ΡΟΜΠΟΤ, ΚΡΟΝΟΣ

Βασίζονταν όλα σε μια Βρετανική σειρά κόμικς επιστ. φαντασίας ονόματι Starblazer η οποία έβγαλε συνολικά 281 τεύχη...
Βασικα γυρω στο 91 ειχε κυκλοφορησει μια καπως φτηνιαρικη σειρα κομικς με αυτον τον τιτλο. Δεν αποκλειεται να ηταν μεταφρασεις απο το αγγλικο, η επανεκδοσεις του Κρονου

Ειχα ανοιξει θρεντ για το starblazer παλια, αλλα δεν ειχε απαντησει κανεις
 
Δεν την εχω πετυχει ποτε αυτη τη σειρα. Μηπως εχεις καμια φωτογραφια να δουμε;
 
Οχι. Επι τη ευκαιρια, ελπιζω να βρω καπου στα μπουντρουμια μου και θα βγαλω :) Το λογοτυπο παντως ηταν ακριβως το ιδιο με το αγγλικο "Starblazer"
Starb2.jpg
 
Καλα το αγγλικο Starblazer το ξερω απ' εξω και ανακατωτα. Για ελληνικη εκδοση δεν μου θυμιζει κατι.

Κανε μια ανασκαφη!
 
Λοιπόν, το κόλλημά μου με τα διαστημικά κόμικς γενικότερα και με τα Κρόνος, Πλανήτης, Γκαλάκτικα και Ρομπότ ειδικότερα, με οδήγησαν στο να μαζέψω όλα τα τεύχη του Αγγλικού Starblazer σε έντυπη μορφή (281 τεύχη)!!!
Σας δίνω τα εξώφυλλα των 5 συνολικά ελληνικών τευχών που κυκλοφόρησαν στις αρχές του 90 και που έχω στη συλλογή μου, δίπλα δίπλα με τα αντίστοιχα Αγγλικά τεύχη όπως τα έχω παρουσιάσει στο φόρουμ Greekcomics.gr!
Η αντιστοιχία ελληνικών - αγγλικών τευχών είναι η παρακάτω:
1-->210
2-->248
3-->245
4-->217
5-->242

Starblazer 1.jpg starblazer 2.jpg starblazer 3.jpg starblazer 4.jpg starblazer 5.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα