Ρετρο Εκκλησιαστικά πρόσωπα

Πολη1983

RetroN00b
Joined
9 Σεπ 2013
Μηνύματα
58
Αντιδράσεις
53
Σήμερα Κυριακή της Ορθοδοξίας πήγα στην εκκλησία .Κάποια στιγμή που ο παπάς άρχισε το κήρυγμα είπε: Και σήμερα τέλη του 20ου αιώνα και αρχές του 21ου με την κατάρρευση του τείχους του μίσους και την καταστροφή του υπαρκτού Σοσιαλισμού...Και εντωμεταξύ ήταν δίπλα μου και μια κυρία εντελώς 80s (το κλασικό μαλλί-σκυλάκι απο την περμανάντ, καρό ταγιεράκι και φρύδι-λεωφόρος) δεν ήθελα πολύ για να αρχίσω να αναπολώ...

Θα ξεσκονίσω το θέμα τον χαρακτηριστικών προσώπων (εκτός παπάδων) όπου χαραχθεί στην μνήμη μου όταν πήγαινα για αναγκαστικό εκκλησιασμό με την οικογένεια μου μικρός:

*Το πρώτο πρόσωπο που ψιλοθυμάμαι ,ήταν η γιαγιά-καντηλανάφτρα και την θυμάμαι γιατί δεν ήταν λίγες οι φορές που είτε της έφευγε η μασέλα είτε δεν την φορούσε και μου προκαλούσε αηδία

*Το δεύτερο πρόσωπο είναι μια κυρία όπου ήταν στα κεριά ,οπού εκτός ότι το μαλλί της ήταν σαν τριώροφη πολυκατοικία, ήταν και πολλή κακιά.Ακόμα δεν θα ξεχάσω όταν μια φορά μπήκαμε με την αδελφή μου στην εκκλησία και τσακωνόμασταν για ένα περιοδικό Ποπάυ,διότι εγώ το κρατούσα στα χέρια μου αλλά η ζηλόφθονα αδελφή μου το ήθελε και αυτή ήρθε και μας κοίταξε με ένα ύφος "Κρίμα που γλίτωσες απο τον Ηρώδη" και μας πήρε το περιοδικό...ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΚΛΑΙΩ

Εσείς έχετε παρόμοιες εμπειρίες?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κι εγω βλέπω ακόμα και τωρα που πηγαινω στο χωριο για καλοκαιρινες διακοπές μια γυναικα που είναι η νεωκορος της εκκλησιας, μαλιστα με γνωριζει και μου λεει ότι με θυμαται από μωρό! Τη θυμαμαι πάντα με καμπουρίτσα και μου φαινόταν λίγο ασχημη...
 
Ασχετο, αλλα προσφατα ενας παλιος μου συμμαθητης ειπε οτι δουλευει ως νεωκορος (ή νεοκώρος; ).
 
Κοίτα, υπήρξαν ρετρό επώνυμα εκκλησιαστικά πρόσωπα, αλλά και ανώνυμα, από την προσωπική ζωή του καθενός μας.

Στα "επώνυμα" δε μπορούμε να μη θυμηθούμε τους αείμνηστους Ιωάννη Χατζηφώτη και Τιμόθεο Κιλίφη, που πρωτοστατούσαν σε τηλεοπτικές εκπομπές όταν το θέμα ερχόταν στη θρησκεία. Ο δε Τιμόθεος, προσηνής και φιλική φυσιογνωμία, είχε μεγαλύτερη, νομίζω "πέραση" στο τηλεοπτικό κοινό. Ήταν και λίγο πιο "showman", άπλωνε κάτι σημαίες της ΑΕΚ στο γυαλί, και τέτοια...

Μια φορά θυμάμαι ότι (πάντα για τον Τιμόθεο μιλάω), τον είχε σχολιάσει ειρωνικά ο Βασίλης Λεβέντης, στις τότε εκπομπές του. "Τον παπά του Κουρή να πάνε να πάρουνε", έλεγε και ξανάλεγε, χλευάζοντάς τον, εκείνη την εποχή που είχε μια εκπομπή στο τότε Κανάλι 29... Μου είχε κάνει τρομερά άσχημη εντύπωση, αφού τον Τιμόθεο τον ξέρω στη Μονή Πεντέλης από το Νηπιαγωγείο...

Ο Χατζηφώτης από την άλλη, ήταν πάντα τεκμηριωμένος, ως εκπρόσωπος της Ιεράς Συνόδου, και δύσκολα τον αντιμάχονταν όπου ήταν προσκεκλημένος.

Τώρα, στο ανώνυμο περιβάλλον του καθενός, σίγουρα υπήρξαν "περίεργες", να το πω έτσι, φυσιογνωμίες μέσα στους εκκλησιαστικούς κύκλους. Όχι πάντα προς το κακό, βέβαια ! Έχω συναντήσει τα πάντα : από παπάδες που "την έλεγαν" στα παιδιά με τα εξαπτέρυγα, ή που κάνανε αστεία μέσα στο ιερό, ή που παίρνανε με το κινητό τους τον άλλο παπά για να συναντηθούν οι επιτάφιοί τους, μέχρι "κολλημένους" επίτροπους και νεοκόρους, νεοκόρους που κάνανε αρπαχτές από μυστήρια, τα πάντα...
 
Αν ειναι να αναφερουμε και "επωνυμες" φιγουρες (παροτι η original poster πηγαινε αλλου το θεμα), θυμαμαι και τον π. Αλεβιζοπουλο ο οποιος ηταν "ειδικος" σε θεματα αιρεσεων, γκουρου και σαιεντολογιας. Θυμαμαι επισης και κοντρες που υπηρχαν στις εκπομπες με γνωστους αθεους οπως ο Ραφαηλιδης.

Ειχαμε ξαναπει για τον Κιλιφη εδω.
 
Από επίσημους (παπάδες κλπ) πολύ ρετρό είναι πλέον ο Αρχιεπίσκοπος Σεραφείμ (πριν τον Χριστόδουλο), χαρακτηριστική και λίγο καλτ εκκλησιαστική φιγούρα των 90s, ο οποίος όμως σε αντίθεση με τον διάδοχό του δεν αναφέρεται πια σχεδόν καθόλου και έχει ξεχαστεί.

Ο π.Τιμόθεος Κηλίφης ήταν βέβαια χαρακτηριστική φιγούρα όπως είπε ο ΦΠΖ1, πολύ συμπαθής νομίζω, τον είχα συναντήσει και από κοντά σε μια από τις επισκέψεις μας με το σχολείο στην μονή Πεντέλης.

Επίσης θυμάμαι κι έναν θεολόγο, Μουστάκης νομίζω λεγόταν, πολύ κλασική φιγούρα που έβγαινε πολύ στα κανάλια ειδικά τότε με το θέμα των ταυτοτήτων.
 
Αν πράγματι το πάμε προς τα εκεί, δε θα παραλείψουμε τον παπα-Γιώργη Κατινά, και τον πατέρα Μάξιμο (αυτός ο τελευταίος δεν ξέρω αν είναι "κανονικός", λένε ότι είναι παλαιοημερολογίτης - δεν ξέρω πάλι...). Είχαν και οι δύο δικές τους εκπομπές σε παρακμιακά κανάλια, αλλά εμφανίζονταν και ως καλεσμένοι...Ειδικά σε κάτι "Ζούγκλες"...

Θα επανέλθω όμως και στους ανώνυμους : πολλοί από τους κατηχητές (στο "Κατηχητικό") δημιουργούσαν τρομερή ανασφάλεια στα παιδιά, όταν τους πετύχαιναν στο δρόμο, και ήταν (τα παιδιά) σε "άλλη φάση", καταλαβαίνετε...
 
Παιδιά έχετε ξεφύγει τελείως από το αρχικό θέμα.

Θα ξεσκονίσω το θέμα τον χαρακτηριστικών προσώπων (εκτός παπάδων) όπου χαραχθεί στην μνήμη μου όταν πήγαινα για αναγκαστικό εκκλησιασμό με την οικογένεια μου μικρός:
 
Τα πρόσωπα που θυμάμαι είναι: Οι γιαγιάδες που σου κάνουν παρατήρηση να σηκωθείς από το κάθισμα όταν ο ιερέας ψέλνει συγκεκριμένο κομμάτι της λειτουργίας όπως κάποιο Ευαγγέλιο επί παραδείγματι. Επιπλέον παρόμοιες γιαγιάδες σε σπρώχνουν για να πάρουν αντίδωρο, άρτο κτλ. Η κυρία που σβήνει τα αναμμένα κεριά όταν πια το μανουάλι έχει φθάσει στα όριά του. Τα παιδάκια που ντύνονταν παπαδάκια για να βοηθήσουν στη μεταφορά των εξαπτέρυγων. Αυτά μάλιστα χρήζανε αρκετές φορές ιδιαίτερης αναφοράς από γονείς του τύπου "Είδες τον Γιωργάκη, κρατάει τον Επιτάφιο και βοηθάει το νεωκόρο και μπλα μπλα μπλα." Τώρα βέβαια αν ο Γιωργάκης μετά τον εσπερινό παίρνει το μηχανάκι του και κάνει σούζες σε όλη την πόλη ή ξενυχτάει στο κλαμπ είναι άλλο θέμα. :p
 
johnny19818 είπε:
Τα πρόσωπα που θυμάμαι είναι: Οι γιαγιάδες που σου κάνουν παρατήρηση να σηκωθείς από το κάθισμα όταν ο ιερέας ψέλνει συγκεκριμένο κομμάτι της λειτουργίας όπως κάποιο Ευαγγέλιο επί παραδείγματι. Επιπλέον παρόμοιες γιαγιάδες σε σπρώχνουν για να πάρουν αντίδωρο, άρτο κτλ.
Στις συγκεκριμενες γιαγιαδες μια ειναι η λυση....τις αγνοεις με το γαντι.... :D

johnny19818 είπε:
Η κυρία που σβήνει τα αναμμένα κεριά όταν πια το μανουάλι έχει φθάσει στα όριά του.
Καλα αυτο δεν ισχυει παντα,πολλες φορες μου εχει τυχει ακομα καλα-καλα δεν εχω αναψει το κερι,

να το παιρνει και να το σβηνει!!! :eek:

Και οταν ρωταω γιατι....η δικαιολογια/κασετα ειναι ετοιμη....

"Δεν εχει πολυ χωρο" Η' "Για να μην ξεχαστουν και παρουμε φωτια" και αλλες τετοιες κουλες απαντησεις!!! :mad:

Πραγματικα δηλαδη...εκεινη την στιγμη σε φτανει στα ορια σου!!!! :rant:

johnny19818 είπε:
Τώρα βέβαια αν ο Γιωργάκης μετά τον εσπερινό παίρνει το μηχανάκι του και κάνει σούζες σε όλη την πόλη ή ξενυχτάει στο κλαμπ είναι άλλο θέμα. :p
... :rofl: :rofl: :rofl:

Αλλη φυσιογνωμια που συναντας συχνα σε Εκκλησιες,ειναι η θειτσα που καθεται πισω απο το παγκαρι,

η αποκαλουμενη και ως....θειτσα εισπρακτορας!!! :D

Την ωρα που πας να παρεις κερι για να αναψεις και ετοιμαζεσαι να ριξεις τα ψιλα στο παγκαρι,

η εν λογω θειτσα σε κοιταει στην κυριολεξια στα χερια μηπως και την ξεγελασεις

και ριξεις τιποτα κουμπια Η' και εγω δεν ξερω τι αλλο μεσα!!!! :eek:
 
Οι 2 κύριοι που μπορεί όλη την ώρα της λειτουργίας να ήταν έξω στον προθάλαμο αλλά λίγο πριν τη Θεία Κοινωνία έβγαιναν με τα καλάθια να μαζέψουν χρήματα!
 
[Αυτοκαταστρεφόμενο μήνυμα] Το θέμα έχει καθαριστεί και όλα τα off topic σας διαγραφεί.
 
ΑαΧ! Τώρα που έρχεται η Σταυροπροσκύνηση (την ερχόμενη Κυριακή) θυμάμαι στην Δ δημοτικού το 1989 ντυθήκαμε παπαδάκια , πήραμε τα εξαπτέρυγα και βγήκαμε από το Ιερό για να κάνουμε αυτή τη μικρή περιφορά μέσα στην εκκλησία. Στο κέντρο του ναού υπάρχει ένα τραπέζι όπου θα τοποθετιθεί ο σταυρός που κρατάει ο παπάς. Εγώ λοιπόν ήμουν πρώτος στην σειρά και δεν ήξερα το δρομολόγιο που θα έπρεπε να ακουλουθίσει η περιφορά. Επρεπε κανονικά να γυρίζουμε γύρω γύρω απ το τραπέζι εγώ δεν το ήξερα και πήγαινα να φύγω. Πώω τότε άρχισαν όλοι οι μπαρμπάδες από εκεί να με τραβάνε , τα άλλα παιδιά να με μπινελικώνουν και μετά βέβαια από αυτό τι κοροϊδία και μπινελίκι άκουσα άλλο πράγμα. Λες και είχα κάνει έγκλημα.
 
Ααα να μην ξεχασουμε και τις θειτσες που σπρωχνουν ακομα και μωρα για να προλαβουν να παρουν κοινωνια πρωτες
 
Α εμάς στην εκκλησία μας ο παπάς αυτό το έχει κανόνα απαράβατο. Αν δεν κοινωνήσει πρώτα όλα τα παιδιά μικρά και μεγάλα δεν κοινωνάει κανένας άλλος. Οταν θα κοινωνήσει και το τελευταίο παιδί τότε θα αρχίσουν οι μεγάλοι.
 
Πίσω
Μπλουζα