Ρετρο Σέικερ

Εννοείται ότι το είχαμε κι εμείς... καλά, άλλο σέικερ δεν κυκλοφορούσε στην αγορά; :p Μετά βγήκαν τα βιδωτά και σε πιο μοοντέρνα χρώματα, που ακόμα μου τη σπάνε επειδή δεν βιδώνουν ΠΟ-ΤΕ σωστά! Ενώ αυτό... σταθερή αξία!
 
Το έχω και το χρησιμοποιώ ακόμα! Όπως κι ένα άλλο κλασικό σέικερ, πορτοκαλί και ψηλό με άσπρο ημιδιαφανές καπάκι! Το είχε κανείς κι αυτό;
 
Ειναι και αυτα της taperware.Ποιο χορταστικο μεγεθος17092011425.jpg

17092011424.jpg

17092011426.jpg
 
Wally είπε:
Παρτε 4 φωτο απο ενα καρα-ρετρο σεικερ. Υπαρχει στην οικογενεια απο παντα :)
Καπακωμενο

picture.php


Εργονομικο καπακι για απαραμιλλο grip

picture.php


ΜΟΝΟΠΛΑΣΤ ΤΗΛ 284-033 (6-ψηφιο!!!)

picture.php


Δουλεμενο αλυπητα

picture.php
εχουμε κι εμεις ακριβως το ιδιο!! επισης ειχε κυκλοφορησει και ενα αλλο που πρεπει να ηταν δωρο του νεσκαφε γιατι γραφει το λογοτυπο(με μπλε γραμματα):ηταν διαφανες το σέικερ ενω το καπακι ηταν μπλε και ειχε και ενα αλλο εξαρτημα πανω στο καπακι που το ανοιγες και μπορουσες να πιεις κατευθειαν τον καφε
 
Να κι ένα άλλο με τον αγαπημένο μας ήρωα:

DSC05986.jpg
 
zouzou είπε:
Να κι ένα άλλο με τον αγαπημένο μας ήρωα:

Προβολή συνημμένου 36864

Είχα και εγώ και μάλιστα το δίνανε με την μεγάλη συσκευασία του Nesquik.

Θυμάμαι και μια διαφήμιση που έδειχνε και καλά κάποιους μεγάλους να έχουν σεικερ και να

φτιάχνουν φραπέ και τα παιδιά να έχουν το nesquik σεικερ και να φτιάχνουν φραπέ σοκολατούχο ρόφημα!
 
Ναι, το θυμάμαι! Αυτό είναι πιο παλιό απ' το δικό μου... Ευχαριστούμε για τη φωτό!
 
Το θυμάμαι κι αυτό το σέικερ αλλά εμείς είχαμε (ίσως κι ακόμη) ένα με τα ίδια χρώματα αλλά έγραφε Nescafe επάνω.
 
Wally είπε:
Παρτε 4 φωτο απο ενα καρα-ρετρο σεικερ. Υπαρχει στην οικογενεια απο παντα :)
Καπακωμενο

picture.php


Εργονομικο καπακι για απαραμιλλο grip

picture.php


ΜΟΝΟΠΛΑΣΤ ΤΗΛ 284-033 (6-ψηφιο!!!)

picture.php


Δουλεμενο αλυπητα

picture.php
εχουμε ακριβως το ιδιο!!!

για φραπέ ή για νεράκι!!!

zouzou είπε:
Να κι ένα άλλο με τον αγαπημένο μας ήρωα:

Προβολή συνημμένου 36864
΄το έχω κι εγώ!!! Αγαπημένο σέικερ!!!
 
krios είπε:
Το έχω κι εγώ ακόμα αλλά δεν το χρησιμοποιώ. Πίκρα μεγάλη όταν δεν έκλεινε εντελώς καλά και αντί για να πιούμε τον ριμαδοκαφε μαζευαμε μια ώρα τα σταγονακια στο νεροχυτη και τα γύρω πλακάκια :( :)
Τώρα το είδα αυτό το θέμα. Φυσικά είχαμε το ίδιο και μάλιστα νομίζω ότι υπάρχει ακόμη στην Ελλάδα. Εκείνο που δεν είδα να σχολιάζεται, και που ίσως δεν είχε προσέξει ο krios, ήταν η τρυπίτσα που είχε λίγο πιο κάτω από το χείλος του. Αυτή η τρυπίτσα ήταν σημαντική διότι (υποτίθεται) επέτρεπε στον αέρα να βγεί όταν έκλεινες το σέικερ, αλλά έπρεπε να το κλείνεις σιγά σιγά και υπό ελαφρά γωνία, ώστε να προλάβει να βγει ο αέρας. Κάτι αυτό, κάτι η συστολή του αέρα λόγω των παγακίων που τον κρύωναν η οποία δημιουργούσε υποπίεση μέσα στο σέικερ και κράταγε το καπάκι, και μπορούσες να το κουνήσεις χωρίς σταγονάκια στο νεροχύτη.

Πέρασα μια περίοδο ηλεκτρικού χτυπητηριού, αλλά τώρα έχω γυρίσει στα κλασσικά: Διαφανές σέικερ με το λόγκο της Νεσκαφέ και μπλε καπάκι.

3.jpg

Είχα κι ένα σαν αυτό της tupperware (με το ελικάκι μέσα) που το είχα αγοράσει στην Αμερική. Οι ιθαγενείς, μη ξέροντας τον πραγματικό λόγο για τον οποίο είχε εφευρεθεί, το πουλούσαν μαζί με σκόνη που την έριχνες σε λαδόξιδο και τα κουνούσες για salad dressing. Τόσα ξέρανε οι άσχετοι!

zz-vintage-tupperware-batter-mixer-shaker-orange-c.1960s-70s-sold-9805-p.jpg

αλλά μου χάλασε το καπάκι και το πέταξα
 
elephadas είπε:
Τώρα το είδα αυτό το θέμα. Φυσικά είχαμε το ίδιο και μάλιστα νομίζω ότι υπάρχει ακόμη στην Ελλάδα. Εκείνο που δεν είδα να σχολιάζεται, και που ίσως δεν είχε προσέξει ο krios, ήταν η τρυπίτσα που είχε λίγο πιο κάτω από το χείλος του. Αυτή η τρυπίτσα ήταν σημαντική διότι (υποτίθεται) επέτρεπε στον αέρα να βγεί όταν έκλεινες το σέικερ, αλλά έπρεπε να το κλείνεις σιγά σιγά και υπό ελαφρά γωνία, ώστε να προλάβει να βγει ο αέρας. Κάτι αυτό, κάτι η συστολή του αέρα λόγω των παγακίων που τον κρύωναν η οποία δημιουργούσε υποπίεση μέσα στο σέικερ και κράταγε το καπάκι, και μπορούσες να το κουνήσεις χωρίς σταγονάκια στο νεροχύτη.
Πέρασα μια περίοδο ηλεκτρικού χτυπητηριού, αλλά τώρα έχω γυρίσει στα κλασσικά: Διαφανές σέικερ με το λόγκο της Νεσκαφέ και μπλε καπάκι.

Προβολή συνημμένου 136393

Είχα κι ένα σαν αυτό της tupperware (με το ελικάκι μέσα) που το είχα αγοράσει στην Αμερική. Οι ιθαγενείς, μη ξέροντας τον πραγματικό λόγο για τον οποίο είχε εφευρεθεί, το πουλούσαν μαζί με σκόνη που την έριχνες σε λαδόξιδο και τα κουνούσες για salad dressing. Τόσα ξέρανε οι άσχετοι!

Προβολή συνημμένου 136394

αλλά μου χάλασε το καπάκι και το πέταξα
ειχαμε κι εμεις το σέικερ με το λογότυπο της Νεσκαφέ και το μπλε καπάκι...
 
Είχα και το καφέ "Μονοπλάστ" :clap: :clap: :clap: , αλλά φυσικά και του Nescafe.
 
Εμείς έχουμε ακόμα το σέικερ του νεσκαφέ με το γαλάζιο καπάκι, το σέικερ με τον κουίκι, ενώ έχει χαθεί ένα παμπάλαιο σέικερ νεσκαφέ με καφέ στρογγυλό καπάκι.
 
Πίσω
Μπλουζα