Πως τα πηγαίνετε με τα cheats και τα walkthroughs?

ίσα ίσα στα fps συνήθως μπορείς να σώζεις όποτε και όπου θες ή να ξεκινάς κοντά στο σημείο που έχασες, ακόμα και όταν κλείσεις το σύστημα για να συνεχίσεις ξεκούραστος αργότερα. Αυτό είναι πολυτέλεια για τα υπόλοιπα ρετρό παιχνίδια!

Με τόσους πειραματισμους δε γίνεται, θα βρεις το κόλπο. Αυτός είναι και ο σκοπός. Αλλιώς νιώθεις σα να κερδίζεις στο τάβλι που το ζάρι είναι όλο χαραγμενο με εξάρια.

Και εγώ θυμάμαι είχα τερματίσει το Doom με κωδικούς και μεταπήδηση πιστών μέσα 90, αλλά τώρα χωρίς cheat απολαμβάνω την ατμόσφαιρα του στο gzdoom ακόμα και αν προχωρώ με ρυθμούς χελώνας. Έστω και αν είναι πιο δύσκολο λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας και περισσότερων γωνιών που δέχεσαι πυρά.

Βέβαια κάποιοι χρησιμοποιουν και το λεγόμενο save scumming, ιδίως στα δύσκολα σημεία.

Στο remnant βλέπω μόνο στο survival απενεργοποιησαν το save.

Τώρα αν χαλάσει το save και θες να γλιτώσεις χρόνο, εκεί βάλε ενέργεια.
 
Με τόσους πειραματισμους δε γίνεται, θα βρεις το κόλπο. Αυτός είναι και ο σκοπός. Αλλιώς νιώθεις σα να κερδίζεις στο τάβλι που το ζάρι είναι όλο χαραγμενο με εξάρια.

Και ομως ειχα κολλησει για μηνες σε καποια παιχνιδια που πηγαν αρκετες ωρες χαμενες χωρις διασκεδαση εχοντας δει και gameplay απο αλλους.

Τι αλλο να πω???

Τι αλλο να κανω δηλαδη ωστε να γλιτωσω το cheat με την unlimited health που θα μου χαλουσε την ωραια διασκεδαση απο τις πολλες αποτυχημενες προσπαθειες :biglaugh::biglaugh::biglaugh: και για να μην με κοροιδεουν οι αλλοι gamers??

Μετα το μονο που μπορω να σκεφτω για να αποφυγει καποιος το cheat βοηθειας με την εξτρα ενεργεια που ειναι στην δικη μου περιπτωση :rolleyes: ισως μετα πρεπει να παρατησει οικογενεια και δουλεια και να επικεντρωνεται μονο στο δυσκολο σημειο του gaming εκει που πηγαν χαμενες πολλες ωρες απο τις αποτυχημενες προσπαθειες.

Αυτη την φορα 24ωρες το 24ωρο για καλυτερη αφοσιωση στον στοχο και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας πρεπει να μετακομισουν αλλου.Στην συνεχεια καλη ξεκουρασαση και οταν αισθανεται πως ξεκουραστηκε απο τον υπνο βγαζει απο το μυαλο του οικογενειες δουλειες κλεινει κινητο και οτιδηποτε αλλο που δεν εχει σχεση με το δυσκολο σημειο του παιχνιδιου και βαζει μεσα σε αυτο μονο το σημειο του παιχνιδιου που τον δυσκολεψε.

Εξω πρεπει να βγαινει ισα ισα μονο για τα βασικα οπως αγορα τροφης και αμεση γρηγορη επιστροφη στο σπιτι ωστε μην γινεται αποσυντονισμος του μυαλου απο το δυσκολο σημειο του παιχνιδιου απο καποια τυχαια συναντηση πχ με καποιο μελος της οικογενειας οπως την γυναικα του η τα παιδια του.Σε αυτη την περιπτωση καλυτερα delivery αν γινεται.

Αν δεν τα καταφερει ακομη και με τα παραπανω να περασει το συγκεκριμενο δυσκολο σημειο του παιχνιδιου επαναλαμβανει την διαδικασια καθε μερα για εβδομαδες και μηνες αν χρειαστει για να πετυχει τον στοχο του.

Η δικαιωση που θα παει θα εθει... Και οταν ερθει η περηφανεια που θα αισθανεται που καταφερε και περασε το σημειο του παιχνιδιου χωρις cheat και unlimited health θα ειναι τεραστια.Θα μπορει μετα να επιστρεψει και στην οικογενια του και στην δουλεια του εκτος βεβαια αν εχει και αλλα παιχνιδια δεν μπορει να περασει χωρις cheets οποτε συνεχιζει την παραπανω διαδικασια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην περιπτωση που οι μερες εβδομαδες μηνες με τα 24ωρα απο το παραπανω προγραμμα δεν αποδωσουν τελικα και θελεις να ξεσπασεις γιατι δεν παει αλλο :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:


Ευτυχως ομως δεν χρειαζονται τα παραπανω γιατι η ιδια μας η λογικη θα μας πει παιξε τωρα και διασκεδασε εκει που δεν μπορουσες λογο δυσκολιας πριν.

easy games.png
 
Το 1994 αποκτήσαμε με ενα συμφοιτητή μου την εγκατάσταση του Larry 6 για PC. Παίζαμε ο καθένας στο 386 του με μία 8μπιτη κάρτα ήχου adlib compatible και μία κάρτα γραφικών με 256K μνήμης!!..??. Οταν το τελειώσαμε, εκείνος είχε 1000 πόντους (αριστα δηλαδή) κι εγώ 997. Και αναρωτιόμουν τί έχασα. Και τί εχασα;;; Οχι μαντέψτε!!! Τί σκατά μπορεί να έχασα;;;; Και ναι, έχει σχέση με κακάκια. Είχα ξεχάσει να τραβήξω το καζανάκι σε μία τουαλέτα, κάτι που έδινε 3 πόντους. Και ξανάπαιξα το παιχνίδι για αυτούς τους τρεις πόντους, μιας και η φυσική μου τουαλέτα δε μού τους παραχωρούσε. Οπως είπαν και οι προλαλήσαντες σοφοί, αυτές οι εποχές εχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Παίζω για να ξεχνιέμαι. Πάντα ως βαθμό δυσκολίας επιλέγω έναν πάνω από τον κατώτατο. Αν δηλαδή το παιχνίδι έχει Easy/Normal/Hard, επιλεγω Normal, αν έχει Very eazy/Eazy/normal/hard, επιλέγω Eazy κλπ. Αποφεύγω να κοιτάω στο Youtube, εκτός κι αν αρχίζουν να μου σπάνε τα νεύρα. Πρέπει να τονίσω ότι ορισμένα σημεία ενός παιχνιδιού μπορεί να μην είναι οφθαλμοφανή επειδή η τηλεόρασή μας δεν είναι καλής ποιότητας. Οπως και να'χει, .....χωρίς cheats μεν....αλλά.... Να τονίσω ότι αν ενα παιχνίδι μού φαίνεται ευκολο στο επίπεδο που διάλεξα, το ανεβάζω.

Καποτε ξανάπιασα το Λάρι 6, εχοντας midi emulation κι έπαθα σοκ. Εμοιαζε όπως τότε που χτες ειχα 6128 και σημερα την Α500. Τετοιο σοκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην περιπτωση που οι μερες εβδομαδες μηνες με τα 24ωρα απο το παραπανω προγραμμα δεν αποδωσουν τελικα και θελεις να ξεσπασεις γιατι δεν παει αλλο :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:


Ευτυχως ομως δεν χρειαζονται τα παραπανω γιατι η ιδια μας η λογικη θα μας πει παιξε τωρα και διασκεδασε εκει που δεν μπορουσες λογο δυσκολιας πριν.

Προβολή συνημμένου 279418

Αν μπορείς να παίξεις πχ ένα fighting game με καλούς παίκτες τουρνουά που το ξέρουν απέξω και να δεχτείς την ταπείνωση να χάσεις 20-0, κάτι που για ένα διάστημα μου συνέβαινε πολλές φορές, τότε μπορείς να δώσεις τόπο στην οργή και τα βγάλεις πέρα και με αυτά.
 
Στην περιπτωση που οι μερες εβδομαδες μηνες με τα 24ωρα απο το παραπανω προγραμμα δεν αποδωσουν τελικα και θελεις να ξεσπασεις γιατι δεν παει αλλο :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:


Ευτυχως ομως δεν χρειαζονται τα παραπανω γιατι η ιδια μας η λογικη θα μας πει παιξε τωρα και διασκεδασε εκει που δεν μπορουσες λογο δυσκολιας πριν.

Προβολή συνημμένου 279418

Ή μπορείς να αρχίσεις μεσαιωνική σπαθασκία και να ξεσπάς εκεί!!! Αυτό κάνω τα τελευταία χρόνια!!!!!!!
 
Αν μπορείς να παίξεις πχ ένα fighting game με καλούς παίκτες τουρνουά που το ξέρουν απέξω και να δεχτείς την ταπείνωση να χάσεις 20-0, κάτι που για ένα διάστημα μου συνέβαινε πολλές φορές, τότε μπορείς να δώσεις τόπο στην οργή και τα βγάλεις πέρα και με αυτά.
Ε μα εννοείται.Αυτο που θέλω να πω μέσα από τα μηνύματα είναι πως εφοσον θέλουμε να διασκεδαζουμε παίζοντας όπως μας αρέσει ένα παιχνίδι είτε με cheat είτε χωρίς είτε στο hard είτε στο easy είτε σε crt είτε σε 4κ oled αν ο στοχος είναι η διασκέδαση η και η χαλάρωση μας εφοσον το παιχνίδι μας δίνει την διασκέδαση που αναζητουμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο που γράφω πιο πάνω το παιχνιδι έχει πετύχει τον σκοπό τού.Τα videogames για αυτό τον σκοπό έχουν δημιουργηθεί.Απο εκεί και πέρα για το τι πρωτηνει ο ένας και ο αλλος ναχαμε να λέγαμε οταν έχουμε την διασκέδαση που θέλουμε.
 
Ή μπορείς να αρχίσεις μεσαιωνική σπαθασκία και να ξεσπάς εκεί!!! Αυτό κάνω τα τελευταία χρόνια!!!!!!!
Η αν δεν το έχουμε με την μεσαιωνική σπαθασκιά κάνει βάζουμε και κανα σάκο του μποξ δίπλα μας όταν παίζουμε :fafoutis::fafoutis::fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ααααχ τα θυμαμαι και πονω! Αφου ταχαμε τερματισει καμια 50αρια φορες. Diablo φουλ υπερηρωες, αντμιναρισμενους τους λεγαμε και μοντες που ενωναν ολα τα λαγουμια και σπηλαια μεταξυ τους και καθε δωματιο ισαμε 10 Ντιαμπλους μεσα. NWN 2 φουλ παρτυ με 12 χαρακτηρες κα;ι ολοι με Red Deagon Armor και Γκυθγιακι σπαθες. Ποιος να κουνιθει μπροστα σε ολακερο τετοιο ασκερι? ΠΑΣΟΚ ωραια χρονια! Τοχω ξαναπει λεγαμε τα καλαντα παραμονη χριστουγεννων. Τσουπ στο PC την αλλη μερα μια καινουργια Riva. Αντε παρε τωρα 4090. Οχι χριστουγεννα, αλλα και πρωτοχρονια και φωτα να λες καλαντα δεν σε φτανει. 6600 για 1080p gaming το πολυ κι αυτη με το ζορι
 
ΠΑΣΟΚ ωραια χρονια! Τοχω ξαναπει λεγαμε τα καλαντα παραμονη χριστουγεννων. Τσουπ στο PC την αλλη μερα μια καινουργια Riva. Αντε παρε τωρα 4090. Οχι χριστουγεννα, αλλα και πρωτοχρονια και φωτα να λες καλαντα δεν σε φτανει. 6600 για 1080p gaming το πολυ κι αυτη με το ζορι

Πολυ ανεβασες τον πυχη της αισιοδοξιας με 6600. Μαλλον κατι σε πιο φθηνο τωρα αφου πανε οι παλιες εποχες του πασοκ :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Παει σιγα σιγα να κλεισει τα 2 χρονια ζωης η rtx 4090 το φθινοπωρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Xα χα χα! Εγω ξερω οτι πηρα ενα Σμαρτακι 600cc φτηνοτερα απο οτι κοστιζει μια 4090. Ενταξει τωρα μια 6600 με 200-250Ε, ολοι μπορουμε να την βαλουμε, την 4090?
Τεσπα η κουβεντα μας ειναι για τα τσιτακια. Για καποια αγαπημενα παιχνιδια ειχαν φτιαχτει, πολλα κολπα, που μας εδωσαν την ευκαιρια να ασχοληθουμε με αυτα ξανα και ξανα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω τελειώσει όλα τα Souls games χωρίς cheats (εννοείται με αμέτρητους θανάτους). Οπότε, αν κάποιο game με ελκύει να προσπαθήσω πολύ (λόγω θεματολογίας π.χ.), μπορεί να επιμείνω μέχρι τελικής πτώσεως. Αν πάλι το θεωρώ ψιλομέτριο (αλλά θέλω να δω το τέλος) και τύχω σε εποχή που βαριέμαι ή δεν έχω όρεξη να δώσω το 110%, το cheat πέφτει σύννεφο. Αυτό ισχύει εξίσου σε retro και cutting edge games.
 
Πίσω
Μπλουζα