Ρετρό Πρωτομαγιά

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
452
Τι θυμάστε από παλιές Πρωτομαγιές??????Εγώ θυμάμαι που μαζεύαμε μάηδες και δέναμε βελόνα με κλωστή και περνούσαμε από μέσα τους μάηδες!Φτιάχναμε βραχιόλια,δαχτυλίδια,ανάλογα με το μέγεθος της κλωστής!Επίσης αρκετές φορές βγαίναμε έξω από την Αθήνα και είχαμε τάπερ μαζί μας με κεφτεδάκια,τυροπιτάκια,σαλάτες,και τα τρώγαμε μέσα στο αμάξι!Φυσικά δεν έλειπε μετά και ένα παγωτό!

Όσο για το στεφάνι,πάντα το αγοράζαμε εκτός όταν ήμασταν στο χωριό (αν τύχαινε η Πρωτομαγιά να είναι μετά το Πάσχα),οπότε και το φτιάχναμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα τάπερ με τα διάφορα φαγητά που τα ανοίγαμε και τα τρώγαμε συνήθως στο καπό των αυτοκινήτων θυμάμαι πιο έντονα εγώ, και το στεφάνι που φτιάχναμε στην αρχή για το αυτοκίνητο και μετά για το μπαλκονι του σπιτιού μας.
 
Το Μαγιάτικο στεφάνι

Όπως στις εθνικές μας εορτές υπάρχει ακόμα η ρετρό μας συνήθεια να βγάζουμε έξω στο μπαλκόνι τη σημαία, όπως μετά την Ανάσταση κάνουμε έναν σταυρό με τον καπνό της λαμπάδας στην κάσα της πόρτας, έτσι μας έχει απομείνει (ακόμα τουλάχιστον) και άλλη μια ρετρό συνήθεια: να κρεμάμε την πρώτη μέρα του Μαϊου ένα στεφάνι από λουλούδια στο μπαλκόνι. Η παιδική μας πρωτομαγιά επίσης συνοδευόταν από το τραγουδάκι:

Ο Μάιος μας έφτασε,

εμπρός βήμα ταχύ,

να τον προϋπαντήσουμε

παιδιά στην εξοχή.
 
Την Πρωτομαγιά μαζεύαμε λουλούδια για το παραδοσιακό στεφάνι το οποίο κρεμούσαμε μετά στην εξώπορτα (μέναμε σε μονοκατοικία). Επίσης θυμάμαι μια φορά να είμαστε με την οικογένεια του θείου μου στο αλώνι του παππού και να έχει κάνει η μάνα μου παστίτσιο και κρατούσαμε φυσικά μπύρες αναψυκτικά κτλ. Επίσης μια άλλη φορά, πάλι η ίδια σύνθεση, είχαμε πάει σε παραλιακό μέρος και πιάσαμε το Μάη.
 
Περνούσα την Πρωτομαγιά, μέχρι την Γ' Τάξη, στην εξοχή οικογενειακά με παρεούλα, εκεί που πηγαίναμε είχαμε το οικόπεδο που χτίζαμε τη μονοκατοικία και ήταν ένα καταπράσινο μέρος, με λίγα σπίτια γύρω και χορταίναμε παιχνίδι. Ψήναμε μπριζόλες στα κάρβουνα, φτιάχναμε στεφάνι και γυρίζαμε αργά το απόγευμα στο σπίτι. Όταν μετακομίσαμε αργότερα δεν πηγαίναμε κάπου αλλού, περνούσαμε εκεί την Πρωτομαγιά, με καλή παρέα...
 
Πολύ γλυκές αναμνήσεις έχω κι εγώ από την Πρωτομαγιά. Πηγαίναμε πικνικ σε διάφορα μέρη στην εξοχή, μαζεύαμε λουλούδια, κάναμε το καθιερωμένο στεφάνι, ενώ ήταν διπλή γιορτή για μας, γιατί ήταν η μέρα των γενεθλίων του πατέρα μου. Έτσι, φροντίζαμε πάντα να του δίνουμε ένα μπουκέτο λουλούδια από αυτά που μαζεύαμε και μετά είχαμε και κάποιο γλυκό για να το γιορτάσουμε.
 
Θυμάμαι ότι σχεδόν κάθε χρόνο πηγαίναμε σε διάφορα μέρη αλλά και στο εξοχικό μας,πάντα με παρέα και συγγενείς!

Ατελείωτο παιχνίδι με τον πατέρα μου, θείους και συνομίλικα παιδιά και φυσικά μάζεμα λουλουδιών(τα κορίτσια πιο πολύ...)!

Πολλές φωτογραφίες,μας δείχνουν να χοροπηδάμε,οι μεγάλοι να κάνουν τα αλογάκια και μεις πάνω,άλλες να σκαρφαλώνουμε στα δέντρα...

Φέτος είναι η σειρά μου να ευχαριστήσω τα παιδιά μου με ασταμάτητο παιχνίδι!

Η μόνη διαφορά θα είναι η ψηφιακή φωτογραφική και το τηλεκατευθυνόμενο μου που το έχω πάντα μαζί σε τέτοιες περιπτώσεις..

Με την βοήθεια του κολλητού μου και νονού του 3χρονου γιου μου, δύο οικογένειες θα "λιώσουν" στο παιχνίδι!!!
 
Περίεργα και ασυνήθιστα λούνα παρκ που έρχονταν και στήνονταν στην αλάνα, δίπλα από την Πλατεία Νέας Σμύρνης... Ό,τι πιο αταίριαστο μπορούσα να θυμηθώ, βέβαια, μέρες που είναι...

Στη Ν.Σμύρνη και τη Ν. Φιλαδέλφεια η Πρωτομαγιά γιορταζόταν πολύ έντονα τη δεκαετία του 80 (τα λεγόμενα "ανθεστήρια"). Σήμερα έχει απομείνει μόνο η Ν.Φιλαδέλφεια.

(για τον αναγνώστη του μέλλοντος θυμίζω ότι πριαν από τρεις μέρες συνέβη το τραγικό γεγονός του θανάτου ενός πιτσιρικά σε λούνα παρκ του Ελληνικού...)
 
Πίσω
Μπλουζα