Πως τυλίγετε το καλώδιο στο χειριστήριό σας

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.934
...και ποιος νομίζετε είναι ο πιο ορθός τρόπος; Περίεργο θέμα,ε;

Του Mega Drive και του Saturn το τυλίγω γύρω γύρω από το χειριστήριο

Προβολή συνημμένου 125124

Του Ν64 σταυρωτά

Προβολή συνημμένου 125125

Του PS2

Προβολή συνημμένου 125126

Του PS2 λόγω πολλών κουμπιών και συνάμα εσωτερικών καλωδίων έχει πιο άκαμπτο καλώδιο και τυλίγεται δυσκολότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω συνηθως δεν τα τυλιγω γιατι φοβαμαι οτι θα ξεχαρβαλοθουν απο το τυλιξε-ξετυλιξε... Επισης οταν ξετυλιγεις το καλωδιο μεχρι να ερθει στα ισια του ειναι σπαστο και δεν μου αρεσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι μια καλή λύση να μην το τυλίγεις καθόλου αν και να ξεχαρβαλωθούν δε νομίζω. Αρκεί να μην είναι πολύ σφικτά. Εγώ επειδή έχω μαζί 3 κονσόλες και χρειάζομαι χώρο, αναγκαστικά πρέπει να μαζεύονται κάπως τα καλώδια.
 
Ανάλογα το καλώδιο. Αν είναι πολύ σκληρό δεν το τυλίγω, απλά το μαζεύω γύρω από το χειριστήριο ή γύρω από την κονσόλα για να μην είναι χύμα (εφόσον είναι συνδεδεμένο). Αν είναι μαλακό το τυλίγω αλλά ποτέ σφιχτά, ίσα ίσα με το βάρος του. Και ναι, του N64 πάντα "σταυρωτά" :p
 
johnny19818 είπε:
Οντως....:burn:

Δηλαδη εγω που τα εχω χυμα στο κυμα.....ελλοχευει ο κινδυνος μπουρδουκλωματος????!!!!!!!!!:biglaugh::biglaugh:

attachment.php
 
Oυτε εγω τα τυλιγω...

Παντως ο τροπος Χ του Ν64 φαινεται πολυ ωραιος, τυπου Marvel X-Men.. ;)
 
ο καλύτερος τρόπος είναι να το κόψεις να γίνει ασύρματο :p
 
Οποιος τροπος ζοριζει το καλωδιο στο σημειο που βγαινει απο το χειρηστηριο ειναι λαθος.

ΠΑΝΤΑ δινουμε "αερα" σε αυτο το σημειο πριν αρχισουμε τα τυλιγματα
 
Ειχα χασει ενα PS2 pad λογω τυλιγματος,το ειχα τυλιξει οπως στο πρωτο ποστ μονο που το τυλιγμενο καλωδιο εσπρωχνε και τον αριστερο μοχλο προς τα κατω,αυτο σε συνδυασμο με κατι μηνες αχρησιας στο ξετυλιγμα ο μοχλος εμεινε να κοιταει προς τα κατω.


My bad.



ΒΤW και στην φωτο που βλεπω το σπρωχνει ελαφρως δεξια,προσοχη.
 
Ποτε δεν τυλιγω τα gamepads οπως ειναι στης φωτογραφιες του θεματος που ποσταρε ο jhonny.Αυτο που κανω ειναι να εχω το καθε gamepad Που θελω να το βαλω στην ακρη ξεχωριστα σε καθε σακουλα και αυτο που κανω ειναι να βαλω το gamepad στην σακουλα και μετα να τοποθετησω το καλωδιο πολυ χαλαρα γυρω γυρω απο το gamepad και οχι τυλιγμενο πανω στο gamepad.Μια ζωη που τα τοποθετω ετσι ποτε δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με καποιο gamepad.Επισης ΠΑΝΤΑ πρεπει να αφηνουμε χαλαρο πριν το τυλιξουμε το μερος του καλωδιου στο σημειο που βγαινει απο το gamepad ειδικα αν δεν ειναι ενισχυμενο σε κοινο το σημειο.
 
metalcandyman είπε:
Ποτε δεν τυλιγω τα gamepads οπως ειναι στης φωτογραφιες του θεματος που ποσταρε ο jhonny.Αυτο που κανω ειναι να εχω το καθε gamepad Που θελω να το βαλω στην ακρη ξεχωριστα σε καθε σακουλα και αυτο που κανω ειναι να βαλω το gamepad στην σακουλα και μετα να τοποθετησω το καλωδιο πολυ χαλαρα γυρω γυρω απο το gamepad και οχι τυλιγμενο πανω στο gamepad.Μια ζωη που τα τοποθετω ετσι ποτε δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με καποιο gamepad.Επισης ΠΑΝΤΑ πρεπει να αφηνουμε χαλαρο πριν το τυλιξουμε το μερος του καλωδιου στο σημειο που βγαινει απο το gamepad ειδικα αν δεν ειναι ενισχυμενο σε κοινο το σημειο.
:thumbup: ;)
 
Πίσω
Μπλουζα