"Ρετρο" διακίνηση παράνομου υλικού

Pirate transmission

Έχω ακούσει αυτήν την ιστορία από πολλές πηγές, για έναν καμμένο τρόπο software piracy στα μηχανήματα που είχαν κασσέτα.

Κάποιος έφτιαχνε έναν πειρατικό ραδιοφωνικό σταθμό, έδινε τη συχνότητα λειτουργίας του σε ορισμένα άτομα και συνενοούταν ότι στην τάδε ώρα θα μεταδόσει τα δεδομένα της κασέτας σαν ήχο.

"Έτοιμοι; Σε 15 δευτερόλεπτα θα στείλω το Commando. Press record on tape. Από ΤΩΡΑ!!!". Και ακουγόντουσαν κάτι τσιριχτοί ήχοι για αρκετά λεπτά και έπρεπε να κάνεις record τον ήχο στη δικιά σου κασσέτα πίσω στα original data. Φαντάσου κάποιος που δεν ξέρει να ακούσει την transmission και να τα περάσει για "εξωγήϊνα μηνύματα". ΧΑΧΑΧΑ!!!

Άραγε μπορώ να την επιβεβαιώσω αυτήν την ιστορία; Γινόταν στην Ελλάδα ή σε κάποια χώρα στο εξωτερικό (π.χ. Γερμανία ;) . Υπάρχει κανά MP3 από κομμάτι της εκπομπής; Κανά ιστορικό video στο youtube; Χμμ,. θα ψάξω και στο google.
 
Αυτές ήταν εποχές......

Ούτε DSL, ούτε τίποτε και πάιζαμε με τη ψυχή μας.

Αναφορικά με το παλληκάρι στο Χολαργό, έτυχε να το γνωρίσω. Καλό παιδί αλλά από τιμές άστα να πάνε. Ειδικά το γεγονός ότι αντέγραφε με τριχίλιαρες και 17άρια πανάκριβα monitors, μου την έσπαγε αφάνταστα. Την εποχή εκείνη είχα κάνει αισχρές οικονομίες για να μεταβώ από το zx-Spectrum+2 σε Amiga 500 και μου την είχε σπάσει το γεγονός της φιγούρας του.

Oh well, τι δε θάδινα να ξαναζούσα έστω και μια μέρα τη μαγεία εκείνων των χρόνων.........
 
Οptimus ,really great post, δεν το ειχα ξανακουσει αυτο ,"προδρομος" του internet πραγματικα,τοσο απλα.

Επεσες ακριβως μεσα σε αυτο ηθελα γραφοντας τον τιτλο του θρεντ και του πρωτου ποστ. :thumbup:

Ειναι αραγε εφικτο να γινει αυτο,ισως να το δοκιμαζαμε και σημερα,κανενας με "πειρατικο" σταθμο; :D
 
Πραγματικά πρωτοπορειακό wireless connectivity!!!!!!!!!
 
@Pooky o Θανασης ηταν?

@Οptimus Θα ψαξω το WOS.Μαλλον εκει το ειχα διαβασει.Θυμαμαι παντως και για καποιο ραδιοφωνικο σταθμο στην Ελλαδα που διαβαζε listings! Ξερετε επ αυτου?
 
Wally είπε:
@Pooky o Θανασης ηταν?@Οptimus Θα ψαξω το WOS.Μαλλον εκει το ειχα διαβασει.Θυμαμαι παντως και για καποιο ραδιοφωνικο σταθμο στην Ελλαδα που διαβαζε listings! Ξερετε επ αυτου?
Πρέπει να ήταν πολύ βιτσιόζος ο παραγωγός! :D

Πάντως αυτό που είπε ο Optimus με τους ήχους φορτώματος, μου θύμισε κάτι αλλά όχι τίποτα συγκεκριμένο! Νομίζω πως κάποια στιγμή, εκεί που έψαχνα κάποιο νέο χιτ από τον Νταλάρα, είχα ακούσει τέτοιους ήχους...
 
Wally ναι, Θανάση το έλεγαν το παληκάρι.

Δεν ξέρω αν πιά μένει Χολαργό, αν και περνάω συχνά κάτω από το σπίτι του.
 
Optimus είπε:
Άραγε μπορώ να την επιβεβαιώσω αυτήν την ιστορία; Γινόταν στην Ελλάδα ή σε κάποια χώρα στο εξωτερικό (π.χ. Γερμανία ;) . Υπάρχει κανά MP3 από κομμάτι της εκπομπής; Κανά ιστορικό video στο youtube; Χμμ,. θα ψάξω και στο google.

Δεν ξέρω για πειρατικά, αλλά έχω διαβάσει σε αγγλικά περιοδικά ότι είχε γίνει στην Αγγλία - και νομίζω και από τηλεόρασης! Το παρατήσανε λόγω ελλειπούς αξιοπιστίας.

Ας αναφέρουμε και τα b-sides από LP που περιείχαν παιχνίδια... Υπάρχει ένα site που είναι αφιερωμένο σε τέτοια παιχνίδια για ZX, αλλά δεν έχω τη διεύθυνση.
 
Optimus είπε:
Έχω ακούσει αυτήν την ιστορία από πολλές πηγές, για έναν καμμένο τρόπο software piracy στα μηχανήματα που είχαν κασσέτα.
Κάποιος έφτιαχνε έναν πειρατικό ραδιοφωνικό σταθμό, έδινε τη συχνότητα λειτουργίας του σε ορισμένα άτομα και συνενοούταν ότι στην τάδε ώρα θα μεταδόσει τα δεδομένα της κασέτας σαν ήχο.

"Έτοιμοι; Σε 15 δευτερόλεπτα θα στείλω το Commando. Press record on tape. Από ΤΩΡΑ!!!". Και ακουγόντουσαν κάτι τσιριχτοί ήχοι για αρκετά λεπτά και έπρεπε να κάνεις record τον ήχο στη δικιά σου κασσέτα πίσω στα original data. Φαντάσου κάποιος που δεν ξέρει να ακούσει την transmission και να τα περάσει για "εξωγήϊνα μηνύματα". ΧΑΧΑΧΑ!!!

Άραγε μπορώ να την επιβεβαιώσω αυτήν την ιστορία; Γινόταν στην Ελλάδα ή σε κάποια χώρα στο εξωτερικό (π.χ. Γερμανία ;) . Υπάρχει κανά MP3 από κομμάτι της εκπομπής; Κανά ιστορικό video στο youtube; Χμμ,. θα ψάξω και στο google.
και εγω εχω ακουσει κατι σχετικο ,νομιζω (με πολλη ειφυλαξη)αττικη μερια
 
Αυτό που είχα δει να γίνεται, ήταν ένα δίκτυο ραδιοερασιτεχνών, που είχαν συνδέσει PC με ασύρματους FM, και ανταλλάσαν αρχεία, με μικρή όμως ταχύτητα. (9600 εάν δε ν κάνω λάθος το 1998).
 
Αυτό που λέει ο optimus, ήταν συχνό φαινόμενο στην Πολωνία και την Ρωσία, οπότε είναι υπαρκτό γεγονός!
 
Ωραίο θέμα. 'Αλλες εποχές.
 
Ωραίο video, τίποτα άγνωστο σε όλους εμάς που ζήσαμε αυτές τις παλιές καλές εποχές. Αυτό το XCOPY στην Amiga ήταν ο λόγος να πάρεις εξωτερικό drive στην Amiga. Γινόταν απόλαυση μετά η αντιγραφή.

Στα 80s ανέβαινα Αθήνα, τα περισσότερα μαγαζιά είχαν back room, και έπεφτε η αντιγραφή σύννεφο. Αρχικά στις κασέτες δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα η πειρατεία, παιδί ήμουν. Final cartridge και άγιος ο Θεός στον 64. Αργότερα με τις δισκέτες είχα μεν γνώση αλλά γινόταν τέτοιο αλαλούμ, οι δισκέτες ήταν παντού εκατοντάδες, χιλιάδες, κυριολεκτικά στα πατώματα. Γνώριζα έναν σούπερ πειρατή στο Μοσχάτο, τον Δημήτρη και μια παρέα Αmiga στα Πετράλωνα που πήγαινα σπίτι τους. Τρελές αντιγραφές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια μέρα που πήγα Καλλιθέα σε ένα φίλο με το ποδήλατο φορτωμένος με μια σακούλα σκουπιδιών (τις μεγάλες μαύρες) γεμάτη δισκέτες. Πάρε να παίζεις. Την εποχή των CD γνώρισα τον Λούη, έναν famous πειρατή τότε, και έναν ακόμα που δεν θυμάμαι το όνομα του, ο οποίος έκανε door to door παράδοση με μηχανάκι. Πρέπει να είχε τα Windows 95 πριν την microsfot αυτός. Μπήκα και εγώ στο τριπάκι της αντιγραφής τότε, είχα το υλικό και τις γνωριμίες. Για μικρό όμως χρονικό διάστημα.

Όπα, έγινα RetroMuseum GateKeepeR, τώρα το είδα. Τώρα πρέπει να βρω τον keymaster.
 
Pirate transmission
Έχω ακούσει αυτήν την ιστορία από πολλές πηγές, για έναν καμμένο τρόπο software piracy στα μηχανήματα που είχαν κασσέτα.
Κάποιος έφτιαχνε έναν πειρατικό ραδιοφωνικό σταθμό, έδινε τη συχνότητα λειτουργίας του σε ορισμένα άτομα και συνενοούταν ότι στην τάδε ώρα θα μεταδόσει τα δεδομένα της κασέτας σαν ήχο.
"Έτοιμοι; Σε 15 δευτερόλεπτα θα στείλω το Commando. Press record on tape. Από ΤΩΡΑ!!!". Και ακουγόντουσαν κάτι τσιριχτοί ήχοι για αρκετά λεπτά και έπρεπε να κάνεις record τον ήχο στη δικιά σου κασσέτα πίσω στα original data. Φαντάσου κάποιος που δεν ξέρει να ακούσει την transmission και να τα περάσει για "εξωγήϊνα μηνύματα". ΧΑΧΑΧΑ!!!
Άραγε μπορώ να την επιβεβαιώσω αυτήν την ιστορία; Γινόταν στην Ελλάδα ή σε κάποια χώρα στο εξωτερικό (π.χ. Γερμανία ;) . Υπάρχει κανά MP3 από κομμάτι της εκπομπής; Κανά ιστορικό video στο youtube; Χμμ,. θα ψάξω και στο google.
Θα ειχε κανει Αγγλια το παλικαρι.
Η οποια ζουσε στο μελλον στα 80ς στον τομεα HOME-COMPUTING.

 
εγώ θυμάμαι κατάστημα υπολογιστων στη Θεσσαλονίκη στην Αγγελάκη είχε ολόκληρο κατάλογο πειρατικών και στα αντέγραφε σε δισκέτες μια προς μια με το xcopy.
 
Οι αντιγραφές είναι μέρος των παιδικών μας αναμνήσεων :]

Ορισμένα μαγαζιά, όχι όλα, αλλά κάποια, είχαν μια συμπεριφορά αντιεπαγγελματική. Θυμάμαι, κάπου στα μέσα των 80s, αγόρασα κασέτα, όσο έκανε γνήσια 1300 δραχμές (με μαϊμού εξώφυλλο), πήγα σπίτι και δεν φόρτωνε, κόλλαγε. Ξαναπάω (από Πειραιά-Αθήνα με λεωφορείο), φταίει το Datasette να ρυθμίσεις το αζιμούθιο, οκ, μπορείς όμως να την δοκιμάσεις? Όχι! Παιδί εγώ, τι να κάνω. Σπίτι όμως το λέω στον Πατέρα μου. Και τρώει μια φρίκη μόλις συνειδητοποιεί πως πλήρωσα για κόπια 1300 δραχμές, (του το δίνω αυτό), ανεβαίνουμε Αθήνα ξανά, γίνεται ο κακός χαμός και τελικά παίρνω το παιχνίδι στην ίδια τιμή γνήσιο, αφού δεν φόρτωνε ούτε σε αυτούς. Τι σόου αξέχαστο. Εκεί συνειδητοποίησα τα διαιώματα μου ως καταναλωτής (στο πειρατικό software).
 
Εγώ πήρα μερικά πειρατικά για SPECTRUM από το COMPUTER MARKET που ήταν στα πέριξ της Στουρνάρα.
Μετά (1988) αγόρασα τον AMSTRAD 6128 και ψώνιζα πειρατίλα από ένα μαγαζάκι στην Ηλιούπολη που λεγόταν ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ αλλά πούλαγε μόνο πειρατικά παιχνίδια για AMSTRAD, άντε και κανένα Joystick Quickshot II !
Ο τύπος που το είχε ήταν 40άρης της εποχής, παντελώς άσχετος με computers αλλά κάποιος του είχε μάθει το DISCOLOGY και έβγαζε μεροκαματάκι!

Γενικά, το πρώτο (και μοναδικό) γνήσιο παιχνίδι που αγόρασα ήταν το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ PRIVATEER II - THE DARKENING για PC και πόνεσα τις 10.000 δραχμές (~30 ευρώ) που πλήρωσα!

PRIVATEER.jpg
 
Γενικά, το πρώτο (και μοναδικό) γνήσιο παιχνίδι που αγόρασα ήταν το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ PRIVATEER II - THE DARKENING για PC και πόνεσα τις 10.000 δραχμές (~30 ευρώ) που πλήρωσα!

Προβολή συνημμένου 269167
Παιχνιδάρα, θα μπορούσε να είναι στα 10 Αγαπημένα μου. Πρέπει να συνοδευόταν από πολύ ωραίο manual.
Από την Wikipedia: The game had a development budget of $5 million. Παιχνίδι του 1996.

Mου αρέσει το original, εκτιμώ την δουλειά των δημιουργών, η συσκευασία και το unboxing, είναι ιεροελεστία. Αλλά την εποχή των 16-bit Amiga/Atari, κυκλοφορούσαν 30 νέα games την εβδομάδα και άλλα τόσα demo και άλλα τόσα... ήθελα να τα παίξω όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίο video, τίποτα άγνωστο σε όλους εμάς που ζήσαμε αυτές τις παλιές καλές εποχές. Αυτό το XCOPY στην Amiga ήταν ο λόγος να πάρεις εξωτερικό drive στην Amiga. Γινόταν απόλαυση μετά η αντιγραφή.

Στα 80s ανέβαινα Αθήνα, τα περισσότερα μαγαζιά είχαν back room, και έπεφτε η αντιγραφή σύννεφο. Αρχικά στις κασέτες δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα η πειρατεία, παιδί ήμουν. Final cartridge και άγιος ο Θεός στον 64. Αργότερα με τις δισκέτες είχα μεν γνώση αλλά γινόταν τέτοιο αλαλούμ, οι δισκέτες ήταν παντού εκατοντάδες, χιλιάδες, κυριολεκτικά στα πατώματα. Γνώριζα έναν σούπερ πειρατή στο Μοσχάτο, τον Δημήτρη και μια παρέα Αmiga στα Πετράλωνα που πήγαινα σπίτι τους. Τρελές αντιγραφές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια μέρα που πήγα Καλλιθέα σε ένα φίλο με το ποδήλατο φορτωμένος με μια σακούλα σκουπιδιών (τις μεγάλες μαύρες) γεμάτη δισκέτες. Πάρε να παίζεις. Την εποχή των CD γνώρισα τον Λούη, έναν famous πειρατή τότε, και έναν ακόμα που δεν θυμάμαι το όνομα του, ο οποίος έκανε door to door παράδοση με μηχανάκι. Πρέπει να είχε τα Windows 95 πριν την microsfot αυτός. Μπήκα και εγώ στο τριπάκι της αντιγραφής τότε, είχα το υλικό και τις γνωριμίες. Για μικρό όμως χρονικό διάστημα.

Όπα, έγινα RetroMuseum GateKeepeR, τώρα το είδα. Τώρα πρέπει να βρω τον keymaster.

Ο Δημήτρης ήταν πολύ δυνατός πειρατής! Ηξερε καλά πολλούς απο το εξωτερικό και μιλούσε μάλιστα και με πολλούς γνωστούς απο εκείνα τα θρυλικά group με τα ωραία intros που βλέπαμε μόλις bootαραμε τις δισκέτες μας. Τρομερός τύπος ο Μήτσος είχα άλλη σχέση μαζί του μιας και του έφερνα στο μαγαζί το μισό Πειραιά :D μας άφηνε στο μαγαζί και παίζαμε με τις ώρες. Καθόμασταν και του τα κάναμε χάλια σε όλο το μαγαζί :D μας είχε καθημερινά οικότροφους χαχαχα! Πηγαίναμε για χαβαλε και παρέα και καθόμασταν με τις ώρες εκεί. Τότε έμενε στο Ικόνιο στο Πέραμα και η μητέρα του στο Μοσχάτο και όταν έκλεινε με πήγαινε Πασαλιμάνι με το αυτοκίνητο. Πολύ καλό παιδί πραγματικά.

Μάλιστα εμένα είχε μιλήσει και με την μητέρα μου κάμποσες φορές! :D

Ο λόγος ήταν ότι η μητέρα μου ανησυχούσε γιατί δεν με έβλεπε καθημερινά στο σπίτι αφού ήμουν συνέχεια έξω και με ρώτησε που πηγαίνω και φυσικά της είπα...την αλήθεια... εντάξει όχι όλη την αλήθεια! Της είπα λοιπόν ότι πηγαίνω στο Μοσχάτο με τα παιδιά σε ένα μαγαζί που έχει υπολογιστές και επειδή ξέρουμε τα αφεντικά καθόμαστε και παίζουμε παιχνίδια εκεί. :D

Κάποιες φορές της τηλεφωνούσα απο το μαγαζί του για να την ενημερώνω και μια φορά μου είχε ζητήσει να μιλήσει στο Δημήτρη για να τον ευχαριστήσει που μας δέχεται στο μαγαζί του τόσες ώρες! :D

Και έτσι και έγινε! Μίλησαν και ο Δημήτρης της είπε να μην ανησυχεί και να τηλεφωνεί όποτε θέλει στο μαγαζί για να μιλάει μαζί μας.

Τηλεφωνούσε αρκετές φορές η μητέρα μου κυρίως ΣΚ που ήμασταν πολλές ώρες εκεί και μιλούσαν με τον Μήτσο περί ανέμων και υδάτων και φυσικά της έλεγε να μην ανησυχεί και ότι όλο τό τσούρμο είναι στο μαγαζί του μαζεμένοι και ότι είναι χαρά του που μας έχει παρέα. Είχαν γίνει τα καλύτερα φιλαράκια! Χαχαχα!

Αυτό που περιγράφετε στο Post #21 έχει γίνει και στην Ελλάδα κυρίως την εποχή του ZX Spectrum με τις κασέτες..


Περισσότερες πληροφορίες στον επόμενο ρετροκαφε ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα