Ραδιοφωνικές διαφημίσεις

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Σημερα επισρεφοντας απο το Wild West (Αιτολοακαρνανια) ακουγα επι 2,5 ωρες τις διαχρονικες ανεγγιχτες απο το χρονο διαφημισεις του BlackMan για τα επερχομενα Αυγουστιατικα πανηγυρια.

Θα κανω μια συνθεση απο μνημης:

Ναι!Ναι!Ναι! Κυριιιιιιες μουυυ! Πω πω πω δεν μπορω!!


Δωστε προσοχη!



Πολεμος! Πολεμος πυρηνικος στην Καντηλα (??) Ξηρομερου στο μαγαζι του Μπογου!



Το ενα και μοναδικο κανονι του Ναβαρονε στο κλαρινο,ο Αριστοπουλος καθως και η γυναικα που κανει ζημιες η Χαρα η Βερρα με το εκλεκτο επιτελειο της. Γουρουνοπουλες στη σουβλα. Εισοδος, πιστα (??) δωρεαν! Τωρα! Τωρσα! Τωρα!



Ακουσατεεεεε! Ολοι στη Καντηλαααα. Κυριες μουυυυ


Παρτε και ενα οριτζιναλε

 
μετά τον Καζά και πριν την Φωτιάδου πώς την είπε??????
 
...το όνομα που δεν ακούγεται καλά, είναι Γιάννα Κάρλα.

Από παρόμοια εκδήλωση στη Δεσφίνα Φωκίδος: Δεσφινιώτικο γλέντι στην εκδήλωση κοντοσουβλιού. ΤΡΑΓΟΥΔΙ: Αντρέας Τσαούσης, Βάσω Χατζή, Σοφία Κολλητήρη, Κώστας Σκαφίδας, Άννα Τσαχάλου, Γιάννα Κάρλα, Νίκος Βλαχοδήμος ΚΛΑΡΙΝΑ: Γιώργος Καραίσκος,...
 
Ρετρό ραδιοφωνικές διαφημίσεις

Για να μην ξεχνάμε και το ραδιόφωνο. Δείτε παρακαλώ (ή καλύτερα: ακούστε) το βίντεο με το παμπάλαιο ηχητικό απόσπασμα της δεκαετίας του ' 70. Αναγνωρίζετε τη φωνή; Μήπως θυμάστε την εκπομπή; Συμπεριλαμβάνεται διαφήμιση για τη δισκογραφική δουλειά του τραγουδιστή Αλέκου Κώστα. Συγνώμη για την ποιότητα του ήχου, το απόσπασμα βρέθηκε σε παμπάλαια κασέτα της δεκαετίας του ' 70.

ΑΛΕΚΟΣ ΚΩΣΤΑΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ 1970s radio excerpt70s.wmv

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωνη δεν αναγνωριζω αλλα την κασετα του Αλεκου Κωστα που διαφημιζει την εχω(ο πατερας μου την ειχε αγορασει).

Συμφωνα με οσα γραφει στο εξωφυλλο ειναι απο το 1973!!!

Ο Αλεκος Κωστας βεβαια εχασε τον ''τιτλο'' ''αηδονι της Ηπειρου'' απο εναν αλλο Αλεκο(Κιτσακη) στην πορεια!!! :D
 
Καταθετω και εγω ενα αποσπασμα απο μερικες διαφημησεις απο το 1989 μεταξυ των οποιων και μια με αλλαντικα.Τα αλλαντικα που διαφημιζονται-και ποιο συγκεκριμενα λουκανικα-τα ειχα γευτει το '91 και ηταν πραγματι φανταστικα μας τα ειχε φερει μια γειτονισα απο το διπλανο διαμερισμα τα παρηγαγαν στα Τρικαλα απο οπου ηταν η καταγωγη της ακουστε λοιπον

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια αν και μιλαμε για ραδιοφωνικες διαφημισεις,δεν εχω βρει κατι σχετικο με αυτο το ρετρο σημα ραδιοφωνου που ειχαν οι σταθμοι της ερτ-υενεδ,τοτε α,β,γ προγραμμα,οπως θα ακουσετε δεν ειναι ακριβως το σημα το γνωστο με τον τσοπανακο ,ειναι μια αρχικη σφηνα που ισως θα θυμηθειτε οτι παιζοταν για χρονια.δυστυχως και εγω δεν εχω περισσοτερες λεπτομερειες,και το ηχητικο το παραθετω οπως ακριβως συμπεριληφθηκε σε ταινια ελληνικη της εποχης.Μιλαω για το αρχικο ηχητικο που θα ακουσετε και παιζοταν πολλες φορες την ημερα.σας θυμιζει κατι.?οποιος το εχει σε καλυτερη ποιοτητα η γνωριζει περισσοτερα για αυτο ας βοηθησει http://rapidshare.com/files/372326545/era_radio.mp3
 
Από την περσινή εκδήλωση για τα 70 χρόνια ελληνικής ραδιοφωνίας έχω ένα σι ντί με τον τσοπανάκο και άλλα αυθεντικά ραδιοφωνικά κομμάτια...

Επίσης, σε κάποιες παλιές κασσέτες έχω και μεταδόσεις ποδοσφαιρικών αγώνων... (δε θέλω χαζές ερωτήσεις... 8) του Ολυμπιακού εννοείται... :D )

... μόνο που δεν ξέρω πώς να τα ανεβάσω... :( :( :(
 
vosporos είπε:
παιδια αν και μιλαμε για ραδιοφωνικες διαφημισεις,δεν εχω βρει κατι σχετικο με αυτο το ρετρο σημα ραδιοφωνου που ειχαν οι σταθμοι της ερτ-υενεδ,τοτε α,β,γ προγραμμα,οπως θα ακουσετε δεν ειναι ακριβως το σημα το γνωστο με τον τσοπανακο ,ειναι μια αρχικη σφηνα που ισως θα θυμηθειτε οτι παιζοταν για χρονια.δυστυχως και εγω δεν εχω περισσοτερες λεπτομερειες,και το ηχητικο το παραθετω οπως ακριβως συμπεριληφθηκε σε ταινια ελληνικη της εποχης.Μιλαω για το αρχικο ηχητικο που θα ακουσετε και παιζοταν πολλες φορες την ημερα.σας θυμιζει κατι.?οποιος το εχει σε καλυτερη ποιοτητα η γνωριζει περισσοτερα για αυτο ας βοηθησει http://rapidshare.com/files/372326545/era_radio.mp3
Πω, πω, τι μου θύμισες....! Αυτό το ηχητικό ("σφήνα") όντως παιζόταν πολλές φορές μέσα στην ημέρα και συνοδευόταν από την αναγγελία της ονομασίας του σταθμού (νομίζω ότι χρησιμοποιούνταν για όλους τους σταθμούς, δεν είμαι σίγουρος όμως για την ΕΡΤ2 (Δ' πρόγραμμα)). Από τη δεκαετία του '80 είχα να το ακούσω... :)
 
Αυτό το ηχητικό δεν χρησιμοποιούνταν για το Τέταρτο Πρόγραμμα. Το υπογράφω γιατί άκουγα από πιτσιρικάς το "Μικρόφωνο στα γήπεδα", όταν τα ματς ήταν πάντα μόνο Κυριακή...
 
Πίσω
Μπλουζα