Ρετρό Παιχνίδια που κυκλοφορούν ακόμη!

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
59




Bρουμ Βρουμ... Επίδοξοι γιατροί... και πόσα άλλα! Το παρήγορο είναι ότι μερικά από αυτά τα παιχνίδια -με τα οποία μεγαλώσαμε- κυκλοφορούν ακόμα, και μπορείτε πλέον να τα παίζετε με τα παιδιά σας -χωρίς τον φόβο να σας κατηγορήσουν [άδικα ;) ] για παλιμπαιδισμό! Θυμάστε άλλα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πιστευεις οτι αυτο το πρωτο(βρουμ βρουμ λεγεται?)το σκεφτομουν αυτες τις μερες?Που μπορω να το βρω?
 
Το πρώτο το ψάχνω χρόνια να το βρω αλλά... !!!Το θυμάμαι το είχανε πάει δώρο οι γονείς μου σε ένα παιδί και είχα ξετρελαθεί..και τρελαθεί με τους γονείς μου που δεν το πήραν εμένα..θα 'ταν Χριστούγεννα του 92-93...Ξέρουμε τίποτα πληροφορίες παιδιά????
 
στον πειραια νομιζω εχει ενα τετοιο σε ενα μαγαζι του οποιου το ονομα μου διαφευγει.

ειναι μεγαλο και παλιο παιχνιδαδικο στην Βασιλεως Γεωργιου αναμεσα στο δημοτικο θεατρο και στην Αγια Τριαδα. Οι παλιοι θα το θυμουνται επειδη στη βιτρινα ειχε μια τεραστια αμαξοστοιχια με βουνα και τετοια :) δυστυχως το εχει αποσυναρμολογησει τωρα πια :(
 
kajwbtfe είπε:
Το πιστευεις οτι αυτο το πρωτο(βρουμ βρουμ λεγεται?)το σκεφτομουν αυτες τις μερες?Που μπορω να το βρω?

tanan είπε:
Το πρώτο το ψάχνω χρόνια να το βρω αλλά... !!!Το θυμάμαι το είχανε πάει δώρο οι γονείς μου σε ένα παιδί και είχα ξετρελαθεί..και τρελαθεί με τους γονείς μου που δεν το πήραν εμένα..θα 'ταν Χριστούγεννα του 92-93...Ξέρουμε τίποτα πληροφορίες παιδιά????
Υπάρχουν αυτά τα παιχνίδια στα μεγάλα εμπορικά παιχνιδάδικα (ας μην τους κάνουμε και διαφήμιση). Έχω δει σίγουρα το πρώτο. Ίσως όχι ακριβώς αυτό της φωτό, πάντως παρόμοιο. Ψάξτε το.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα πιγκουινακια που ανεβαινουν τα σκαλια και μετα κανουν τσουληθρα που εβγαζε παλια η ElGreco (μου διαφευγει το ονομα) και πωλουνται σε ελαφρα διασκευη απο γνωστη αλυσιδα παιχνιδιων.
 
Wally είπε:
Τα πιγκουινακια που ανεβαινουν τα σκαλια και μετα κανουν τσουληθρα που εβγαζε παλια η ElGreco (μου διαφευγει το ονομα) και πωλουνται σε ελαφρα διασκευη απο γνωστη αλυσιδα παιχνιδιων.
Το είχα! Πολύ ωραίο παιχνίδι!
 
Καλά δεν το πιστεύω!!!!Αυτό με τα πιγκουινάκια το συζήταγα εχθές με τον αδερφό μου....Με βλέπω για εξόρμηση στα παιχνιδάδικα να πάρω δώρα για τα ''ξαδερφάκια''....
 
...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω τι μου θύμισες τώρα... Αυτό με τους ιπποπόταμους ήταν από τα αγαπημένα μου. Παίζαμε με τον αδελφό μου και από την μανία μας όλο χάναμε τις μπίλιες.

Το παιχνίδι με τους πιγκουίνους ύπαρχει ίδιο και απαράλαχτο. Το πήρα στον γιό μου πέρυσι.
 
Με τα ιπποποταμάκια κάναμε απίθανο κέφι πιτσιρίκια. Είχα καταφέρει να το διασώσω -για κάποια χρόνια- στο εξοχικό του παππού. Αλλά, μάλλον σε ανύποπτο χρόνο, κάποιο "μαγικό" χέρι το εξαφάνισε και αυτό!
 
Κυκλοφορεί ακόμα, το είχα μικρή :)

fetch


fetch


(οι φωτογραφίες είναι από την ταινιά Dolls-δεν έβρισκα το παιχνίδι αλλού)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έπαιζα πολύ με το "Μυστήρια στο Πεκίνο"

εδώ η νέα έκδοση (εγώ φυσικά έχω την παλιά)

MB Pekino.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όλα τα επιτραπέζια κυκλοφορουν ακόμα, γκρινιάρης, φιδάκι, αναζητώντας πετρέλαια, ναυαρχίδα, monopoly, monoroly (2 σειρές), βρες ποιός, μερικά απο αυτά σε μικρές και μεγάλες παραλλαγές. (ακόμα τα έχω σε τέλεια κατάσταση από τη δεκαετία 1970 (στο πατάρι) :-Ρ και κάτι άλλα μυστήρια επιτραπέζια σε πακέτα, ονομάζονταν "τα 5 παιχνίδια", "τα 10 παιχνίδια" ούτε θυμάμαι ποιά ήταν όμως
 
Δείτε και αυτά! Βέβαια είναι οι νέες εκδόσεις...Κάπου έχω τη πρώτη Monopoly που είχε κυκλοφορήσει και είναι ξύλινη lol (κληρονομιά την έχω) χεχε

HPIM1167.JPG
pencil.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ροδέλα που βρίσκουμε στα πανηγύρια και η οποία όποτε γυρίζει κάνει ένα ελεεινό τρίξιμο. Κυρίως για μικρές ηλικίες.
 
Υπάρχει ακόμα παιχνίδι τύπου "Μικροί Ψαράδες", το έχω δει σε πάγκους σε γιορτές. Στο εξωτερικό έχω πετύχει επίσης παιχνίδι τύπου "Σούπερ Ντόμινο" και "Water Arcade", δεν θυμάμαι όμως αν τα έχω δει στην Ελλάδα.
 
Πίσω
Μπλουζα