Πως αντιδρούν τα παιδιά σας στο ρετρό;

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.950
Θα ήθελα να διαβάσω εμπειρίες όσον αφορά τις αντιδράσεις των παιδιών σας στα ρετρό αντικείμενα που ίσως τους δείχνετε και υπάρχουν σπίτι σας. Υπάρχει θέμα για υπολογιστές αλλά τι γίνεται όσον αφορά άλλα αντικείμενα, ταινίες κτλ; Προσωπικά θα ήθελα να δω μελλοντικά τις αντιδράσεις των παιδιών μου στις ρετρό κονσόλες μου αλλά και ταινίες που θα βλέπαμε μαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα βρήκα μια μεταγλωττισμένη έκδοση του Ε.Τ. του Εξωγήινου. Περιττό να πω οτι ο γιος μου ξετρελάθηκε με την ταινία και του άρεσε που έμαθε οτι και ο μπαμπάς του έβλεπε την ίδια ταινία ως παιδί. Γενικά ως παιδί ενός "ρετρόπληκτου" πατέρα, του αρέσει πότε πότε να ασχολείται με ρετρό αντικείμενα (αν και έχω διασώσει ελάχιστα από τη λαίλαπα-μάνα μου...)
 
Λοιπόν εγώ στις κόρες μου κάνω κατήχηση. Χειμώνα τις Κυριακές το πρωί όταν ο καιρός είναι χάλια , κατεβάζω μια από τις παλιές πλατφόρμες της συλλογής (υπολογιστή η παιχνιδομηχανή - τις αφήνω να διαλέξουν) και κάνουμε έναν μικρό μαραθώνιο gaming. Ως τώρα η Megadrive και ο Atari ST έχουν την τιμητική τους στις προτιμήσεις με τον γομολάστιχα ( Spectrum 48 για όσους δεν κατάλαβαν ) και το Turbografx να ακολουθούν κατά πόδας. Έτσι , για να μάθουν όλη την ιστορία και να εκτιμήσουν καλύτερα και την πρόοδο του χώρου ;) .
 
παιδια δεν εχω αλλα πιστευω οτι με τα παιδια ειναι πολυ διαφορετικη περιπτωση απο το συντροφο

το παιδι μπορεις να το μαθεις και να του δωσεις τις καταλληλες προσλαμβανουσες
 
Τα δικά μου δύο παιδιά δείχνουν μέτριο ως λίγο ενδιαφέρον στα δικά μου ρετροαντικείμενα. Στα δικά τους όμως (της παιδικής τους ηλικίας) αντικείμενα (παιχνίδια, βιντεοταινίες, βιβλία κλπ) έχουν έντονο ενδιαφέρον, ιδως η κόρη. Ευτυχώς όταν τους χάριζα κάτι που τώρα αποτελεί τμήμα συλλογών (π.χ. Star Wars) φρόντιζα να βιντεοσκοπώ-καταγράφω τα δεδομένα, οπότε δεν υπάρχουν αμφισβητήσεις.....
 
cyberknight είπε:
Λοιπόν εγώ στις κόρες μου κάνω κατήχηση. Χειμώνα τις Κυριακές το πρωί όταν ο καιρός είναι χάλια , κατεβάζω μια από τις παλιές πλατφόρμες της συλλογής (υπολογιστή η παιχνιδομηχανή - τις αφήνω να διαλέξουν) και κάνουμε έναν μικρό μαραθώνιο gaming. Ως τώρα η Megadrive και ο Atari ST έχουν την τιμητική τους στις προτιμήσεις με τον γομολάστιχα ( Spectrum 48 για όσους δεν κατάλαβαν ) και το Turbografx να ακολουθούν κατά πόδας. Έτσι , για να μάθουν όλη την ιστορία και να εκτιμήσουν καλύτερα και την πρόοδο του χώρου ;) .
Χειμωνιάτικες πρωινές Κυριακές με ρετροgaming για τα παιδιά αντί του να σε σέρνουν από νωρίς στην εκκλησία...Τυχερά τα παιδιά των ρετρομανιακών, γιατί να μην μπορεί κάποιος να επιλέξει τους γονείς; Ζητείται ρετρογονιός να με υιοθετήσει :)
 
Και οι δυο μου γιοι τρελαίνονται με όλα τα παλιά, μάλλον τους το πέρασα στην εγκυμοσύνη!! ;)

Ο μεγάλος που είναι 15 ανακαλύπτει με τη βοήθειά μας, παλιές ταινίες επιστημονικής φαντασίας, θρίλερ και τρόμου - ειδικά για αυτές τις τελευταίες έχουμε καθιερώσει Friday late nights!

Ο μικρός που είναι 8 τρελαίνεται με παλιές φωτογραφίες, περνάμε ώρες πάνω από τα albums να κοιτάει τα πρόσωπα, τα σπίτια, τα αυτοκίνητα, γενικά λεπτομέρειες που βλέπει και φοβερά σχόλια τύπου "Πως ντυνόσασταν έτσι?" !! Του αρέσει πολύ να του λέμε ιστορίες από την παιδική μας ηλικία , τι διαβάζαμε, τι τρώγαμε, με τι παίζαμε, όλα τα πάντα.
 
Πίσω
Μπλουζα