Πως εχετε οργανωσει την συλλογη σας?! See inside

Daytime Dreamer

RetroActive
Joined
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
290
Αντιδράσεις
7
Ισως ειναι δυσκολο να μαζευεις κονσολες, Amigες, Atari St και γενικως retro μηχανηματα κου-λου-που κου-λου-που αλλα πιστευω ΑΚΟΜΑ πιο δυσκολο ειναι να τα οργανωσεις ολα αυτα ...

Θα ηθελα να μαθω τα εξης απλα για χαρη συζητησης απο τον καθενα

1) Παιζετε με τα retro μηχανηματα που αγοραζετε ή απλα τα συλλεγετε και τα στοιβαζετε το ενα πανω στο αλλο?

2) Τις κουτες τις κρατατε? Εαν ναι που τα βαζετε ολα αυτα? Εχετε αποθηκη? Εαν οχι τοτε το σπιτι σας ειναι σαν μικρο μαγαζακι σωστα? Παντοφλα πεφτει απο την γυναικα? :D (εαν υπαρχει)

3) Σαν νοιαζει η κατασταση (κυριως εξωτερικη) στην οποια βρισκεται το μηχανημα σας η σας ενδιαφερει απλα να λειτουργει 100%? Ειστε αρκετα "καμμενος" (με την καλη εννοια) ωστε να το πουλησετε και να παρετε το ιδιο σε καλυτερη κατασταση?

4) Εαν αυριο γινοταν νεροποντη (οπως εγινε στην κοπελα μου και πλημμυρισε ολο το σπιτι!) και γινοταν να σωσετε ενα μηχανημα ΜΟΝΟ ποιο θα ηταν?

Και απανταω πρωτος

1) Παιζω με ολα

2) Ναι ολες! Μικρο μαγαζακι ναι! Παντοφλα δεν πεφτει γιατι ειναι ΠΙΟ πορωμενη απο μενα! Πρεπει να αλλαξει ομως αυτο ... κατι πρεπει να γινει!

3) Ναι με νοιαζει. Ειμαι πολυ καμμενος, θα το κανα!

4) Ευκολο ... το Japanese PS3 μου (αν και δεν ειναι ρετρο, anyway)
 
1). Με όλα.

2). Όλες. Και τις ζελατίνες που ήταν τυλιγμένα τα καλώδια. Για το που τα στοιβάζω βλέπε απάντηση 4). Η γυναίκα μου αγόρασε δώρο τις δεύτερες!!!!!!

3). Είναι όλα σε τέλεια κατάσταση. Ποτέ δεν θα πούλαγα κάποιο, θα το αγόραζα εις τριπλούν.

4). Είμαι στον δεύτερο όροφο. Δεν πλημμυρίζει. Αλλά για καλό και για κακό πήρα και άλλο σπίτι και τα έχω όλα εις διπλούν. Just in case aliens land and steal my machines.
 
1)ΟΛΕΣ οι κονσολες ειναι πανω ετοιμες για gaming

2)Φυσικα κραταω τα κουτια στην αποθηκη και φυσικα πεφτει παντοφλα

3)Δεν πουλαω ποτε

4)Μας βαζεις δυσκολα μαστορα. Τον 128 ψυκτρα μαλλον.
 
1) Παιζω.

2) Τις κουτες τις κραταω. Στα παταρια πανω απο τα μπανια.

3) Κοιταω να ειναι ηδη σε καλη κατασταση οταν το παρω, αν οχι, υπομονη μεχρι να βρεθει αλλο.

4) Τον Commodore 64 (αλλα και τον γομολαστιχα αφου ειναι τοσο μικρος που χωραει και στη τσεπη που λεει ο λογος :) )
 
1) Παίζω που και που, αλλά κυρίως emulators.

2) Τις κρατάω όσα έχουν.

3) Αν είναι σε χάλι ναι θα το έδινα και θα έπαιρνα άλλο-όπως το 48k+ που είχα.

4) Amiga βέβαια τι άλλο?? (Στη Χίο μένεις? :pP) φαντάσου να έμενες Γερμανία, δε θα τα ρώταγες αυτά.
 
1. Παίζω με κάποια (master system, atari 2600 κυρίως). Τα άλλα φτιάχνομαι μόνο και μόνο κοιτώντας τα κουτιά τους.....

2. Φυσικά και μένουν στην κούτα, απλά υπάρχουν και δεύτερα bulk για gaming σε πολλές περιπτώσεις!

3. Συνήθως θα δώσω λεφτά για κάτι που ήδη το έχω αν είναι sega (πχ είχα 2-3 megadrive αλλά ήταν σκέτα, οπότε αγόρασα ένα άψογο σε κουτάκι)

4. SEGA Master System I χωρίς δεύτερη σκέψη (πόσες κασέτες δικαιούμαι??? χιχιχι!!)
 
1). Όχι μιας και τα μαζεύω για στήσιμο και θέλω να "ζήσουν" όσο περισσότερο γίνεται.

2). Αν έχω τις κούτες τις κρατάω εννοείται. Από τη γυναίκα ευτυχώς υπάρχει κατανόηση και δεν πέφτει παντόφλα, αντίθετα είναι υπέρ σε αυτην μου την προσπάθεια, ας πούμε ότι τα έχω σε αποθήκη.

3). Προτιμώ και τα δύο - και καλή εξωτερική κατάσταση και να δουλεύουν, όσο αυτό είναι δυνατόν βέβαια. Για πούλημα από τη στιγμή που το έχω δεν ψάχνω για καλύτερο εκτός και αν είναι τρομερά καλύτερο και με περισσότερα περιφερειακά και αξίζει με 1000.

4). Πάντα αυτό είναι εφιάλτης ακόμα και για την πλάκα! Anyway, επειδή είναι πολύπλοκο, θα έπαιρνα τον ZX Spectrum+3 που ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής.
 
1) Εννοείται πως παίζω με όλες

2) Καρτάω τα πάντα, σε ότι κατάσταση και να είναι. Ευτυχώς υπάρχει μεγάλος αποθηκευτικός χώρος και ευτυχώς δεν έχω γκρίνιες.

3) Πάντα κοιτάω την κατάστασή τους. Οποτε προχωρώ στην αγορά τους αναλόγως.

4) Μα φυσικά τον ΖΧ Spectrum (γομολάστιχα). Ενας από τους πρώτους μου και αγαπημένους micros. Definitely, Spectrum!!!
 
1) Δεν παιζω πολύ συχνά πια γιατί εκτός του οτι δεν συλλέγω software (μονο hardware) χρησιμοποιώ και emulators.

2) Τις κουτες τις κρατάω μέσα στο δωμάτιο με τις κονσόλες. Οποτε ναι, ειναι σαν μικρό μαγαζί. Γυναικα δεν υπάρχει ευτηχώς, γιατί αν πειραζε τιποτα θα έπεφτε αθλητικό παπουτσι :p

3) Η κατασταση με νοιαζει φυσικά και η εξωτερική αλλά και η εσωτερική, αλλά δεν θα πουλαγα ένα μηχάνημα για να πάρω άλλο. Προτιμώ το ταλαίπωρο Game Boy με το οποιο μεγάλωσα, παρά να το δώσω για ένα άλλο που δεν βγήκε ποτέ από το κουτί του. Θα ήθελα να τα έχω και τα δύο ;)

4) Το Nintendo 64!
 
1) Παίζω κυρίως με τον ST μου, που τον έχω από παιδί και τον έχω πάνω στο γραφείο μου. Επίσης, από παιδί έχω και τον 800XL μου, όπου βάζω που και που καμιά κασσέτα να φορτώσει.

Τώρα, τα υπόλοιπα που βλέπεις στην υπογραφή μου, έχω δεσμεύσει ένα μέρος της ντουλάπας, για να τα στοιβάξω. (Βέβαια έχω δεσμεύσει και πατάρια, βιβλιοθήκες κλπ. με κόμικς, games, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία)...

2) Όσα έχω πάρει με κούτες, τις κρατάω και τα βάζω μέσα. Τα υπόλοιπα τα έχω σε άσχετες κούτες.

Παντόφλα, πέφτει και δε πέφτει... :D

3) Μου αρέσουν τα mint, και εννοείται να λειτουργούν.

Φροντίζω από την αρχή, ότι παίρνω να είναι σε καλή εξωτερική κατάσταση. Αυτό για μένα, είναι πολύ βασικό πράγμα.

4) Δες εδώ...
 
Αιτούμαι η 4η ερώτηση να γίνει poll. !!!!!!!!!!!
 
Shinobi είπε:
1) Παίζω που και που, αλλά κυρίως emulators.2) Τις κρατάω όσα έχουν.

3) Αν είναι σε χάλι ναι θα το έδινα και θα έπαιρνα άλλο-όπως το 48k+ που είχα.

4) Amiga βέβαια τι άλλο?? (Στη Χίο μένεις? :pP) φαντάσου να έμενες Γερμανία, δε θα τα ρώταγες αυτά.

Οχι Αθηνα μενω, η κοπελα μου μενει Χιο :)
 
1)παιζω ναι! απλα συνηθως θελω να παιξω τα διαμαντακια της συλλογης και οχι οποια κασσετα μαζεψα απλα για να τη συμπληρωσω :)

2)Ναι τις κραταω. Ολα ειναι με κουτες εκτος ισως απο κανενα bulk που το πηρα απλα για παιχνιδι. Παντοφλα πεφτει απο μανα.. υπομονη εως οτου να παω στο σπιτι το δικο μου :p

3)Ναι θελω να ειναι σε αριστη κατασταση ή αλλιως σε "very good"

4)δυσκολο αυτο αλλα θα διαλεγα snes με super mario all stars
 
1)παιζω με ολα οσα δεν ειναι σφραγισμενα.(αν και εδω που τα λεμε δε μπορω να τα κρατησω κλειστα οταν ειναι φοβερα παιχνιδια!!!)

2)ναι ολες οι κουτες μενουν !!!!

3)ναι ολες πρεπει να ειναι σε αριστη κατασταση!!!

4)πολυ δυσκολη αποφαση αλλα θα παρω το saturn με το deep fear!!!
 
1)ολα ειναι στημενα και ετοιμοπολεμα!(φωτο συντομως σε αλλο post).εκτος απ τις περιπτωσεις που τριγυρναω απο δω κ απο κει οποτε μαζευοντε για να μη σκονιζοντε

2)οτι εχω αγοραζει καινουργιο εννοειτε πως εχω και την κουτα του.και τις ζελατινες.και τα λαστιχακια που κρατανε τα καλωδια.ολες οι κουτες πανε παταρι,ντουλαπα,οπου υπαρχει χωρος ελευθερος.

3)οσο πιο καινουργιο δειχνει τοσο καλυτερα.αλλα κατα κυριο λογο με νοιαζει να δουλευει αψογα.πχ στο snes μου το ενα απ τα 4 πλαστικα ποδαρακια εχει καει ουτε και ξερω πως.αλλα αμα λιωνεις στο metroid δε πα να απαυτωθει το συμπαν.. στον 6128 μου υπαρχουν πιτσιλιες απο μπογιες που δε φευγαν απο μερεμετια στο σπιτι το 94.παρ ολα αυτα (και παλι) δουλευει αψογα.

4)χωρις δευτερη σκεψη το snes μου.
 
Πίσω
Μπλουζα