Ραδιο πειρατές εν δράση!!!

...είχαμε ξεκινήσει απο 6η δημοτικού (!!!) τα πειράματα με τον κολλητό μου με το τρανσίστορ BD139, ένα μεταβλητό πυκνωτή, μια 9βολτη μπαταρία, 4-5 ακόμα εξαρτήματα και κανα 0,1 watt για να καταλήξουμε πρώτη λυκείου να βγαίνουμε με την λυχνία EL-504 γύρω στα 30 km απο το σπίτι μου! Ότι υπόθηκε πιο πάνω: 12 το βράδυ να σβύνουν τα φώτα, να ανάβουν τα κεριά, να μπλεδιάζουν τα τοιχόματα της λυχνίας απο τον τέλειο συντονισμό, βγάλσιμο του τηλεφώνου που ήταν στο χωλ, 1 στίβα βινύλια, 2 στίβες κασσέτες, ουισκάκι και εκπομπή μέχρι πρωίας... Και το πρωί στο σχολείο, ερχόταν τα κοριτσάκια να συγχαρούν για την εκπομπή! Εποχές ανεκτίμητες (κλαψς)...
 
Εγώ εξέπεμπα από Ρέντη το 1986-1988, στα FM και μετά στα Μεσαία.

Συνομιλίες, μουσική, τηλέφωνα. Φυσικά ΚΑΝΕΝΑ απολύτως κέρδος. Η ανάμνηση είναι πολύ γλυκιά.

Δυστυχώς δεν κράτησα καμμία κασέτα από τότε.

Υπάρχει κανείς που να έχει ηχογραφήσεις; σε κασέτα ή οτιδήποτε;

Αν υπήρχε μπορώ να αναλάβω την ψηφιοποίησή τους για να ανεβούν εδώ.
 
Υπάρχει κανείς που να έχει ηχογραφήσεις; σε κασέτα ή οτιδήποτε;

Αν υπήρχε μπορώ να αναλάβω την ψηφιοποίησή τους για να ανεβούν εδώ.

Κανείς;;;;;;
 

Πολύ σπάνια ηχογράφηση... ελάχιστοι έχουν κρατήσει τέτοιες κασέτες. Να 'ναι καλά το παιδί που το ανέβασε στο youtube και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να που μπορεί κανείς να ξαναζήσει (έστω και ψηφιακά...) το κλίμα μιας παλιάς ραδιοπειρατικής εκπομπής!

Και να ξαναπάρει τον "αέρα", που ανήκει σε όλους, στα χέρια του! 80's 4EVER!
 
Ακούστε και πάθετε την πλάκα σας! Απίστευτα νοσταλγικός ήχος, ΣΗΜΕΡΑ! Ο τύπος που συγκέντρωσε αυτό το υλικό είναι για OSCAR! Κουφάθηκα εντελώς! Πατήστε επάνω στα mp3 και ταξιδέψτε στο χρόνο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα σε μια κασέτα που είχα μαγνητοφωνήσει στη δεκαετία του '70 και ιδού μερικά ονόματα από τους πειρατές των FM: Γιώργος ''Gallagher'' , Γιώργος ''Τrip'' και Nίκος ''Ζ13'' :)
 
Το μεσημερι λογω συνεχιζομενης ιωσεως των τεκνων αραξαμε σπιτι. Βαριομουν και πηρα απο τη συλλογη περιοδικων μου να διαβασω κανα Micromad. Συγκεκριμενα το τευχος 5 (Ιουνιος 1986).

Στη σελιδα 30 καποιος Γιαννης Κουρτεσης εχει ενα αρθρακι που με λιγα λογια αναφερει οτι στις 8 Μαη 1986 στη συχνοτητα 91 των FM καποιος εξεπεμπε προγραμματα Spectrum!
 
Εγώ πήρα για πτυχιακή στο ΤΕΙ Κοζάνης πομπό μεσαίων, λαμπάτο φυσικά (δεν υπάρχουν τρανζίστορ σε αυτές τις συχνότητες). Ήταν 60 βαττ, και θα είχε εμβέλεια 60 χλμ. Βρήκα όλα τα υλικά επιτόπου, κάποια μαγαζία τα είχαν κρατήσει! (Αυτό έγινε περίπου το 1996). Το τελικό στάδιο ήταν η 807 και η ταλαντώτρια η 6C4. H υψηλή της τάση ήταν 1200 βολτ! Σε κάποιο εργαστήριο θα είναι παρατημένος....
 
demis είπε:
Ακούστε και πάθετε την πλάκα σας! Απίστευτα νοσταλγικός ήχος, ΣΗΜΕΡΑ! Ο τύπος που συγκέντρωσε αυτό το υλικό είναι για OSCAR! Κουφάθηκα εντελώς! Πατήστε επάνω στα mp3 και ταξιδέψτε στο χρόνο!
Wow!Κουφαθηκα!Ωραιος ο τυπος!Φοβερο link demi!
 
Wally είπε:
Το μεσημερι λογω συνεχιζομενης ιωσεως των τεκνων αραξαμε σπιτι. Βαριομουν και πηρα απο τη συλλογη περιοδικων μου να διαβασω κανα Micromad. Συγκεκριμενα το τευχος 5 (Ιουνιος 1986).Στη σελιδα 30 καποιος Γιαννης Κουρτεσης εχει ενα αρθρακι που με λιγα λογια αναφερει οτι στις 8 Μαη 1986 στη συχνοτητα 91 των FM καποιος εξεπεμπε προγραμματα Spectrum!
Αmazing ...Και καποιος στην αλλη ακρη το αντεγραφε σε κασσσετα.

Πρωιμη μορφη ινερνετ.

Amazing
 
Ενα ωραιο βιντεο με φωτο απο τους ραδιοπερατες των μεσαιων και τα μηχανηματα τους

Ράδιο πειρατές στα μεσαία το 1970-1980 ΤΑΣΟΥ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ www.abatv.gr

Ο εν λογω ασχολειται πλεον με την πωληση στο κρατος διαφορων συστηματων παρακολουθησης.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακουγε ποτε κανεις το Νικο τον Veronika ; η "Δημητρη Number Four" , "G-Poly" , "EK-13" , "Leader", Γιωργο "Black Eyes" , "PT-109" ,...στα μεσαια , τα χρονια 1970-73 ? Υπαρχει κανείς ραδιοπειρατής της εποχης εκεινης μεταξυ μας? Αν θελει ας επικοινωνησει προσωπικα μαζι μου στο [edit] Διαγραφη προσωπικων δεδομενων για την αποφυγη spam! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως σήμερα, η έννοια του "πειρατικού" σταθμού έχει πλήρως...αναβαθμιστεί, αφού πολύ εύκολα ( ; ) φτιάχνεις έναν ραδιοφωνικό σταθμό στο Ίντερνετ, χωρίς καμιά άδεια, και που μάλιστα ακούγεται....σε όλη τη γη !
 
Στην επαρχία υπάρχουν ακόμα πειρατικοί σταθμοί μιας και υπάρχουν αρκετές ελεύθερες μπάντες στα fm. Δεν έχουν 24ωρο πρόγραμμα, παίζουν περιστασιακά με playlist. το πολύ να δώσουν κάποιο κινητό ή email για επικοινωνία
 
ΦΖΠ1 είπε:
Πάντως σήμερα, η έννοια του "πειρατικού" σταθμού έχει πλήρως...αναβαθμιστεί, αφού πολύ εύκολα ( ; ) φτιάχνεις έναν ραδιοφωνικό σταθμό στο Ίντερνετ, χωρίς καμιά άδεια, και που μάλιστα ακούγεται....σε όλη τη γη !
Είναι όντως πειρατικός αν απλά τον στήσεις και βγεις αέρα από ίντερνετ... εύκολο είναι αυτό. Φυσικά και δεν χρειάζεται άδεια για συχνότητα σε αυτή τη περίπτωση (πονεμένη ιστορία έτσι και αλλιώς), όμως χρειάζεται άδεια δικαιωμάτων χρήσης μουσικής. Η οποία φυσικά απαιτεί το ανάλογο χρηματικό αντίτιμο.
 
Εν ναι, φυσικά. Η ΑΕΠΙ, Απόλλων ή ό, τι άλλο έχουν βγάλει, χρειάζεται ακόμα και για καφετέριες.

Πάντως, μου κάνει εντύπωση ότι πολύ πριν δραστηριοποιηθεί όπως σήμερα η ΑΕΠΙ, τα νόμιμα ραδιόφωνα έπαιζαν συνεχώς τραγούδια από συλλογές, παρόλο που απαγορευόταν "η δημόσια ραδιοεκπομπή της παρούσης ηχογραφήσεως", όπως έγραφαν όλοι οι δίσκοι και κασέτες. Δηλαδή παρανομούσαν όλοι οι "νόμιμοι".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και στην Ελλάδα η εννοια του copyright ήταν λίγο αόριστη εκείνη την εποχή, παρόλα αυτά οι δίσκοι που έπαιζαν τα γνωστά (νομιμα) ραδιόφωνα, δίνονταν απ'ευθειας απο τις δισκογραφικές.
 
Μίνι ενδιαφέρον αφιέρωμα στους ραδιοπειρατές των 70s και 80s με αρκετούς τίτλους σταθμών στο τελευταίο comment:

 
Βασικά Καλησπέρα σας!

hqdefault.jpg


Τον Στάθη τον ξεχάσαμε να ούμε..


:lol::lol::lol::lol::lol:
 
Πίσω
Μπλουζα