Πρώτο τεχνικό πρόβλημα στην ιδιωτική τηλεόραση

warrior21

Banned
Joined
17 Οκτ 2013
Μηνύματα
166
Αντιδράσεις
17
Τεχνικά προβλήματα υπάρχουν πολλά, θυμάμαι βέβαια εκείνα του ΑΝΤ1, που φοβόμουν λίγο το λογότυπο του σταθμού, επειδή ήταν μεγάλο, αλλά μήπως θυμάται κανείς το πρώτο τεχνικό πρόβλημα που έχει συμβεί ποτέ στην αγαπημένη μας ιδιωτική τηλεόραση;
 
Για το πρώτο-πρώτο δεν ξέρω, αν και κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να έγινε πολύ κοντά στην έναρξη των σταθμών, ή τουλάχιστον τις πρώτες μέρες λειτουργίας τους, μέχρι να βρουν το ρυθμό τους. Αλλά όπως είπες κι εσύ, τεχνικά λάθη συνέβαιναν πιο πολύ στου ΑΝΤ1, και ειδικά αυτό το τεράστιο λογότυπο σε μαύρο φόντο ήταν από μόνο του τρομαχτικό, ειδικά αν έβλεπες τηλεόραση στα σκοτάδια... (υπάρχει αναφορά στο "Τι φοβόσασταν μικροί στην τηλεόραση"; ) Το θυμάμαι να μπαίνει κάθε λίγο και λιγάκι.
 
Σίγουρα -αν το πεις πρόβλημα- ήταν λίγο "δυνατά" τα ταμπούρλα του σήματος του MEGA, έτσι όπως διέκοπταν ξαφνικά τις εκπομπές. Πιο μετά, στον "Τροχό της Τύχης" υπήρχαν αρκετές φορές καθυστερήσεις στο να ανοίξουν τα γράμματα της παροιμίας που επέλεγε ο παίκτης (σίγουρα 4-5 δευτερόλεπτα). Αρκετά συχνά "κρέμαγαν" τον Κώστα Πολυχρονίου.

Επίσης νομίζω ότι τα πρώτα δελτία ειδήσεων ήταν "διαβάζοντας χαρτιά", α λα ΕΡΤ.

Βέβαια όλα αυτά δεν είναι τεχνικά προβλήματα αλλά μάλλον ξεκίνημα με λιγότερο σύγχρονο εξοπλισμό.
 
Αναρωτιέμαι γιατί έγιναν πιο πολύ στον ΑΝΤ1, και όχι σε άλλα κανάλια;

Και πού είναι το link γι' αυτό το θέμα που ανέφερες;
 
nwntas είπε:
Για το πρώτο-πρώτο δεν ξέρω, αν και κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να έγινε πολύ κοντά στην έναρξη των σταθμών, ή τουλάχιστον τις πρώτες μέρες λειτουργίας τους, μέχρι να βρουν το ρυθμό τους. Αλλά όπως είπες κι εσύ, τεχνικά λάθη συνέβαιναν πιο πολύ στου ΑΝΤ1, και ειδικά αυτό το τεράστιο λογότυπο σε μαύρο φόντο ήταν από μόνο του τρομαχτικό, ειδικά αν έβλεπες τηλεόραση στα σκοτάδια... (υπάρχει αναφορά στο "Τι φοβόσασταν μικροί στην τηλεόραση"; ) Το θυμάμαι να μπαίνει κάθε λίγο και λιγάκι.
Αναρωτιέμαι γιατί έγιναν πιο πολύ στον ΑΝΤ1, και όχι σε άλλα κανάλια;

Και πού μπορώ να βρω το link για το θέμα που ανέφερες;
 
warrior21 είπε:
Αναρωτιέμαι γιατί έγιναν πιο πολύ στον ΑΝΤ1, και όχι σε άλλα κανάλια;Και πού μπορώ να βρω το link για το θέμα που ανέφερες;
Enjoy ;)

Όσο για το θέμα του ΑΝΤ1 δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι δεν είχαν και τις τελευταίας τεχνολογίας κονσόλες... Τουλάχιστον μέχρι πριν κάποια χρόνια, που έπαθε κατάρρευση το σύστημά τους και δε μπορούσαν να βγάλουν ούτε ένα δελτίο ειδήσεων στον αέρα, είχε ακουστεί ότι τα μηχανήματά τους ήταν αρκετά παλιάς τεχνολογίας, οπότε και δεν άντεξαν...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Σίγουρα -αν το πεις πρόβλημα- ήταν λίγο "δυνατά" τα ταμπούρλα του σήματος του MEGA, έτσι όπως διέκοπταν ξαφνικά τις εκπομπές.
Τί εννοείτε σίγουρα πρόβλημα, όταν ήταν λίγο "δυνατά" τα ταμπούρλα του σήματος του MEGA.
 
Εννοώ ότι δεν κρατούσαν "στάθμες" οι ηχολήπτες, κι ανέβαινε ξαφνικά πολύ η ένταση, όπως έπεφτε απότομα το σήμα, το οποίο δεν ήταν και το πιο "ήσυχο". Το ίδιο συνέβη και με το κινούμενο σχέδιο "MAX", αργότερα.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Εννοώ ότι δεν κρατούσαν "στάθμες" οι ηχολήπτες, κι ανέβαινε ξαφνικά πολύ η ένταση, όπως έπεφτε απότομα το σήμα, το οποίο δεν ήταν και το πιο "ήσυχο". Το ίδιο συνέβη και με το κινούμενο σχέδιο "MAX", αργότερα.
Α, γι' αυτό τρόμαζες εσύ.
 
θυμαμαι το σημα για τεχνικο προβλημα στο Juniors tv εβγαζαν μια καρτα με ενα καρουλι φιλμ με τον μικυ μαους κομμενο και γραφανε μας συγχωρειτε για την διακοπη αλλα κοπηκε η ταινια για καποιο λογο μου εχει μεινει στην μνημη
 
θανος είπε:
θυμαμαι το σημα για τεχνικο προβλημα στο Juniors tv εβγαζαν μια καρτα με ενα καρουλι φιλμ με τον μικυ μαους κομμενο και γραφανε μας συγχωρειτε για την διακοπη αλλα κοπηκε η ταινια για καποιο λογο μου εχει μεινει στην μνημη
Τί χρώμα είχαν τα γράμματα που έγραφε για το τεχνικό πρόβλημα; Ήταν γραμμένα μέσα σε πλαίσιο;
 
Εν πάσει περιπτώσει, έχω κι ένα σήμα του ΑΝΤ1 (από τα πρώτα παρακαλώ, το 1990) για τεχνικά προβλήματα, να ευχαριστήσω τον FORD231 που μας το έδωσε να το ξαναανεβάσουμε, δείτε το:

http://www.youtube.com/watch?v=T4uACPUB7oA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα