Πρώτη παρουσίαση: Μεταμόσχευση οθόνης σε Game Gear

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
470
Eδω και αρκετο καιρο ο darksymbios μου εστειλε τα 2 game gear του.Και τα 2 ηθελαν αλλαγη πυκνωτων.Το ενα μαλιστα ηταν σε "βαρια" κατασταση,αφου η οθονη ηταν γεματη γραμμες,χωρις να μπορεις να δεις κατι-καπως ετσι δηλαδη:

Προβολή συνημμένου 109822

Ειπα να ξεκινησω λοιπον απο αυτο που ηταν πιο χαλια.Αρχιζω λοιπον με την αλλαγη πυκνωτων.Κατα την διαρκεια της αλλαγης συνηθως σταματαω και δοκιμαζω το μηχανημα για να δω πως προχωρα η επισκευη.Το περιεργο στην ολη υποθεση ηταν οτι οσο προχωρουσα,βελτιωση δεν υπηρχε.

Αλλαζοντας λοιπον και τον τελευταιο πυκνωτη ,το αποτελεσμα στην οθονη ηταν σαν αυτο που ξεκινησα-δηλ.τιποτα!!!

Παρατηρωντας ομως προσεκτικα μπορουσα να δω το "περιγραμμα" καποιων χαρακτηρων στην οθονη,αρα υπεθεσα οτι η οθονη ηταν που εφταιγε.

Το επομενο που εμενε ηταν η αλλαγη οθονης.

Η αλλαγη οθονης στο gg δεν ειναι κατι ευκολο.Χρειαζομαστε την ειδικη πλακετα που την φτιαχνει ενας Αυστραλος,την οποια ειχα παραγγειλει παλαιοτερα.Ο Αυστραλος τη εφτιαξε με σκοπο να συνδεσει το gg στην τηλεοραση ,αλλα εγω την ειχα παρει με σκοπο να αλλαξω την οθονη.Εαν δεν θελουμε να αγορασουμε την πλακετα μπορουμε να φτιαξουμε εμεις το κυκλωμα με απλουστερα υλικα ,αλλα θα πρεπει να φτιαξουμε και ενα δευτερο κυκλωμα που να μετατρεπει το RGB σημα σε composite.

Προβολή συνημμένου 109803

Το κυκλωμα που μπορουμε να φτιάξουμε μονοι μας αλλα βγαζει μονο RGB




Για την αλλαγη τα υλικα που θελουμε ειναι τα εξης:

 




α)πλακετα του Αυστραλου

Προβολή συνημμένου 109807

β)οθονη lcd-απο εδω

Προβολή συνημμένου 109808

γ)Kynar wire-πηρα απο εδω

δ)flux-αυτο

ε)καλαϊ (καλυτερα ομως solder paste)

στ)κολλητηρι (ειχα 2-ενα των 30 και ενα των 100 watt)

ζ)hot glue

η)kapton tape-ή λογω οικονομικης κρισης μονωτικη ταινια και χαρτι Α4.

και φυσικα σταθερο χερι και πολλη υπομονη!!!

Απο τα παραπανω υλικα δεν ειχα το solder paste αφου ο απατεωνας ο Αγγλος δεν μου το εστειλε και kapton tape που επρεπε να περιμενω να μου ελθει απο Κινα..

Αρχικα τοποθετουμε την οθονη.Επειδη η οθονη ειναι λιγο μεγαλυτερη απο την παλια,ελιωσα με το κολλητηρι τα 2 κατω πλαστικα που μπαινουν οι βιδες,ετσι ωστε να χωρεσει.

Προβολή συνημμένου 109805

Φωτο απο εδω .Εγω αντι να κοψω,απλα ελιωσα με το κολλητηρι τα σημεια σε κυκλο.

Αφου λοιπον την τοποθετησουμε,βαζουμε μονωτικη ταινια στο πισω μερος της,και συνεχιζουμε με την αφαιρεση της παλιας οθονης απλα κοβοντας την καλωδιοταινια της.Κατοπιν αποκολλαμε την λαμπα και βγαζουμε το ανακλαστικο υλικο,στην θεση του οποιου θα βρισκεται ο controller της νεας lcd.

Εδω λοιπον συναντω την πρωτη δυσκολια:ο controller της οθονης δεν χωραγε,αφου ενας κρυσταλλος στο δεξι μερος τον εμποδιζε να "κατσει".

Βρε καλο μου,βρε χρυσο μου,να το βαλω ετσι,να το βαλω γιουβετσι τιποτα..ΔΕΝ χωρουσε.Παρατηρωντας ομως την πλακετα του controller ειδα οτι στο δεξι τμημα πανω της δεν υπηρχαν διαδρομοι..αρα θα μπορουσα να την κοψω..θα δουλεψει ομως μετα ή εχει καποιο εσωτερικο layer που θα το "φαω"??

Μην εχοντας αλλη επιλογη,παιρνω το ψαλιδακι και χρατς χρουτς το κοβω.

Προβολή συνημμένου 109806

To κιτρινο βελος δειχνει το σημειο που εκοψα την πλακετα.Τα κοκκινα βελη δειχνουν τα ρυθμιστικα της lcd που τα "εφαγα" για μην εμποδιζουν το cartridge.

Για να ειμαι σιγουρος οτι λειτουργει συνδεω την οθονη σε ενα αποκωδικοποιητη και..

Προβολή συνημμένου 109809

ναι Λειτουργει!! :happyjump: Μπορουμε πλεον να περασουμε στο πιο δυσκολο μερος της επιχειρησης δηλ. στις κολλησεις.

Στην ιστοσελιδα του ο Αυστραλος μας λεει τι πρεπει να κολλησουμε και που ,αναλογα με την "εκδοση" του gg μας.Το gg που ειχα εγω ηταν το later model με ενα ASIC.Το προβλημα με αυτο ειναι οτι πρεπει να κολλησουμε 5 καλωδια σε σημεια που ειναι παρα πολυ κοντα μεταξυ τους.Σκεφτηκα λοιπον να αραιωσω αυτο τον χαμο,αλλα γι'αυτο επρεπε να παρω το σημα του Hsync απο εκει που ξεκιναει δηλ.απο το τσιπ.Επειδη ομως ο υπαρχων εξοπλισμος μου δεν μου επιτρεπει να κολλησω απέυθειας στο τσιπ (αφου θα κολληθουν 5 -6 ποδαρακια μαζι),εξυσα την πλακετα,ετσι ωστε να αποκαλυφθει ο διαδρομος και να το βαλω εκει.

Προβολή συνημμένου 109810

To σημειο που εξυσα την πλακετα

Το κολλαω λοιπον μια χαρα εκει αλλα μολις απομακρυνω το κολλητηρι διαπιστωνω οτι απο την θερμοτητα ειχαν κολληθει μεταξυ τους 3 ποδαρακια απο το τσιπ (παρολο που τα ειχα προστατευσει με μονωτικη ταινια).Για να μην γινει καμμια αλλη...πατατια,σταματαω εδω για να συνεχισω αλλη ημερα...

Ενα απογευμα Κυριακης ξαναπιανω δουλεια με πρωτο βημα να ξεκολλησω μεταξυ τους τα 3 κολλημενα ποδαρακια του τσιπ.Ευτυχως με αρκετο flux,φυτιλι αποκολλησης,μονωτικη ταινια με χαρτι Α4 απο κατω και με το γαϊδουρο-κολλητηρι μου των 100Watt απο τα 70s τα καταφερνω!!

Συνεχιζω λοιπον βαζοντας την πλακετιτσα και ξεκινω τις κολλησεις..

Προβολή συνημμένου 109811

Η πλακετα στην θεση της και αρχικα συνδεω την Lcd

Για να μην εχουμε τα ιδια παρατραγουδα,στο επιμαχο σημειο κοντα στο τσιπ,αποφασιζω να κολλησω ολα τα καλωδια εκει που δειχνει ο Αυστραλος.Παραδοξως τα καταφερνω χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.Αφου λοιπον κολλησα αυτα τα 5 σημεια,οι υπολοιπες κολλησεις ηταν απλα παιχνιδακι!!

Προβολή συνημμένου 109812

Ετοιμο το δυσκολο σημειο!Προχωραμε ακαθεκτοι!!!




Προβολή συνημμένου 109813

Eτοιμες οι κολλησεις στην δεξια πλευρα!




Προβολή συνημμένου 109814

Προβολή συνημμένου 109815

Eτοιμες οι κολλησεις στην αριστερη πλευρα!

Eχοντας τελειωσει τις κολλησεις,βαζω ενα cartridge και δινω ρευμα...γυριζω το gg απο μπροστα,αναβει το led,ακουγεται ηχος αλλα εικονα kaput!!!.

Χμμ τι εγινε???Ξεκολλησε κατι??Ξαναβλεπω τις κολλησεις και διαπιστωνω οτι δεν ειχα κολλησει το Enable! στην γειωση που δινει ρευμα στην πλακετα του Αυστραλου.Το κανω και αυτο,ξανα-ανοιγω και ναι!!!We have a picture!!!!Kαι τι εικονα!!!Ξαφνικα το gg εγινε playstation vita!!!

Απολαυστε λοιπον και εσεις!!Απλα χαρμα οφθαλμων!!!

Προβολή συνημμένου 109816

Προβολή συνημμένου 109817

Eδω πρεπει να πω οτι στην νεα οθονη τα παιχνιδια του gg δεν την "γεμιζουν" ολη,παρα μονο τα 2/3 της.Τα παιχνιδια ομως του master system λειτουργουν κανονικα σε ολη την οθονη.Για το γεγονος αυτο ειναι υπευθυνο το τσιπ της οθονης που κανει την μετατροπη.Μεχρι στιγμης δεν εχει βρεθει τροπος να εχουμε τα παιχνιδια του gg fulscreen σε νεα οθονη(ή στην τηλεοραση αντιστοιχα).Παρ'όλα αυτα ομως το prince of persia για gg λειτουργει fullscreen!!Κατι που δεν το εχω δει να αναφερεται αλλου!!!

Προβολή συνημμένου 109818

To haley wars παιζει σε "παραθυρο" but who cares!!

 

 


Προβολή συνημμένου 109819

Προβολή συνημμένου 109820

To Astro Flash του master system full screen in living color!!

 


Και αφου τελειωσαμε βαζουμε Hot glue για σιγουρια και κλεινουμε το game gear!!

Προβολή συνημμένου 109821
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια στα χέρια σου angel_grig. :bow:
 
Τι "γεια στα χέρια σου".... Ρε συ, το διάβασα 2 φορές για να συνειδητοποιήσω τι έκανες! Ρησπέκτ τρελλά.
 
Ευχαριστω Μαριανακι!!! :thanx2: Μιλαμε για κανονικη μικροχειρουργικη :D
 
Μεγάλη υπόθεση η οθόνη του Game Gear να έχει τέτοια ποιότητα, τι να λέμε τώρα. Μπράβο σου, απλά!

Έχω μερικές ερωτήσεις.

α) Η οθόνη είναι από κάποιο άλλο handheld όπως GBA ή DS, μάλλον όχι έτσι?

β) Ο καθοδικός σωλήνας που είναι υπεύθυνος για την μεγάλη κατανάλωση σε μπαταρίες έχει αφαιρεθεί ή είναι ακόμη εκεί; δοκίμασες μπαταρίες να δεις πόσο κρατάνε;

γ) Πόσο κόστισε όλο αυτό περίπου;
 
Τι έκανες πάλι ρε Γρηγόρη! Απορώ με όλους όσους μπορούν να κολλήσουν σε τόσο μικρά διαστήματα.
 
Μπραβο Γρηγορη!!!! :D Τωρα μενει να μου στειλεις το ενα και να απολαυσω κανενα παιχνιδι! :p
 
Γρηγόρη ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ !!!


Είσαι ένας πραγματικός GAME GEAR MASTER !!!


:bow:

Το θέμα σου θέλει πολύ μελέτη και επανάληψη ..... :popcorn:
 
Επανάληψη από ποιον; Μόνο έναν γνωρίζω που να κάνει modifες, να βάζει για παράδειγμα διπλά καρμπιρατέρ, εεε SID ήθελα να πω σε C64 :)
 
johnny19818 είπε:
Μεγάλη υπόθεση η οθόνη του Game Gear να έχει τέτοια ποιότητα, τι να λέμε τώρα. Μπράβο σου, απλά!Έχω μερικές ερωτήσεις.

α) Η οθόνη είναι από κάποιο άλλο handheld όπως GBA ή DS, μάλλον όχι έτσι?
Οχι,ειναι αυτη που βλεπεις στο link.Ειναι μια lcd 3,5 ιντσων με εισοδο AV (composite δηλ),για χρηση σε αυτοκινητο πχ. για συνδεση με πισω καμερα,gps,tuner τηλεορασης κλπ.Δεχεται σημα PAL/NTSC,που το αναγνωριζει αυτοματα( χρησιμο γιατι η πλακετα του Αυστραλου βγαζει σημα NTSC).Επισης με το που της δινεις σημα AV ανοιγει αυτοματα,πραγμα που ερχεται "ταμαμ" στην περιπτωση μας.

Για να μην χρειαζεται παντως να παιζετε με ...ψαλιδια προτεινω αυτην

johnny19818 είπε:
β) Ο καθοδικός σωλήνας που είναι υπεύθυνος για την μεγάλη κατανάλωση σε μπαταρίες έχει αφαιρεθεί ή είναι ακόμη εκεί; δοκίμασες μπαταρίες να δεις πόσο κρατάνε;
O καθοδικος σωληνας (σωστοτερα η λαμπα CCFL-cold cathode fluorescent tube-Εχει αφαιρεθει μαζι με τον "ανακλαστηρα" και στην θεση τους εχει μπει ο controller.

Δες συγκριτικα:

KQeUImODGyncxcAg.jpg

Οriginal game gear

Προβολή συνημμένου 109827

Moded game gear

Bασικα με μπαταριες το δουλευω..σιγουρα παντως κραταει παραπανω (αν και τρωει ρευμα και η εξτρα πλακετα)

johnny19818 είπε:
γ) Πόσο κόστισε όλο αυτό περίπου;
Λοιπον εχουμε και λεμε:

Οθονη:16,79 US$

Πλακετα:74 ΑU$

Πυκνωτες:14 US$

Συνολο:74 ευρω περιπου...ειναι ενα ακριβο mod...

Shock είπε:
Τι έκανες πάλι ρε Γρηγόρη! Απορώ με όλους όσους μπορούν να κολλήσουν σε τόσο μικρά διαστήματα.
Eυχαριστω Αντωνη..Βασικα θελει και κοπο και τροπο.. :D

Stormwatch είπε:
Thank you!!

DarkSynbios είπε:
Μπραβο Γρηγορη!!!! :D Τωρα μενει να μου στειλεις το ενα και να απολαυσω κανενα παιχνιδι! :p
E..Ε..Ερχεται... :D

geoanas είπε:
Γρηγόρη ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ !!!
Είσαι ένας πραγματικός GAME GEAR MASTER !!!


:bow:

Το θέμα σου θέλει πολύ μελέτη και επανάληψη ..... :popcorn:
Γεια σου Γιωργαρε...αντε σε λιγο περιμενω και το δικο σου Mod... :thumbup:

IMGP2954 (Large).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος! Τελικά το Game Gear σηκώνει πολλές πατέντες! Εύγε και πάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:eek: Εξαιρετικη δουλεια Γρηγορη!! Απορω πως μπορεις και κανεις τοσες κολησεις σε τοσο μικρα σημεια χωρις να σου ξεφυγει κατι...Μπραβο!! :D

ps. Εχω και εγω ενα "σαπιο" gamegear καπου , αλλα αυτα που βλεπω ειναι πανδυσκολα για μενα :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
:eek: Παρα πολυ καλη δουλεια!! Απορω πως μπορεις και κανεις τοσες κολησεις σε τοσο μικρα σημεια χωρις να σου ξεφυγει κατι...Μπραβο!! :D
ps. Εχω και εγω ενα "σαπιο" gamegear καπου , αλλα αυτα που βλεπω ειναι πανδυσκολα για μενα :p .
Eυχαριστω Ajax!Το δυσκολο στην ολη υποθεση ειναι ο εξοπλισμος μου που ειναι του..προηγουμενου αιωνα!Παρ΄ολα αυτα ομως την εκανε την δουλεια του!!
 
:sealed: :sealed: :sealed:

geoanas είπε:
Γρηγόρη ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ !!!
Είσαι ένας πραγματικός GAME GEAR MASTER !!!


:bow:

Το θέμα σου θέλει πολύ μελέτη και επανάληψη ..... :popcorn:

Master DAT,Master Geo =>> Master Grig ή Master Angelgrig ?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σου γρηγορη αρχοντα των game gear.Πραγματικα στα δεικα μου ματια που δεν το κατεχω το αντικειμενο οσον αφορα της επισκευες ολα αυτα φαινονται απιστευτα.Και παλι μπραβο.
 
metalcandyman είπε:
Γεια σου γρηγορη αρχοντα των game gear.Πραγματικα στα δεικα μου ματια που δεν το κατεχω το αντικειμενο οσον αφορα της επισκευες ολα αυτα φαινονται απιστευτα.Και παλι μπραβο.
Eυχαριστω Βασιλη!!Οπως το ιδιο απιστευτο φανταζει για εμενα να πιασω τα High scores σου στο pacman...
 
Πίσω
Μπλουζα