Πώς λέγονται; [Λαστιχένια χεράκια]

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.943
πώς λεγονται αυτα τα χερακια που μολις τα ακουμπουσες πανω στη σελιδα του βιβλιου αυτα κολλουσαν και γυριζε το φυλλο;

βρηκα και φωτογραφια στο ιντερνετ: Προβολή συνημμένου 35642
 
Νομίζω απλά "χλαπάτσες". Πρέπει να είχαν και ένα δαχτυλιδάκι στην κάτω άκρη τους για να βάζεις το δάχτυλό σου και να μη σου φεύγουν κατά την "εκτόξευση"! Αν αυτά τα "χεράκια" είναι φτιαγμένα από ζελέ τότε σίγουρα είναι οι λεγόμενες χλαπάτσες. Τουλάχιστον εμείς έτσι τις λέγαμε στο δημοτικό, όπου είχαν γίνει μόδα. Όχι βιοχλαπάτσες, αυτές, νομίζω, ήταν σε ένα πλαστικό διαφανές κουτάκι.
 
nwntas είπε:
Νομίζω απλά "χλαπάτσες". Πρέπει να είχαν και ένα δαχτυλιδάκι στην κάτω άκρη τους για να βάζεις το δάχτυλό σου και να μη σου φεύγουν κατά την "εκτόξευση"! Αν αυτά τα "χεράκια" είναι φτιαγμένα από ζελέ τότε σίγουρα είναι οι λεγόμενες χλαπάτσες. Τουλάχιστον εμείς έτσι τις λέγαμε στο δημοτικό, όπου είχαν γίνει μόδα. Όχι βιοχλαπάτσες, αυτές, νομίζω, ήταν σε ένα πλαστικό διαφανές κουτάκι.
σ ευχαριστω για την απαντηση! θυμαμαι οτι υπηρχαν καποια που τα λεγαμε "χλαπατσες" αλλα δεν ηξερα σε τι ακριβως αναφερομασταν.Αυτα τα χερακια ηταν φτιαγμενα απο ενα ειδος ζελε,τουλαχιστον τετοια υφη ειχαν
 
καιε γω σαν χλαπατσες τα θυμαμαι ενα απο αυτα μαλιστα καποτε μου ειχε κολησει στο ταβανι και ηταν κατι χρονια εκει χαχαχαχα ωραια ηταν αλλα βρωμιζαν ευκολα και χαλαγαν κοβοταν το δαχτυλιδακι που τα κρατουσες
 
Όντως βρώμιζαν πολύ εύκολα και όταν τα πετούσες και κολλούσαν, άφηναν λαδιά. Ειδικά αν κολλούσε σε τοίχο, άφηνε σημάδι.
 
Χεχε τι θυμηθήκατε πάλι... :cool:
 
Χαχα και σε εμας ειχε κολλησει στο ταβανι της ταξης μια χλαπατσα για χρονια!!!!Πραγματι μυριζαν σαν πετρελαιο και βρωμιζαν!!

Εκτος απο παλαμες βγαιναν και σε εντομα αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι ακριβως....(!)Κατι παντως που ειχε σαν κουκουλι.... :eek:
 
υπηρχαν και κατι αλλα που ηταν σε ενα κουβαδακι και τα ελεγαν και αυτα χλαπατσες και ηταν σαν ζελε..χρωματιστο..αυτα αν τα αφηνες καιρο μεσα στο κουβαδακι ξεθωριαζε βρωμοκοπαγε και γινοταν σαν νερο
 
Όταν το είχα πάρει νομίζω "τρελομούτζες" τα έλεγαν. Θυμάμαι οτι τα μπλε έβαφαν και τον τοίχο και φώναζε η μάνα μου! :p
 
georgeikos είπε:
υπηρχαν και κατι αλλα που ηταν σε ενα κουβαδακι και τα ελεγαν και αυτα χλαπατσες και ηταν σαν ζελε..χρωματιστο..αυτα αν τα αφηνες καιρο μεσα στο κουβαδακι ξεθωριαζε βρωμοκοπαγε και γινοταν σαν νερο
Αναφέρεσαι στην "Βιοχλαπάτσα" αν δεν κάνω λάθος. Είχαν κυκλοφορήσει και κάτι πολύ μικρότερα διαφανή κουτάκια στα περίπτερα όπου είχαν μάτια στο καπάκι και μία μικρή ποσότητα χλαπάτσας.
 
johnny_salonica είπε:
Αναφέρεσαι στην "Βιοχλαπάτσα" αν δεν κάνω λάθος. Είχαν κυκλοφορήσει και κάτι πολύ μικρότερα διαφανή κουτάκια στα περίπτερα όπου είχαν μάτια στο καπάκι και μία μικρή ποσότητα χλαπάτσας.
ναι σε αυτα ακριβως...ειχαν σουξε και αυτα τοτε!!
 
Εκτος απο τα χερακια, υπηρχαν κι αλλα παρομοια λαστιχενια παιχνιδια.

Με αυτη την περιεργη κολλα που τα κρατουσε για λιγο κολλημενα στο τζαμι και σε αλλες επιφανειες.

Περισσοτερο θυμαμαι μια μαυρη αραχνη την οποια κολλουσαμε στο τζαμι και την αφηναμε.

Κυλουσε προς τα κατω απλα με τη βαρυτητα, γυρνωντας και χωρις να πεφτει. Ειδικα οταν ηταν καινουρια.
 
johnny_salonica είπε:
Είχαν κυκλοφορήσει και κάτι πολύ μικρότερα διαφανή κουτάκια στα περίπτερα όπου είχαν μάτια στο καπάκι και μία μικρή ποσότητα χλαπάτσας.
Πω.... Ένα τέτοιο μου είχε φέρει ο αδερφός μου, όταν ήμουν ακόμα στον παιδικό σταθμό, και είχα εκστασιαστεί! Θυμάμαι ότι τα συζητάγαμε με τα παιδιά στον παιδικό σταθμό και κοκορευόμουν ότι θα μου έφερνε ο αδερφός μου ένα τέτοιο. Χαρά και κακό μόλις μου το φερε... Ήταν σε μπλε χρώμα και θυμάμαι και τα ματάκια στο καπάκι.
 
η αδερφη μου ειχε παρει ενα τετοιο κουτακι με ματακια στο εξωτερικο,το περιεργο ειναι οτι ηταν κοκκινο το περιεχομενο/χλαπατσα :eek:

μου εκανε εντυπωση γιατι ηταν και ειναι Παναθηναϊκος! φαινεται δε θα βρηκε πρασινη,δεν εξηγειται αλλιως :animlaugh:

εμενα παντως το χρωμα μου αρεσε,η χλαπατσα οχι
 
Κάτι σαν χλαπάτσα ήταν αυτά τα χεράκια που κολλούσαν...Βέβαι από την πολλή χρήση γέμιζαν σκουπιδάκια και μετά ήταν αηδία, οπότε κατέληγαν στον κάδο...
 
Τα χεράκια βγήκαν χρονολογικά μαζί με τις χλαπάτσες (ίσως με μηδαμινή απόκληση) το 1991-2.

Οι χλαπάτσες ήταν σε κουτάκι, τις πέταγες στον άλλον και μετά την ξαναμάζευες και την έβαζες στο κουτάκι μέχρι το επόμενο θύμα όσπου σιγά-σιγά εξαφανιζόταν από τις απώλειες κάθε ρίψης.

Τα χεράκια ήταν καταστροφικά για την μαθητική μου καριέρα. Ήταν πολύ δυνατά, τσίμπαγα την κόλλα της απουσιολόγου στα διαγωνίσματα, ξεκολούσαν σουβάδες και έτσουζαν τρομερά.

Με τον καιρό κοβόντουσαν και αυτά και όλο κόνταιναν. Έβγαιναν σε αρκετά χρώματα αλλά δεν θυμάμαι να βάφουν.
 
Σωστά, άφηναν ψιλο λαδιά επάνω σε χαρτί αλλά θυμάμαι κατέβαζαν σουβά κανονικά από τοίχο!
 
PT8 είπε:
Σωστά, άφηναν ψιλο λαδιά επάνω σε χαρτί αλλά θυμάμαι κατέβαζαν σουβά κανονικά από τοίχο!
Ειδικά αν ήταν φρέσκια και δεν ειχε πολυχρησιμοποιηθεί, ναι! Γιατί είχε όλο της το "λάδι" επάνω, και κολλούσε άνετα.
 
Δεν ξέρω το όνομα του παιχνιδιού αυτού αλλά νομίζω ότι η περιγραφεί τα λέει όλα. Ήταν ένα λαστιχένιο χεράκι με κολλώδη υφή το οποίο ήταν πολύ ελαστικό και τεντωνόταν για πλάκα. Έτσι το πετούσες σαν το μαστίγιο αλά Indiana Jones και ότι κολλούσε το έφερνες κοντά σου σαν το Scorpion με το καμάκι. Είχαν βγει 2 εκδόσεις μια με μικρό χεράκι και μια με μεγαλύτερο βγήκε αργότερα. Είχα το μικρό και θυμάμαι να το κτυπάω και να σηκώνει το άλμπουμ του Σούπερμαν και να το φέρνω κοντά μου. Επίσης είχε οδηγίες να πλένεται μόνο με νερό και σαπούνι. Το θυμάστε;

Εκτός από αυτά της φωτογραφίας στο 1ο ποστ εγώ θυμάμαι και είχα ένα χεράκι πολύ πιο μικρό αλλά πολύ ισχυρό. Μπορούσε να σηκώσει άλμπουμ με αυτοκόλλητα! Θυμάμαι και στις οδηγίες ότι έπρεπε να το πλένεις με σαπούνι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα