Ρετροατάκες καθηγητών

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.087
Στο Γυμνάσιο-Λύκειο, είχαμε κάτι καθηγητές, συνήθως μάγκες, που είχαν ξεστομίσει φοβερές ατάκες. Εγώ τις έγραφα και μετά τις βλέπαμε με τα παιδιά και γελούσαμε. Χαίρομαι που κράτησα αυτή τη "συλλογή" και σκέφτηκα να σας την παρουσιάσω. Εύχομαι να θυμάστε κι εσείς και να γράψετε τις δικές σας ατάκες!

Καθηγητής Ιστορίας

 


1 Την επόμενη φορά δεν θα σας κάνω παρατήρηση, αλλά θα σας πω: Άρατε το πτώμα σας και περιπατείτε.

2 Έχετε προσβληθεί από φυλλοξήρα, ασθένεια των αμπελιών.

3 Το δεκαράκι θα πέσει σύννεφο εαν δεν αλλάξετε ρότα.

4 Το υπουργείο φιλοξενεί τρεις πισινούς.

5 Προσέξτε όλοι, και οι αδιάφοροι, γιατί όταν στη ζούγκλα τσακώνονται οι ελέφαντες με τις τίγρεις την πληρώνουν τα μυρμήγκια.

6 Το μυαλό σου ξεστράτισε, πήρε άλλο δρόμο.

7 Κάποια χαζοπούλια γράψανε...

8 Χ....... οι Μεγάλες Δυνάμεις για τους αλύτρωτους λαούς.

9 Αυτοτραυματίστηκες για να βγεις έξω;

10 Να πνίξετε λίγο τη χαρά σας, τουλάχιστον να μην την εκδηλώνετε, γιατί θα στενοχωρηθούμε.

11 Θα είναι ακόμη πιο τσουχτερό το φυστίκι, γιατί θέλει τρία λεπτά να χτυπήσει το κουδούνι.

12 Αν έχετε νεφρά, πείτε τώρα τι αντίρρηση έχετε.

13 Σου έχω βάλει, φερόμενος με γενναιοψυχία, γιατί θα πάω στον Παράδεισο, εννιά. Αλλά αν συνεχίσεις την ίδια βιόλα, το εννιά θα πάει για τσάι.

14 Με έχεις συνδέσει με το κέντρο κανονικά.

15 Εκείνους που φέρονται γαϊδουρινώς, τους γράφω στα μαύρα τα κατάστιχα.

16 Θα μπορούσες να αντικαταστήσεις όλο αυτό το μακαρόνι που γράφεις με κάτι συντομότερο.

17 Η ηλιθιότητά σου περνάει τοίχο.

18 Διαβάστε, και όσοι πάτε για πρωτάθλημα, και όσοι πάτε για να σώσετε την παρτίδα.

19 Αν θέλετε να πάτε στα γραπτά με αξιοπρεπή μέσο όρο, μην πετάτε λευκή πετσέτα, γιατί εγώ θα σηκώσω το γάντι.

20 Δεν επικοινωνείς με το μυαλό σου, είναι ακατοίκητο.

21 Θέλεις να σε βγάλω έξω για να σκεφτείς το πεπρωμένο της φυλής με την ησυχία σου;

22 Αναλαμβάνει ένας άχρωμος και άοσμος πολιτικός.

23 Είμαι ένας φτωχός και μόνος καθηγητής.

24 Πώς να αναγκάσω να γράψουν μερικοί που άνοιξαν το βιβλίο μερικές φορές για να δουν αν έχει μέσα ποντίκια ή φίδια, και το ξανάκλεισαν με ανακούφιση καθώς είδαν ότι δεν έχει;

25 Πήρες έξι, κοσμικό κέντρο "Τα έξι αδέλφια".

26 Πήρες ένα, ένα το χελιδόνι κι η Άνοιξη ακριβή.

27 Γύρνα μπροστά σου και κοίταζε τον τοίχο. Και για να περάσει η ώρα, μέτρα τα πρόβατα του Θεσσαλικού κάμπου. (Μετά από λίγο...) Έχεις ακόμη 16.500 πρόβατα και 7.000 κατσίκια.

28 Μη λες "ο κύριος Καποδίστριας". Όαν σε πάνε τέσσερις, το κυριλίκι φεύγει.

Καθηγητής Αγγλικών

 


1 Πολλές φορές νιώθω ότι είμαι φάντασμα, ότι δεν υπάρχω.

2 Εγώ δίνω την ψυχή μου κι εσείς...

3 Ξέρω τι σκέφτεστε, ξέρω που μένετε, βρωμάτε κιόλας!

4 Φτιάχνω το μηχανάκι για να στηρίζονται καλύτερα οι γκόμενες.

5 Μου έρχεται να σου δαγκώσω το λαρύγγι, να στα βγάλω όλα έξω.

6 Σε τι γυάλα σας έχουνε; Σε τι γυάλα ζείτε;

7 Είστε σαν νεκροταφείο. Ακόμη και το νεκροταφείο έχει περισσότερη ζωή από σας.

8 Δέν έχετε καταλάβει ότι είμαι διάολος;

9 Μου έρχεται να σας πετάξω το βιβλίο και να σας κολλήσω στον τοίχο.

10 Δεν ακούνε μωρέ! Μιλάνε!

11 Σε είδα συγκεντρωμένο, με το κεφάλι μέσα στο βιβλίο και φοβήθηκα, είπα, "Τι έπαθε, συμφόρηση έπαθε;"

12 Μούχλες, ε μούχλες!

13 Τι άλλο να σας κάνω, να έρχομαι στα σπίτια σας να χτυπάω πόρτες;Τι είμαι, ο Άγιος Βασίλης;

14 Ελάτε, βάλτε μπρος, σκουπίδια, πεθαμένοι!

15 Είσαι βλήμα έτσι κι αλλιώς, δεν γίνεται παραπάνω.

16 Με κοιτάτε σαν να είμαι κόκκινο πανί.

17 Το διάστημα, ένα οικείο περιβάλλον για πολλούς.

Καθηγητής Φυσικής

 


1 Θα σας ρίχνω κιμωλίες μέχρι να πεθάνετε.

2 Ρωτάτε πότε θα γράψουμε τεστ; Όποτε μου'ρθει!

3 Πες μου λοιπόν που μπαίνει η μονάδα, τέρας μαθηματικών!

4 Γράψτε κάτι επικίνδυνα.

5 Έχετε μάθει αφαίρεση;

6 Μπορείτε, μιας και είστε σχολείο, να προσέχετε λίγο.

7 Δεν έγραψες ούτε μία μούτζα.

8 Εσύ που βόσκεις;

9 Παρ'το θρανίο σου και πήγαινε έξω.

10 Τα νούμερα αυτά είναι μεγάλα, σαν να παίρνεις τηλέφωνο.

11 Είσαι έτοιμος να φύγεις έξω;

12 Σκάσε κάποτε.

13 Τέτοιες ασκήσεις να ξέρετε μία.

14 Το μυαλό σας, εκτός από πούπουλα, μπορεί να συγκρατήσει πιστεύω και κάτι άλλο.

15 Ανοίξτε το και μέσα το βιβλίο. Έχει και μέσα φωτογραφίες.

16 Δεν διάβασες; Σκασίλα μου!

17 Γιατί στο όνομά σου έγραψες μόνο Αλέξανδρος; Ποιός Αλέξανδρος, ο Μέγας; Βάλε επώνυμο γρήγορα!

18 Πέρασε έξω, ξεκαθαρίζω το σχολείο.

19 Εσύ τι πετάγεσαι σαν ραπανάκι;

20 Δεν φύτρωσα στα λάχανα να μην ξέρω τι μου γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφαίο θέμα! Λοιπόν κάποιες ατάκες από διάφορους καθηγητές, που μου έρχονται στο μυαλό...

-έλα μωρέ ολόκληρος άντρας κάθεσαι και λες χαζά...και κάνεις χαζά!

-Δεν σε βλέπω καθόλου καλά τάδε...

- Τι βαθμό πήρες; Τουρσουνίδης ( από το βαθμό που φόραγε στην φανέλα του ο συγκεκριμένος παίκτης)

-Γαϊδούρια!

- Τενεκέδες!

- Είδε κανείς τον αγώνα χθες ;

- Μην μιλάς παίξε τα.... :sealed:
 
μια super retro ατάκα "Τον κακό σου τον φλάρο !!! " (το ακούσα/πρόσεξα κατόπι και σε σε ελληνικές ταινίες )
 
- Παράλυτοι ! (από καθηγητή Θρησκευτικών-ιερέα, εμπνευσμένο προφανώς από τη σχετική παραβολή).

- Αυτός έχει "ελευθέρας" (του ιδίου, για συμμαθητές μας που κάναν τους χαζούς ή και που ήταν...)

Και το κορυφαίο, από καθηγητή μαθηματικών της πρώτης δέσμης, την εποχή που δίδασκε κωνικές τομές (θα καταλάβετε παρακάτω) :

"Οι ελλείψεις σας στην παραβολή είναι υπερβολικές !"
 
Μια φορά είχαμε σπάσει την πόρτα της τάξης μας αφού παλεύαμε μεταξύ μας και ο φιλόλογος μας είπες την εξής φοβερή ατάκα.

"Έχουμε και κάτι Καρατέκα που κάνουν χου, χα (με την ανάλογη κίνηση) και σπάνε τις πόρτες"

Δάσκαλος στο δημοτικό

"Αυτό δεν είναι τάξη, είναι αταξία"

Από ένα άλλο σχολείο είχα ακούσει να αποκαλεί τους μαθητές... "Σκύλοι"!

Καθηγητής Φυσικής όταν μας ρωτούσε και λέγαμε άλλα'ντι άλλων μας έλεγε:

"Εντάξει, η εκπομπή Καραφλιάστε Μαζί μας ας λάβει τέλος". Ο ίδιος μας αποκαλούσε και "μούσμουλα" (το γνωστό φρούτο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαθηματικός:Είσαι ντενεκές ξεγάνωτος

Στα ΤΕΙ Κοζάνης, φυσική 1, συμφοιτητής είχε γράψει όλες τις ατάκες συγκεκριμένου καθηγητή, γύρω στο '92-'93

Έτσσι λένε οι γερμαναράδες. Έτσσι λένε οι λατίνοι.

Είναι όλα μαζί (τα εργοστάσια της ΔΕΗ) 1-2 γίγα, να βάλουμε και τα σσσαράβαλα της Πτολεμαΐδας

Αυτές οι πούμπες (από το γερμανικό Pumpe, αντλία)

Κόπηκεςςς γιατί το λέει ο Σταμνάς.

Ωραίος ο Hamburg, σαν την Αθήνα κάπως.
 
Ρε συ Perlastar, το διάβασα κι έχω ψοφίσει από τα γέλια! :biglaugh:

Μιλάμε ότι η μια ατάκα είναι καλύτερη από την άλλη!

Αν έπρεπε να βγάλω τα best of:

-Σου έχω βάλει, φερόμενος με γενναιοψυχία, γιατί θα πάω στον Παράδεισο, εννιά. Αλλά αν συνεχίσεις την ίδια βιόλα, το εννιά θα πάει για τσάι.


-
Η ηλιθιότητά σου περνάει τοίχο.


-
Είμαι ένας φτωχός και μόνος καθηγητής.

-Πώς να αναγκάσω να γράψουν μερικοί που άνοιξαν το βιβλίο μερικές φορές για να δουν αν έχει μέσα ποντίκια ή φίδια, και το ξανάκλεισαν με ανακούφιση καθώς είδαν ότι δεν έχει;

-Γύρνα μπροστά σου και κοίταζε τον τοίχο. Και για να περάσει η ώρα, μέτρα τα πρόβατα του Θεσσαλικού κάμπου. (Μετά από λίγο...) Έχεις ακόμη 16.500 πρόβατα και 7.000 κατσίκια.

-Μη λες "ο κύριος Καποδίστριας". Όαν σε πάνε τέσσερις, το κυριλίκι φεύγει.

-Σε είδα συγκεντρωμένο, με το κεφάλι μέσα στο βιβλίο και φοβήθηκα, είπα, "Τι έπαθε, συμφόρηση έπαθε;"


-Το διάστημα, ένα οικείο περιβάλλον για πολλούς.


-Θα σας ρίχνω κιμωλίες μέχρι να πεθάνετε.


-Ανοίξτε το και μέσα το βιβλίο. Έχει και μέσα φωτογραφίες.

-Γιατί στο όνομά σου έγραψες μόνο Αλέξανδρος; Ποιός Αλέξανδρος, ο Μέγας; Βάλε επώνυμο γρήγορα!

-Εσύ τι πετάγεσαι σαν ραπανάκι;
 
Xαίρομαι που σου άρεσαν Dare, και συμφωνώ με τα καλύτερα που έβγαλες! Κι εγώ όσες φορές τα διαβάζω, πεθαίνω στα γέλια. Είχαμε απίστευτους καθηγητές :D Μου άρεσαν και οι ατάκες που έγραψαν τα άλλα παιδιά, εύχομαι να γίνουν περισσότερες!
 
Μια φορά στα Θρησκευτικά ο καθηγητής μας που ήταν και ιερέας, την ώρα που γράφαμε διαγώνισμα και αντιγράφαμε κλασσικά, γράφει στον πίνακα "Σας βλέπω"... Μείναμε κόκκαλο.
 
Φιλόλογος στο Γυμνάσιο (στο μάθημα Στοιχεία Δημοκρατικού Πολιτεύματος)

 


Για σωπάστε!!!

 


Άλλος φιλόλογος

 


Είμαι Θεός!!! (????)

 


Φυσικός στο Γυμνάσιο

 


Για μονάδα μέτρησης της ενέργειας χρησιμοποιούμε το τζάουλ (Joule), ούτε τζουλ, ούτε τζούλια!!!

 


Φυσικός στο Λύκειο

 


απευθυνόμενος σε ατίθασο συμμαθητή: Ρε τρελαμένε, ο μπαμπάς σου είναι ντράμερ; (επειδή ο συμμαθητής δεν μένει ήσυχος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρα πολυ ωραιες ολες οι ατακες, αλλα πιο πολυ γελασα με το "Αυτοτραυματιστηκες για να βγεις εξω;"

Και μια που μιλαμε για ατακες καθηγητων, εχω μια κι εγω. Οχι απο δικο μου καθηγητη. Απο ανεκδοτο που διαβασα πριν απο χρονια:

Καθηγητης Λυκειου: Η μαθητρια στο τελευταιο θρανιο να κανει ησυχια, αλλιως θα με αναγκασει να την πεταξω εξω και ντρεπομαι γιατι ειναι και μεγαλη.
 
Εγω δυο ατακες θυμαμαι και οι δυο προς εμενα :p

Στο γυμνασιο απο τον φυσικο "Δημητρακη, στο ΙΚΑ κουρευεσαι;"... Αφηνα μακρια μαλλια τοτε και η μπουκλα δεν καθοταν καλα :D

Και το αλλο απο τον μαθηματικο σε μια ερωτηση που δεν θυμομουν και μου ηρθε σαν αναλαμπη μετα απο λιγο αναφωνοντας Α! ο καθηγητης ειπε "Ηρθε το ρευμα..."
 
Ο μαθηματικός μας στη Β' Λυκείου, ένας ευτραφής κύριος γύρω στα 60 καλή του ώρα όπου και να'ναι, για να φανταστούμε μια ευθεία μας έλεγε. Φανταστείτε μια ευθεία από τα πόδια του Γιάννη (εμένα δηλαδή που καθόμουν τελευταίοα θρανίο δεξια στον τοίχο), μέχρι τα πόδια του Νίκου (καθόταν στο πρώτο θρανίο στην αριστερή πλευρά).
 
bambinella 100 είπε:
Παρα πολυ ωραιες ολες οι ατακες, αλλα πιο πολυ γελασα με το "Αυτοτραυματιστηκες για να βγεις εξω;"Και μια που μιλαμε για ατακες καθηγητων, εχω μια κι εγω. Οχι απο δικο μου καθηγητη. Απο ανεκδοτο που διαβασα πριν απο χρονια:

Καθηγητης Λυκειου: Η μαθητρια στο τελευταιο θρανιο να κανει ησυχια, αλλιως θα με αναγκασει να την πεταξω εξω και ντρεπομαι γιατι ειναι και μεγαλη.
Ωραίος ο καθηγητής!!! Ξηγήθηκε στα ίσια!!!
 
BETTY BOOP είπε:
Ωραίος ο καθηγητής!!! Ξηγήθηκε στα ίσια!!!
Ο καημενος αθωα το ειπε, αλλα οταν το ξεστομισε τοτε μονο θα καταλαβε τι κουβεντα πεταξε. :)
 
Είχαμε ένα καθηγητή στο ΤΕΙ που ήταν σαν τρελός επιστήμονας, μαλλί ανέμελο ακτένιστο και τρελούτσικος λίγο. Όταν έγραφε κάτι στον πίνακα και κάποιος του έλεγε ότι δεν βλέπει τι γράφει, αυτός απαντούσε "Το πρωί που ξυπνάμε, πλένουμε καλά καλά το πρόσωπό μας και τα μάτια μας...". Μια φορά λοιπόν μας έκανε μια παρουσίαση σε βιντεοκασσέτα. Επειδή λοιπόν ήταν ψηλός και καθόταν μπροστά μου του λέω "Κύριε δε βλέπω". Έτσι όταν πήγε να ξεκινήσει το γνωστό τροπάριο τον κόβω και του λέω "Κάθεστε μπροστά μου"! Τότε σταματάει αμέσως και μου λέει "Α, συγγνώμη δεν το κατάλαβα" και μετακινήθηκε :D .
 
Στην Δευτέρα Λυκείου, κάποιο πρωινό αποφασίζει το σχολείο να κάνει κατάληψη (για άγνωστο λόγο). Το ανακοινώνουμε στον Λυκειάρχη και αυτός μας λέει "Εντάξει παιδιά, εφόσον το αποφασίσατε σήμερα θα κάνετε κατάληψη. Αλλά ΜΗΝ ΚΛΕΙΔΩΣΕΤΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΝΤΟΝΗΣ ΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ"

Ακόμα αναρωτιέμαι τι εννοούσε αυτή η ατάκα του :D
 
Κορυφαίο νήμα, δυστυχώς ξεχασμένο...

Οι 5 πρώτες που μου 'ρχονται είναι οι εξής:

1) Γ' Γυμνασίου, τυπάρα καθηγητής αρχαίων που μας ήξερε σχεδόν όλους αρκετά χρόνια, καθότι σχετικά μικρή πόλη ο Τύρναβος:
"Αδερφέ, είναι να το 'χ'ς (έχεις) ή να μην το 'χ΄ς με τ' αρχαία. Άμα το 'χ'ς είσι καλά. Άμα δεν το 'χ΄ς τράβα για γρούβες στουν Ξηράι" (Ξηριάς, τοπική ονομασία του ποταμού Τιταρήσιου) :D

2) Β' και Γ' Γυμνασίου, επίσης τυπάρα αλλά πολύ αυστηρός φυσικός:
"Είσαι(-στε) βόδι(α) - βοϊδάκι(α) πολυτελείας!" Σε περίπτωση που αμολιόταν μεγάλη κοτσάνα: "Είσαι(-στε) βόδι(α) - βοϊδάκι(α) ΥΠΕΡπολυτελείας!" Επίσης μας έλεγε "Μικρά, κούτσκα, βρωμιάρικα" κλπ :D

3) Β' Λυκείου, η στρίτζα που είχαμε Διευθύντρια:
Είχε φύγει τεράστια σαΐτα στο δόξα πατρί ενός φιλολόγου και πήγε και φώναξε τη διευθύντρια (ο φλώρος :p ). Μπαίνει στην τάξη η Διευθύντρια, μας ρίξει ένα υποτιμητικό βλέμμα και λέει:
"Τι να σας πω; Μόνο βλακείες ξέρετε να κάνετε. Άμα ήσασταν σε κάνα χωριό πάνω σε κάνα βουνό αυτή τη στιγμή θα είχατε δυο παιδιά ο καθένας σας" :oops::oops:

4) Α' Γυμνασίου, καθηγήτρια βιολογίας:
Μέσα στο μάθημα ένας συμμαθητής έβρεξε τον διπλανό του και μετά τις φωνές ο βρεγμένος πήγε να βγάλει την μπλούζα του γιατί ήταν λούτσα. Την βγάζει, μένει με τη φανέλα και λέει η καθηγήτρια:
"Παιδιά, τώρα θα μας κάνει και στριπτίζ ο Στέργιος" :p:p:p

5) ΣΤ' Δημοτικού, ο δάσκαλος που είχαμε ήταν συμμαθητής του πατέρα μου και γενικά τη "σειρά" μας μάς ήξερε αρκετά, και απ' την καλή και απ' την ανάποδη :fafoutis: . Μια μέρα στο μάθημα, ένας φίλος έκανε τόση φασαρία που ο δάσκαλος εκνευρίστηκε (ήταν από τους φωνακλάδες δασκάλους του Δημοτικού) και του λέει:
"Άμα σου δώσω να φας την κιμωλία για κολατσιό θα βγάλεις τον σκασμό;" :D:D

Αυτά τα ολίγα.
 
μην σε σκοτώσω και πάω για ζωοκτονία. (μαθηματικός)
τα λεμά μου! (αγγλικού από Θεσσαλονίκη)
you guys, I'm not here to insult you! (αγγλικού που την είχαμε βαφτίσει you guys).
να χαρώ εγώ μια μπέμπα, που' ναι απ' την Αντίς Αμπέμπα. Που μιλάει, που γελάει και ποτέ δεν σταματάει.
ειρωνεία ενός πλέον μακαρίτη καθηγητή σε κοπέλα, που την έλεγε Αιθιοπία. και σημειωτέον σε ιδιωτικό σχολείο, ο πατέρας της πλήρωνε για να την ειρωνεύεται ο καθηγητής. πριν ονομαστεί αυτό bullying.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα