Ρετρό Παιχνίδια αναζητούν ταυτότητα

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.787
Οπως μαρτυραει και ο τιτλος του θεματος

ψαχνω οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να βοηθησει στην αναγνωριση

για τα παρακατω εικονιζομενα ρετρο παιχνιδια.

Οι φωτο ειναι απο προσωπικο αρχειο

και σε παγκοσμια πρωτη θα με δειτε...πιτσιρικο!!!!!!!!!!!! :D

Λοιπον ξεκιναω με την πρωτη φωτο στην οποια φαινονται καποιες

κουκλες (οχι δικες μου...μην παρεξηγηθω κιολας) :p :D

που τις στολιζε οι μητερα μου.

Προβολή συνημμένου 50638

Συνεχιζω με τη δευτερη φωτο στην οποια διακρινεται

μια πρασινη τρικυκλη μοτοσυκλετα...

Προβολή συνημμένου 50639

Στη συνεχεια εχουμε την τριτη φωτο στην οποια απεικονιζομαι

στο δευτερο μου ποδηλατο και υπαρχει κρεμασμενο ενα οπλο...

Δεν θελω σχολια για τις βοηθητικες...μαθαινα ακομα! :p :D

Προβολή συνημμένου 50640

Συνεχιζω με την τεταρτη και πεμπτη φωτο στις

οποιες φαινεται ενα κοκκινο μεταλλικο αεροπλανακι με κιτρινες ροδες

και κιτρινο ελικα...

(ουδεν σχολιον για τις πυτζαμες!) :p :D

Προβολή συνημμένου 50641

Προβολή συνημμένου 50642

Οι οποιες πληροφοριες ευπροσδεκτες! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω καποια χρησιμη πληροφορια για τα παιχνιδια stayro, αλλα στην δευτερη φωτο βλεπω τα σκαμπο που ειχαμε και εμεις. Υπηρχαν σε πρασινο και καφε στρογγυλο μαξιλαρακι με τεσσερα σιδερενια ποδαρακια και το ωραιο ειναι οταν ημουν στην ηλικια που εισαι στην φωτο, τα εβαζα αναποδα και καθομουνα μεσα και τα εκανα σαν αυτοσχεδια συγκρουομενα αυτοκινητα με τον αδερφο μου και καναμε σβουρες...Παιδικη φαντασια...

Sorry που ξεφυγα απο το θεμα...
 
Σταυρο πολυ ομορφα τα παιχνιδια στις φωτογραφιες σου :) ευχαριστουμε που τις μοιραστηκες μαζι μας!!

τα παιχνιδια που μπορω να αναγνωρισω(αν και δεν ειχα ποτε μου) ειναι τα "ζαβολακια" της 1ης φωτογραφιας: στο κατω ραφι,τα πρωτα που βλεπουμε

περισσοτερες πληροφοριες και φωτογραφιες θα βρεις εδω
 
Ευχαριστω Κατερινα μου! :thanx2:

Πολυτιμη η βοηθεια σου! :worship:

Συνεχιζω με δυο ακομα φωτο.

Η πρωτη με την πρασινη τρικυκλη

μοτοσυκλετα να φαινεται λιγο καλυτερα...

Scan 238.jpg

Και η δευτερη με αυτον τον παραξενο

ροζ μπεμπη με το βρακακι...

Scan 237.jpg
 
δυστυχως Σταυρο περισσοτερες πληροφοριες δεν γνωριζω γιατι ειμαι ασχετη #)
 
Θα βρεθουν πιστευω σιγα-σιγα πληροφοριες...υπομονη! :)
 
Αυτά που γνωρίζω είναι!!!

Πρωτη φωτο!!

Το πρώτο είναι Popoffo clown από el Greco ,το δεύτερο είναι Ζαβολάκι από el Greco, αυτό μοιάζει διαφορετικό από τα συνηθισμένα Ζαβολάκια γιατί ήταν αρκουδάκι, το τρίτο στην σειρά (κούκλα) δεν γνωρίζω, τέταρτο δε φαίνετε καθόλου, πέμπτο μάλλον είναι μια κούκλα KEHAGIAS το έκτο πάλι Ζαβολάκι, έβδομο είναι ο Φούσκας ο Ινδιάνος (για μένα όλα τα λεφτά ) που τον ψάχνω κιόλας :( :p

Πάμε στο δεύτερο ράφι όπως πολύ σωστά ανέφερε και η Κατερίνα :thumbup: τα 2 πρώτα είναι Ζαβολάκια τα τρία επόμενα δεν γνωρίζω, στο προτελευταίο κουτί είναι μια happy happy sister και αυτός με το μαύρο καπέλο είναι ένας clown Papion από el Greco και τα 2 τελευταία στις καρέκλες είναι Monchichi γιαπωνέζικα δηλαδή κάτι σαν τα δικά μας Ζαβολάκια

Η τρίκυκλη μοτοσικλέτα αν δεν κάνω λάθος είναι από Lyra άλλα λείπει ο μοτοσικλετιστής :eek:

Τώρα για την φωτογραφία με το αεροπλανάκι δεν θυμάμαι όνομα άλλα το γνωρίζω, μάλιστα αν θυμάσαι? είχε και ένα πιλότο που έμοιαζε κάπως σαν τα Lego ανθρωπάκια άλλα μεγαλύτερος και όταν το προχωρούσες αυτός ανεβοκατέβαινε αυτά ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic απλα...ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Δεν κάνει τίποτα, ότι μπορεί ο καθένας προσφέρει ;) :)
 
SAVVAS12 είπε:
Κοίτα αρχείο που κράτησε! :)
Το τι αρχειο κραταει ο καθενας ειναι προσωπικο του θεμα και μονο!

Θα παρακαλουσα να λειψουν στο μελλον τετοιου ειδους σχολια και να επικεντρωθουμε

σε αυτο που γραφει ο τιτλος του θεματος....δηλαδη να υπαρξουν πληροφορειες για

την αναγνωριση και την ταυτοποιηση των ρετροπαιχνιδιων.

Ευχαριστω! :)
 
 

Συνημμένα

  • KEHAGIAS-RED-BLUE.JPG
    KEHAGIAS-RED-BLUE.JPG
    15,9 KB · Προβολές: 2
Η πέμπτη κούκλα, όπως σωστά έγραψε ο El_Greco_Fanatic, πρέπει να είναι η πιο κάτω κούκλα του Κεχαγιά που -αχ- την είχα κάποτε (και δυστυχώς νομίζω ότι μου την πέταξαν κατά λάθος). Η φωτογραφία είναι από το ebay. Φορούσε μπλε μάλλινο πουλόβερ, φούστα από κόκκινο μαλακό πλαστικό με τιράντες που συνδέονταν με τη φούστα με δύο χρυσά κουμπιά και μπότες από το ίδιο μαλακό πλαστικό, σε μπλε χρώμα. Τα μαλλιά της ήταν χτενισμένα σε δύο κοτσιδάκια, πιασμένα το ένα με μπλε μαλλί (σαν του πουλόβερ) και το άλλο με κόκκινο μαλλί. Προσεγμένη κούκλα, όπως όλα τα παιχνίδια του Κεχαγιά. Αν δεν κάνω λάθος, ονομάζεται Φανή.

Προβολή συνημμένου 94562

KEHAGIAS-RED-BLUE.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστω πολυ Νιοβη για τις πληροφοριες αλλα και για την φωτο!!!!! :flower: :thanx2:
 
stayros είπε:
Συνεχιζω με τη δευτερη φωτο στην οποια διακρινεται

μια πρασινη τρικυκλη μοτοσυκλετα...

Προβολή συνημμένου 50639


stayros είπε:
Συνεχιζω με δυο ακομα φωτο.

Η πρωτη με την πρασινη τρικυκλη

μοτοσυκλετα να φαινεται λιγο καλυτερα...

Προβολή συνημμένου 50647

Ναι,Ναι,Ναι,Ναι,Ναι....Εχουμε αναγνωριση!!!!!!!!!!


:d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil

 


Μετα απο 30+ χρονια επιτελους εχουμε αναγνωριση!!!!!!!! :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:

 


Η πρασινη Chopper που φαινεται στις φωτο ειναι η παρακατω..... :happyjump: :happyjump: :happyjump:

 


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=104769&d=1400696868"]
attachment.php


Εβγαινε και σε κοκκινακι..... :D

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=104770&d=1400696889[/img]"]
attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και με μια ψαχτικη η εταιρεια υπαρχει ακομα..... http://www.processedplastic.com/ .... :D

stayros είπε:
Στη συνεχεια εχουμε την τριτη φωτο στην οποια απεικονιζομαι στο δευτερο μου ποδηλατο και υπαρχει κρεμασμενο ενα οπλο...

Δεν θελω σχολια για τις βοηθητικες...μαθαινα ακομα! :p :D

Προβολή συνημμένου 50640
Και για το οπλο που φαινεται στην φωτο υπαρχει αναγνωριση!!!!!!! :happyjump: :happyjump: :happyjump:

Και ναι....ειναι/ηταν LYRA!!!!!!!! :d@redevil :D @redevil:d@redevil

attachment.php


Πηγη ολων των φωτο: ebay
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας!!Αναγωωρισα μια απο τις κουκλες,την μεγαλη ξανθια με τα κοτσιδια η οποια ειναι Κεχαγιας!!Μαλλον και η μελαχροινη με τα μακρια μαλλια ειναι της ιδιας μαρκας!!Ελπιζω να βοηθησα!!
 
stayros είπε:
Και για το οπλο που φαινεται στην φωτο υπαρχει αναγνωριση!!!!!!! :happyjump: :happyjump: :happyjump:
Και ναι....ειναι/ηταν LYRA!!!!!!!! :d@redevil :D @redevil:d@redevil

Πηγη ολων των φωτο: ebay
Θα σε στεναχωρησω αλλα δεν εχουν καμια σχεση...της φωτογραφιας ειναι πολυ απλο για να ειναι το ιδιο. :xm:
 
stayros είπε:
Οπως μαρτυραει και ο τιτλος του θεματοςψαχνω οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να βοηθησει στην αναγνωριση

για τα παρακατω εικονιζομενα ρετρο παιχνιδια.

Συνεχιζω με την τεταρτη και πεμπτη φωτο στις

οποιες φαινεται ενα κοκκινο μεταλλικο αεροπλανακι με κιτρινες ροδες


και κιτρινο ελικα...


Κατα 99,9% εχουμε αναγνωριση!!!!! :d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil

Και απ'οτι φαινεται εβγαινε και σε αλλο χρωμα.... :D





πηγη φωτο: ebay

Biplane tin toy.jpg

Biplane tin toy 2.jpg

Biplane tin toy 3.jpg

image_45967.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα