ΡΕΤΡΟ Φωτογραφίες

greekeagle12

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2012
Μηνύματα
307
Αντιδράσεις
125
Η αφεντομουτσουνάρα μου (θολωμένη δια photoshop) το 1987 μπροστά στον Amstrad 6128 με πράσινη οθόνη.

attachment.php
 
Τα μαύρα βιβλία πάνω αριστερά στη βιβλιοθήκη σου είναι λεξικά αγγλικών;
 
διακρίνω και μία Στρουμφίτα ή κάνω λάθος?
 
Ωραίο εύρημα!

Διακρίνω και μια εγκυκλοπαίδεια;
 
Ωραια φωτο. Η κοκκινη εγκυκλοπαιδεια με τα μαυρα πρεπει να ειναι η ΔΟΜΗ.
 
Και στη γωνία πάνω από το κεφάλι σου έχεις κάποιους τόμους από τους Μικρους εξερευνητές. Φαίνεται ο τόμος 13 :)
 
Έτσι ακριβώς. Πέσατε όλοι μέσα. Τα πάνω αριστερά είναι βιβλία Αγγλικών, η εγκυκλοπαίδεια είναι η ΔΟΜΗ και η "εγκυκλοπαίδεια της γυναίκας". Τα μικρά πάνω από την κεφάλα μου είναι οι μικροί εξερευνητές.

Τα έχω ακόμα όλα αυτά. Εκτός από την άμοιρη την στρουμφίτα που εκτοξεύτηκε στον τοίχο από ένα πιτσιρίκι και έγινε κομματάκια..... :(

Αριστερά από τον Αmstrad είναι βιβλία γυμνασίου και δεξιά τα τετράδια.

Ο σκύλος πάνω δεξιά είναι μπουκάλι ντυμένο με μορφή σκύλου... χαχαχα... και ναι το έχω ακόμα κάπου χωμένο και αυτό... (καλό για να μην σας πιάνει η γυναίκα σας όταν θέλετε να πείτε, χαχαχαχα)

Εδώ το περίπτερο που υπήρχε απέναντι από την αυλή του σπιτιού μου. (άκτιστο μπροστινό οικόπεδο). Φωτό 1985

attachment.php


Και εδώ φωτό από τον γάμο του αδερφού μου το 1990... με τις κλασσικές κόκα κόλες και πορτοκαλάδες της εποχής

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασσικά, ο γκαντέμης παρατήρησα το μόνο αντικείμενο που τελικά καταστράφηκε :p
 
"Κλασσικά, ο γκαντέμης παρατήρησα το μόνο αντικείμενο που τελικά καταστράφηκε
tinysmile_tongue_t.png
"

Όχι μωρέ μην μασάς. Και ο amstrad πουλήθηκε δεν υπάρχει πια. Πουλήθηκε τότε για 30.000δρχ (1992-93).

Τα pixel (όλα τα pixel!!!) που ήταν σε ντουλάπια στο κάτω μέρος της βιβλιοθήκης πήγαν σκουπίδια.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και εδώ ένα φιλαράκι στο σπίτι μου (φωτό 1990-1991).

Πάνω στην ντουλάπα μια μονόπολυ έτσι για να υπάρχει, διάφορά φρου φρου της εποχής (λακ, κτλ).

Κάτω αριστερά η νέα μας τηλεόραση hitachi 25" που κόστιζε πανάκριβα εκείνη την εποχή (250.000 δρχ, ήχος stereo, κτλ) και κάναμε αιματηρές οικονομίες για να την πάρουμε.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερές οι φωτοζ!!! :thumbup:

greekeagle12 είπε:
Τα pixel (όλα τα pixel!!!) που ήταν σε ντουλάπια στο κάτω μέρος της βιβλιοθήκης πήγαν σκουπίδια.
AAARGH!!!!! :brick:
 
Περίπου 1982-1983. Ο μεγάλος αδερφός βολτάρει με το ποδήλατο στην γειτονιά μας στην Αθήνα. Όπως βλέπετε τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα είναι ελάχιστα και κυρίως επαγγελματικά.

attachment.php


Περίπου 1980-1982. Επίσκεψη στα βόρεια προάστια της Αθήνας, σε θεία, με το ford cortina του πατέρα.

Στη φωτό είναι ο μεσαίος μου αδερφός.

Πίσω βλέπετε κοτέτσια και κοτούλες.

Μαντέψτε ποια περιοχή είναι όπου τώρα είναι γεμάτη με μεζονέτες νεόπλουτων, ενώ τότε το μοναδίκο σπιτάκι ήταν της θειάς μου

attachment.php


Περίπου 70'ς. Νοσοκόμες (η θειά μου) σε παρέλαση στον δρόμο στην Αθήνα.

(Νομίζω ότι είναι στην λ. Αλεξάνδρας)

Ταξί γκρι και δεν συμμαζεύεται....

attachment.php
 
Η γειτονιά βορείων προαστίων να ρισκάρω να πώ ότι είναι Βριλήσσια;
 
ΦΖΠ1 είπε:
Η γειτονιά βορείων προαστίων να ρισκάρω να πώ ότι είναι Βριλήσσια;
Aδερφέ κερδίζεις..... αυτός είναι ο δήμος... και ακριβώς παρά δίπλα είχε μια δεξαμενή.... που δεν υπάρχει πλέον... και κατσικάκια, προβατάκια, βοσκούς και κοτούλες.... τώρα πολύ κοντά υπάρχουν σχολεία... πριν την Αναπάσευως... ;)

@johnny19818



 


Ναι ναι αυτά είναι... michigan press


 
greekeagle12 είπε:
Aδερφέ κερδίζεις..... αυτός είναι ο δήμος... και ακριβώς παρά δίπλα είχε μια δεξαμενή.... που δεν υπάρχει πλέον... και κατσικάκια, προβατάκια, βοσκούς και κοτούλες.... τώρα πολύ κοντά υπάρχουν σχολεία... πριν την Αναπάσευως... ;)
@johnny19818



 


Ναι ναι αυτά είναι... michigan press


Πολύ καλά βιβλία και βλέπω τα είχε κόσμος :) .

Ο χρήστης ΦΖΠ1 είναι κοπέλα :)
 
Μήπως είναι στο πάτημα; Πολύ ωραίες φωτογραφίες. Η γειτονιά στην Αθήνα με το ποδήλατο που είναι;
 
Πίσω
Μπλουζα