Ρετρό «παραστρατιωτικά» αντικείμενα…

exetlaios είπε:
ΟΚ φίλε !
Αν και σε περίμενα πιό "παραδοσιακό" με ρόπαλο του μπέιζμπωλ ! :cool:
Mπα.. εχω το απολυτο "ροπαλο" που περναει και τα politically correct ορια μια χαρα στα αδιακριτα ματια.. Τον 6D Μaglite φακο μου, που απο μεγεθος και μονο εμπνεει τον απολυτο σεβασμο!!

Ο φακος αυτος εχει περασει ολο το μερος της ζωης του ριγμενος στο πισω καθισμα απλα και μονο για να υπαρχει σε ωρα αναγκης. Βεβαια εχει περασει και στιγμες βαναυσοτητας σε σπασιμο παγου σε αυτοκινητο φιλου που ειχε καλυφθει και ειχε μεινει επι μερες θαμενο κατω απο μισο μετρο χιονι. Κυριολεκτικα δεν καταλαβαινει τιποτα!
 
phil_vr είπε:
Mπα.. εχω το απολυτο "ροπαλο" που περναει και τα politically correct ορια μια χαρα στα αδιακριτα ματια.. Τον 6D Μaglite φακο μου, που απο μεγεθος και μονο εμπνεει τον απολυτο σεβασμο!!
Κατάλαβα ! Δηλαδή με τέτοιο φακό, όχι μόνο βλέπεις μέσα στη νύχτα,

αλλά άμα τον κατεβάσεις και σε κανένα κλέφτη, ο κλέφτης ...

ΘΑ ΤΑ ΔΕΙ ΟΛΑ !!!
 
Να και ο "Παρασκευάς", για τον οποίο γίνεται λόγος στην αρχή του thread...

fetch


Μόλις τον ξέθαψα και δεν έχω καθαρίσει τη σκουριά... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως τοτε οταν εβλεπα καποιον με σουγιά στην τσέπη ή ρολοι "ψαγμενο" (συνηθως μεγαλυτερος ξαδελφος), τον εβλεπα με δεος. Φανταζομουν οτι ηταν πολυ ψαγμενος και οτι οντως θα του χρησιμευε, χωρις φυσικα να μπω στη διαδικασια να σκεφτω οτι στην πολυκατοικια δε χρησιμευει το υψομετρο :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Να και ο "Παρασκευάς", για τον οποίο γίνεται λόγος στην αρχή του thread...

Yep, that's the one.

Πες μας τι "καλούδια" έχει στο εσωτερικό της λαβής. :rofl:
 
Πωπω τι θυμήθηκα τώρα με τη φωτό!! Είχα να το δω πολλά χρόνια. Κάπου είχα κόψει και το κουπόνι από τη ραδιοτηλεόραση αν θυμάμαι καλά να το παραγγείλω μαζί με κάτι γυαλιά και καλά X-Ray:)
 
Omenforever είπε:
Yep, that's the one.
Πες μας τι "καλούδια" έχει στο εσωτερικό της λαβής. :rofl:
Χε χε...

Λοιπόν, έχει:

* 4 σπίρτα

* Βελόνα

* Πετονιά

* 2 αγκίστρια

* 2 βαρίδια

* Σύρμα

* Λαστιχάκι

:D
 
Νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις ως "σύρμα,", είναι ... πριόνι !

Και ως λαβές, βάζεις τους δύο κρίκους στις άκρες του.

Θα προσέξεις ότι η επιφάνεια του "σύρματος" δεν είναι λεία,

αλλά έχει ραβδώσεις για να κόβεται το ξύλο.
 
Omenforever είπε:
Έτσι :headbangdude:
Η πυξίδα λειτουργεί ακόμα;
Λειτουργεί κανονικά! :thumbup:

exetlaios είπε:
Νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις ως "σύρμα,", είναι ... πριόνι !
Και ως λαβές, βάζεις τους δύο κρίκους στις άκρες του.

Θα προσέξεις ότι η επιφάνεια του "σύρματος" δεν είναι λεία,

αλλά έχει ραβδώσεις για να κόβεται το ξύλο.
Δε νομίζω... Η επιφάνεια είναι λεία...

Πρέπει να είναι σύρμα παγιδεύσεως...

Άλλωστε, το μαχαίρι έχει και πριονωτή πλευρά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Λειτουργεί κανονικά! :thumbup:
Για να το πεις αυτό με τόση βεβαιότητα, θα πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις για κάπου με οδηγό μόνο την πυξίδα και να μην χαθείς.

Υποθέτω πάντως ότι ο αντίστοιχος "Παρασκευάς" του μέλλοντος θα έχει GPS στην λαβή. :)
 
Μπα... δε μπήκα σε αυτή τη διαδικασία...

Τουλάχιστον δε μου έδειχνε για Βορρά, το Νότο!!! :D
 
DINO είπε:
Δε νομίζω... Η επιφάνεια είναι λεία...Πρέπει να είναι σύρμα παγιδεύσεως...

Άλλωστε, το μαχαίρι έχει και πριονωτή πλευρά...

Κι όμως πρέπει να είναι όπως το λέει ο σκληροτράχηλος Εχετλαίος. Στη φωτογραφία σου φαίνονται οι κρίκοι, και λογικά το σύρμα θα έχει δύο τρύπες στα άκρα του για να μπαίνουν αυτοί οι κρίκοι. Επίσης, είμαι σίγουρος ότι αν δεις το σύρμα σου από κοντά, θα παρατηρήσεις κάποιες ραβδώσεις.

Το "σύρμα παγιδεύσεως" είναι πιο λεπτό και εύκαμπτο.
 
Κι όμως πρέπει να είναι όπως το λέει ο σκληροτράχηλος Εχετλαίος. Στη φωτογραφία σου φαίνονται οι κρίκοι, και λογικά το σύρμα θα έχει δύο τρύπες στα άκρα του για να μπαίνουν αυτοί οι κρίκοι. Επίσης, είμαι σίγουρος ότι αν δεις το σύρμα σου από κοντά, θα παρατηρήσεις κάποιες ραβδώσεις.
Το "σύρμα παγιδεύσεως" είναι πιο λεπτό και εύκαμπτο.
Δεν παίρνω όρκο, αλλά θα το δοκιμάσω το χειμώνα μπας και κόψω κανα κούτσουρο για το τζάκι... :biglaugh:

Βασικά το σύρμα, δεν κόβει ούτε το δάχτυλό μου!!! :D

Πρέπει να "έληξε"!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αμφιβάλλω! :)

Αυτό που έχει μέσα ο "Παρασκευάς", δεν κόβει ούτε βούτυρο! :D

fetch


Wannabe πριόνι, όπως και wannabe μαχαίρι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι είχα ενα αεροβόλο diana , απο εκείνα που εσπαγαν στη μέση και εβαζες τα μολυβένια μυτάκια μέσα.Μαζεβόμασταν καθε κυριακη 3-4 άτομα και πηγαίναμε για "κυνηγι" στα χωράφια εξω απο την Κορινθο (που μεγάλωσα).Βεβαια δεν μπορούσαμε να σκοτώσουμε κανα μεγάλο πουλί , ακόμα και περιστέρι να βαράγαμε , ετρωγε τα σκάγια και εφτυνε και τα κουκούτσια!! Αλλα την πέφταμε στα χωράφια και τρώγαμε πορτοκάλια με το κιλό! Φωτογραφία δεν μπορώ να τραβηξω αμεσα γιατι το όπλο ειναι στο πατρικό αλλα οριστε και για ποιό οπλο μιλάω :

DIANA_45.jpg


και οι "σφαίρες" :

master.point.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θά εκθέσω και έγω τα νόμιμα εργαλειά μού, όταν επιστρέψω είς τας Άθήνας :zip: :zip:
 
Παλιόπαιδα ! Όλοι "αρματωμένοι" είστε, έτσι ;

( εγώ στην Αθήνα έχω 2 αεροβόλα και στο εξοχικό φυσοκάλαμο με μεταλλικά βέλη και βαλίστρα )
 
Πίσω
Μπλουζα