Πρώτη παρουσίαση : Ελληνικό pong "ΑΣΚ", early edition

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Oπως εχει αναφερθει και σε παλιοτερο θεμα, στην Ελλαδα υπηρχαν προς πωληση καποιες κονσολες τυπου "pong" ελληνικης κατασκευης. Εχει εως τωρα επιβεβαιωθει η υπαρξη ενος μοντελου της ASK, σε 3 διαφορετικα χρωματα, σε ασπρο, μαυρο και καφε. Ολα τα επιβεβαιωμενα μοντελα ειναι ιδια εξωτερικα και εσωτερικα, μονο το χρωμα αλλαζε.

Τωρα παρουσιαζω μια αλλη εκδοση πιθανον παλιοτερη του ελληνικου pong της ASK, με διαφορετικο εξωτερικο κουτι και διαφορετικη εσωτερικη πλακετα, μαλλον ειναι το μοναδικο που εχει διασωθει μεχρι σημερα. Πατηστε πανω στις φωτο για να τις δειτε σε πληρη οθονη.

Στην επανω αριστερη πλευρα του κουτιου υπαρχει το λογοτυπο της ASK

Προβολή συνημμένου 136576

ενω δεξια γραφει "electronic TV game"

Προβολή συνημμένου 136577

στην προσοψη υπαρχουν αρκετα κουμπια τυπου "παλιου κασετοφωνου" με τις επιλογες των παιχνιδιων. Αυτη ειναι και η σημαντικοτερη διαφορα απο το επομενο μοντελο, οπου ολα τα παιχνιδια επιλεγονταν απο ενα και μονο επιλογεα.

Προβολή συνημμένου 136578

Στην επανω πλευρα του καφε κουτιου υπαρχει η αναγλυφη επιγραφη "ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ - made in Greece"

Προβολή συνημμένου 136579

Το αξιο αναφορας ειναι οτι η ιδια περιγραφη παλι με μεθοδο bolt, ειναι και στην κατω πλευρα του κουτιου

Προβολή συνημμένου 136580

Στην πισω πλευρα υπαρχουν τα απαραιτητα καλωδια, τα δυο καφε που οδηγουν στα χειριστηρια τυπου paddles, και το ασπρο σε καλωδιο RF για συνδεση σε τηλεοραση. Ακριβως απο επανω υπαρχει μια τρυπα για να συνδεθει εξωτερικος μετασχηματιστης 9 βολτ

Προβολή συνημμένου 136581

Φυσικα η κονσολα δουλευει και με μπαταριες, με δυο μπαταριες 4,5 βολτ οι οποιες εχουν πια καταργηθει, εδω βλεπουμε την θυρα που αποκαλυπτει τον εσωτερικο χωρο που τοποθετουνται οι μπαταριες

Προβολή συνημμένου 136582

Παμε και στο εσωτερικο τωρα, οπου βλεπουμε την απλη σχετικα πλακετα, η οποια εχει διατηρηθει σε αριστη κατασταση. Διακρινεται και το ηχειο

Προβολή συνημμένου 136583

Σε μια πιο κοντινη φωτογραφια φαινεται το ολοκληρωμενο που ειναι η καρδια του μηχανηματος

Προβολή συνημμένου 136584

Και η πισω εσωτερικη πλευρα, με τα καλωδιο που βγαινουν απο εκει. Διακρινεται και η θεση για τις μπαταριες

Προβολή συνημμένου 136585

Αυτα προς το παρον, απολαυστε τις φωτο και θυμηθειτε οτι και η Ελλαδα εφτιαχνε κονσολες :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος Mike!

Λειτουργει? Παιζει να ανεβασεις κανα γιουτιουμπι με το παιχνιδι εν δρασει?
 
Ειχε μια τετοια ο πατερας μου στο μαγαζι πριν πολλα χρονια. Την ειχαμε πετυχει και σε μια εκθεση και χαρηκε σαν παιδι οταν την ειδε. Πρεπει να ειχαν βγαλει αρκετα κομματια, και ηταν πολυ καλοφτιαγμενα
 
Όπως είπε και ο Wally....Κανένα video, please ? :D
 
Θα ανεβασω συντομα, θελω να αλλαξω το βυσμα RF γιατι εχει ξηλωθει λιγο.

Θα βαλω ενα καινουργιο και θα ανεβασω φωτο εν'λειτουργεια.
 
Υπάρχει καμία φώτο που να δείχνει όλο το μηχάνημα?

Αυτά τα εικονίδια με τα ανθρωπάκια κάτι μου θυμίζουν, είμαι σίγουρος ότι ένας φίλος έχει ένα μηχάνημα με τα ίδια εικονίδια αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο μηχάνημα αφού μου το έδειξε πριν από 20 χρόνια περίπου (ήθελε τότε να μου δείξει το παλιό μηχάνημα του πατέρα του). Τώρα όλα αυτά τα έχει στο πατάρι μαζί με κάτι spectrum κλπ και τον παρακαλάω όλα αυτά τα χρόνια να τα κατεβάσει και βαριέται.
 
Πω πω Μike τέλειο......!!!!!Και Ελληνικο!!!!Είναι απιστευτο!!!
 
Πολυ καλη παρουσιαση απο τον mike!Να πω οτι με βαση το date code το ολοκληρωμενο κατασκευασθηκε την 18η εβδομαδα του 1977 επομενως στην Ελλαδα κατασκευασθηκε γυρω στο 77-78
 
Kαι μια ολοσωμη φωτο για τον Τασο, κατω απο τον καυτο ελληνικο ηλιο, με τα paddles που θελουν ξεσκονισμα:

DSC00736.jpg

Συνηθως ολα αυτα τα τυπου pong ειχαν το ιδιο ολοκληρωμενο 3-8500. Το πιθανοτερο ειναι να ειχαν παραγγειλει κομματια απο το ολοκληρωμενο και μετα να σχεδιασαν και να "εκοψαν" το κουτι. Στην αλλη εκδοση, που απο οτι ξερω την εχουν στην Ελλαδα οι Ethaniel, Stelios_1978, Plink, μονο το κουτι διαφερει κυριως στο θεμα του επιλογεα παιχνιδιων. Η πιο πιθανη εκδοχη ειναι οτι αυτη η πρωτη εκδοση να ειχε μεγαλυτερο κοστος κατασκευης λογω των περισσοτερων κουμπιων για επιλογη παιχνιδιου, οποτε και ξανασχεδιαστηκε με εναν μονο επιλογεα για επιλογη παιχνιδιου και ετσι με χαμηλοτερο κοστος παραγωγης. ή μπορει να μην του αρεσε το αρχικο design ή μπορει να ηθελαν να βγαλουν ASK plus version :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι ακριβως σε αυτο αναφερομαι και εγω, αυτη ειναι η αλλη εκδοση.
 
:eek:

Επιτέλους!!!!!

:hurrah: :d@redevil

:bow: :thanx2:

Να'σαι καλά, ρε mike!!!!!!! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα χρόνια το έψαχνα!!! Ήταν η πρώτη κονσόλα που είχα ποτέ (μου την είχε αφήσει ένας θείος που δούλευε σε γνωστή εταιρεία εισαγωγής ηλεκτρονικών, όπως και ένα Atari 2600 1-2 χρόνια αργότερα) και αυτές οι παραλλαγές του Pong ήταν ουσιαστικά από τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα!

Δεν θυμάμαι καν αν την είχα επιστρέψει στον θείο μου όταν μου έδωσε το Atari ή αν είχε χαθεί σε κάποια μετακόμιση (ή ακόμα κι αν την πέταξε η μάνα μου, που μια τέτοια μανία την είχε, όπως η συντριπτική πλειονότητα των Ελληνίδων μανάδων, άλλωστε). Το θέμα είναι πως είχα να την δω εδώ και πάνω από καμιά 25αριά χρόνια. Ειλικρινά από κάποιο σημείο και μετά έψαχνα στο Google φωτογραφίες μήπως και την βρω και έβρισκα παρόμοιες Pong-οκονσόλες κι έλεγα "ίσως και να ήταν έτσι και να μην το θυμάμαι καλά... Ήμουν και 4-5 ετών τότε". Προφανώς ούτε που πήγε το μυαλό μου ότι θα μπορούσε να ήταν Ελληνικής κατασκευής, για αυτό και ήλπιζα ότι θα την βρω πιο εύκολα με μια αναζήτηση στο Google.
 
Που χαθηκες ωρε? :)

Ωραια κομματια!
 
Πανέμορφα, man ! :thumbup:
 
Μπραβο ρε Δημητρακο,αργησες λιγο αλλα απαντησες !

Οποτε τωρα ξερουμε οτι υπαρχουν 2 εκδοσεις και η καθε μια απο 2 χρωματα, αρα συνολικα 4 διαφορετικα.
 
Πίσω
Μπλουζα