Ρετρο πλαστικό τσιμπούκι με αιωρουμενη μπίλια

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
166
Το θυμάστε αυτό? Τσιμπούκι φτιαγμένο από μαλακό πλαστικό, 3 κομμάτια πρέπει να ήτανε. Στην άκρη είχε ένα καλαθάκι, και φυσικά αντί για καπνό, έμπαινε μια πολύ ελαφριά πλαστική μπαλίτσα! Φυσάγαμε συνέχεια για να κρατήσουμε την μπίλια στον αέρα! Ήτανε θεαματικό για εκείνη την εποχή και είχε και πολύ γέλιο!
 
Μωρέ έχουν υπάρξει τέτοια πράγματα και δεν τα 'χω πάρει χαμπάρι; Άκου πλαστικό τσιμπούκι!!!! Θου Κύριε... :sealed:
 
Φιλε gremlinako ειχαμε ενα αρχαιο περιπτερο στο χωριο και ο περιπτερας εφερνε συνεχεια αυτα που αναφερεις με την πλαστικη μπιλια.Ειχα και γω κανα δυο και τα ειχα μαζι με τους αλεξιπτωτιστες της μπουγελοφατσες τα αεροπλανακια απο φελιζολ που ηταν σε φακελακια χαρτινα αν θυμαμαι καλα τα φτιαχναμε βαζαμε τον ελικα και τα πετουσαμε και διαφορα αλλα τετοια πραγματακια.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε gremlinako ειχαμε ενα αρχαιο περιπτερο στο χωριο και ο περιπτερας εφερνε συνεχεια αυτα που αναφερεις με την πλαστικη μπιλια.Ειχα και γω κανα δυο και τα ειχα μαζι με τους αλεξιπτωτιστες της μπουγελοφατσες τα αεροπλανακια απο φελιζολ που ηταν σε φακελακια χαρτινα αν θυμαμαι καλα τα φτιαχναμε βαζαμε τον ελικα και τα πετουσαμε και διαφορα αλλα τετοια πραγματακια.
Τελικά τα ομορφότερα ρετρό καλούδια τα είχαν τα ψιλικατζίδικα!

Φθηνά, εθιστικά και αγνά απλά παιχνιδάκια!

RESPECT σε όλους του ψιλικατζήδες!!
 
Τη θυμάμαι αυτή την πίπα/τσιμπούκι/whatever, ήταν αρκετά δύσκολο να κρατηθεί σε ένα σημείο το μπαλάκι. Γύρω από τη μπάλα είχε ένα λευκό καλαθάκι σαν δίχτυ μπασκέτας.
 
Με το που είδα τον τίτλο έπαθα ενα μικρο πολιτισμικό σοκ :eek: , διότι πια δεν ειμαστε τα μικρά αθώα παιδάκια..!! Αλλά ναι το θυμηθηκα κι εγω αυτό που λες..!!! Και θα συμφωνησω ότι τελικά τα παιχνίδια του "λαού" τα είχαν τα ψιλικατζίδικα και ήταν τα καλύτερα..!!

Μακάρι να βρίσκαμε και καμιά ρετρο φωτογραφία του παιχνιδιού αυτού..!! :precry:
 
16590.jpg 16591.jpgδεκαετίας '70. Έρχεται σύντομα και η φωτογραφία με αυτό του '80 :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην μου πείτε ότι η krios δε είναι θησαυρός!!!

Μπράβο Κριε εξαιρετικό εύρημα!!!
 
Ωραιο το ευρημα, αλλα δεν ειναι αυτο το συγκεκριμενο που ψαχνουμε!

Μοιάζει πάντως λιγο
 
ΟΛΕΕΕ!!! Ναι αυτά!! Αν και είναι λιγάκι πιο μοντέρνα σε σχέση με τα παλιά!

Αλλά αυτα είναι!! Είσαι πρώτος!!! :bow:
 
Συμπαθάτε με, αλλά μπορεί κανείς να προσδιορίσει πότε περίπου κυκλοφόρησαν αυτά;
 
Εγώ είχα τέτοιο κάπου το 1985 με 1986 απο οτι θυμάμαι.
 
Οντως ετσι ηταν αλλα οπως λεει και ο gremlinakos αυτα ειναι πιο μοντερνα.Τα παλια ειχαν στρογγυλο καλαθακι.Δεν ξερω ποτε ακριβως κυκλοφορησαν αλλα και στης αρχες της δεκαετιας του 90 κυκλοφορουσαν.Ειδικα σε ενα αρχαιο περιπτερο που ειχαμε στο χωριο μου ειχε μεχρι και το 1998.
 
Και εγω θυμαμαι μεσα δεκαετιας 80 κυκλοφορουσα με ενα στο στομα και ενα στην τσεπη για καβαντζα!!χαχαχα
 
Συμπέρασμα: Πολλά από τα "παιχνίδια του λαού" τα οποία τα είχαν διαθέσιμα τα ψιλικατζίδικα-περίπτερα της γειτονίας, επικράτησαν αρκετά χρόνια, π.χ από τα μέσα του 80 μέχρι τις αρχές του 90'. Και το βρίσκω λογικότατο, δεδομένου οτι τα πρώτα χρόνια των 90s ήταν τα μικρά αδερφάκια των χρόνων της προηγούμενης δεκαετίας! Φυσικά όλα αυτά πριν γίνει η ριζική <<μετάλαξη>> (βλ. 94-95 και μετά)
 
Μια παρένθεση, η "ριζική μετάλλαξη" ήρθε το 96-97 όταν και σταμάτησαν πάρα πολλά "retro" πράγματα.
 
Πίσω
Μπλουζα