Πόσο μικρός ήταν ο σκληρός σας δίσκος ;

Το πρώτο μου pc ήταν ένας Cyrix στα 166mhz και είχε γύρω στα 70mb Seagate. προσθέσαμε άλλα 40mb εναν παλαιότερο WD που κανιβαλίσαμε απο ένα παλαιότερο pc. τότε το οτι είχαμε 110mb.
 
Marioland είπε:
Το πρώτο μου pc ήταν ένας Cyrix στα 166mhz και είχε γύρω στα 70mb Seagate. προσθέσαμε άλλα 40mb εναν παλαιότερο WD που κανιβαλίσαμε απο ένα παλαιότερο pc. τότε το οτι είχαμε 110mb.
Φαντάζομαι ήταν από αναβάθμιση κανενός 286-386 και είχες ξεμείνει με τον 70άρη... Γιατί είναι λίγο πίκρα την εποχή 166+ (σκληροί 1,2-1,6GB) ;)

Τα ίδια είχα τραβήξει και γω μεχρι να πάρω με εγγύηση πίσω τον Fireball, χρησιμοποιούσα έναν Quantum 50ΜΒ και Windows 95 compact install.
 
Εγώ τον maxtor των 234ΜΒ για τον οποίο γράφω και πιο πίσω σε αυτό το θέμα, τον είχα πάρει όταν είχα 386/40. Τον κράτησα όμως και για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα που τον είχα σαν 486. Τότε να πω ότι είχα το format σαν χόμπυ. Δε θυμάμαι γιατί, αλλά κάθε μήνα σχεδόν έκανα από ένα... Μετά ήρθε η αναβάθμιση σε Pentium 100, αλλά ο δίσκος παρέμεινε ίδιος. Και θυμάμαι να περνάω windows 95 με προσοχή για να βάλω μόνο ότι χρειάζομαι, αλλά δούλευα κανονικά. Το pc δούλευε μέχρι το 97-98 έτσι μέχρι που τα έφτυσε το (ασπρόμαυρο) monitor που είχα μέχρι τότε. Και για κανένα χρόνο και βάλε το είχα στη ντουλάπα. Μετά το 1999 αποφάσισα ότι τον χρειαζόμουν, και έπρεπε να τον φτιάξω κάπως, και παράλληλα με την οθόνη που πήρα, έβαλα και ένα δίσκο 6,4GB. Αλλά δεν κράτησε πολύ, ήταν φανερό ότι ήταν αρκετά παλιός πια, και σε μισό με ένα χρόνο πήγα για celeron. Όμως ο μικρούλης maxtor δουλεύει ακόμα, ακούγεται υγιέστατος, δεν έχει ούτε ένα bad block, και πλέον βρίσκεται στο tower του retro 386/40 μου :)
 
1992 = Intel 386 SX 33MHz, 50Mb HDD WD, εκείνη την εποχή χαλούσες πιό πολλά floppy drives μέχρι να γεμίσεις αυτόν το σκληρό δίσκο, το 90% ήταν DOS και θελανε λίγο χώρο. Εκείνο που με έμεινε από εκείνη την εποχή είναι η πρώτη κάρτα ήχου που είχα και έβαλα σε αυτό το μηχάνημα 3 εβδομάδες αργότερα (που βρήκα φράγκα), λεγόταν Beethoven Sound Pro 8bit, δούλεψε κάνα χρόνο, μετά μιά μέρα ξαφνικά ούτε φωνή ούτε ακρόαση, και με δουλεύανε οι φίλοι μου λέγοντάς με '' λογικό να χαλάσει στα καλά καθούμενα!!! Beethoven όνομα και πράμα''
 
880kb, σκληρό δίσκο δεν είχα στην 500άρα, με το πρώτο μου πισί απέκτησα έναν 6.4 γίγα.
 
Kissakias είπε:
1992 = Intel 386 SX 33MHz, 50Mb HDD WD, εκείνη την εποχή χαλούσες πιό πολλά floppy drives μέχρι να γεμίσεις αυτόν το σκληρό δίσκο, το 90% ήταν DOS και θελανε λίγο χώρο. Εκείνο που με έμεινε από εκείνη την εποχή είναι η πρώτη κάρτα ήχου που είχα και έβαλα σε αυτό το μηχάνημα 3 εβδομάδες αργότερα (που βρήκα φράγκα), λεγόταν Beethoven Sound Pro 8bit, δούλεψε κάνα χρόνο, μετά μιά μέρα ξαφνικά ούτε φωνή ούτε ακρόαση, και με δουλεύανε οι φίλοι μου λέγοντάς με '' λογικό να χαλάσει στα καλά καθούμενα!!! Beethoven όνομα και πράμα''
Πρέπει να έδωσες αρκετά για 386 στην Ελλάδα το 92!

Φαντάζομαι τον ευχαριστήθηκες.....
 
20 MB, Amstrad MegaPc και παραδοξως δεν καταφερα ποτε να τον γεμισω...
 
Το ξεθάβω, 85 ΜΒ Western Digital , τον έχω ακόμη :)
 
40 ΜΒ μέσα σε έναν 286. Και εννοείται ποτέ δε γέμισε. Ούτε καν στο μισό!
 
Πίσω
Μπλουζα