Πως μπορώ να "ασφαλήσω" έναν σκληρό δίσκο?

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
Επειδή δίνω δεξιά και αριστερά PC με Hyperspin, θα ήθελα έναν τρόπο να μπορώ να "κλειδώσω" ας πούμε τον δίσκο και να μην γίνεται να λειτουργήσει σε άλλο PC ή να είναι δύσκολο να κλωνοποιηθεί.

Δεν με νοιάζει να το κάνω bulletproof, απλώς να το δυσκολέψω όσο γίνεται το να πάρει κάποιος το setup και να το δίνει σαν δικό του σε άλλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mη δινεις το pc η πολυ καλοσυνη βλαπτει σοβαρα.
 
Δυο απο τις πιο μεγαλες καφριλες στη ρετροκοινοτητα:

1)Ξεκοιλιασμα ρετρο μηχανηματων για να βαλουν μεσα raspberry με RetroPie.  Ετυμηγορια: Αργος θανατος

2)Διαμοιρασμος ξενων πονηματων ανευ αδειας απο κουτοπονηρους αχαριστους. Ετυμηγορια:Αργος θανατος με Cooking Mama στο Wii
 
Αν αυτο το hyperspin δουλεύει σε λογαριασμό με δικαιωματα απλού χρήστη, τοτε μπορεις να κανεις το εξης:

  1. κρυπτογραφείς τον δισκο με bitlocker
  2. φτιάχνεις εναν λογαριασμό με δικαιωματα απλου χρηστη και στηνεις εκει το hyperspin κλπ
  3. δεν δινεις ποτε το password λογαριασμου με δικαιωματα  admin
Bitlocker υποστηριζουν τα win7 ultimate και enterprise καθως και τα win8/10 pro και enterprise.
 
Αν αυτο το hyperspin δουλεύει σε λογαριασμό με δικαιωματα απλού χρήστη, τοτε μπορεις να κανεις το εξης:

  1. κρυπτογραφείς τον δισκο με bitlocker
  2. φτιάχνεις εναν λογαριασμό με δικαιωματα απλου χρηστη και στηνεις εκει το hyperspin κλπ
  3. δεν δινεις ποτε το password λογαριασμου με δικαιωματα  admin
Bitlocker υποστηριζουν τα win7 ultimate και enterprise καθως και τα win8/10 pro και enterprise.
Δυστυχώς για να μπορεί να δουλέψει πρέπει να είναι τσεκαρισμένο το "open as administrator" στα properties. Θα είναι πρόβλημα αυτό?

Αλλά ακόμα και αν δεν είναι, πως εμποδίζει την κλωνοποίηση του δίσκου αυτό?

Εχω σκεφτεί διάφορα κόλπα για να κάνω το copy-paste δύσκολο, έτσι κι αλλιώς θέλω να το κάνω να μην είναι portable. Aλλά η κλωνοποίηση θα αντιγράψει το σύστημα όλο, μαζί με τα "κόλπα". Αυτό θέλω να αποφύγω. Μήπως υπάρχουν και κόλπα για να δυσκολέψεις λίγο και την κλωνοποίηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ο δισκος ειναι κρυπτογραφημενος δεν μπορει καποιος να τον κλωνοποιησει.

Αν ο κακος εχει δικαιωματα administrator, τοτε μπορει να καταργησει την κρυπτογραφηση και να τον κλωνοποιησει.
 
Θα σου ήταν εύκολο να μου εξηγούσες λίγο τα βήματα γιατί δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο?

Επίσης, μετά ο απλός χρήστης θα μπορεί να τρέξει προγράματα με την επιλογή "open as administrator"? Αυτό είναι κάτι που θέλω.

Το PC θα μπουτάρει κανονικά στο απλό user profile χωρίς κάποιο password παρόλο που θα είναι encrypted ο δίσκος με bitlocker? Γιατί ζητάει να δώσεις password πριν το κάνεις encrypt. Και μετά δεν έχεις πρόσβαση καν χωρίς αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης, μετά ο απλός χρήστης θα μπορεί να τρέξει προγράματα με την επιλογή "open as administrator"? Αυτό είναι κάτι που θέλω.
Δυστυχως οχι. Αν προσπαθησεις να κανεις κατι τετοιο θα σου ζητησει τα στοιχεια ενος χρηστη με δικαιωματα administrator για να τρεξει.
 
Οπότε δεν γίνεται αυτό που ζητάω.

ΟΚ τι να κάνω, θα το αφήσω εκτεθημένο.
 
Σκεφτομαι και μια εναλλακτικη, αλλα ειναι καπως πειραματικη...

  1. Κανεις εγκατασταση windows 10 με UEFI GPT και live account

  2. Ενεργοποιησεις το secure boot

  3. Απενεργοποιεις ολες τις boot συσκευες απο το bios εκτος τον δισκο και βαζεις password στο bios και στον δισκο.
Βασικο μειονεκτημα αυτης της λυσης ειναι οτι καθε φορα που θες να ανοιξεις τον υπολογιστη πρεπει να βαλεις κωδικους στο bios και στα windows. Και φυσικα δεν μπορεις να τα δωσεις σε αυτον που φοβασε οτι μπορει να αντιγραψει τον δισκο. Τελος αν χασεις το password του δισκου, τον πετας στα σκουπιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aυτός που θα πάρει το setup θέλει και να το χρησιμοποιεί. Οπότε password δεν μπορεί να μπει πουθενά.

Δεν με νοιάζει να μπορεί να κανει copy-paste αρχεία. Και να τα κάνει θα πέφτουν errors μετά, θέλει ρυθμισούλες που σώζονται στην registry και τα Windows γενικά.

Αν όμως κάνει κλώνο, τότε θα μπορεί να χρησιμοποιήσει την κόπια χωρίς πρόβλημα.

Οπότε αυτό που θέλω είναι να μην μπορεί να κάνει κλώνο, συγκεκριμένα. Ας κάνει copy paste και ας έχει πρόσβαση στα αρχεία. Εσύ κι εγώ μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε, ένας που δεν ξέρει θα πέσει σε errors γιατί μόνο με copy σε διαφορετικά Windows δεν θα τρέχει το setup και θα ψάχνεται. Και αν δεν τo λύσει η κόπια θα είναι άχρηστη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα