Πρόταση για επετειακό τεύχος Phoenix (2017)

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
517
phoenix_issue_1_cover.png


Εξώφυλλο απο το Τεύχος 1 (Οκτώβριος 2008)

Με αφορμή αυτό το θέμα και την αναφορά του Dino στο περιοδικό Phoenix.. Τι θα λέγατε να συνεργαστούμε για ένα επετειακό τεύχος ;

Μπείτε στο "κόλπο" ξανά και... δηλώστε συμμετοχή! ;) .

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή σκέψη Βαγγέλη! :thumbup:

Εγώ, λόγω φόρτου εργασίας, δυστυχώς δε θα μπορέσω να σκαρώσω άρθρο. Γραφιστικά όμως, ό,τι χρειαστεί, πιστεύω, θα βρω το χρόνο να το κάνω.

Απλά, αν είναι να γίνει, να πέσουμε με τα μούτρα να γίνει γρήγορα, αλλιώς το βλέπω να ναυαγεί...
 
Μέσα είμαι με το να γράψω μερικά reviews και ίσως καμιά παρουσίαση μηχανήματος. Το βασικό θέμα είναι ποιός θα κάνει το dtp.
 
DINO είπε:
....Εγώ, λόγω φόρτου εργασίας, δυστυχώς δε θα μπορέσω να σκαρώσω άρθρο. Γραφιστικά όμως, ό,τι χρειαστεί, πιστεύω, θα βρω το χρόνο να το κάνω.

Απλά, αν είναι να γίνει, να πέσουμε με τα μούτρα να γίνει γρήγορα, αλλιώς το βλέπω να ναυαγεί...


To 10o ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΧΑΧΑΧΑ!!! Σωστός Nemo! :thumbup:

Πράγματι... Το 10... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Καλή σκέψη Βαγγέλη! :thumbup: Εγώ, λόγω φόρτου εργασίας, δυστυχώς δε θα μπορέσω να σκαρώσω άρθρο. Γραφιστικά όμως, ό,τι χρειαστεί, πιστεύω, θα βρω το χρόνο να το κάνω.

Απλά, αν είναι να γίνει, να πέσουμε με τα μούτρα να γίνει γρήγορα, αλλιώς το βλέπω να ναυαγεί...
"Απλά, αν είναι να γίνει, να πέσουμε με τα μούτρα να γίνει γρήγορα, αλλιώς το βλέπω να ναυαγεί..."

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε DINO και για το λόγο αυτό για να γίνει μια αρχή θα πρότεινα:

1. Οπως και παλιότερα με ανάλογα projects, να ανοιχτεί απο κάποιον admin ένα εσωτερικό thread (για να αποφύγουμε τα μηνύματα εδώ) στο οποιο θα μπορούν οι συμμετέχοντες στο project του phoenix να συζητάμε για την δομή, την θεματολογια και γενικότερα τον σχεδιασμό του τευχους. Το thread αυτό οπως ανέφερα και πριν θα είναι "εσωτερικό" δηλαδή ορατο μονο απο τους συμμετέχοντες κατά την σύνδεση τους στον προσωπική τους λογαριασμό στο Retromaniax. Εκεί λοιπόν θα μπορούμε να παραθετουμε τις απόψεις μας, τα preview των αρθρων και ότι άλλο πριν τον τελικό σχεδιασμό του τευχους.

2. Επίσης θα ήταν καλή ιδέα να γίνει υπόμνημά το συγκεκριμένο θέμα που διαβάζεται τώρα ώστε να βγαίνει πρώτο στα αποτελέσματα αναζήτησης νέων θεμάτων για να το διαβάσουν μέλη που θα ήθελαν να συμμετάσχουν.

3. Να υπάρξει περισσότερο ενδιαφέρον για συμμετοχή και άπο αλλα μέλη του φόρουμ.

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Υπενθύμιση

Αγαπητοί admin και mods μήπως έχει γίνει κάποια ενεργεια σχετικά με το παραπάνω ποστ μου;

Αν τελικά δεν είναι εφικτό (περί ανοίγματος κάποιου εσωτερικού thread) δεν πειράζει όμως θα εκτιμούσα πολύ να υπάρξει μια σχετική ενημερώσει μεσω ποστ ή pm για το θέμα αυτό.

​​​​​​

Πιστεύω ότι το team είναι πολύ δυνατό στα reviews και με ομαδική συνεργασία το αποτέλεσμα θα είναι ΦΟΒΕΡΟ!!!

Παιδιά..

1@telonio[/USER]

1@Nemo[/USER]

1@DINO[/USER]

1@freaktmp[/USER]

1@Alucard[/USER]

..νομίζω ότι είναι καλή ευκαιρία (μιας και μαζευτήκαμε) να γίνει τώρα η αρχή για ένα ακόμα τεύχος!

Όπως είπε και ο 1@DINO[/USER] , καλο είναι να γίνει κάτι το συντομότερο πριν ναυαγήσει ή ξεχαστεί τελείως. Όποιοι επιθυμούν και έχουν χρόνο να ξεκινήσουμε κάτι απο τώρα είμαι στην διάθεση τους μεσώ pm.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βαγγέλη υπάρχει σχετικό thread ανοιγμένο για το τεύχος 10 πριν κανα τεσσάρι χρόνια ( ρε πως περνάν έτσι; ) :banghead:

Φαντάζομαι είναι θέμα χρόνου (και όχι τεχνικό), για να έχεις τα priviledges από κάποιον Admin. ;)

Πάντως νιώθω την ανάσα του Στράτου στο σβέρκο μου, για το DTP... Ελπίζω να μην κάνω λάθος!
 

circleag είπε:
Ο ποιός ?

Τιμητικότατο αδιαμφισβήτητα ,

αλλά η καθόλου τιμητική αλήθεια είναι ότι δεν το χω καθόλου με τον γραπτό λόγο ιδίως για μεγάλα κείμενα .

 
Έχω κέφι να κάνω το DTP, αλλά δουλεύω illustrator και photoshop που δυστηχώς δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά.
 
Αν δε βρεθεί ο Στράτος ή κάποιος άλλος, στην ανάγκη, ας το κάνουμε έτσι...
 
Παιδάκια χαίρομαι που με σκέφτεστε, αλλά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας δώσω carte blanche να χρησιμοποιήσετε οτιδήποτε έχω βάλει στο forum και να κάνετε ότι αλλαγές και προσθήκες γουστάρετε.
 

DINO είπε:
Βαγγέλη υπάρχει σχετικό thread ανοιγμένο για το τεύχος 10 πριν κανα τεσσάρι χρόνια ( ρε πως περνάν έτσι; ) :banghead: Φαντάζομαι είναι θέμα χρόνου (και όχι τεχνικό), για να έχεις τα priviledges από κάποιον Admin. ;)

Πάντως νιώθω την ανάσα του Στράτου στο σβέρκο μου, για το DTP... Ελπίζω να μην κάνω λάθος!
1@DINO[/USER] Δεν ξέρω, πάντως μέχρι στιγμής δεν βλέπω να έχει γίνει κάποια αλλαγή εδώ καθώς βλέπω μόνο threads μέχρι το Phoenix 09 - Δεκέμβρης 2009 :xm:

Όσο για το DTP.. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ αν και πάντα ενθουσιαζόμουν με τα φοβερα reviews του telonio και το ποσο όμορφα τα έφτιαχνε με αυτό το DTP!

Θα ήθελα πάντως να ασχοληθώ κάποια στιγμή με κάποιο DTP πρόγραμμα αλλα νομίζω ότι δεν θα ήταν καλο να πειραματιστώ τώρα και ειδικά στο project του Phoenix!! :D

1@Nemo[/USER] Κατανοητό φίλε, όπως θέλεις αν και πιστεύω οτι έχεις λανθασμένη άποψη για αυτό που λες.

1@freaktmp[/USER] Εντάξει, θα υπάρξει σχετική ενημέρωση αν μπει κάτι απο αυτά που έχεις γράψεις.

Εγώ για να ξέρετε θα φτιάξω (για αρχή) κάποια reviews παιχνιδιών και μια ιστορική ανάδρομη σε μια εταιρεία και τα μηχανήματα της. (Ήδη έχω βρει υλικό και για τα παιχνίδια και για την ιστορική ανάδρομη).

 

 

 


Νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα να μην είναι αυτό το τεύχος αποκλειστικά και μόνο για retro computing/gaming αλλα να έχει άρθρα και απο άλλες κατηγορίες όπως παρουσιάσεις :

 


- ρετρό ταινιών

 


- retro παιχνιδιών ή Ελληνικών εταιρειών παιχνιδιών

 


- 80's μουσικών συγκροτημάτων

 


- ή ότι άλλο σε ρετρό κατηγορία υπάρχει και στο φόρουμ.


 

 


Εσείς τι λέτε για αυτό ;


 

 


Αυτό που με ανησυχεί είναι...


 

 


1. Αν μπορούμε να βγάλουμε (προς το παρόν, εμείς οι 4 : Dino, alucard, telonio, circleag) την θεματολογία ολοκληρου τεύχους;


 

 


2. Ποια είναι η γνώμη των admin/mods για όλα τα παραπάνω ;


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν πιστεύω πως μπορούμε να καλύψουμε ολόκληρο τεύχος 4 άτομα. Θα πρέπει να γράψει ο καθένας τουλάχιστο 20 σελίδες, πράγμα τρομερά δύσκολο. Προσωπικά μπορώ να γράψω μερικά games reviews και μια παρουσίαση gaming hardware. Το συζητάμε και για το dtp του τεύχους. Περιμένω πάντως να προσφερθούν μερικά άτομα άκομη.
 
καλησπερα επιστροφη αφου εφτιαξα το pc επιτελους μπορω να βοηθησω και να πω και στον pano bocajuniors για αφιερωμα στις βιντεοταινιες του 80 αν σας ενδιαφερει
 
Το προβλημα ειναι η θεματολογια των αρθρων. Μου ειναι δυσκολο να σκεφτω ενα "επετειακο" θεμα. Οχι απλα ενα αρθρο που θα μπορουσε να μπει σε ενα οποιοδηποτε τευχος, οπως παρουσιασεις παλιως παιχνιδιων ή παλιου hardware, ακομη και καινουργιων παιχνιδιων και καινουργιου hardware για παλια μηχανηματα. Μια ευκολη λυση θα ηταν να γραψω μια παρουσιαση της καινουργιας Vampire V600 GoldV2 για την Α600, αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο επετειακο. Θελω τα περιεχομενα του τευχους αυτου να διαβαζονται ανετα μετα απο 5 χρονια και να μην ειναι συνηθισμενα.
 
Πίσω
Μπλουζα