Ρετρο τράπεζες

video80

RetroMasteR
Joined
2 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.125
Αντιδράσεις
194
Καλησπέρα στο φόρουμ. Μιας και δεν ειπάρχει (και απο κερό το σκευτομουν) ειπα να ανήξω ενα θέμα με ρετρο τράπεζες. Οσοι ειστε 30 και πάνω θα τις θυμάστε (τις πιο πολλες).

Ποστάρω λοιπον καπια απο τα ρετρο-ονόματα που θυμάμε ώς πεδι και ως έφιβος : ΕΤΒΑ ,Κτηματική , Λαική , Εργασίας ,Ιονική & Λαική ,Χιος Bank ,Τράπεζα Αθηνών ,Τράπεζα Μακεδονίας & Θράκης ,ή (πρώην ΑΛΦΑ) Τράπεζα Πίστεως.

Αλήθεια φίλοι μου πιστεύετε οτι η νοοτροπια του τραπεζικού υπάληλου έχει αλαξει στις μέρες μας? Τι πιστεύετε ? Ας πουμε στις προιγουμενες δεκαετίες ειταν πιο εξυπιρετικοι ή τώρα?

Για την ιστορια (και μονο ) το αναφέρω οτι οι μετοχές των συμερινών τραπεζών που ειναι στο ΧΑΑ βρισκονται σε επίπεδα ίσως δεκαετιών 60 και 70!

Συμαντική παρατήρηση το οτι (με εξέρεση την ΕΤΕ) ολες οι αλλες τραπεζικές μετοχές βρισκονται πιο κάτω απο τα 50λ του ευρώ!

Θα θέλατε να ειπάρχουν ολα εκεινα τα ονοματα του παρελθόντος?
 
Δεν θα ηθελα να μπουμε σε διαδικασια συζητησεις περι τραπεχοϋπαλληλων και χρηματιστηριου διοτι θα κατρακυλησει το θεμα αλλου.

Αλλη μια ρετρο τραπεζα ηταν η Εθνικη Τραπεζα της Ελλαδος. Το τελευταιο λεκτικο εξαφανιστηκε απο ολα τα επισημα και μη εγγραφα, διαφημισεις και παραστατικα της τραπεζας (για λογους που μπορει να καταλαβει ο καθενας αλλα δεν ειναι μερος για να το συζητησουμε).

Θυμαμαι το υπεροχο κεντρικο καταστημα της Ιονικης και Λαϊκης Τραπεζας στην Πανεπιστημιου...
 
Πάντως οι περισσότερες τράπεζες που ανέφερες, οι οποίες πλέον έχουν συγχωνευθεί με τις ήδη υπάρχουσες, κατέκλυζαν την εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων τα μέσα ενημέρωσης με ένα σωρό διαφημίσεις. Κι αυτό γιατί τους έμενε υπόλοιπο από τις συναλλαγές του έτους, οπότε το έσπρωγναν στη διαφήμιση. Ήταν τόσες πολλές οι διαφημίσεις που συνήθως προκαλούσαν δυσφορία από την υπερπροβολή και την υπερέκθεση των τραπεζών και των τραπεζικών προϊόντων.

Τώρα που είδα την Τράπεζα Εργασίας, θυμήθηκα ότι πρέπει κάπου να έχω μια κούπα με το λογότυπο της τράπεζας, κάπου από τα μέσα της δεκαετίας του 1990. Αν θέλετε, μπορώ να ψάξω να τη βρώ και να τη φωτογραφήσω.

Θυμάμαι την Κτηματική, την Xios Bank, την Ιονική και την Άλφα Τράπεζα Πίστεως (σημερινή Alpha Bank).

Όσο για το κτίριο Ιονικής και Λαϊκής Τράπεζας, είναι αυτό που είναι Πανεπιστημίου και Πεσμαζόγλου γωνία, που τώρα ανήκει στην Alpha Bank αν θυμάμαι καλά, απέναντι από τη στοά Πεσμαζόγλου; Θυμάμαι πριν απο μήνες, φέτος ήταν σίγουρα, είχα πετύχει μια εκπομπή/ντοκυμαντέρ της Ετ1 που είχε αφιέρωμα στο σύμπλεγμα κτιρίων αυτό και έδειχνε το εσωτερικό των κτιρίων, με κάτι φανταστικά αίθρια! Χάρμα οφθαλμών, παράδειγμα εκπληκτικής αρχιτεκτονικής!
 
Η πιο συζητημένη τράπεζα στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του '80, δεν ήταν άλλη από την Τράπεζα Κρήτης του Κοσκωτά. Την ίδια εποχή, υπήρχε και Τράπεζα Κεντρικής Ελλάδας.
 
Εγώ θυμάμαι την XIOS BANK

t2-4-5.jpg


"Xiosbank άρχισε τη λειτουργία της το 1991, και από τότε προσφέρει όλες τις σύγχρονες τραπεζικές υπηρεσίες, με υποκαταστήματα σε πέντε κύριες πόλεις του ελλαδικού χώρου, πετυχαίνοντας ρυθμούς ανάπτυξης πάνω από 95% τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Η Τράπεζα εκπαιδεύει και παραδίδει στην παραγωγική διαδικασία το πιο καταρτισμένο και σωστά ενημερωμένο προσωπικό της ελληνικής αγοράς και επενδύει σημαντικά ποσά στην τεχνολογική υποδομή της και κυρίως στα on-line συστήματα εξυπηρέτησης πελατών."

Αυτό έγραφε σε ένα φυλλάδιο που έχω απο παλιά.
 
Dimitrissss είπε:
Η πιο συζητημένη τράπεζα στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του '80, δεν ήταν άλλη από την Τράπεζα Κρήτης του Κοσκωτά. Την ίδια εποχή, υπήρχε και Τράπεζα Κεντρικής Ελλάδας.
Μάλλον εξαιτίας του Κοσκωτά, κι εγώ την τράπεζα Κρήτης θυμάμαι (και μάλιστα ετοιμαζόμουν να σχολιάσω "καλά, κανείς δεν τη θυμάται"?)....

Μου έχει μείνει αξέχαστη αυτή η ιστορία, χάρη στο Χάρρυ Κλυν! :biglaugh:
 
D@redevil είπε:
Μάλλον εξαιτίας του Κοσκωτά, κι εγώ την τράπεζα Κρήτης θυμάμαι (και μάλιστα ετοιμαζόμουν να σχολιάσω "καλά, κανείς δεν τη θυμάται"?)....
Μου έχει μείνει αξέχαστη αυτή η ιστορία, χάρη στο Χάρρυ Κλυν! :biglaugh:

Δεν μιλάμε για τράπεζες "Φαντάσματα" ,εντάξει η τράπεζα κρήτης μας έχει μείνει αλησμόνητη ,αλλά δεν την ανέφερα γιατί ειπήρχαν (και ειπάρχουν) 10άδες επιχηρήσεις που τις ιδρίουν [EDITED] τύπου Κοσκοτά.

Την XiosBank την θυμάμαι και γώ, μια εύρωστη και χλιδάτη τράπεζα της οικογένειας Βαρδινογιάννη.Ετιχε να μπώ σε υποκαταστήματα της ,κιρίως γιατί με ενδιέφερε να επενδύσω καποιες οικονομίες σε μετοχές της(αλλά και σε άλλες που ειταν αναδοχος ΑΜΚ).Περασμένα μεγαλεία...
 
Η Τραπεζα Κρητης μονο φαντασμα δεν ηταν, φιλε μου. Ουτε η Γραμμη ΑΕ επισης, ουτε καμια απο τις επιχειρησεις του λεγαμενου. Αλλα βγαινουμε offtopic.
 
herco είπε:
Η Τραπεζα Κρητης μονο φαντασμα δεν ηταν, φιλε μου. Ουτε η Γραμμη ΑΕ επισης, ουτε καμια απο τις επιχειρησεις του λεγαμενου. Αλλα βγαινουμε offtopic.

Σαν μεγαλυτερος ίσως να ξέρεις περισσότερα ,θα σεβαστώ τις απόψεις σου ,αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω ποιά είταν η κατάληξη της τράπεζας Κρήτης.

Φισικά και το ονομα Κωσκοτάς είναι offtopic του συγκεκριμένου thread.
 
Τράπεζα Κρήτης, XIOSBANK, Τράπεζα Αθηνών, Τράπεζα Εργασίας είναι η σημερινή ΤΡΑΠΕΖΑ EFG EUROBANK ERGASIAS.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H XiosBank αγοραστηκε απο την Πειραιως ;-)
 
Ναι, έχεις δίκιο, την μπέρδεψα με την INTERBANK.. #)
 
video80 είπε:
Δεν μιλάμε για τράπεζες "Φαντάσματα" ,εντάξει η τράπεζα κρήτης μας έχει μείνει αλησμόνητη ...
Ήμουν 9 χρονών, όταν έγιναν αυτά τα σκηνικά, οπότε την επιείκιά σου! O λόγος που αναφέρθηκα κι εγώ, είναι ακριβώς γιατί διατηρώ κάποια ανάμνηση της συγκεκριμένης τράπεζας. Η μητέρα μου εξοφλούσε κάποια υποχρέωση εκεί για πάρα πολλά χρόνια, οπότε μόνο φάντασμα δεν τη λες... Στη Θεσσαλονίκη ειδικά, το υποκατάστημα που πλήρωνε η μητέρα μου, ήταν απέναντι από το κεντρικό κατάστημα της Εθνικής, στην Ίωνος Δραγούμη (μεταξύ Τσιμισκή & Μητροπόλεως).

video80 είπε:
...,θα σεβαστώ τις απόψεις σου ,αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω ποιά είταν η κατάληξη της τράπεζας Κρήτης.
Ίσως αυτό απαντάει στην απορία σου?

Εννοείται πως, αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι περισσότερο, παρακαλώ ας το αναφέρει! Κι εμένα θα μ΄ενδιέφερε τι έγινε τελικά!....
 
Και μιας και μελετάμε παλιές ρετρό και ίσως ανύπαρκτες πια τράπεζες, να μια διαφήμιση από την Ιονοκάρτα της Ιονικής τράπεζας.

 
Μόνο η Τράπεζα Πίστεως μου έρχεται στο νου. Τώρα δεν ξέρω αν πιάνεται για ρετρό και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, που εξακολουθεί να υφίσταται.
 
Τράπεζα Κρήτης! Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια άλλη πιο ρετρό τράπεζα :p
 
Μα τι γίνεται με την Τράπεζα Κρήτης τελικά; Δεν έχει σχέση με την τωρινή Παγκρήτια;
 
johnny19818 είπε:
Μα τι γίνεται με την Τράπεζα Κρήτης τελικά; Δεν έχει σχέση με την τωρινή Παγκρήτια;
Μα μιλάμε για την ρετρο δεκαετία του '80! Πόσο χρονών ήσουν το '88?
 
johnny19818 είπε:
Έτσι εξηγείται που δεν θυμάσαι τον ντόρο που είχε κάνει το σκάνδαλο Κοσκωτά και η Τράπεζα Κρήτης. Τότε ήμουν 14 (για να σου λύσω την απορία).
 
Πίσω
Μπλουζα