Ρετρο ξύστρες

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
919
Έχει αναφερθεί και κάπου αλλού για ξύστρες. Θυμήθηκα κάποιες ξύστρες-τηλεόραση σε σχήμα τηλεόρασης, που είχαν την δυνατότητα όταν της κουνούσες να αλλάζουν εικόνα (κινούμενη εικόνα). Είχα μία μπλε- επιφυλάσσομαι για φωτό , ελπίζω να την βρω- με έναν πειρατή και μία πράσινη με καουμπόικο θέμα. Νομίζω θα υπήρχαν και άλλα θέματα.
 
Ήταν made in Germany

picture.php
 
Ειχα και εγω τετοιες ξυστρες (μια κοκκινη και μια μπλε ξυστρα) η μια ειχε ενα αλογακι που ετρεχε και το αλλο δεν θυμαμαι αλλα νομιζω οτι ολες αυτες οι ξυστρες ειχαν θεματα με ζωακια.
 
Είχα μια ξύστρα σε μορφή υπολογιστή με κινούμενη εικόνα!Επίσης σε βαφτίσια,είχαν πολλές φορές στις μπομπονιέρες για δώρο ξύστρες με ζωάκια.Ήταν πολύ ωραίες,ξύλινες και χρησίμευαν και ως διακοσμητικά!
 
Ξύστρα καρούλι

Ἦταν ἰδιαίτερα πρωτότυπη αὐτὴ ἡ ξύστρα ποὺ εἶχε σχῆμα καρουλιοῦ φωτογραφικοῦ φίλμ. Ἡ ξύστρα, ἂν καὶ ἔχει παρόμοιο λογότυπο μὲ 'κεῖνο τῆς Κodacolor, εἶναι μάρκας Kobecolor! Ἔξυπνη ίδέα, δὲν μετάνιωσα ποὺ τότε πῆρα μιὰ γιὰ μένα καὶ μιὰ γιὰ τὸν μπράδερ.
 
Θυμάμαι κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν ακόμα οι μεταλλικές ξύστρες-βαρελάκια σε διάφορα σχέδια. Θυμάμαι που είχαν σχέδιο τις μάρκες αναψυκτικών όπως Fanta, Sprite, Coca cola.
 
Τα βαρελάκια ξύστρες ζουν και βασιλεύουν. Βεβαίως είχα και με γνωστή μάρκα αναψυκτικών, αυτή ομως που θυμάμαι αμυδρά και θα χαιρόμουν πολύ αν ξαναεβρισκα είναι μια μπλε με έναν Πλούτο!
 
Πάντα μου άρεσε η ξύστρα υδρόγειος η οποία επίσης ζει και βασιλεύει :) προς μεγάλη μου χαρά
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν ακόμα οι μεταλλικές ξύστρες-βαρελάκια σε διάφορα σχέδια. Θυμάμαι που είχαν σχέδιο τις μάρκες αναψυκτικών όπως Fanta, Sprite, Coca cola.
Η δικια μου Pepsi...λειπει η ξυστρα απο μεσα....τωρα ειναι θηκη για παλια νομισματα...

P1080917 2.jpg
 
Αν και γενικά χρησιμοποιούσα τις κλασσικές μεταλλικές ξύστρες, θυμάμαι και μία ξύστρα χελώνα που είχα. Ακόμη κάποτε είχαν βγει κάτι ξύστρες βαρελάκια που είχαν διάφορα τυλίγματα.
 
Ειχα και γω μια φοβερη ξυστρα αλλα και να την ειχα τωρα δεν θα μπορουσα να ποσταρω φωτογραφια για ευνοητους λογους :diablotin:
 
metalcandyman είπε:
Ειχα και γω μια φοβερη ξυστρα αλλα και να την ειχα τωρα δεν θα μπορουσα να ποσταρω φωτογραφια για ευνοητους λογους :diablotin:
:eek: o_Oo_Oo_O!!!!
 
circleag είπε:
Ειχα και εγω τετοιες ξυστρες (μια κοκκινη και μια μπλε ξυστρα) η μια ειχε ενα αλογακι που ετρεχε και το αλλο δεν θυμαμαι αλλα νομιζω οτι ολες αυτες οι ξυστρες ειχαν θεματα με ζωακια.
Είχα με τα ίδια χρώματα, μπλέ και κόκκινη! Βέβαια κάποια στιγμή είχε ξεκολλήσει η ξύστρα και είχε μείνει μόνο η "τηλεόραση" :D Μόνο που οι δικές μου είχαν ένα μαύρο γατάκι. Ήταν όλες με ζωάκια απ ο,τι θυμάμαι κι εγώ!
 
Έχει αναφερθεί και κάπου αλλού για ξύστρες. Θυμήθηκα κάποιες ξύστρες-τηλεόραση σε σχήμα τηλεόρασης, που είχαν την δυνατότητα όταν της κουνούσες να αλλάζουν εικόνα (κινούμενη εικόνα). Είχα μία μπλε- επιφυλάσσομαι για φωτό , ελπίζω να την βρω- με έναν πειρατή και μία πράσινη με καουμπόικο θέμα. Νομίζω θα υπήρχαν και άλλα θέματα.

Είχα και εγώ τέτοιες ξύστρες!

il_794xN.2159150116_kczv.jpg


Η τεχνική που κάνανε τις εικόνες να κινούνται λέγεται Lenticular! :)

Υπάρχει και αλλο ένα σχετικό θέμα με χάρακες Lenticular εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Άχου, είναι πολύ ωραίες! Είχα κι εγώ κάποιες τέτοιες αλλά πού να φυλαχτούν... Πετάχτηκαν όλα...
 
Για ξυστρα ειχαμε πρωτα απο ολα το ισιο μαχαιρι της μαμας, ναι γκουμουτσοδουλεια αμα δεν ''το ειχες'' αλλα αμα ''ηξερες'' εκανες την δουλεια σου.Μετα βγηκαν πλαστικες (μονες φυσικα αν και καποια χρονια μετα ειδα και διπλες αν θυμαμαι καλα για μολυβια με χρωματα που ηταν πιο χοντρα) μετα μεταλλικες (πιο ακριβες) ενω ενας που ειχαν οι γονεις του πιο πολλα λεφτα του ειχαν παρει μεταλλικη σε πλαστικο κουτακι με ανταλλακτικη λεπιδα μεσα και φυσικα τον ζηλευαμε ολοι. Για την ψιλη ισια βιδα φυσικα και δεν υπηρχαν τοτε τα ψιλα κατσαβιδακια-σετ των ωρολογοποιων αρα η δουλεια γινοταν με την μυτη απο το κουζινομαχαιρο με αποτελεσμα φυσικα το λουκι μετα απο καιρο να ''ανοιγει'' και αντε να την ξεβιδωσεις μετα.
Να ομως που καποιος ειχε ναυτικο πατερα και του εφερε ''απο τα καραβια'' που λεγαμε τοτε μια ξυστρα μεγαλη με χερουλι,τετραγωνη εβαζες στο πλαϊ στην τρυπα το μολυβι,γυρναγες το χερουλι μερικες φορες σαν παλαι στο γραμμοφωνο και αυτο ηταν,εβγαινε το μολυβι ωραια κομμενο χωρις γραμμες ενω τα ξυσματα τα μαζευε απο κατω μιας και ολοι οι αλλοι επρεπε να παμε να ξυσουμε στο καλαθακι (ουαι και αλιμονο εαν καποιος εξυνα και επεφταν κατω στο τσιμεντο της ταξης). Εννοειται πως εκεινη την χρονια ο μαθητης με αυτην την ξυστρα ηταν απο τους πιο αγαπητους στο διαλειμμα (''να ξυσω κι εγω;'').
Επι τη ευκαιρια να αναφερω πως στην χαρτογραφια επρεπε να προσεχουμε πως ξινουμε με το μαχαιρι για να γινουν τα ρινισματα χρωματος (μετα περναγαμε απο πανω βαμβακι και γεμιζε το κενο) γιατι με την ξυστρα εβγαιναν πιο χοντα και δεν εκαναν ενω επισης επρεπε να προσεχουμε να μην το παρακανουμε στην ξυστρα γιατι μετα στην καλλιγραφια τα πρωτα γραμματα εβγαιναν πολυ λεπτα ασε δε που εσπαγε πανευκολα η μυτη.

Πριν χρονια μπαινω σε ενα βιβλιοπωλειο και ζηταω μια ξυστρα, με κοιταει περιεργα ο υπαλληλος ''ειστε μουσικος ετσι;'' οχι καμια σχεση του ειπα την θελω για τα μολυβια που τα εχω για να γραφω σημειωσεις και μετα μου εξηγησε πως πλεον δεν πουλαει ξυστρες σε μαθητες ή σε κανεναν αλλον παρα μονο σε κατι παλιους μουσικους που γραφουν παρτιτουρες.
 
Επι τη ευκαιρια να αναφερω πως στην χαρτογραφια επρεπε να προσεχουμε πως ξινουμε με το μαχαιρι για να γινουν τα ρινισματα χρωματος (μετα περναγαμε απο πανω βαμβακι και γεμιζε το κενο) γιατι με την ξυστρα εβγαιναν πιο χοντα και δεν εκαναν
Πω πω τι μου θύμισες! Το είχα ξεχάσει τελείως αυτό που έκανα κι εγώ στη νιότη μου. Πρέπει να έχουμε χοντρικά την ίδια ηλικία, από αυτές τις αναμνήσεις που βλέπω να γράφεις.
 
Πω πω τι μου θύμισες! Το είχα ξεχάσει τελείως αυτό που έκανα κι εγώ στη νιότη μου. Πρέπει να έχουμε χοντρικά την ίδια ηλικία, από αυτές τις αναμνήσεις που βλέπω να γράφεις.

Δεν θυμασαι στην Χαρτογραφια στο μεγαλο το μπλοκ με την διαφανη την σελιδα για ξεπατικωμα και μετα την περναγες απο κατω στην κυριως; Εκανες τα συνορα-δρομους και μετα επρεπε να κανεις με αυτο το κολπο την πεδιαδα πρασινη και τα βουνα καφε. οσο πιο λεπτι ξυσμα και απαλο βαμβακι τοσο πιο καλο το αποτελεσμα και με κοκκινο στυλο 10' (δηλαδη με τονο) ηταν το ανωτερο.
 
Πίσω
Μπλουζα