Πυρετός το Σαββατόβραδο - Saturday Night Fever (1977)

lass

RetroDB Feeder
Joined
7 Μάρ 2012
Μηνύματα
513
Αντιδράσεις
120





Σενάριο: Norman Wexler

Σκηνοθεσία: John Badham

Με τους John Travolta, Karen Lynn Gorney, Barry Miller, Joseph Cali, Paul Pape, Donna Pescow κ.α.

Υπόθεση:

Ο Tony Manero είναι γνωστός για τις χορευτικές του φιγούρες στα κλαμπς του Μπρούκλιν. Η ζωή του περιστρέφεται γύρω από το

χορό. Τα πράγματα δεν πάνε το ίδιο καλά και στο σπίτι του όπου τσακώνεται συνεχώς με τους γονείς του καθώς η σύγκριση με τον μεγαλύτερο

αδελφό του είναι μάλλον αναπόφευκτη. Ωστόσο όλα αλλάζουν όταν γνωρίζει τυχαία τη Stephanie και αρχίζει να προπονείται μαζί της για ένα

διαγωνισμό χορού.

Σχόλια:

Η πασίγνωστη ταινία που έκανε γνωστό τον John Travolta στο ευρύ κοινό, ένας συνδυασμός 70's αισθητικής, καλών ερμηνειών τόσο από τους

πρωταγωνιστές όσο και από το υπόλοιπο καστ και διαχρονικών κομματιών από τους Bee Gees που είναι αγαπητά ακόμα και στις μέρες μας

όπως "Staying Alive", "If I Can't Have You", "How Deep Is Your Love", "You Should Be Dancing". Φυσικά αξέχαστες οι χορευτικές φιγούρες του

Travolta και το ρομάντζο του με τη λίγο μεγαλύτερη του Karen Lynn Gorney. Αποτέλεσμα να βλέπεται πολύ ευχάριστα ακόμα και σήμερα

παρά το γεγονός ότι δεν είναι κάτι το πρωτότυπο ή άριστο τεχνικά, έστρωσε το δρόμο για το εξίσου γνωστό "Grease" (1978), το οποίο είχε μεγαλύτερη

επιτυχία αλλά δεν ήταν το ίδιο καλό (σε πολλούς τους τομείς).

Trailer

 
Από τις ταινίες που πρέπει να παραδεχτώ ότι μόλις πρόσφατα κατόρθωσα να τη δω ολόκληρη! :D

Ξέρω, ντροπή μου, αλλά είναι το γνωστό: ξεκινάς να τη δεις - σε παίρνει ο ύπνος. Βλέπεις κάτι άλλο και πετυχαίνεις το τέλος στο ζάπινγκ κ.ο.κ.!

Ε, ναι, με κάλυψες - δεν έχει τίποτ' άλλο να πω! :)

Ωραία ταινία, ρετρό, ο Τραβόλτα πιτσιρικάς - ο "Πυρετός το Σαββατόβραδο" (όπως είναι ο ελληνικός τίτλος!) βλέπεται ευχάριστα κάποιο Σαββατόβραδο! ;)
 
Με την disco δεν τα πάω καθόλου καλά, αλλά γουστάρω το στυλάκι της ταινίας "μιζεριάζω μια βδομάδα στην ασημαντότητα, αλλά το Σαββατόβραδο γίνομαι king of the dancefloor"
 
Πρόσφατα την είδα ολόκληρη κι εγώ, καλή, αλλά δεν ξέρω κι όλας, δεν με τρέλανε, με αυτά που άκουγα περίμενα πολύ καλύτερα πράγματα.

Μου φάνηκε σαν να μην υπήρχε συνοχή στην ιστορία.

Και μιας που έκανες την σύγκριση, να πω πως προτιμώ το Grease. Είναι πιο cult και πιο κοντά στα γούστα μου. :)
 
Μηπως ξερει κανεις που μπορω να την δω online?
 
Καλωσήρθες Ιωάννα! Με βάση τους κανονισμούς του Retrοmaniax που μπορείς να διαβάσεις εδώ, δεν γίνεται να σου πει κανείς δημόσια το πού θα τη βρεις.
 
Ευχάριστη ταινία με κλασσικά και αγαπημένα τραγούδια των Bee Gees.
 
Πίσω
Μπλουζα