Ρετρο χύτρες - κατσαρόλες

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.801
Αντιδράσεις
4.315
Η ms Wally, μας μαγειρευει σε ρετρο χυτρα SEB. Την εικονιζομενη SEB μου την εδωσε η θεια μου και μετραει δεκαετιες.

attachment.php


Eχουμε και μια κουτατη SEB αλλα παροπλισμενη διοτι κατα λαθος ειχαμε αγορασει το μεγεθος γιγας που φτιαχνει φαι για ενα ταγμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και ένα κομμάτι τεχνολογίας που - τουλάχιστον στα φθηνά μοντέλα, χωρίς ψηφιακά ρολόγια κλπ - δεν έχει αλλάξει τίποτα παρά το πέρασμα δεκαετιών. Και τι θα μπορούσε κιόλας :p
 
Μήπως έχετε ξανακούσει την Μπαρατσόνι; Αρχές δεκαετίας ' 80!

katsaroles barazzoni 81.jpg
 
Wally είπε:
Η ms Wally, μας μαγειρευει σε ρετρο χυτρα SEB. Την εικονιζομενη SEB μου την εδωσε η θεια μου και μετραει δεκαετιες.
attachment.php


Eχουμε και μια κουτατη SEB αλλα παροπλισμενη διοτι κατα λαθος ειχαμε αγορασει το μεγεθος γιγας που φτιαχνει φαι για ενα ταγμα...
μαγειρευουμε ακρηβως με την ιδια χυτρα αγορα του παππου μου οταν προτοβγηκαν για την προικα μου....αθανατη και φοβερη στο μαγειρεμα
 
Η κατσαρόλα είχε τη δική της ιστορία... Ήταν γαμήλιο δώρο στους γονείς μου το 1972 αλλά η μητέρα μου ποτέ δεν τη χρησιμοποίησε και έμεινε ξεχασμένη στο κουτί της στο πατάρι. Πριν δύο χρόνια, η μάνα μου τη θυμήθηκε και ρώτησε τη γυναίκα μου αν τη θέλει, της άρεσαν τα λουλουδάτα σχέδια και την πήρε. Έτσι, η κατσαρόλα απλά πήδηξε μια γενιά και βρήκε το δρόμο της!

attachment.php


katsarola.JPG
 
Επικοινωνησα με την πιξμανια Ελλαδας για τη χυτρα ΣΕΒ που δειξατε παραπανω και δεν την εχει. Η παραπανω χυτρα βρισκεταιθ μονο στο Βελγιο (στο εκει σαιτ της Πιξμανια) και δεν συνεργαζονται διακρατικα. Κριμα. Πολυ καλη χυτρα, εχω μια απο τον πατερα μου και τη δουλευω συνεχεια. Εχω καποιους γνωστους στο Βελγιο-θα προσπαθησω να τους αγγαρεψω να μου την παρουν και το καλοκαιρι να την φερουν.
 
Wally, δεν αγοραζουμε μονο εμεις πραγματα και κραταμε τα manual, αλλα και μερικες μαναδες κανουν το ιδιο! Εδω η χυτρα της SEB απο την κατσαρολοσυλλογη της μητερας μου, που συν τοις αλλοις εχει και το manual μαζι! Αγορασμενη το 1979 και αξιοπιστη οπως τοτε.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Η χυτρα της SEB. Απλα αθανατη. Eχει μαγειρεψει απειρα φαγητα αλλα δεν μασαει μια. Διπλα της το manual..

[edit] dead imageshack photo [edit]

..που εχει δωσει τις δικες του μαχες. Patchαρισμενο αλλα ακομα αντεχει!

[edit] dead imageshack photo [edit]

Late 70s marketing και αισθητικη αναμεσα στις σελιδες του..

[edit] dead imageshack photo [edit]

Δεν θυμαμαι ποτε να με ειχαν φασκιωσει ετσι για φαγητο!

[edit] dead imageshack photo [edit]

Με τετοιες φωτο αναρωτιεμαι αν υπηρχε νοικοκυρα τοτε που να μην ειχε μια SEB.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Αυτη ηταν η αγαπημενη μου φωτο οταν σκαλιζα το manual πιτσιρικας.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Wally, αν σου κανει σκαμπανεβασματα ο καιρος αυριο, ξεσουβλισε το αρνι και ριξε το στην SEB με κολοκυθακια! Αντε παλι σου δινω backup λυση!

Το manual εκτος απο διαφημιστικα της σειρας SEB και τις λειτουργιες ορθης χρησης, περιεχει 150 συνταγες που μπορουν να γινουν με την χυτρα ταχυτητος.

splushka είπε:
Η κατσαρόλα είχε τη δική της ιστορία... Ήταν γαμήλιο δώρο στους γονείς μου το 1972 αλλά η μητέρα μου ποτέ δεν τη χρησιμοποίησε και έμεινε ξεχασμένη στο κουτί της στο πατάρι. Πριν δύο χρόνια, η μάνα μου τη θυμήθηκε και ρώτησε τη γυναίκα μου αν τη θέλει, της άρεσαν τα λουλουδάτα σχέδια και την πήρε. Έτσι, η κατσαρόλα απλά πήδηξε μια γενιά και βρήκε το δρόμο της!
attachment.php
Την συγκεκριμενη κατσαρολα ειχε και η μητερα μου, και ηταν η μονη που θυμαμαι που ηταν διαφορετικη (δηλαδη με χρωματα). Πιτσιρικας ειχα την συνηθεια να πιεζω το δακτυλο μου στις "μπαλιτσες" των σχηματων σαν παιχνιδι, που κοπηκε ομως οταν καποια μερα ειχε κατι καυτο μεσα και επιχειρησα το ιδιο. Περιττο να πω οτι δεν την ξαναπλησιασα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα νομίζω ότι η συγκεκριμένη χύτρα υπάρχει σε πολλά ελληνικά σπίτια, κι εμείς φυσικά έχουμε μία τέτοια χύτρα SEB, και κάπου πρέπει να υπάρχει και το βιβλιαράκι!
 
Η μαμά μου έχει ακομα την ΣΕΒ και ισως να εχει επιβιώσει και το βιβλιαράκι. Μια χαρά δουλευει. Την λουλουδάτη την βρηκα στο πατρικο του άντρα μου και χάρηκα αλλά με ένα μαγειρεμα και μονο που δεν διαλυθηκε! Μηπως έπεσα σε απομιμηση; Νομιζω η χειροτερη χυτρα που μαγειρεψα ποτέ και κριμα γιατι απο εμφάνιση ηταν υπεροχη.
 
Wally είπε:
Η ms Wally, μας μαγειρευει σε ρετρο χυτρα SEB. Την εικονιζομενη SEB μου την εδωσε η θεια μου και μετραει δεκαετιες.
attachment.php


Eχουμε και μια κουτατη SEB αλλα παροπλισμενη διοτι κατα λαθος ειχαμε αγορασει το μεγεθος γιγας που φτιαχνει φαι για ενα ταγμα...

Τυχαία έπεσα σε αυτό το θρεντ και εξεπλάγην! δεν ήξερα οτι αυτες οι χυτρες είναι τόσο παλιές. Ενοειτια πως έχουμε κι εμέις μια τέτοια και ακόμα σε αυτην μαγειρευουμε!
 
Εγχειρίδιο με συνταγές χύτρας Monix μάλλον Ισπανικής καταγωγής.

Φωτογραφία0708.jpg

Φωτογραφία0709.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα