Ρέτρο ανταγωνισμοί

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
121
Θυμάστε που κάποτε ήταν "της μόδας" (λέμε τώρα) να υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ "αντίπαλων" σχολείων, γειτονιών ακόμα και πόλεων?

Γινόταν για χαβαλέ αλλά τις περισσότερες φορές κατέληγε σε σοβαρό καυγά με ξύλο και πετροπόλεμο (τα ανοιγμένα κεφάλια ήταν θεσμός!!)

Για τα σχολεία, θυμάμαι που υπήρχε τρομερός ανταγωνισμός στις εκλογές των 15μελών, σε σημείο που να υπάρχει νοθεία και ξύλο!

Στις παρελάσεις,που τα αντίπαλα σχολεία γιουχάρουν και πετούν νεράντζια (με ξυραφάκια!!:animeek:)και κέρματα στους μαθητές του άλλου σχολείου.

Ακόμα και στο δημοτικό υπήρχε αυτό το κλίμα!

Στο δημοτικό πάντα, η τάξη μου είχε παίξει ποδόσφαιρο και μπάσκετ με το άλλο τμήμα για να τους αποδείξει πως είναι καλύτεροι. Τι πανό και συνθήματα είχαμε φτιάξει! Λες και έπαιζε Ολυμπιακός- Παναθηναϊκος για το πρωτάθλημα! :biglaugh:

Φυσικά, κάθε μάτς κατέληγε σε ξύλο γιατί πάντα κάποιος θα έκλεβε ή θα έπαιζε σκληρά !!:rolleyes:

Τώρα ο μόνος ανταγωνισμός που φυτοζωεί είναι οι "αντίπαλες πόλεις".

Δηλαδή, Αθήνα- Θεσσαλονίκη , Βόλος - Λάρισα και ούτω καθεξής..

Εσείς θυμάστε ανάλογους ανταγωνισμούς??
 
προχθές είχαμε ανάλογη συζήτηση με τον φίλο μου, και καταλήξαμε στο ότι δεν είναι ελληνικό μόνο το φαινόμενο!

θυμάμαι στο δημοτικό συστεγασόμασταν με ένα άλλο σχολείο και κάθε φορά που παίζαμε κάτι ως αντίπαλοι (ποδόσφαιρο, μήλα, λάστιχο) γινόταν της πόπης! ξύλο! επίσης είχαμε ανταγωνισμό με το΄"άλλο τμήμα" (με το οποίο βέβαια ενωνόμασταν όταν γινόταν καβγάς με το προαναφερθέν σχολείο)

επίσης η πόλη που έμενα τότε είχε ανταγωνισμό με μία γειτονική, όταν μετακόμισα θεσσαλονίκη υπήρχε ο ανταγωνισμός βορρά- νότου κλπ κλπ.
 
αχ.. και στο μέλλον τα ίδια θα γίνονται.. θυμάμαι ένα επεισόδιο του Δικαστή Ντρεντ όπου τα διάφορα μεγακτήρια ξεκινούσαν μεταξύ τους πόλεμο για ψύλλου πήδημα με κάτι καταπληκτικούς διαλόγους..

-- Το κτήριο Α2345 ξεκίνησε πόλεμο με το κτήριο Χ3466.. λέω να εμπλακούμε κι εμείς..

-- Καλά, αλλά με ποιους;

-- Με τους Χ3466.. Δεν συμπαθώ τόσο τους Α2345 ..

-- Σύμφωνοι!
 
Χα χα!

Πολύ πλάκα έχουν αυτοί αι ανταγωνισμοί, είναι λάθος βέβαια.

Όταν πήγαινα σχολείο, άκουγα για αντιπαλότητα Ηλιούπολης-Καισαριανής, και για άγριο ξύλο που έπεφτε, απαράδεκτο.

Τώρα έχω ανταγωνισμό με τη γυναίκα μου, επειδή είναι αγγλίδα (αραβικής καταγωγής):

Βαγγέλης είπε:
Πόσες φορές έχετε πάρει το Euro;
Reham είπε:
Είστε οι τζαμαϊκανοί της Ευρώπης
Βαγγέλης είπε:
Τα παιδιά σου είναι έλληνες
Reham είπε:
Είστε χειρότεροι από τους άραβες
 
Starbuck είπε:
αχ.. και στο μέλλον τα ίδια θα γίνονται.. θυμάμαι ένα επεισόδιο του Δικαστή Ντρεντ όπου τα διάφορα μεγακτήρια ξεκινούσαν μεταξύ τους πόλεμο για ψύλλου πήδημα με κάτι καταπληκτικούς διαλόγους..-- Το κτήριο Α2345 ξεκίνησε πόλεμο με το κτήριο Χ3466.. λέω να εμπλακούμε κι εμείς..

-- Καλά, αλλά με ποιους;

-- Με τους Χ3466.. Δεν συμπαθώ τόσο τους Α2345 ..

-- Σύμφωνοι!
Νομίζω ότι αναφέρεσαι στη σειρά επεισοδίων "Block Wars".

Εκεί είχε ξεσπάσει "επιδημία πολέμου", λόγω χημικών που ειχαν ρίξει

σοβιετικοί διακστές στο δίκτυο ύδρευσης της Mega-City-1.
 
Θυμάμαι το θρυλικό "Δε γεμίζετε ταξί ούτε με τον ταξιτζή"

για τους φιλάθλους των αντιπάλων σχολείων στο Παναθηναϊκό

Σχολικό Πρωτάθλημα.

Δε νομίζω να είχαμε κερδίσει ποτέ κανένα τίτλο σα σχολείο,

οι "εκδρομές" μας πάντως στο γήπεδο της Καισαριανής και του

Αγίου Κοσμά για να ενισχύσουμε την ομάδα μας ήταν παροιμιώδης.

Μεταφέραμε την Κυριακάτικη ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ στο σχολικό

πρωτάθλημα!

(και βέβαια... γλιτώναμε τα μαθήματα... είχαμε κίνητρο για να

συμμετάσχουμε :diablotin: )

Αλησμόνητες εποχές!
 
Η πιό σοβαρή :D ήταν η διαμάχη Περιστέρι - Κολωνός.

Τους χωρίζανε πολλά (η Λεωφόρος Κηφισού)
 
τέτοιου τύπου ανταγωνισμοί υπάρχουν και στα σημερινά παιδιά. Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό και διαχρονικό γνώρισμα της παιδικής και εφηβικής ηλικίας (για να μην πω και της νεότητας και της ωριμότητας)

Κλασσικά και εμείς τσακωνόμασταν με το άλλο τμήμα, με αντίπαλα σχολεία, με τα άλλα αυτοκίνητα όταν πηγαίναμε εκδρομές με πούλμαν (και ανακράζαμε εν χορώ "τρέξε, τρέξε οδηγέ, για να τους περάσουμε") κλπ...
 
Altheliel είπε:
Κλασσικά και εμείς τσακωνόμασταν με το άλλο τμήμα, με αντίπαλα σχολεία, με τα άλλα αυτοκίνητα όταν πηγαίναμε εκδρομές με πούλμαν (και ανακράζαμε εν χορώ "τρέξε, τρέξε οδηγέ, για να τους περάσουμε") κλπ...
...Και να σε κεράσουμε:

1) Έναν κουραμπιέ

2) Έναν νες-καφέ

:D
 
Omenforever είπε:
...Και να σε κεράσουμε:
1) Έναν κουραμπιέ

2) Έναν νες-καφέ

:D
χαχα.. :D θε μου.. είναι δυνατόν λοιπόν να ήταν το ίδιο σε όλη την Ελλάδα;

εμείς προσφέραμε τον νες-καφέ..

:acoustic:

τρέχα τρέχα οδηγέ για να τους περάσουμε


και να σε κεράσουμε



ένα νες-καφέ..
 
Starbuck είπε:
:acoustic:

τρέχα τρέχα οδηγέ για να τους περάσουμε


και να σε κεράσουμε



ένα νες-καφέ..
Αν είναι δυνατόν!! :animeek:

Αυτό το έλεγε η μητέρα μου όταν τους πήγαιναν εκδρομή με το σχολείο!!

Δεν το ήξερα πως ήταν τόσο παλιό...
 
theoritikos είπε:
Αν είναι δυνατόν!! :animeek:Αυτό το έλεγε η μητέρα μου όταν τους πήγαιναν εκδρομή με το σχολείο!!

Δεν το ήξερα πως ήταν τόσο παλιό...
εξαρτάται από τι του κερνούσαν.. ο νες-καφές πρέπει να έπιασε στην Ελλάδα αρχές '80.. άντε τέλη '70..

μπορώ λοιπόν να φανταστώ κάποια εκδοχή: και να σε κεράσουμε ένα βερμούτ.. :D
 
εμείς πάλι λέγαμε

κρασί να σε κεράσουμε..
 
Υπάρχει και παραλλαγή με τη μπύρα ΦΙΞ
 
τρέχα τρέχα οδηγέ


για να τους περάσουμε



και να σε κεράσουμε



την πιο ωραία εδώ μέσα!


(ξαφνικά τρελά γκάζια το όχημα!) :biglaugh:
 
Εμείς κερνούσαμε μια μπύρα Amstel

τρέχα τρέχα οδηγέ

για να τους περάσουμε

και να σε κεράσουμε

μια μπύρα Amstel!

Το άλλο ωραίο - εκδρομικό - ανταγωνιστικό τραγουδάκι ήταν το "Μικρό Καράβι" όταν έφτανε στο σημείο του κλήρου

...κι ο κλήρος πέφτει στα αγόρια

κι ο κλήρος πέφτει στα αγόρια

που ήταν σαν σαν σαν σκυλοψαρα...

ΟΕ! ΟΕ! ΟΕ! ΟΕΕΕΕ!...

κι αντιστοίχως απαντούσαν και τα αγόρια...κι άντε πάλι τα κορίτσια... ποιος θα πεί τον πιο προσβλητικό χαρακτηρισμό για το αντίθετο φύλο...

Τι ωραία που βριζόμασταν τότε χωρίς παρεξηγήσεις και με την συγκατάθεση των μεγαλυτέρων-δασκάλων...!!! Τώρα αν πει κανεις τίποτα για το αντίθετο φύλο, έστω και με χιούμορ, χαρακτηρήζεται ως κομπλεξικός ! Από εκεί ξεκινά η διαμάχη όμως:indeed:! Από το "ΜΙΚΡΟ ΚΑΡΆΒΙ" των παιδικών μας χρόνων :fafoutis: ... Δεν φταίμε εμείς που ήταν σαν σκυλοψαρα:grindteeth:!!! (Εμάς τα κορίτσια, πως μας αποκαλούσατε ? θυμάται κανείς?)
 
"ΟΕ! ΟΕ! ΟΕ! ΟΕΕΕΕ!..."




:diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα