Πώς εισάγω screenshots;

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.284
Αντιδράσεις
6.150
Πώς μπορώ να εισάγω screenshots σε ένα μήνυμα για να μη βάζω ολόκληρο υλικό λόγω copyright;
 
To βαζεις κανονικα σαν εικονα.Εαν δεν ξερεις πως γινεται πες να σου εξηγησουμε :) ..
 
Πατάς στο πληκτρολόγιό σου το "Printscreen" . Μετά στο paint των Windows κάνεις paste. Σου βγαζει την "οθόνη" που έσωσες πριν. Από κει διαλέγεις ποιο τμήμα της θέλεις να σώσεις με το "select" (είναι το ορθογώνιο με τις διακεκομμένες γραμμές) ctrl+x για να κάνεις αποκοπή του τμήματος αυτού και μετά paste σε νέα σελίδα στο paint. Σώζεις και το ανεβάζεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Πατάς στο πληκτρολόγιό σου το "Printscreen" . Μετά στο paint των Windows κάνεις paste. Σου βγαζει την "οθόνη" που έσωσες πριν. Από κει διαλέγεις πoιο τμήμα της θέλεις να σώσεις με το "select" (είναι το ορθογώνιο με τις διακεκομμένες γραμμές) ctrl+x για να κάνεις αποκοπή του τμήματος αυτού και μετά paste σε νέα σελίδα στο paint. Σώζεις και το ανεβάζεις.
Aκριβως! :thumbup: Με προλαβες Ναταλι!
 
Δοκίμασα να βάλω screenshot/στιγμιότυπο σε ένα μήνυμά μου αλλά το μέγεθος ήταν 750kb...μέχρι 488.3kb επιτρέπονται...να μειώσω την εικόνα;
 
Ναι...μπορεις να την μειωσεις αλλα θυμαμαι να εχω ανεβασει μεγαλυτερα αρχεια..σε τι μορφη ειναι?Bmp,jpg??
 
angel_grig είπε:
Ναι...μπορεις να την μειωσεις αλλα θυμαμαι να εχω ανεβασει μεγαλυτερα αρχεια..σε τι μορφη ειναι?Bmp,jpg??
ειναι εικόνα bitmap...
 
Αν την κάνεις jpg θα είναι μικρότερη. Η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφει η Kambia.
 
Ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο που υπάρχει από τα Windows 7 και μετά, και δεν έχω δει να το αναφέρουν πολλοί (Εχμμμ... Βασικά, κανένας... :p ) είναι το "Εργαλείο αποκομμάτων" που βρίσκεται μέσα στα βοηθήματα...

Απλά επιλέγεις την περιοχή που θέλεις, και το αποθηκεύεις σε ότι μορφή θέλεις.
 
Να μην φτιάχνω νέο thread...

Ποιά είναι τα μέγιστα όρια ανάλυσης για τις φωτογραφίες που ανεβαίνουν ώστε να εμφανιστούν χωρίς επιπλέον downscaling από το software του forum;
 
Έκανα ένα πείραμα ανεβάζοντας δοκιμαστικά εικόνα 8 MP και φαίνεται να μετατράπηκε αυτόματα ώστε η οριζόντια ανάλυση να είναι 1024. Οπότε σκοπεύω να ανεβάσω τις εικόνες μου downscaled σε αυτή την ανάλυση με το GIMP, καθώς δεν πολυεμπιστεύομαι το πόσο καλά θα το κάνει το software του forum. Ελπίζω να έβγαλα το σωστό συμπέρασμα...
 
Maddog από τους πίνακες στον πίνακα ελέγχου σου μεταφέρω τα παρακάτω. Ελπίζω να σε βοηθήσουν :)

Επέκταση

jpg

Μέγιστο μέγεθος

500000
Μέγιστο πλάτος

 


1024
Μέγιστο ύψος

 


768


bmp 500000 800600
doc 450000
gif 100000 620280
jpe 20000620280
pdf 300000
jpeg 5000001024768
png 20000620280
psd

20000ΚανέναΚανένα
psd 20000ΚανέναΚανένα
txt 40000
zip 300000
 
Σιγουρα το οποιοδηποτε προγραμμα φωτογραφιας θα κανει σαφως πιστοτερη συμπιεση απο αυτη οου κανει το φορουμ
 
Ευχαριστώ kambia. Αυτές οι πληροφορίες ήταν ότι ακριβώς χρειαζόμουν! Ίσως είναι σκόπιμο να τις βάλετε και στο επίσημο topic/οδηγό;
 
Ενημερώθηκαν και αυτά ;)
 
Πίσω
Μπλουζα