Πόσο μικρός ήταν ο σκληρός σας δίσκος ;

Εμενα ο πρώτος σκληρός είταν: 12cm χ 8cm περίπου!!!! :)
 
Τον πρώτο μου σκληρό δίσκο τον έχω ακόμα και τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά βεβαίως βεβαίως, είναι 340MB αγορασμένος τον Ιανουάριο του 1993 κι αν εξαιρεθούν μερικά bad blocks που χρειάστηκε να απομονώσω κάποια στιγμή λειτουργεί στην εντέλεια και είναι ακόμα συνδεδεμένος (εξωτερικά) στην Amiga 1200 μου.

Δεδομένου ότι τον πρώτο μου υπολογιστή τον αγόρασα το 1986, πέρασα σχεδόν 7 χρόνια στους υπολογιστές πριν πάρω τον πρώτο μου σκληρό. Φαίνεται απίστευτο με τα σημερινά δεδομένα...

Και μια και το έφερε η κουβέντα, δείτε αυτή τη διαφήμιση:

picture.php
 
Οταν πήγαμε απο τον XT στον 486 DX2 (Παρτι στο σπίτι!!) νομίζω οτι είχαμε 80ΜΒ σκληρό. Θυμάμαι χαρακτιριστικά να το περιγραφω στον αδερφό ενος συμμαθητη και να λέει ουαου...

Τοτε περιμενα υπομονετικα να περαστει το doom2 απο δισκέτες (21) και η προσευχη να μην είναι χτυπημένη η τελευταία...

microsd.png
 
Ως PCάκιας, ο πρώτος μου 8088 υπολογιστής το 1990 είχε μέσα του σκληρό δίσκο 21 ΜΒ. Πρωτοπόρος, αφού φίλοι μου με PCs δεν είχαν καθόλου σκληρό δίσκο!
 
alkis21 είπε:
Τον πρώτο μου σκληρό δίσκο τον έχω ακόμα και τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά βεβαίως βεβαίως, είναι 340MB αγορασμένος τον Ιανουάριο του 1993 κι αν εξαιρεθούν μερικά bad blocks που χρειάστηκε να απομονώσω κάποια στιγμή λειτουργεί στην εντέλεια και είναι ακόμα συνδεδεμένος (εξωτερικά) στην Amiga 1200 μου.
Δεδομένου ότι τον πρώτο μου υπολογιστή τον αγόρασα το 1986, πέρασα σχεδόν 7 χρόνια στους υπολογιστές πριν πάρω τον πρώτο μου σκληρό. Φαίνεται απίστευτο με τα σημερινά δεδομένα...

Και μια και το έφερε η κουβέντα, δείτε αυτή τη διαφήμιση:

picture.php
Μονο 339,8 το mb:D....Οσο ενα PS3 σχεδον...Βεβαια ηταν πολυ διαφορετικα τοτε..
 
Quantum 60MB SCSI συνδεδεμένος σε κάρτα Zoro II για την Amiga 2000 (κάπου το 1990 ...)
 
20ΜΒ ο σκληρός που είχα στο Hyundai 286 AT μου. Tης IBM παρακαλώ !
 
Εγώ όταν πήρα το πρώτο μου pc δεν είχε καν δίσκο. Αργότερα το αναβάθμισα, και ακόμη πιο αργότερα έβαλα ένα... Αγόρασα από ένα γνωστό που είχε μαγαζί, έναν μεταχειρισμένο Maxtor μοντέλο 7245ΑΤ, χωρητικότητας 234ΜΒ όταν τον φόρμαρα(τον έχω δίπλα μου αυτή τη στιγμή, για αυτό ξέρω το μοντέλο :) ). Τον είχα πάρει το 1994 αν θυμάμαι αντί 25.000δρχ, και είχα δωσει και άλλες 5.000 για controller γιατί είχε κάποιο πρόβλημα. Επίσης ο πρώτος controller που είχε πριν τον αναβαθμίσω, σαν 286, θυμάμαι ότι είχε υποοδοχή για δίσκο Winchester, τόσο παλιός ήταν..
 
Αν όντως θυμάσαι καλά ήταν τρομερή ευκαιρία... Εγώ για τον Maxtor 340MB είχα δώσει 80.000 το 93!
 
65.000 το '95 είχα πάρει έναν 512Mega Western Digital!!!!!!!!!!!!!
 
Σκληρός δίσκος μάρκας Conner,χωρητικότητας 251mb,έναντι 75.000 δρχ.....
 
alkis21 είπε:
Αν όντως θυμάσαι καλά ήταν τρομερή ευκαιρία... Εγώ για τον Maxtor 340MB είχα δώσει 80.000 το 93!
Ναι! Για την τιμή είμαι 100% σίγουρος. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως για το έτος αν ήταν 93 ή 94...
 
80MB WD ,την εποχή που πήρα το πρώτο μου PC (386 SΧ 16/25mhz turbo mode)
 
20Mb σε PC/XT στα 8 Mhz. Με ένα πρόγραμμα συμπίεσης (νομίζω doublespace λεγόταν), τον έκανα 38Mb αλλά έχανε σε ταχύτητα. Είδικά με windows 3.11 σερνόταν. Πολύ παλιά μιλάμε, το 1988
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα έναν Kloc τους θυμάται κανείς ? 20άρη και μετά 40άρη. Το 89. Τιμή δεν θυμάμαι.

Μετά πήγα τον 50άρη Quantum το 90, που δουλεύει ακόμη και σημερα.
 
250ΜΒ πρέπει να ήταν και ο δικός μου, αν θυμάμαι καλά.
 
10 ΜΒ και ηταν απο τοτε που αγορασα τον Ηuyndai!
 
8088 ήταν ο huindai σου?
 
Πίσω
Μπλουζα