Πώς ήταν διακοσμημένο το εφηβικό μου δωμάτιο ;

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
168
Πως θυμάστε διακοσμημένο το εφηβικό σας δωμάτιο ; Προσωπικά στους τοίχους είχα κρεμασμένες αφίσες της Κατερίνας και της Μανίνας. Στο κρεβάτι μου είχα την μεγάλη μου παιδική κούκλα. Στην κορυφή της βιβλιοθήκης είχα όλες τις παιδικές μου κούκλες και τα λούτρινα που μου έκαναν δώρο. Εκείνη την εποχή είχα μανία να κολλάω και αυτοκόλλητα στα πλάγια της βιβλιοθήκης και η μάνα μου φώναζε γι'αυτό. Στο τοίχο είχα και από εκείνα τα καδράκια-καθρέφτες με ένα στρουμφάκι που κρατούσε λουλούδι και έγραφε ένα στιχάκι σε στυλ ημερολογίου. Τέτοια αντικείμενα θυμάμαι και στα δωμάτια πολλών φιλενάδων μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εφηβικο μου δωματιο ηταν διακοσμιμενο ως εξης.Στους τοιχους ειχα κασκολ και φανελες της ΠΑΟΚΑΡΑΣ ,δεκαδες αφισες απο ενα σωρο Metal συγκροτηματα και αρκετες αφισες απο διαφορες κυριες του Playboy και με την μανα μου να γκρινιαζει για της ξεβρακωτες που ειχα στο δωματιο μου.Στον τοιχο επισης παντα ειχα τον στοχο για τα βελακια και τα βελακια τοποθετημενα σε ειδικο σημειο ετοιμα για χρηση.Στο πατωμα ειχα την κιθαρα στην βαση της και διπλα της τον ενισχυτη και την πεταλιερα.σε μια γωνια επισης ειχα το στερεοφωνικο και εκατονταδες κασσετες και cd τοποθετημενα σε ενα επιπλο.πανω στο επιπλο ειχα την τηλεοραση και στα ραφια του επιπλου ειχα της κονσολες που επαιζα εκεινη την εποχη.Κατω απο το κρεβατι μεσα σε κουτια ειχα της κασσετες απο τα παιχνιδια και ενα σωρο περιοδικα.Επισης στην βιβλιοθηκη ειχα τα βιβλια του αγαπημενου μου stephen king που αγοραζω φανατικα και σημερα ολα τα βιβλια του.Σε γενικες γραμμες ετσι ηταν διακοσμιμενο το δωματιο μου.
 
attachment.php


Αν και όχι ακριβώς εφηβικό αλλά εν έτει 1996. Δεν είχε αλλάξει και πολύ από τη δεκαετία του '80, απλά πριν πάνω ήταν μια Amiga 500 και το 1084. Το αριστερό μηχάνημα ένας 486 Dx2/66, το δεξί ένας Pentium 90 που τον είχα αποκλειστικά για παιχνίδια. Τον είχα χρυσοπληρώσει τότε, αλλά χαλάλι.

Το ίδιο δωμάτιο τώρα είναι παντελώς άδειο, αλλά η και ίδια βιλιοθήκη είναι γεμάτη games και όλο και φορτώνεται παραπάνω.
 
metalcandyman είπε:
Το εφηβικο μου δωματιο ηταν διακοσμιμενο ως εξης.Στους τοιχους ειχα κασκολ και φανελες της ΠΑΟΚΑΡΑΣ ,δεκαδες αφισες απο ενα σωρο Metal συγκροτηματα και αρκετες αφισες απο διαφορες κυριες του Playboy και με την μανα μου να γκρινιαζει για της ξεβρακωτες που ειχα στο δωματιο μου.Στον τοιχο επισης παντα ειχα τον στοχο για τα βελακια και τα βελακια τοποθετημενα σε ειδικο σημειο ετοιμα για χρηση.Στο πατωμα ειχα την κιθαρα στην βαση της και διπλα της τον ενισχυτη και την πεταλιερα.σε μια γωνια επισης ειχα το στερεοφωνικο και εκατονταδες κασσετες και cd τοποθετημενα σε ενα επιπλο.πανω στο επιπλο ειχα την τηλεοραση και στα ραφια του επιπλου ειχα της κονσολες που επαιζα εκεινη την εποχη.Κατω απο το κρεβατι μεσα σε κουτια ειχα της κασσετες απο τα παιχνιδια και ενα σωρο περιοδικα.Επισης στην βιβλιοθηκη ειχα τα βιβλια του αγαπημενου μου stephen king που αγοραζω φανατικα και σημερα ολα τα βιβλια του.Σε γενικες γραμμες ετσι ηταν διακοσμιμενο το δωματιο μου.


Ωραία. Αυτό ηταν το πλέιρουμ, παμε τώρα και στο εφηβικό :D
 
Απο την μια κασκολ και αφισες της αριαναρας(γκαλης ρε) και απο την αλλη μερια πολλες μα παρα πολλες αφισες των θεων maiden,και μια αφισα με των αγαπημενο μου αμερικανο μπασκεμπολιστα karl malone των utah jazz...νοσταλγια :wub:
 
Αλανι Rygar και playroom ηταν και εφηβικο και απ'ολα ηταν.Για ολες της χρησεις :D
 
Πίσω από την πόρτα για ένα διάστημα είχα μια τεράστια αφίσα της σαρκοφάγου του Τουταγχαμόν που αργότερα την αντικατέστησα με τον Ντόναλντ my work3.jpg (οι gamers ίσως το θυμούνται)

Στα ράφια της βιβλιοθήκης μπροστά από τα βιβλία είχα τα συναρμολογούμενά μου (αμάξια και καράβια συνήθως) και στο κρεβάτι ένα τεράστιο λούτρινο ποντίκι δώρο γενεθλίων. Αυτά :D

220px-Blake_ancient_of_days.jpg

my work5.jpg

Donald (door).jpg
 
Το εφηβικό μου δωμάτιο ήταν διακοσμημένο στους τοίχους με αφίσες καλλιτεχνών από περιοδικά καθώς και με κάδρα, ένα εκ των οποίων ήταν ένας πίνακας του Γάλλου ιμπρεσιονιστή ζωγράφου Μονέ (!).

Είχα κρεμάσει και το κασκόλ της αγαπημένης μου ομάδας, στο κρεβάτι υπήρχαν πολλά λούτρινα κουκλάκια, στη βιβλιοθήκη κουκλάκια και φωτογραφίες και στο γραφείο είχα κολλήσει πολλά αυτοκόλλητα...Στην ντουλάπα υπήρχαν φωσφορίζοντα αυτοκόλλητα σε σχήμα πλανητών και αστεριών...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν το εφηβικό μου δωμάτιο το μοιραζόμουν με τον αδερφό μου και είχε την εξής διακόσμηση:

Παιχνίδια, περιοδικά, χαρτιά κλπ πεταμένα από εδώ και από εκεί. Ρούχα απλωμένα στην καρέκλα, στα κρεβάτια ακόμα και σε άσχετα ράφια. Διάφορα αντικείμενα αγνώστου ταυτότητος σε σημεία χαμηλής ορατότητος (κάτω από το κρεβάτι, στην οροφή της ντουλάπας κλπ). Σχολικά βιβλία και τετράδια σε τυχαία σημεία. Αφίσες και αυτοκόλλητα κολλημένα παντού, σκισμένα, τσαλακωμένα, ζωγραφισμένα κλπ.

Αυτά θυμάμαι. Πάντως από τότε μου έχει μείνει κάτι σαν κόμπλεξ και όταν απέκτησα το δικό μου δωμάτιο έγινα υπερβολικά "νοικοκυρεμένος" και σχολαστικός. Σε σημείο που σήμερα, αν κάποιος μετακινήσει ένα αντικείμενο στο δωμάτιο μου και δεν το ξαναβάλει πίσω ακριβώς όπως ήταν πριν με πιάνει κρίση, αρχίζουν να ανοιγοκλείνουν τα βλέφαρα και να γυαλίζει το μάτι μου.
 
Κι όλο το αποφεύγω αλλά τελικά θα πω: Το κυριότερο, το οποίο θεωρώ το απόλυτο μέσα στο δωμάτιο, ήταν μια τεράστια σακούλα (θα μπορούσα ακόμα να χωράω μέσα) γεμάτη από όλα μου τα κόμικς, στα ράφια της βιβλιοθήκης μικρά παιχνίδια, στο πάνω μέρος της βιβλιοθήκης ζωγραφιές από το νήπιο, στους τοίχους ανάμεσα από κάδρα με τις σχολικές μου φωτογραφίες, δικές μου ζωγραφιές με έντονα χρώματα ή βρισιές στα ιταλικά. Παλιοκόριτσο σας λέω. Δεν είχα δικό μου δωμάτιο, το μοιραζόμουν με τη γιαγιάκα μου.
 
αφισεσ μπλεκ κ απο αγορι.. αφισεσ του θρυλου αναστοπουλοσ ντεταρι(γεια σου ρε κοσκοτα τιτανοτεραστιε)

μια ψευτικη κιθαρα αργοτερα εγινε ηλεκτρικη,το γκειμ μποι ετοιμοπολεμο οπωσ παντα,μινιατουρεσ απο αμαξια κ μηχανες τα εχω κ σημερα

αφισεσ του μπιλυ καθωσ κ των τρυπες κ νιρβανα,μια σημαια τησ μαμας subaru ,τα βιβλια του σχολειου που δεν τα ανοιγα ποτε ,να πω δε οτι το μοιραζομουν με την αδερφη μου το δωματιο ,υπηρχαν κ οι μαρτινσ παντα
 
Να μια αφίσα από το εφηβικό μου δωμάτιο. Πήγαινα στο γυμνάσιο τότε.

Τρελλή και παλαβή με τον Άρη.

Στο δημοτικό είχα γιγαντοαφίσες με το ίδιο πάντα θέμα!

DSC07381.jpg
 
Αφίσες παντού.... Johnny Depp, Richard Grieco (Booker), The Cure, Nirvana, Pearl Jam, Τρύπες...

αμέτρητες φωτογραφίες κολλημένες στη ντουλάπα απο σχολικές εκδρομές και διακοπες

καρτ ποσταλ απο νησια

(ολα κολλημένα με σελοτεϊπ απο πισω και αργότερα ο τοιχος χρειαστηκε βάψιμο)
 
στην αρχη το μοιραζόμουν με την αδελφή μου, αλλά όταν έγινα 14 αυτη παντρεύτηκε και έκτοτε έγινε όλο δικό μου. Η αδελφή μου είχε κρεμάσει απ΄ακρη σε ακρη αφίσες κομματικές (στην αρχή ΠΑΣΟΚ και μετά ΚΚΕ) ή και άλλες που είχαν σχέση με την Παλαιστίνη, τα δικαιώματα ττων απανταχού κολασμένων προλετάριων κλπ. Οταν λοιπόν έφυγε από το σπίτι (1983) οι αφίσες αποκαθηλώθηκαν και οι τόιχοι έμειναν παντελώς γυμνοί.Κάποια στιγμή αργότερα έβαλα μία αφίσα με τον Τσάρλυ Τσάπλιν.Το δωμάτιο φιλοξενούσε και μια παλιά βιβλιοθηκη τιγκαρισμένη από βιβλία του πατέρα μου (κυρίως ΒΙΠΕΡ) που δεν τολμούσα να αφαιρέσω , περα από το γεγονός ότι δεν με ενδιέφεραν καθόλου να τα διαβάσω.Ο πατέρας μου είχε παθος με την πολεμική λογοτεχνία. Κολλημένο στη βιβλιθήκη ήταν το γραφείο μου.Γενικά ήθελα τάξη στο δωμάτιο μου και ελεύθερους χώρους. Κάποια στιγμή όταν έγινε 18 χρονών χάλασε η ηλεκτρική κουζίνα μας. Αμέσως αντικασταστάθηκε από αλλη, αλλά τότε τα καταστήματα που πουλούσαν ηλεκτρικά είδη δεν φροντιζαν ταυτόχρονα με την παράδοση της ηλεκτρικής συσκευης να σε απαλλάξουν από την παλιά. Η μάνα μου , μην ξέροντας τι να κάνει την χαλασμένη κουζίνα, την αποθήκευσε προσωρινά στο δωματι'ό μου με το σκεπτικό ότι "κ'αποια στιγμή" θα έρθει ο θείος μου που ξέρει από ηλεκτρικά να την φτιάξει και να την δώσει στην πεθερά του για να την αξιοποιήσει.Την εμίσησα αυτη την κουζίνα. Της έβαλα από πάνω ένα τραπεζομάνδηλο και έγινε τραπεζάκι και στο εσωτερικό του φούρνου αποθήκευα παπούτσια και περίμενα να έρθει αυτή η ευλογημένη μέρα που θα την έπαιρνε ο θείος μου. Εχουμε 2013 και η κουζίνα είναι ακόμα στην ίδια θέση.!!!
 
Ο μπαμπάς τύχαινε να δουλεύει τότε στη ΣΕΚΑΠ. Η ΣΕΚΑΠ είχε βγάλει μια ωραία διαφημιστική αφίσα για το "Cooper" ("Tαξίδι στη χώρα του Cooper", με φωτογραφία τραβηγμένη στην περιοχή των Μετεώρων, και το γνωστό μοναστήρι που φαίνεται σε όλες τις φωτογραφίες Προβολή συνημμένου 67810).

Μιλάμε για δωδεκάφυλλη κανονική διαφημιστική αφίσα από αυτές που βλέπατε στους δρόμους. Αφού τον έπρηξα αρκετά να μου εξασφαλίσει μια τέτοια αφίσα, αφού μου είπε ότι ήταν δύσκολο, αφού τον ξανάπρηξα, τελικά μια μέρα την έφερε και την κολλήσαμε απ' άκρου εις άκρο στο δωμάτιο (σημ. : το τότε δωμάτιο διέθετε ταπετσαρία, ιδιαιτέρως αντιαισθητική, αλλά και βολική στο να κολλάμε από πάνω με σελοτέιπ διάφορα - μη σας πω πώς είχε γίνει όταν φύγαμε από το σπίτι αυτό...).

Ήταν γύρω στα 4.00(Μ)x2.00(Y).
 
BETTY BOOP είπε:
Το εφηβικό μου δωμάτιο ήταν διακοσμημένο στους τοίχους με αφίσες καλλιτεχνών από περιοδικά καθώς και με κάδρα, ένα εκ των οποίων ήταν ένας πίνακας του Γάλλου ιμπρεσιονιστή ζωγράφου Μονέ (!). Είχα κρεμάσει και το κασκόλ της αγαπημένης μου ομάδας, στο κρεβάτι υπήρχαν πολλά λούτρινα κουκλάκια, στη βιβλιοθήκη κουκλάκια και φωτογραφίες και στο γραφείο είχα κολλήσει πολλά αυτοκόλλητα...Στην ντουλάπα υπήρχαν φωσφορίζοντα αυτοκόλλητα σε σχήμα πλανητών και αστεριών...

το κάδρο του Μονέ (η κυρία Μονέ με το γιο της, έτσι λέγεται ο πίνακας), η εικόνα είναι απο το Διαδίκτυο

Η_ΚΥΡΙΑ_ΜΟΝΕ_ΜΕ_ΤΟ_ΓΙΟ_ΤΗΣ.jpg
 
Δυστυχώς καθώς μοιραζόμουν το δωμάτιο με την αδερφή μου και ήταν και μια τρύπα δεν είχα στους τοίχους τίποτα προσωπικό που να μου αρέσει παρά ένα σκέτο ρολόι. Εντελώς βαρετό. Το μόνο που είχα, ήταν στην ντουλάπα που έβαζα τα ρούχα μου την αφίσα του World Cup 1998 France.
 
  • Like
Reactions: PT8
johnny19818 είπε:
Δυστυχώς καθώς μοιραζόμουν το δωμάτιο με την αδερφή μου και ήταν και μια τρύπα δεν είχα στους τοίχους τίποτα προσωπικό που να μου αρέσει παρά ένα σκέτο ρολόι. Εντελώς βαρετό. Το μόνο που είχα, ήταν στην ντουλάπα που έβαζα τα ρούχα μου την αφίσα του World Cup 1998 France.
Ακριβώς τα ίδια. Μόνο που είχα διαφορετική αφίσα... :D
 
Κγω με την αδελφη μου οταν εφυγε για σπουδες της το αλλαξα εντελος δεν υπειρχε χρωμα στο τοιχο ο λογος;;;ηταν φουλ μα αφησες που μαζεβα απο παντου απο τα περιοδικα της εποχης μου πχ ΑΓΟΡΙ κτλ με μηχανες κ μεταλ συγκροτιματα χαρακτηριστικα θυμαμε των iron maiden k megadeath οι μεγαλες μου αγαπες
 
Κι εγώ που δεν μοιραζόμουν το δωμάτιο με κανέναν για πολλά χρόνια, δεν χάρηκα και πολύ τη διακοσμητική του πλευρά, καθώς μου ήταν απαγορευμένο να βάζω αφίσες. Είχα τοιχοκολλημένους δύο χάρτες, παγκόσμιο και πανελλαδικό, τις δύο φωτογραφίες που είχαμε βγάλει ως τάξη στην Α Δημοτικού κορνιζαρισμένες, ένα καδράκι με στίχο από τη Γραφή, κι ένα ημερολόγιο τοίχου, αυτά σε ότι αφορά τους τοίχους. Κατά τα άλλα, είχα φυσικά βιβλιοθήκη με πολλά λογοτεχνικά βιβλία αφού λάτρευα το διάβασμα, αλλά και τα κομικς μου ήταν στο ίδιο μέρος. Για διακόσμηση είχα χωρέσει κάποια λούτρινα και κούκλες σ'αυτή τη βιβλιοθήκη, με αγαπημένη μου τη δεσποινιδούλα της El Greco. Είχα το γραφείο με ράφια για τα σχολικά βιβλία, το οποίο έβλεπε στον παγκόσμιο χάρτη, και κάθε φορά που με έπιανε βαρεμάρα ενώ έπρεπε να κάνω τα μαθήματα, χάζευα το χάρτη. Σ'ένα καλοριφέρ που δεν λειτουργούσε κι είχε απομείνει σαν διακοσμητικό είχα βάλει πάλι κούκλες. Είχα τέλος και την πιο "αθλητική γωνία", ένα ποδήλατο γυμναστικής που το έκανα αγγαρεία, γιατί προσωπικά ποτέ δεν το ζήτησα, και κάποτε έβαλα στόχο με βελάκια, καθώς και μπασκετούλα, τα έβγαλα όμως μετά από κάποιο καιρό, γιατί τα βελάκια ήταν μάπα και με εκνεύριζαν, ενώ η μικρή μπάλα του μπάσκετ έσκαγε κάθε φορά στο πάτωμα σαν μπουρλότο, κάνοντας πολύ θόρυβο, και αφαιρέθηκε κι αυτό. Α, λίγο αργότερα, μπήκαν στον τοίχο και τα δύο πτυχία Αγγλικών, Lower και Proficiency.
 
Πίσω
Μπλουζα