Ρετρό Καταστάσεις!!!

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
88
Λοιπών σήμερα συνέβει κάτι που δε θα μπορούσα να μην αναφέρω στην Retro-Παρέα!



Εργάζομαι σε κατάστημα Super Market που κάνει διανομές και σε σπίτια. Έτυχε σήμερα να πάω ως συνοδηγός για να βοηθήσω. Στην τελευταία διανομή σταματήσαμε σε ένα –μάλλον- φροντιστήριο Αγγλικών. Μπήκα μέσα κρατώντας τα πράματα στο χέρι και έμεινα κάγκελο! Απεναντί μου ακριβώς βρισκόντουσαν σε δύο γραφεία δίπλα δίπλα, όχι ένας ούτε δύο, αλλά τέσσερεις Amstrad CPC-6128!!! Όπως κατάφερα να διακρίνω ήντουσαν μάλλον με την πράσινη οθόνη. Ξαφνιάστηκα τόσο που η κυρία που παρέλαβε τα πράματα της, παρατήρησε το καρφωμένο μου βλέμμα πάνω στα CPC! Και με κοιτούσε απορημένη. Δίστασα όμως να ρωτήσω κάτι και απλώς έφυγα…

Το καταλαβαίνετε αυτό! Στο έτος 2009 να βλέπεις μπροστά σου τέσσερα υπολογιστάρια του 1985! Στο παζάρι και σε ρετρό καταστήματα δεν σου κάνει καμία εντύπωση αλλά εκεί είναι κάτι που δεν το περιμένεις.

Μήπως έχετε κι εσείς παρόμοιες εμπειρίες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έπρεπε να ρωτήσεις πόσο και αν τους πουλάει... ίσως να σου τους έδινε διότι ...της έπιαναν χώρο!
 
Εγώ νομίζω οτι τους κράταγε για ''αντίκες''.

Οι περισσότεροι απο μάς(και όχι μόνο τους ρετρο-μανείς) θα γούσταραν να είχαν τέτοιους υπολογιστές για να θυμούνται τους προκατόχους των σημερινών υπολογιστών και την εξέληξη τους όλα αυτα΄τα χρόνια.

Ιστορική η αξία του (οποιοδήποτε) Amstrad.
 
Μην μου βαζεις ιδεες τωρα....

Η Σαλαμινα ειναι ενα βημα απο τον Πειραια που ειμαι εγω!!

Φιλε για πες μου...

Αραγε εχει πολλα φροντιστηρια η Σαλαμινα;;; χιχιχι

Εαν δισταζεις παντως μπορω εγω να παω να ρωτησω (Τα λαφηρα ομως μισα-μισα οκ!) :D

Anyway,

πλακα κανω μιας και ηδη εχω 2 Amstradακους και 2 Amigουλες με monitor (+2 πισια) και το χειροτερο αμα παρω και αλλο μηχανμα η γυναικα μου θα με χωρισει καθως το σπιτι εχει γεμισει απο κομπιουτερ :D
 
circleag είπε:
αμα παρω και αλλο μηχανμα η γυναικα μου θα με χωρισει καθως το σπιτι εχει γεμισει απο κομπιουτερ :D
Για πέρνα από το δικό μου να κάνουμε κόντρες........ :p

Εδώ ψάχνω να βρω καινούργιο σπίτι κοντά σε αυτό που μένω για να το κάνω ολόκληρο computer room, τι λέμε τώρα!!!!!!!!!!!!! :) :) :D :D
 
video80 είπε:
Εγώ νομίζω οτι τους κράταγε για ''αντίκες''.
Και τι σου λέει ότι δεν τους χρησιμοποιεί ακόμη; Μπορεί η γυναίκα να μην ήθελε να τους αλλάξει...δεν την κάνουν τη δουλειά τους;
 
Κ εδώ ένα κατάστημα επίπλεον, έχει έναν Sectrum QL αλλά ντρέπομαι να της πω να της δώσω τον 48κ για να μου δώσει αυτόν, αφού ούτως ή άλλως δεν τον ανάβει..!
 
Με αφορμή το ποστ σου, θυμήθηκα τις πρώτες πινακίδες στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών,

που γράφανε "μαθήματα και με κομπιούτερ" μήπως και ψάρωνε κάνας γονιός και

έστελνε εκεί τα παιδιά του !
 
pooky(1) είπε:
Για πέρνα από το δικό μου να κάνουμε κόντρες........ :p
Εδώ ψάχνω να βρω καινούργιο σπίτι κοντά σε αυτό που μένω για να το κάνω ολόκληρο computer room, τι λέμε τώρα!!!!!!!!!!!!! :) :) :D :D

:D Παω πασο φιλε pooky!!

Και εγω καποια στιγμη θελω να κανω κατι τετοιο (Ρετρο computer room) αλλα σκεφτομαι.... την παντοφλα που θα πεσει..... :D
 
statusgr είπε:
Κ εδώ ένα κατάστημα επίπλεον, έχει έναν Sectrum QL αλλά ντρέπομαι να της πω να της δώσω τον 48κ για να μου δώσει αυτόν, αφού ούτως ή άλλως δεν τον ανάβει..!
Ξέρεις ελπίζω ότι αρκετοί εδώ μέσα θα κάνανε φόνο για έναν QL.

Ακόμα και ο ιδρυτής του Retromaniax o AEON αυτόν αναζητάει. Οπότε μην τα γράφεις αυτά έτσι απότομα. :sealed:
 
circleag είπε:
αμα παρω και αλλο μηχανμα η γυναικα μου θα με χωρισει καθως το σπιτι εχει γεμισει απο κομπιουτερ :D


pooky(1) είπε:
Για πέρνα από το δικό μου να κάνουμε κόντρες........ :p
Εδώ ψάχνω να βρω καινούργιο σπίτι κοντά σε αυτό που μένω για να το κάνω ολόκληρο computer room, τι λέμε τώρα!!!!!!!!!!!!! :) :) :D :D

ΟΚ,ΟΚ, ελάτε πάντως και μία από το δικό μου και μου λέτε μετά..... ;) :p

Πάντως pooky αυτό με το computer room που λες, κάτι ανάλογο θέλω και εγώ, σκέφτομαι να νοικιάσω ή να αγοράσω αν κάποτε μπορέσω ένα χώρο να τον μετατρέψω σε μουσείο κανονικό. Ελπίζω έστω και αργά να το καταφέρω κάποτε... (Χόμπι και αυτά... δεν διαλέγαμε να κάνουμε συλλλογή με..... γραμματόσημα??? :p :p:p)
 
::) Χμμ χμμμ, Ομηρος μου μυριζει. :D
 
::) Χμμ χμμμ, Κουλουρη και παλαιο φρ. Αγγλικων. Ομηρος μου μυριζει. :)
 
Κι όμως όχι! Δουλεύω στο Πέραμα και την διανομή την κάναμε επίσης στο Πέραμα.

Για να λές Κούλουρη κάτι θα ξέρεις… Μήπως έχεις εξοχικό εκεί;
 
Maddog είπε:
Ξέρεις ελπίζω ότι αρκετοί εδώ μέσα θα κάνανε φόνο για έναν QL.Ακόμα και ο ιδρυτής του Retromaniax o AEON αυτόν αναζητάει. Οπότε μην τα γράφεις αυτά έτσι απότομα. :sealed:

Το γνωρίζω, θα μιλήσω της ιδιοκτήτριας, θα της δώσω τον 48κ που δε δουλεύει.. κ θα πάρω αυτόν, λεω εγώ τώρα έτσι !
 
Α Περαμα! Τοτε γραψε λαθος. Μπερδευτικα απο καποιον συμφορουμιτη που ενεπλεξε την Σαλαμινα στην συζητηση, για αυτο παρασυρθηκα. Διαβαζωντας το δικο σου αρχικο post, καταλαβα οτι δεν αναφερεις την περιοχη που εγινε το συμβαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπών εχθές στη δουλειά έφεραν για ανακύκλωση ένα monitor Commodore 1084S! :D Το πρόβλημα είναι πώς δεν μπορώ να το πάρω διότι θα έχω μπλεξίματα. :( Ο ʽʼδιευθυντήςʼʼ απαγορεύει να παίρνουμε πράγματα από τους κάδους της ανακύκλωσης και όπως καταλαβαίνετε ένα monitor μου είναι δύσκολο να το πάρω. (Το ότι οι προϊστάμενοι και οι φύλακες παίρνουν ότι θελήσουν είναι κατανοητό) :diablotin:


Όλα τα άλλα που έχω σώσει κατά καιρούς ήταν πιο εύκολο διότι είχαν και μικρότερο όγκο, αλλά και τους κάδους τους είχαν δίπλα από τα
ATM, ενώ τώρα είναι ακριβώς μπροστά στα ταμεία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά το monitorκατάφερα να το σώσω! :D (Το πώς είναι άλλο θέμα) :diablotin:


Το δοκίμασα με το playstation 1 και έχει πολύ καλή εικόνα!



Τώρα χρειάζομαι και μια Amiga για να συμπληρώσω και τη συλλογή μου!
:)

 
Πίσω
Μπλουζα