Ρετρό «αδιανόητα» που όμως έγιναν αληθινά

Dimitrissss

Closed
Joined
19 Mαϊ 2009
Μηνύματα
674
Αντιδράσεις
96
Αν έλεγε κάποιος το 1940 ότι μια μέρα θα πατήσει ο άνθρωπος το φεγγάρι, το πιθανότερο είναι ότι θα τον περνούσαν για τρελό. Κι όμως, σχεδόν 30 χρόνια αργότερα, αυτό έγινε πραγματικότητα.

Στο ελληνικό συλλογικό υποσυνείδητο παλαιότερων δεκαετιών, υπήρχαν κάποια πράγματα που τα θεωρούσαμε αδιανόητα ότι θα μπορούσαν να συμβούν, και όμως τελικά συνέβησαν. (Όπως και σήμερα θεωρούμε αδιανόητα για την Ελλάδα, πράγματα που για άλλους λαούς είναι αυτονόητα).

Την δεκαετία του '80 λόγου χάρη, ήταν αδιανόητη η σκέψη ότι η Εθνική Ελλάδας θα κέρδιζε μια μέρα έναν ευρωπαϊκό τίτλο, και όμως ήρθε η μέρα που αυτό συνέβη. Μη σας πω για χρυσά μετάλλια σε στίβο Ολυμπιακών αγώνων (αν και πονάει αυτή η ιστορία...) Επίσης, την ίδια δεκαετία, θεωρούσαμε όχι ακριβώς αδιανόητο, αλλά εξαιρετικά δύσκολο, να κερδίσει μια μέρα η Ελλάδα την Γιουροβίζιον. Να που έγινε κι αυτό.

Αλλά και σε πιο «προσωπικό» επίπεδο, θυμάμαι τον πατέρα μου να μου λέει μέσα του '80 ότι «μια μέρα οι τηλεοράσεις θα είναι τόσο λεπτές, που θα μοιάζουν με κάδρα που έχουμε στον τοίχο». Είχα πει μέσα μου εγώ το τσακάλι «πάει ο μπαμπάς, ξεκούτιανε»...

Ποια ρετρό πράγματα θυμάστε ως αδιανόητα για να συμβούν κι όμως τελικά συνέβησαν; (ακόμα και σε προσωπικό του καθενός επίπεδο)
 
Οτι θα βγαιναμε πρωτοι στη Γιουροβιζιον

Οτι θα μπορουσα να μιλησω σε καποιον 'διασημο' στο Facebook και να μου απαντησει (οπως τα μηνματα που ειχα ανταλλαξει με τον Al Lowe)
 
Το Euro του 2004 σίγουρα. Ειδικά μετά το Μουντιάλ του '94, αν έλεγες ότι η Εθνική θα κατακτούσε κάποτε τίτλο...
 
Οι υπολογιστές που έχουμε σήμερα και οι δυνατότητες τους...αν για παράδειγμα κάποιος μου έλεγε ότι ο υπολογιστής μου θα παίζει ταινίες και παιχνίδια τέτοιας ποιότητας σε 25 χρόνια δεν θα τον πίστευα! Μπορεί να ερωτεύτηκα τα 8μπιτα και την αμίγκα όμως αυτό που βλέπουμε πλέον δεν το φανταζόμασταν ποτέ!

Το διαδίκτυο...για μένα πρόκειται για επανάσταση εφάμιλλη με εκείνη του αυτοκινήτου στις αρχές του 20ού αιώνα! Σιγά μην πίστευα το 1985 που έβλεπα 2 cpc ν' ανταλλάσσουν λέξεις μέσω ενός πανάρχαιου μόντεμ στο εξώφυλλο του πίξελ ότι θα φτάναμε στο διαδίκτυο του σήμερα! Η πληροφορία είναι στα χέρια μας διαθέσιμη κάθε στιγμή!

Η αλλαγή με τα mp3 και τα τορεντοειδή που επέτρεψαν στον καθένα μας να διαθέτει ΤΕΡΑΣΤΙΑ συλλογή ταινιών και μουσικής! Την δεκαετία του 80 έγραφα μια κασέτα και αυτή έλιωνε μέσα στο ντεκ από το πολύ παίξιμο και το ίδιο πάθαιναν και τα vhs! Ούτε στα όνειρα μου δεν θα το πίστευα ότι η κατοχή των παραπάνω θα γινόταν παιχνιδάκι (έστω και παράνομο) για όλους!

Το κινητό τηλέφωνο με διαδίκτυο και ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και παράλληλα υπολογιστής...ούτε στα πιο τρελά όνειρα μας.

Τα αυτοκίνητα που μπορέσαμε να πάρουμε...τότε θεωρούσαμε το στροφόμετρο αξεσουάρ πολυτελείας!

----

Εδώ θα γίνω κακός! Ποτέ δεν θα πίστευα ότι θα ξαναρχόταν τέτοια οικονομική μιζέρια στην Ελλάδα ύστερα από την δεκαετία του 80 και του 90 που ουσιαστικά περάσαμε με συνεχή ανάπτυξη! Σαν νέοι αποκλείσαμε το ενδεχόμενο να γυρίσουμε σ' εποχές που απλά μας διηγούνταν οι γονείς μας! Κάποιοι άλλοι βέβαια είχαν αντίθετη γνώμη... :(
 
Οι υπολογιστές που έχουμε σήμερα και οι δυνατότητες τους...αν για παράδειγμα κάποιος μου έλεγε ότι ο υπολογιστής μου θα παίζει ταινίες και παιχνίδια τέτοιας ποιότητας σε 25 χρόνια δεν θα τον πίστευα! Μπορεί να ερωτεύτηκα τα 8μπιτα και την αμίγκα όμως αυτό που βλέπουμε πλέον δεν το φανταζόμασταν ποτέ!

Το διαδίκτυο...για μένα πρόκειται για επανάσταση εφάμιλλη με εκείνη του αυτοκινήτου στις αρχές του 20ού αιώνα! Σιγά μην πίστευα το 1985 που έβλεπα 2 cpc ν' ανταλλάσσουν λέξεις μέσω ενός πανάρχαιου μόντεμ στο εξώφυλλο του πίξελ ότι θα φτάναμε στο διαδίκτυο του σήμερα! Η πληροφορία είναι στα χέρια μας διαθέσιμη κάθε στιγμή!

Η αλλαγή με τα mp3 και τα τορεντοειδή που επέτρεψαν στον καθένα μας να διαθέτει ΤΕΡΑΣΤΙΑ συλλογή ταινιών και μουσικής! Την δεκαετία του 80 έγραφα μια κασέτα και αυτή έλιωνε μέσα στο ντεκ από το πολύ παίξιμο και το ίδιο πάθαιναν και τα vhs! Ούτε στα όνειρα μου δεν θα το πίστευα ότι η κατοχή των παραπάνω θα γινόταν παιχνιδάκι (έστω και παράνομο) για όλους!

Το κινητό τηλέφωνο με διαδίκτυο και ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και παράλληλα υπολογιστής...ούτε στα πιο τρελά όνειρα μας. Θυμάμαι ότι είχε η 635 της Μάντυ στο αυτός αυτή και τα μυστήρια μια γκουμουτσα car phone ή τον Κιτ να επιτρέπει οπτικοακουστική επικοινωνία του Ντεβον με τον Μαικλ Ναιτ με οθόνες καθοδικού σωλήνα και πάθαινα πλάκα! Πλέον έχουμε led 3d! Ούτε στο σταρ τρεκ...

Τα αυτοκίνητα που μπορέσαμε να πάρουμε...τότε θεωρούσαμε το στροφόμετρο αξεσουάρ πολυτελείας! Πλέον κανείς δεν εχει αυτοκίνητο πλέον της δεκαετίας!

----

Εδώ θα γίνω κακός! Ποτέ δεν θα πίστευα ότι θα ξαναρχόταν τέτοια οικονομική μιζέρια στην Ελλάδα ύστερα από την δεκαετία του 80 και του 90 που ουσιαστικά περάσαμε με συνεχή ανάπτυξη! Σαν νέοι αποκλείσαμε το ενδεχόμενο να γυρίσουμε σ' εποχές που απλά μας διηγούνταν οι γονείς μας! Κάποιοι άλλοι βέβαια είχαν αντίθετη γνώμη... :(
 
Όλο το ίντερνετ, με το www, το google, τη wikipedia, αλλά και οι υπολογιστές, τα κινητά κλπ κλπ ήταν τελείως αδιανόητα πριν από όχι τόσα πολλά χρόνια. Το πρώτο πρόγραμμα για υπολογιστές που έγραψα στη ζωή μου, στο τρίτο έτος του Πολυτεχνείου, το περάσαμε σε διάτρητες κάρτες μετά (ώσπου να αποφοιτήσω είχαν εμφανιστεί δειλά-δειλά τα πρώτα πρωτόγονα dumb terminal)

Χε χε το ίδιο γράφαμε
 
Ω, καλά!

Μάλλον πέσαμε στην 20ετία των μεγάλων αλλαγών!

  • Αφροαμερικάνος Πρόεδρος Ηνωμένων Πολιτειών
  • Κατάργηση πανεπιστημιακού ασύλου
  • Κινητή τηλεφωνία
  • IPTV - Video on Demand
  • CD-RWs
  • GPS
  • PC gaming
 
οτι θα κερδισουμε στη γιουροβιζιον και οτι θα εχουμε κινητα-υπολογιστες
 
Κι εγώ στην τεχνολογία θα εστιάσω. Μερικές φορές που πιάνω τον εαυτό μου να τα θεωρεί όλα δεδομένα τον πιέζω να κάνει συγκρίσεις με το όχι και τόσο μακρινό παρελθόν και με πιάνει δέος. Με φαντάζομαι να επισκέφτομαι τον 15άχρονο εαυτό μου σε όραμα για να του πω τα εξής:

Το 2011 θα έχεις 5 υπολογιστές σε ένα σπίτι που μένεις εσύ και μια γυναίκα, συν άλλους δύο σε μέγεθος παλάμης που το καθένα θα χωράει όσα βιβλία και τραγούδια θες. Α, αυτοί οι δυο τελευταίοι θα είναι και τηλέφωνα που θα τα έχεις μαζί σου όπου πας. Επίσης θα υπάρχει ένα μεγάλο μεταλλικό κουτί που θα γυρίζει γύρω γύρω από τον πλανήτη Γη και θα στέλνει σήμα σε ένα υπερμέγεθες φρίζμπι που θα έχεις στο μπαλκόνι σου. Έτσι θα μπορείς να βλέπεις στην τηλεόρασή σου όσους αγώνες αντέχεις σε ζωντανή μετάδοση, αλλά και ταινίες λίγους μήνες αφού προβληθούν στον κινηματογράφο. Αλλά αυτός θα είναι ο αργός τρόπος, έτσι; Γιατί άμα γουστάρεις θα μπορείς να τις παίρνεις άμεσα από το internet. Τι είναι αυτό; Φαντάσου το σαν ένα μεγααααλο computer στο οποίο είσαι συνδεδεμένο το δικό και από όπου θα μπορείς να παίρνεις όσα προγράμματα, τραγούδια, ταινίες κτλ. θες αλλά και να συνομιλείς με άπειρους ανθρώπους από όλο τον κόσμο. Και μια και μιλάμε για παιχνίδια, θα ιδρύσεις την δική σου εταιρεία computer games, θα ταξιδέψεις σε πολλές χώρες για να παίξεις Kick Off 2 και θα έχεις όλα, μα όλα τα παιχνίδια Amiga στον σκληρό σου δίσκο και θα τα τρέχεις σε δευτερόλεπτα. Γιατί ναι, θα έχεις Amiga ακόμα αν και το 2011 θα έχουν επικρατήσει τα PC - δεν είναι όλα στο μέλλον ρόδινα. Στο αυτοκίνητό σου θα έχεις ένα άλλο ματζαφλαράκι που θα δέχεται κι αυτό σήματα από μεταλλικά κονσερβοκούρια που θα γυρίζουν γύρω από τον πλανήτη Γη, και θα σου δίνει οδηγίες ώστε να μην χάνεσαι ποτέ.

Φαντάζομαι πως ο 15άχρονος Άλκης θα μου απαντά κάπως έτσι:

Καλά καλά, δεν μου είπες όμως... η γυναίκα καλή, καλή;
 
Ελπιζω να μην θεωρηθει παραβαση των κανονισμων

Πριν απο μερικα χρονια θεωρουσαμε αδιανοητο οι νεοτερες γενιες να ζουν χειροτερα απο τις παλαιοτερες. Και να που βγηκαμε ψευτες και το αντιθετο συμβαινει διεθνως.
 
Ας το πάμε λιγάκι από τα δικά μας μάτια... σε 30-40 χρόνια θα κάνουμε retroταξίδια στο χρόνο. Το πιστεύετε;
 
Ποιος θα περίμενε ότι το gaming θα ξέπεφτε τόσο πολύ, και θα γινόταν mainstream; (Ρεαλιστικά γραφικά και ήχος, αλλά τα υπόλοιπα σίγουρα υποδεέστερα)Ποιος θα περίμενε ότι με ένα νόμο το 2001, θα απαγορευόντουσαν οι λέσχες ηλεκτρονικών παιχνιδιών, σε αυτή τη χώρα (φρουτάκια κτλ) κι ότι τα internet cafe θα έπαιρναν τη θέση τους;

Ότι τα κινητά θα γινόντουσαν μικροί ηλεκτρονικοί υπολογιστές; Ότι θα μπορούσαμε να είχαμε σε λίγα μόλις DVD όλα σχεδόν τα παιχνίδια από τα ηλεκτρονικά, κονσόλες, υπολογιστές των δεκαετιών 70-90, και πως θα δημιουργόντουσαν αρκετές πατέντες για τα μηχανήματα που μεσουράνησαν τότε, ακόμη και νέο λογισμικό;

Πως το λιτό chat που κάναμε από το mirc, που γράψαμε ίσως τα πρώτα μας (μισητά) greeklish, θα έδινε τη θέση του στο Facebook, MySpace, Tweeter κτλ; Πως θα μπορούσαμε να κατεβάσουμε ολόκληρα gigabytes δεδομένων,; Και βασικά το πέρασμα από το δεύτερο μισό του 1990, από την αναλογική στην ψηφιακή τεχνολογία;

Αυτά και πολλά ακόμα, που βέβαια αναφέρανε οι πιο πάνω, που κάποια μας κάνουν τη ζωή ευκολότερη και άλλα απλώς υποφερτή!


Τα σοβαρότερα όμως είναι το δεύτερο Chernobyl που βιώσαμε πρόσφατα στην Ιαπωνία, και αυτό που ανέφερε ο Domenica.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω πάντως οτι με το ενα η το άλλο τρόπο, όλοι είχαν μια υποψία ( έστω για ένα πολύ ποίο μακρινό μέλλον ) οτι τα ηλεκτρονικά παιχνίδια θα έφταναν σε τόσο ρεαλιστικά επίπεδα όπως σήμερα. Είχα ενα παιδίκο βιβλίο για υπολογιστές μικρός ( το κρίμα είναι πως δε μπορώ να θυμηθώ τίτλο ) στο οποίο θυμάμαι να υποστηρίζει οτι στο μέλλον τα παιχνίδια θα επιτρέπουν στο παίχτη να είναι σχεδών μέσα στο πεδίο της μάχης - και έδειχνε μια ζωγραφία με στρατιωτες μέσα σε μια οθόνη... Τη οποία αυτή η εικόνα μου έρχεται στο μυαλό όποτε παίζω κάποιο απο τα "Total War" ;)
 
Χμμμ, σαν φανατικός συλλέκτης κάθε λογής rom και emulator και έχοντας μια συλλογή από full collections και πολλά isos από πολλά μηχανήματα που ξεπερνά τα 400gb, θα πω ότι αν μου έλεγες πριν 17-18 χρόνια, που πήγαινα και νοίκιαζα 1 παιχνίδι στο megadrive την εβδομάδα, ότι κάποια μέρα θα έχω αποθηκευμένα μέσα σε μία μικρή συσκευή που σχεδόν χωράει στην τσέπη όλα τα videogames που υπήρξαν ποτέ από όλα σχεδόν τα μηχανήματα που υπάρχουν ήδη και θα υπάρξουν σε λίγα χρόνια, μαζί με χιλιάδες arcades παλιά, νέα και μελλοντικά (ναι, αυτά τα βαριά, πανάκριβα μηχανήματα) και ότι θα μπορώ να τα τρέχω όλα σε έναν απλό, μέσο υπολογιστή (όχι κανα πανάκριβο super computer στο μέγεθος δωματίου δηλαδή) και μάλιστα χωρίς να έχω δυσκολία στην πρόσβασή όλων αυτών (οικονομική κυρίως), απλά θα απορούσα μαζί σου και θα αναρωτιόμουν που τα σκέφτεσαι αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Το να μπορείς να "στείλεις" άμεσα ένα τραγούδι σε κάποιον, με τον "αέρα" (π.χ. bluetooth).

2) Το να προχωράς στην Ομόνοια και να μη βλέπεις Έλληνες.

3) Το να υπάρχουν άτομα που θα αναζητούν βιντεοταινίες με τον Κώστα Τσούκα (ιδιώς δε φανταζόμουν, ότι θα ήμουν εις εξ αυτών).
 
Πίσω
Μπλουζα