πιο πολύ εμάς που έχουμε γεννηθεί κατά τα έτη 1965-1978... εμάς που την εποχή που προβάλλονταν αυτά τα σήριαλ έχουμε τις πρωτες μας αναμνήσεις :)

και που ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να ξαναδούμε :( ...

τι να πει σε κάποιον που έχει γεννηθεί το 1983 το Λούνα Πάρκ...

αντίθετα τα νεα παιδιά ειδικά αυτά που γεννήθηκαν μετα το 1985 έχουν να θυμηθούν τα ΠΑΝΤΑ... όλα υπάρχουν είτε σε βιντεοκασσέτες είτε σε DVD είτε στο internet...
 
lolisman είπε:
Φιλε Βερνάρδε... υπάρχει ένα θεματάκι εδώ με το ''ΕΡΤ GOLD"...Μη μας κάνει καμιά μήνυση ο Νίκος Μαστοράκης :)
Δεν πειράζει, ας υπάρχουν "GOLD TV" και "ΕΡΤ GOLD" - άλλωστε όλα αυτά τα προγράμματα είναι πραγματικά "χρυσά".

Εδώ υπήρχε "ANT1 GOLD" μέχρι πρότινως...

lolisman είπε:
... και που ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να ξαναδούμε :( ...
Ποτέ μην λες ποτέ :) - για αυτό και κάναμε την κίνηση αυτή με τις Επιστολές (την οποία γνωρίζεις άλλωστε καλά):

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18734-Επιστολές-πρός-ΕΡΤ-και-Ραδιοτηλεόραση&p=290840#post290840

Εγώ ελπίζω ότι κάτι θα βγει (αναφέρομαι σε σειρές που σώζονται στο Αρχείο βεβαίως, διότι για τις υπόλοιπες...)
 
[Ποτέ μην λες ποτέ :) - για αυτό και κάναμε την κίνηση αυτή με τις Επιστολές ]

Έχω μια μικρή (μεγάλη...) ελπίδα με αυτήν την εξέλιξη (με τις επιστολές δηλ.) ότι κάτι καλό θα βγεί...

Μ΄αυτά περί χαμένων σειρών έχω παρατήσει και 2 μέρες τώρα τη retroDB...

Ωχ ποιός ακούει το αφεντικό... :( ... εντάξει πλάκα κάνω Κώστα :D

Πάλι με έπιασε η νοσταλγία...τι να κάνω...

Θα βάλω λίγο Tsalk να μου περάσει...
 
Δεν πιστεύω να λες εμένα, ε; Εκτός του ότι ο όρος "αφεντικό" δε μου αρέσει (σε άλλες περιπτώσεις που ταιριάζει, προτιμώ το "εργοδότης"), άλλος είναι ο θεμελιωτής της βάσης μας! ;) (Κι αν του πω άραγε με την σειρά μου ότι θα λείψω με "άδεια" για λίγες μέρες, πως θα το πάρει; ). Νάσο εχμ..να σου πω λίγο; :sweat:

Πέρα από την πλάκα η δουλειά σου φοβερή!! Μακάρι να βλέπαμε σε προβολή έστω τις μισές απ' αυτές!! Ωστόσο να πω, πως είσαι πολύ τυχερός που θυμάσαι τα όνειρά σου με τέτοια λεπτομέρεια (αν όντως επρόκειτο για όνειρο. ;) )! Τα τελευταία 8 με 10 χρόνια, μόλις ξυπνήσω, σιγά σιγά ξεθωριάζουν... :( Άντε να δούμε με την κίνηση αυτή του φόρουμ αν έχουμε καμιά ανταπόκριση!! Το ελπίζω!!
 
παράλειψη: ενδιάμεσα, κάποια στιγμή (minimum μια φορά), θα σταμάταγε η μετάδοση της εκπομπής και θα υπήρχε 3λεπτη "Μας συγχωρείτε, ΔΙΑΚΟΠΗ", στην αρχή σκέτη η καρτέλα και μετά από 30 δευτερόλεπτα με μουσική υπόκρουση Jean Michel Jarre...

Μα ναιιιιι .... η καρτέλα που απεικόνιζε μια .... κομμένη ταινία και, ανάμεσα στο "σχίσιμο", έγραφε την εν λόγω λεζάντα δεν πρέπει να λείψει !!! Κι αν εμφανισθεί .... ανορθόγραφη, όπως συνέβαινε κάποιες φορές εκείνον τον καιρό [μάς συγχωρείται ... ] .... ακόμη καλύτερα !!!

Εκτός όμως, από αυτό δεν θα πρέπει να λείψει και κάποιο .... απρόβλεπτο μουσικό διάλειμμα, που γέμιζε με ... βιντεοκλίπς !!! Να,π.χ. στο πρόγραμμα, που ανέβασε παραπάνω ο συμφορουμίτης, σε κάποια εκπομπή ... να μην έχει υπολογισθεί ο χρόνος [σαν τον παλιό καλό καιρό] κι έτσι ... να μείνει ένα μη αναμενόμενο "τηλεοπτικό κενό" κάπου 15 - 20 λεπτά, το οποίο .... να γεμίσει με ... ό,τι 80ς βιντεοκλίπς τύχει να πιάσουν εκείνη τη στιγμή στα χέρια τους οι υπεύθυνοι του αφιερώματος [σαν τον παλιό καλό καιρό] !!! Έτσι, θα δούμε ξανά βιντεοκλίπς που λατρέψαμε με αφορμή .... αυτά τα απρόβλεπτα μουσικά διαλείμματα !!! Όπως η Rosanna των Toto, με τη χορεύτρια με το κόκκινο φόρεμα που ... μάς έκανε να παραμιλάμε [και την άλλη μέρα στα σχολικά διαλείματα να συζητάμε γι' αυτήν] :


.... ή όπως η Baby Jane Rod Stewart [αυτό το θυμάμαι .... σε απρόβλεπτο μουσικό διάλειμμα που προέκυψε από ματς βόλεϊ του Κυπέλλου Ανοίξεως Ελλάς - Βέλγιο !!! Η ... παρέα του Καζάζη νίκησε το Βέλγιο με ... συνοπτικές διαδικασίες με 3 -0 σετ μέσα σε 35 λεπτά (!!!) και έτσι .... ναααα ένα τεράστιο "τηλεοπτικό κενό" που αναπληρώθηκε με βιντεοκασέτα με βiντεοκλίπς του Rod Stewart !!!! ] !!!!

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Αυτά τα τόοοτε απρόβλεπτα μουσικά διαλείμματα μάς έκαναν να καταλάβουμε ότι "τα πιο όμορφα πράγματα στη ζωή μας τα βρίσκουμε χωρίς να τα έχουμε προβλέψει και προγραμματίσει" .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lolisman είπε:
Θα βάλω λίγο Tsalk να μου περάσει...


Σου πέρασε? Έχω μεγάλη αγωνία να μάθω!!!!!!!!

Πάντως από το εξαιρετικό πρόγραμμά σου λείπει αν πρόσεξα καλά ο Δρόμος (με τον Νίκο Ρίζο)
 
Καλημέρα...

Αλκη...

Η αλήθεια είναι ότι τα βίντεο του Λούνα Πάρκ που προσπάθησα να δω δεν παίζουν...

Είδα λιγο το " Δρόμο" ... Και Μυστικούς Αρραβώνες...

Ε λίγο μου πέρασε :)

όσον αφορά το πρόγραμμα... και τι να πρωτοβάλεις φίλε μου...

είναι τόσα πολλά και καλά...
 
Πίσω
Μπλουζα