Πρώτη παρουσίαση:Ελληνικό modem ΤΡΙΤΩΝ M2123

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
470
Tην προηγουμενη Κυριακη κανοντας την συνηθισμενη βολτα στο παζαρι το ματι μου επεσε πανω σε ενα αντικειμενο,που εγραφε πανω του ΤΡΙΤΩΝ και ηταν Modem…Μετα το παζαρεμα της τιμης το πηρα με…2 ευρω και σας το παρουσιαζω..



Η μπροστινη οψη του modem..

Το modem είναι από πλαστικο εκτος από την μπροστινη και την οπισθια οψη που είναι μεταλλικες.To χρωμα του ειναι κιτρινο γκρι,με εξαιρεση τα πλαινα που ειναι καφε.

Μπροστα όπως βλεπετε και στις φωτος υπαρχουν τα γνωστα LEDS (όλα κοκκινα εκτος του CD που είναι πρασινο),και οι διακοπτες για τις διαφορες λειτουργιες του Modem.



To modem αναμμενο...

 




Η πισω οψη...

Στην πισω οψη υπαρχει ο διακοπτης On–off ,η σειριακη θυρα,η εισοδος τηλ.γραμμης και τηλεφωνου,η εισοδος 220v και μια ασφαλεια.

Το εσωτερικο..

Ξεβιδωνοντας 4 βιδες στο κατω μερος αφαιρουμε το πανω καλυμα καθως και τα πλαϊνα,και πλεον εχουμε προσβαση στην πλακετα.Εδω μας περιμενει μια ευχαριστη εκπληξη αφου η πλακετα είναι εξαιρετικης κατασκευης ,με πολύ καλης ποιοτητας υλικά:πυκνωτες Philips,τα ολοκληρωμενα σε βασεις,με το βασικο chip να είναι της AMD,και εξαιρετικη οργανωση των εξαρτηματων στην πλακετα.Πανω στην πλακετα αναγραφεται το λογοτυπο της εταιριας ,το μοντελο του modem,καθως και ο σειριακος αριθμος γραμμενος με το χερι:187.



Η γενικη αποψη της πλακετας:κατω απο τους διακοπτες επιλογης της λειτουργιας του μοντεμ ο σειριακος αριθμος.Δεξια το λογοτυπο της εταιριας..

Από τα date codes των ολοκληρωμενων συμπεραινουμε ότι κατασκευαστηκε γυρω στο 1988-1989.



Τα ολοκληρωμενα σε βασεις,και 2 ακομα ασφαλειες (συνολο 3 ασφαλειες!!!)

 

 





Μια ακομη αποψη της πλακετας με το ολοκληρωμενο της AMD σε πρωτο πλανο...


 




Η πλακετα ειναι διπλης οψης ενω εαν δουμε προσεκτικα κατω απο τον μετασχηματιστη θα δουμε γραμμενο το component side..επομενως λοgικα το κατω τμημα ειναι το solder side..

Eν κατακλειδι..

Η αληθεια ειναι οτι χαρηκα που βρηκα ενα κομματι Ελληνικου Hardware..θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για αυτην την Ελληνικη εταιρια με την εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης..ελπιζω τα τζιμανια του φορουμ (Nemo,Νιοβη) να μας δωσουν πιο πολλες πληροφοριες..λογικα σε καποιο CΓΟ θα υπαρχει review..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο εύρημα φίλε Γρηγόρη. :thumbup:

Άψογη και η παρουσίαση σου!! :bow:
 
Τέλεια!!! Γνωρίζουμε που είχε την έδρα της η εταιρεία που τα κατασκεύαζε;
 
Με εντυπωσιαζει - αν δεν εχεις βαλει το χερακι σου - το ποσο καθαρο ειναι τοσο εξωτερικα οσο και εσωτερικα!!! :eek:

Τα συγχαρητηρια μου για το ευρημα, Γρηγορη. :thumbup:

Φανταζομαι την χαρα σου οταν θα το ειδες. :D
 
Πολύ ευτυχής συγκυρία να ανακαλύψει και να σώσει το modem, ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος! :D

Δεν την είχα ξανακούσει την εταιρεία, αλλά θα ψάξω μήπως βρω κάποιες πληροφορίες.
 
Να αναφέρουμε φυσικά οτι το V.21 είναι 300 baud full-duplex, ενω το V.23 ειναι 600 ή 1200 half-duplex.

Πρεπει να το συνδέσεις με υπολογιστή να δουμε αν απαντάει.
 
Εξαιρετικό εύρημα. Απομένει να δούμε και σύνδεση σε δίκτυο, κάποια BBS ας πούμε. Κι αν η BBS είναι κι αυτή ρετρό, μιλάμε για το θρεντ της χρονιάς.
 
BlackFlag είπε:
Τέλεια!!! Γνωρίζουμε που είχε την έδρα της η εταιρεία που τα κατασκεύαζε;
Οχι BlackFlag δυστυχως δεν γνωριζουμε κατι για την εταιρια ,ουτε υπαρχει κατι αλλο πανω στο μοντεμ που να βοηθαει..

stavros είπε:
Με εντυπωσιαζει - αν δεν εχεις βαλει το χερακι σου - το ποσο καθαρο ειναι τοσο εξωτερικα οσο και εσωτερικα!!! :eek:
Τα συγχαρητηρια μου για το ευρημα, Γρηγορη. :thumbup:

Φανταζομαι την χαρα σου οταν θα το ειδες. :D
Ηταν σε αριστη κατασταση..ουτε καν ηθελε καθαρισμα εξωτερικα..μεσα ουτε ενας κοκκος σκονης...

Πολύ ευτυχής συγκυρία να ανακαλύψει και να σώσει το modem, ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος! :D
Δεν την είχα ξανακούσει την εταιρεία, αλλά θα ψάξω μήπως βρω κάποιες πληροφορίες.

Να εισαι καλα Νιοβη!Περιμενουμε την βοηθεια σου...

freaktmp είπε:
Να αναφέρουμε φυσικά οτι το V.21 είναι 300 baud full-duplex, ενω το V.23 ειναι 600 ή 1200 half-duplex.
Πρεπει να το συνδέσεις με υπολογιστή να δουμε αν απαντάει.
Thanks!Moλις βρω το καλωδιο θα κανω την δοκιμη...

Rygar είπε:
Εξαιρετικό εύρημα. Απομένει να δούμε και σύνδεση σε δίκτυο, κάποια BBS ας πούμε. Κι αν η BBS είναι κι αυτή ρετρό, μιλάμε για το θρεντ της χρονιάς.
Στην Ελλαδα δεν ξερω αν εχει μεινεi τιποτα,αλλα εξω ολο και καποια BBS θα λειτουργει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι κυκλωμα και κακο ειναι αυτο φιλε;;;;;;; :animeek:

Αψογος οπως παντα! :wink:
 
Για τον Dr. Resurrector: Αφιέρωμα στο modem M2123 της "ΤΡΙΤΩΝ" από το COMPUTER ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ (Απρίλιος 1987).







Στο ίδιο τεύχος του CΓΟ, υπάρχει το αφιέρωμα: "Modems: Για μια συζήτηση μεταξύ υπολογιστών...". Από το αφιέρωμα αυτό, η τελευταία σελίδα στην οποία αναφέρεται η "ΤΡΙΤΩΝ":



 
Αφιέρωμα στο modem M2123 της "ΤΡΙΤΩΝ" από το COMPUTER ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ (Απρίλιος 1987): :D

Triton-1.jpg

Triton-2.jpg

Triton-3.jpg

Στο ίδιο τεύχος του CΓΟ, υπάρχει το αφιέρωμα: "Modems: Για μια συζήτηση μεταξύ υπολογιστών...". Από το αφιέρωμα αυτό, η τελευταία σελίδα στην οποία αναφέρεται η "ΤΡΙΤΩΝ":

Triton-4.jpg

Triton-4a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απειρα respect Νιοβη!!! :bow: :bow:Το περιμενα οτι το CΓΟ θα ειχε καποια παρουσιαση..κριμα που δεν εχουμε περισσοτερες πληροφοριες για την εταιρια,που βλεπω οτι υπηρχε ηδη απο το 1987..γενικα αν και υπηρχαν αρκετες ελληνικες εταιριες μοντεμ τοτε,δεν ξερω ποσο πουλησαν στην μικρη Ελληνικη αγορα,που ελαχιστοι διεθεταν υπολογιστη,και που ακομα λιγοτεροι χρειαζονταν online υπηρεσιες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Respect και πολλά μπράβο και απο μένα 1@NIOBH[/USER] για την εύρεση των πληροφοριών!!!

Τέτοιο μόντεμ θυμάμαι μικρός (1986)να είχανε στην ναυτιλιακή εταιρεία που ήταν διευθυντής ο μακαρίτης ο πατέρας μου και το αναφέρω αυτό γιατί με έπαιρνε πολλές φορές στο γραφείο του και είχα την ευκαιρία να πάω κοντά και να το δω.. (απο τότε είχα τον μαγνήτη με τους υπολογιστές και σκαλίζα τα πάντα :) ).

Απο οτι θυμάμαι και μου είχαν πει το είχανε αγοράσει για να έχουν το telex αλλα είχαν κάνει και κάτι συμφωνίες με διεθνείς αεροπορικές εταιρείες για να έχουν άμεση επικοινωνία μέσω κάποιου μικρού δικτύου (τύπου intranet) με την εταιρεία για να έχουν άμεση επικοινωνία οταν έκλειναν αεροπορικά εισιτήρια.Τότε υπήρχε στις αεροπορικές εταιρείες το PTA αντί του γνωστού μας eticket : http://www.airliners.net/forum/viewtopic.php?t=308665

Με ένα τέτοιο μόντεμ συνδέονταν και έπαιρναν άμεσα το PTA number απευθείας απο την αεροπορική εταιρεία και έτσι έκανε γρηγορότερα την δουλειά της η ναυτιλιακή.

Θυμάμαι ότι μου έλεγε ο πατέρας μου να μην το πειράζω αλλα ούτε και τα κομπιουτερ που ήταν συνδεδεμένο καθώς ηταν πολύ ακριβό και αν χαλάσει κάτι θα δώσουν πολλά λεφτά να το φτιάξουν. Πάντως πρέπει την εποχή εκείνη να κοστιζε πολύ ένα τέτοιο μόντεμ σε σύστημα δικτύου σαν αυτό που αναφέρω παραπάνω.

Απο ότι βλέπω προμηθευτής του μόντεμ ήταν η Space Hellas (πολυ μεγάλη εταιρεία με ιστορία απο το 1985) όπου ήταν και η εταιρεία που συνεργαζόμασταν τότε.

http://www.space.gr/index.php?langID=1

Κάπου στο 1995 γνώρισα τον γιο του ιδρυτή της εταιρείας αυτής και κάναμε καλή παρέα για χρονια (πιτσιρικάδες και οι δυο τότε) και σκεφτόμουν οτι θα ήταν ευκαιρία να έρθω σε επικοινωνία πάλι μαζί του καθώς θα μπορούσαμε να μάθουμε πληροφορίες για αυτήν αλλα και για άλλες ελληνικές εταιρείες της εποχής εκείνης. Εγώ μπορώ να έρθω σε επαφή με τον φίλο μου αλλα θα χρειαστώ κάποιους που να γνωρίζουν περισσότερα απο τεχνολογία καθώς εγώ δεν ξέρω αρκετά μιας και οι σπουδές μου είναι στα ναυτιλιακά και όχι στην τεχνολογία. Οποίος θέλει να συνεργαστούμε για την έρευνα που αναφέρω παραπάνω ας μου στείλει pm.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πάρα-πάρα πολύ ωραίο και εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και μπράβο Νιόβη! 65,000 δραχμές εκείνη την εποχή ήταν λεφτά, όχι αστεία. Θυμάμαι που η φορητή Α/Μ τηλεόραση του Θείου έκανε 20,000 και πήγαμε με την αδερφή μου ...να την αγοράσουμε πιστεύοντας ότι θα τη αγοράζαμε με το χαρτζιλίκι μας και πάθαμε σοκ, όταν ακούσαμε την τιμή της. Φαντάζομαι ότι σε εποχές προ ίντερνετ γινόταν κανονικά διεθνής τηλεφωνική σύνδεση για να επικοινωνήσουν οι Η/Υ μέσω του μόντεμ. Αλλά και τα αεροπορικά εισιτήρια ήταν πανάκριβα εκείνη την εποχή, θυμάμαι είχαμε πετάξει με Lufthansa για Γερμανία το '87 και το εισιτήριο πρέπει να έκανε 1000 μάρκα, όχι αστεία! Θυμάμαι κανένας από τους (ευκατάστατους-μιας και πήγαινα σε ιδιωτικό σχολείο) συμμαθητές δεν είχε τίποτα παραπάνω από έναν οκτάμπιτο, άντε και κάνα φλόπι, εκτυπωτής ούτε για πλάκα, ούτε είχαμε δει, μόνο επαγγελματίες, και μόντεμ, φυσικά, κανείς.
 
Πίσω
Μπλουζα