Ρίτα Ασημακοπούλου

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
Ρίτα Ασημακοπούλου

Η "σοβαρή".

Παρουσιάστρια του ΕΙΡΤ (μετέπειτα ΕΡΤ) της δεκαετίας του '70.

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία της από εκείνη την εποχή.

Σύμφωνα με το site "Ο Ερευνητής της Βέροιας" (βλ. παραπάνω), η Ρίτα Ασημακοπούλου σήμερα ασχολείται με τα "κοινά" στο Δήμο Πεντέλης.

Ήταν καλεσμένη και μίλησε για την εμπειρία της στην ΕΡΤ στην προτελευταία εκπομπή της πρώτης σεζόν του "Σε χρόνο TV" το καλοκαίρι του 2005.

Φωτογραφίες της από την εκπομπή του 2005 θα ακολουθήσουν σε λίγο καιρό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρίτα Ασημακοπούλου

Κάτι μου λέει ότι μπορεί να δούμε και την κυρία Ασημακοπούλου να λέει το πρόγραμμα; Υπάρχει τίποτα σε βιντεάκι από εκείνη την εποχή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρίτα Ασημακοπούλου

stakovie η ασημακοπουλου ηταν μια μελαχρινη γυρω στα 35???θυμησε μου...πρεπει να σταματησε απο την παρουσιαση το 1985..στην ΕΡΤ1 ηταν?
 
stakovios είπε:
Κάτι μου λέει ότι μπορεί να δούμε και την κυρία Ασημακοπούλου να λέει το πρόγραμμα; Υπάρχει τίποτα σε βιντεάκι από εκείνη την εποχή;
Χαίρεται κύριε stakovie. Οι ιδέες αυτές σας έρχονται σκοπίμως μέσα στη νύχτα και μας βάζετε να ψάχνουμε βραδιάτικα στο αρχείο μας?

Πλάκα κάνω (εννοείται!!)

Εγώ από βίντεο από τότε με την Ρίτα Ασημακοπούλου, μόνο ένα είχα από το "Σε χρόνο TV" από την πρώτη δοκιμαστική εκπομπή "εγχρώμου τηλεοράσεως" με την Ρίτα Ασημακοπούλου και το ανέβασε ο tsalk στο ομώνυμο thread - ας το/την θυμηθούμε (το βίντεο πρέπει να είναι του 1978 ):

[edit] Το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7272

MrRetromemories είπε:
stakovie η ασημακοπουλου ηταν μια μελαχρινη γυρω στα 35???θυμησε μου...πρεπει να σταματησε απο την παρουσιαση το 1985..στην ΕΡΤ1 ηταν?
Ακριβώς! Μελαχροινή και την ονόμαζαν "η σοβαρή". Παρουσίαζε το πρόγραμμα της ΕΡΤ τη δεκαετία του '70 και τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '80.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τωρα πειστηκα ποια ηταν η ασημακοπουλου..πασιγνωστη φατσα και οικειος ηχος..προσεχως στους δεκτες σας σε χριστουγεννιατικο σκηνικο
 
MrRetromemories είπε:
τωρα πειστηκα ποια ηταν η ασημακοπουλου..πασιγνωστη φατσα και οικειος ηχος..προσεχως στους δεκτες σας σε χριστουγεννιατικο σκηνικο
Έεεελα! Ανυπομονούμε! (μας ανάβεις φωτιές βραδιάτικα!!) ;)
 
stakovie...αν εχεις φωτογραφίες απο ριτα ασημακοπουλου..ειναι η αγαπημενη μου..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ford231 είπε:
stakovie...αν εχεις φωτογραφίες απο ριτα ασημακοπουλου..ειναι η αγαπημενη μου..
Όπως και η Νάκη Αγάθου αλλά και η παρουσιάστρια δελτίων ειδήσεων Μαίρη Χατζάκη, ασχολείται και η Ρίτα Ασημακοπούλου με τα κοινά. Αντιγράφω:

Σπούδασε δημοσιογραφία και σκηνοθεσία και πραγματοποίησε μια πολύ αξιόλογη καριέρα στην ΕΡΤ ως τηλεπαρουσιάστρια. Σήμερα είναι αντιπρόεδρος του Συλλόγου «ΠΕΝΤΕΛΗ 2000 - ΟΡΑΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ»
από

Όχι μόνο φωτογραφία, αλλά βίντεο!!!! Το αρχείο της ΕΡΤ , σε χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σευχαριστω πολυ... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Όχι μόνο φωτογραφία, αλλά βίντεο!!!! Το αρχείο της ΕΡΤ , σε χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα.
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ -για μένα- ΒΙΝΤΕΟ!!!! ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΝΤΡΟΛ, ΑΠΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ, ΣΗΜΑΤΑ, ΜΟΝΤΑΖ.... ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ....

Το βίντεο είναι του 1975, στάνταρ, λόγω λογοτύπου της ΕΡΤ!

Bernard, για δες το σήμα και το στούντιο των ειδήσεων!!! Μας προσθέτει ένα λιθαράκι ακόμα στις γνώσεις και "ανακαλύψεις" μας....!!!!

Αυτά (και άλλα ακόμα) πρέπει να τα γράψω και στο "σήμα της ΕΡΤ"....
 
ford231 είπε:
Σευχαριστω πολυ... ;)
Βρήκα στο αρχείο μου μία Α/Μ φωτογραφία της Ρίτας Ασημακοπούλου. Την ανακάλυψα εντελώς ξαφνικά και είναι αφιερωμένη εξαιρετικά στον Φορντ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Βρήκα στο αρχείο μου δύο Α/Μ φωτογραφίες, της Νάκης Αγάθου και της Ρίτας Ασημακοπούλου. Η δεύτερη, την οποία ανακάλυψα εντελώς ξαφνικά, αφιερωμένη εξαιρετικά στον Φορντ.
Δεν εχω λογια..εισαι απιστευτος... :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
MrRetromemories είπε:
τωρα πειστηκα ποια ηταν η ασημακοπουλου..πασιγνωστη φατσα και οικειος ηχος..προσεχως στους δεκτες σας σε χριστουγεννιατικο σκηνικο
Σκέφτομαι ότι ίσως δούμε καλύτερο πλάνο από εκείνο του αρχείου της ΕΡΤ με την κ. Ασημακοπούλου.
 
Νομιζω δεν ειχαμε βιντεακι της Ριτας Ασημακοπουλου (δικη μου αγαπημενη).

[edit] Το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM :bow: Σευχαριστω εγω προσωπικα μπραβο!! :bow:

το περιμενα πολυ καιρο να δω ενα βιντεο με την

Ριτα Ασημακοπουλου.... :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
ChristosM είπε:
Νομιζω δεν ειχαμε βιντεακι της Ριτας Ασημακοπουλου
Όντως, από παρουσίαση προγράμματος δεν είχαμε Ρίτα Ασημακοπούλου μέχρι σήμερα (παρά μόνο από το δοκιμαστικό για την εκπομπή προγράμματος με χρώμα...)

ChristosM είπε:
(δικη μου αγαπημενη)
Και δική μας, και δική μας!!

Συμφωνώ με τα σχόλια του φίλου ford231 και επαυξάνω:

:bow: :bow: :bow: :bow:

ΥΓ Κι εδώ θα θέλαμε να μάθουμε χρονολογία εκφώνησης αν γίνεται ChristosM.
 
Μπράβο CristosM, χίλια μπράβο. Σ΄ ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου (κι εμένα η κυρία Ασημακοπούλου μου άρεσε)
 
bernard.c είπε:
Όντως, από παρουσίαση προγράμματος δεν είχαμε Ρίτα Ασημακοπούλου μέχρι σήμερα (παρά μόνο από το δοκιμαστικό για την εκπομπή προγράμματος με χρώμα...)

Και δική μας, και δική μας!!

Συμφωνώ με τα σχόλια του φίλου ford231 και επαυξάνω:

:bow: :bow: :bow: :bow:

ΥΓ Κι εδώ θα θέλαμε να μάθουμε χρονολογία εκφώνησης αν γίνεται ChristosM.
Πρεπει να ειναι αρχες του 1984.
 
Σε ευχαριστούμε Χρήστο για το βίντεο- εύρημα. Το 1984 προβαλλόταν σίγουρα το "Εδώ και σήμερα", θυμάμαι ότι το είχα πετύχει σε κάποιο περιοδικό. Επιπλέον, η πληροφορία μου διαλύει προσωπικά την ιδέα που είχα ότι η Ασημακοπούλου σταμάτησε να εκφωνεί πρόγραμμα στα 1980-82 (προσωπικά δεν την θυμάμαι- όπως πολλοί και πολλές σε αυτό το φόρουμ, μεγάλωσα με Νάκυ Αγάθου και Κέλυ Σακάκου- εναλλάξ αρχικά- και μετά με Ολίνα Ξενοπούλου). Αν είναι από το 1984 το βίντεο (έντιτ: τι ρωτάω, αφού η παρουσιάστρια λέει: Κύπρος 1974-1984, προφανές :) ), σημαίνει ότι εκφωνούσαν εναλλάξ το πρόγραμμα οι Ασημακοπούλου - Αγάθου - Σακάκου. Στην ΕΡΤ πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τους φιλους μου που αγαπουν τις τηλεπαρουσιαστριες.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα