Ρίζες (Roots)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Ρίζες (Roots, 1977), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 7/12/1979


Ρίζες - Οι Επόμενες Γενιές (Roots - The Next Generations, 1979), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 14/3/1980


Δεν είμαι σίγουρη αν ήταν αυτός ο τίτλος της ταινίας.

Παιζόταν κάθε Παρασκευή από την ΕΡΤ αρχές του '80.

Ήταν βασισμένη σε αληθινά γεγονότα.

Γύρω στα 175... έμποροι σκλάβουν αρπάζουν ένα νεαρό Αφρικανό τον Κούντα Κιντέ και τον πουλάν σε Αμερικάνικη οικογένεια του Νότου. Η προσπάθειά του

να επιβιώσει περιγραφόταν στα πρώτα επεισόδια με τα πιό μελανά χρώματα.

Χρόνια αργότερα όταν η οικογένειά του κερδίζει την ελευθερία της ο εγγονός του αποφασίζει να ταξιδέψει στην Αφρική για να βρει τις ρίζες του.

Αυτό που μας είχε καθηλώσει ήταν που ο μικρός πραγματικά κατάφερε να βρει τον προπάπου του: Το όνομα Κουντα Κιντέ ήταν το σημείο αναφοράς

αφού δε θυμάμαι να γνώριζε τη γλώσσα..

Συμμετείχαν (χωρίς να είναι 100% βέβαιο) οι: Lornie Greene (Galactika, Bonanza), LeVar Burton, Maya Aggelou, Ben Verren.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω λεγόταν σκέτο (ΟΙ) ΡΙΖΕΣ.
 
δεν μου θυμίζει τίποτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι το επαιζε και το Μεγκα καπου το 90 (η μηπως το 94; )

Παντως πρωτη φορα για αυτο το 'επος' ειχα μαθει απο το βιβλιο των αγγλικων μου :)
 
Juanita είπε:
Δεν είμαι σίγουρη αν ήταν αυτός ο τίτλος της ταινίας.Παιζόταν κάθε Τετάρτη ή Τρίτη από την ΥΕΝΕΔ αρχές του '80.

Ήταν βασισμένη σε αληθινά γεγονότα.

Γύρω στα 175... έμποροι σκλάβουν αρπάζουν ένα νεαρό Αφρικανό τον Κούντα Κιντέ και τον πουλάν σε Αμερικάνικη οικογένεια του Νότου. Η προσπάθειά του

να επιβιώσει περιγραφόταν στα πρώτα επεισόδια με τα πιό μελανά χρώματα.

Χρόνια αργότερα όταν η οικογένειά του κερδίζει την ελευθερία της ο εγγονός του αποφασίζει να ταξιδέψει στην Αφρική για να βρει τις ρίζες του.

Αυτό που μας είχε καθηλώσει ήταν που ο μικρός πραγματικά κατάφερε να βρει τον προπάπου του: Το όνομα Κουντα Κιντέ ήταν το σημείο αναφοράς

αφού δε θυμάμαι να γνώριζε τη γλώσσα..

Συμμετείχαν (χωρίς να είναι 100% βέβαιο) οι: Lornie Greene (Galactika, Bonanza), LeVar Burton, Maya Aggelou, Ben Verren.
Νομίζω ότι είχαν διασωθεί στις νεότερες γενιές και άλλες λέξεις: "καμπι- μπολόνγκο" (ποτάμι), "κοντίγιο" (μαλλιά), αν τις θυμάμαι σωστά μετά από τόσα χρονια. Ο δισέγγονος του Κούντα Κιντέ χρειάστηκε να πάει σε γλωσσολόγο...

Αν θυμάμαι καλά, το γενεολογικό δέντρο της οικογένειας ήταν το εξής: ο Κούντα Κιντέ (Τόμπυ στη φυτεία), η κόρη του Κίζυ (σημαίνει "αυτή που δεν φεύγει μακριά" ή κάτι τέτοιο), ο Τόμας Μουρ (γιος της απο τον ιδιοκτήτη της), ο Τζωρτζ και, τέλος, ο πρωταγωνιστής της σειράς (αυτόν δεν τον θυμάμαι!) που βρίσκει τις ρίζες του.

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στο τέλος ήταν ότι στο αφρικανικό χωριό (που δεν υπήρχε ληξιαρχείο φυσικά) υπήρχαν άνθρωποι που γνωρίζαν τα στοιχεία όσων έζησαν στο χωριό τριακόσια χρόνια πριν!
 
Η σειρα λεγοταν στα Ελληνικα "Οι Ριζες" και πρωτοπαιχτηκε αρχες 80 στην Ελλαδα.

Περισσοτερα εδω
 
Καταπληκτική σειρά, αξίζει να τη δει κανείς σε κάθε ευκαιρία. Παιζόταν νομίζω παρόμοια εποχή με την Κατάκτηση της Δύσης που είδα παρακάτω. Γυμνάσιο πήγαινα και είχα κολλήσει και με τις δύο (λέμε και ηλικίες τώρα... #) ).

Τώρα που μου την θυμήσατε θα την ψάξω σίγουρα.
 
LYKAONAS είπε:
ευχαριστω παραπολυ

Mη μας ευχαριστείς καλέ :D :D :D .

Είναι χαρά μας να θυμόμαστε ό,τι σημάδεψε την παιδική μας ηλικία και να τη μοιραζόμαστε στο φορουμάκι μας...

Για κάτι παραπάνω, στο Amazon... :wait2:
 
Πίσω
Μπλουζα