Ρετρο-"τεχνολογικό" δίλημμα...βοήθεια!

chris73

RetroActive
Joined
24 Ιαν 2013
Μηνύματα
478
Αντιδράσεις
614
Τον τελευταίο καιρό έχω ένα ρετροτεχνολογικό δίλημμα και παρακαλώ αν είναι κάποιος γνώστης ας βοηθήσει.

Επίσης θα έβρισκα πολύ ενδιαφέρουσες τις γνώμες του κάθε ρετρόπληκτου επάνω στο θέμα ειδικού ή μη.

Λοιπόν το πράγμα έχει ως εξής:

Πάλι με έπιασε και αγοράζω παλιές φωτογραφικές μηχανές και τέτοια πράγματα. Εννοώ από τον 2ο πόλεμο και πριν.

Κάποιες είναι και 100 χρονών πάνω κάτω και σε πολύ μεγάλο ποσοστό κρατίουνται πολύ καλά για την ηλικία τους.

Όλες αυτές λοιπόν μεταξύ άλλων έχουν υλικά όπως δέρμα, δερματίνη, χαρτί και ξύλο. Μετά από τόσες δεκαετίες φυσικό είναι ανάλογα και την χρήση και τις συνθήκες φύλαξής τους να αρχίσουν να αφυδατώνονται και να μυρίζουν "υπέροχη" μυρωδιά παλιών επίπλων και υφασμάτων.

Τώρα, εγώ επειδή έχω βίτσιο, αυτή η μυρωδιά μου αρέσει πολύ, όμως για να κάνω και μια κούρα ομορφιάς και ενυδάτωσης στα κατά τα άλλα πολύ ελκυστικά καλοβαλμένα και κλασσάτα κορίτσια μου, αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ διάφορα οικιακά υλικά τα οποία περιέχουν τις περισσοτερες φορές αρώματα.

Baby oil, κρέμα χεριών (κάνει θαύματα στο δέρμα κυρίως, αλλά είναι μπελαλίδικη στο καθάρισμα) και άλλα τέτοια. Αποτέλεσμα στο τέλος να χάνουν την μοναδική μυρωδιά "αιώνων" και να μυρίζουν σαν σχολιαρόπαιδα ή την δεσποινίδα της διπλανής πόρτας που πιστέψτε με, δεν ταιριάζει καθόλου στον χαρακτήρα τους...

Έχω δίλημμα λοιπόν. Έχει κανένας ειδικός ή μη ιδέες? Και τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου?

Αν όλα τα παραπάνω σας φαίνονται εξαιρετικά βλακώδη σας καταλαβαίνω απόλυτα και δεν ζητώ να με συμμεριστείτε... #)
 
Αν και μη ειδικος θα ψηφιζα την περιποιηση γιατι θα ηθελα να δω τα αντικειμενα να "ξανανιωνουν"..επομενως θα θυσιαζα την μυρωδια για την εμφανιση

ΥΓ.και μια που πηρες νεες μηχανες θελουμε και να τις παρουσιασεις!!!
 
Εγώ ψάχνω περιποίηση άοσμη αλλά είμαι άσχετος με χημικά και για αυτό ρωτάω.

Επίσης ωραία είναι να ξανανιώνουν, αλλά ανάλογα με το γούστο του κάθε ένα φυσικά άλλους τους αρέσει να γιαλύζουν και να λάμπουν. Εμένα μου αρέσει να διατηρείς την πατίνα το δυνατόν. Αλλιώς μου φαίνεται σαν κάτι γυναίκες που θα μπορούσαν να είναι πολύ όμορφες και αρχοντικές σε μεγάλη ηλικία, έχουν πλακωθεί στις επεμβάσεις και γίναν καρναβάλια...

Όλα χρειάζονται, και οι βαφές παπουτσιών για το δέρμα για παράδειγμα αλλά με μέτρο. Ξέρω και εγώ? Βλέποντας και κάνοντας...

Και εγώ θα ήθελα να κάνω καμιά παρουσίαση αλλά για να βγούν 2-3 παράγραφοι θέλει πολύ δουλειά και ψάξιμο. Όχι πως δεν θα γίνει φυσικά.
 
Άοσμη βαζελίνη μήπως ? Εγώ την απλώνω στα πλαστικά που θέλω να διατηρήσω και μετά από καλό τρίψιμο βγαίνει η λιπαρότητα και μένει η γυαλάδα....
 
Nαι βαζελίνη, άλλο ένα όπλο στο οπλοστάσιο. Προσπαθώ να τελειώσω ένα κουτί που έχω χρόνια. Έχει λίγο μυρωδιά χαμομηλιού αλλά είναι ήπια και φεύγει κάπως.

Η έντονη γυαλάδα είναι ενοχλητική στο συγκεκριμένη εφαρμογή για εμένα, αλλά αν δεν το παρακάνεις είναι τόσο διψασμένα τα υλικά που και αυτή φεύγει σε λίγο καιρό.

Επίσης τουλάχιστον σε "στερεή" μορφή δεν κάνει για τις φυσούνες. Θα δοκιμάσω να τη ζεστάνω. Ψάχνω και baby oil άοσο αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει.

Και λεπτό λάδι ραπτομηχανής έχω απλώσει που δεν μυρίζει αλλά αυτό πάλι το αποροφούν αμέσως...
 
Πίσω
Μπλουζα