Ρεπόρτερς

papakis3

RetroN00b
Joined
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
16
Αντιδράσεις
0
Ρεπόρτερς (1981-87?), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Κυριακή 13/12/1981


Προχτές κατά την ''ανασκαφή'' μου στις VHS έπεσε στα χέρια μου (για καλή μου τύχη!) ένα 2ωρο εορταστικό χριστουγεννιάτικο πρόγραμμα των ΡΕΠΟΡΤΕΡΣ το 1985 (θυμάστε....Χαρδαβέλλας-Λιάνης-Δημαράς). Εντυπωσιάστηκα πραγματικά από το πόσο αλλάζει ο άνθρωπος μέσα στην πάροδο των χρόνων......και σκέφτηκα ότι από τότε έχουν περάσει 21 ολόκληρα χρόνια.

Μεγάλη ανακάλυψη τελικά το βίντεο!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ένα επεισόδιο, με τίτλο "ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΠΑΜΠΙΝΙ",

που "κυνηγούσαν" ένα φάντασμα (poltergeist).

Αν και φυσικά δεν έδειξε τίποτα, ήταν αρκετά υποβλητικό (ως γύρισμα και ως μουσική)

και είχα κατατρομοκρατηθεί ως πιτσιρικάς, που άκουγα ότι υπήρχαν φαντάσματα στην Ελλάδα !
 
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από ένα καταραμένο τετράμηνο στην ξενιτιά (στο -40 χρόνια πίσω Κόσοβο), επιστέφω δριμύτερος!

Γύρω στα 1985-86 θυμάμαι ότι αυτό που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ήταν ότι είχαν κάνει μια εκπομπή που είχε θέμα μα ληστεία που είχε κάνει ο γιος του Τσιτσάνη σε μια τράπεζα νομίζω και ήταν λίγο μετα τον θάνατο του Β. Τσιτσάνη.

Με ένα καρακλοπόδαρο!!!!!!!! Αν θυμάμαι καλά.

Και σαν πιτσιρικάς τότε αυτό που μου έχει μείνει από την εκπομπή είναι οι τίτλοι! Αυτό το εφέ με το τραίνο ήταν πολύ προχωρημένο!
 
Καλοσώρισες πίσω koukri και καλά Χριστούγεννα!
 
Καλωσήρθες koukri !

Άψογο το avatar σου ! :grflag:
 
Ρεπόρτερς - 1983

Οι Ghostbusters της ελληνικής δημοσιογραφίας Χαρδαβέλλας, Λιάνης και Δημαράς πηγαίνουνε με τις νέας τεχνολογίας - για την εποχή - φορητές κάμερες (ο όρος τότε ήτανε φορητό βίντεο μαγνητόφωνο) εκεί που ο φακός δεν είχε πάει ποτε μέχρι τότε. Σε ιδρύματα ναρκομανών, σε λαθρεμπόρια, u name it. Οι προβολές γινόσαντε κάθε Κυριακή ή Σάββατο βράδυ αν δεν κάνω λάθος από την ερτ-2 με ένα μοναδικής σήλυψης σήμα αρχής και μια φοβερή catchy μουσικούλα.
 
Εχει ο πατέρας μου μια VHS κασέτα με μια η δυο εκπομπές του έχω χρόνια να την δω!
 
Aχ, αυτη η απιστευτη μουσικη στην αρχη!!!!! Που μπορουμε να την βρουμε; Ξερουμε τιποτα παραπανω για καλλιτεχνη η κατι τετοιο;
 
Αγαπημένο επεισόδιο :

ΔΑΙΜΟΝΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΠΑΜΠΙΝΙ (με το ελληνικό poltergeist)

που μου προκάλεσε μπόλικες αυπνίες ως πιτσιρικά.
 
exetlaios είπε:
Αγαπημένο επεισόδιο :
ΔΑΙΜΟΝΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΠΑΜΠΙΝΙ (με το ελληνικό poltergeist)

που μου προκάλεσε μπόλικες αυπνίες ως πιτσιρικά.

Αλεξανδρε και το επεισοδειο με την ''Αγια Αθανασια''
 
Αγαπητε loner αν και καθυστερημενα θα ηθελα να βοηθησω στην ερωτηση σου για την μουσικη της εκπομπης.Η απιστευτη μουσικη στην αρχη ειναι απο το κομματι polyfolk dance το οποιο ειναι instrumental και προερχεται απο το album :upon the wings of music του jean-luc ponty (1975).Το σημειο που αναφερεις βρισκεται λιγο μετα την αρχη του κομματιου.Πραγματικα εκπληκτικο.
 
Για δείτε... (ακούστε)

http://rapidshare.com/files/40957333/polyfolk_dance.mp3

Ε, ελπίζω να μην θεωρηθεί πειρατικό υλικό...

ΥΓ Μόλις άκουσα ολόκληρο το album του τύπου. Δεν τον είχα ξανακούσει, αλλά βγάζει δίσκους από το 1965 μέχρι σήμερα! Πολύ καλό υλικό, ιδιαίτερη 'σύγχρονη΄τζαζ του 1975...
 
koukri είπε:
Γύρω στα 1985-86 θυμάμαι ότι αυτό που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ήταν ότι είχαν κάνει μια εκπομπή που είχε θέμα μα ληστεία που είχε κάνει ο γιος του Τσιτσάνη σε μια τράπεζα νομίζω και ήταν λίγο μετα τον θάνατο του Β. Τσιτσάνη.

Με ένα καρακλοπόδαρο!!!!!!!! Αν θυμάμαι καλά.
Ναι! Τυλιγμένο σε μία σακκούλα σκουπιδιών! Επικό!
 
To μουσικό σήμα ποιός το είχε γράψει?
 
Jean Luc Ponty - Polyfolk Dance απο το Upon The Wings Of Music
 
Όπως έλεγα εδώ:

Για δείτε... (ακούστε)

http://rapidshare.com/files/40957333/polyfolk_dance.mp3

Ε, ελπίζω να μην θεωρηθεί πειρατικό υλικό...

ΥΓ Μόλις άκουσα ολόκληρο το album του τύπου. Δεν τον είχα ξανακούσει, αλλά βγάζει δίσκους από το 1965 μέχρι σήμερα! Πολύ καλό υλικό, ιδιαίτερη 'σύγχρονη΄τζαζ του 1975...
 
vosporos είπε:
Αγαπητε loner αν και καθυστερημενα θα ηθελα να βοηθησω στην ερωτηση σου για την μουσικη της εκπομπης.Η απιστευτη μουσικη στην αρχη ειναι απο το κομματι polyfolk dance το οποιο ειναι instrumental και προερχεται απο το album :upon the wings of music του jean-luc ponty (1975).Το σημειο που αναφερεις βρισκεται λιγο μετα την αρχη του κομματιου.Πραγματικα εκπληκτικο.
Ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου, μολις το βρηκα και μετα μπηκα να το ποσταρω εδω αλλα ειδα ηδη οτι το ειχες βρει. Σε ευχαριστω πολυ παντως!
 
Πίσω
Μπλουζα