Ρετρό Σκανταλιές (No1) [Τηλεφωνικές Πλάκες / γνωριμίες]

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
517
prank-call.jpg


Θυμαστε εκεινες τις εποχες :cry: που δεν υπηρχε αναγνωριση κλησης

και που καναμε πιτσιρικια πλακες στο τηλεφωνο περνοντας ενα τυχαιο νουμερο τηλεφωνου;;;;

Γκουχου γκουχου...

Ελατε τωρα που δεν θυμαστε αυτες τις "αγαθες" παιδικες πλακιτσες που κανατε... :D

home2.gif


Αχχ τι ωραια χρονια τοτε :cry:

Εκεινη την εποχη εαν τυχαινε καποιος μεγαλος στο τηλεφωνο και καταλαβαινε οτι του κανεις πλακα δεν σε εβριζε

αλλα σου μιλαγε χιουμοριστικα ειτε απλα σου το εκλεινε!

Λοιπον θα ηθελα χωρις φοβο αλλα με μπολικο παθος :D να αναφερουμε

αναμνησεις απο τηλεφωνικες πλακες, κουφα και ευτραπελα που εχετε κανει η' σας

εχουν κανει η' πει και θα ηθελα να το προχωρησω λιγο και να ακουσω περιπτωσεις

που απο καποια τετοια πλακα (τηλεφωνικο καμακι) εχετε γνωρισει καποιον/καποια

(και τι εγινε τελικα)

Θα πεσει πολυ γελιο σε αυτο το thread :D

Σε επομενο post θα αναφερω και εγω τις δικες μου γιατι βασικα κανω μια λιστα με....

τις τηλεφωνικες πλακες που εκανα τοτε χεχεχε!!!!!!!

tin-can-telephone.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα μια που μου έχει μείνει είναι που κάποιο βράδυ που είχαμε ξενυχτήσει για τα καλά είχα πάρει τηλέφωνο 3 το πρωί κάποιον πειρατή από αυτούς που έβαζαν αγγελίες στο Pixel και του είχα ζητήσει παιχνίδια για Spectrum. Παρά τους ισχυρισμούς σου ότι τότε δεν βρίζανε, μου κατέβασε έναν οχετό. :p

Τελικά από τότε φαίνεται ότι δεν πολυαγαπούσα την πειρατεία. :diablotin:
 
..παιδια,δε θελω να πουλησω φιδιες,περιγραφοντας διαλογους απο πλακες εν ετει 1982-83..υπαρχουν σε κασσετα και αμα τη βρω(γιατι ΔΕΝ την εχω πεταξει),θα προκαλεσουν σαλο αναλογο με τις κασσετες του Κοσκωτα..

χωρις πορνο και μπινελικια(οπως αυτοι οι τυποι απο την Πατρα)τρελλο γελιο
 
Μηπως θυμαται κανεις τον Λεντη και την παρεα του?Βριζανε αισχρα και προκαλουσαν αλλα ηταν σκετη απολαυση!Απ οτι εμαθα πολυ αργοτερα,δουλευαν στον ΟΤΕ και ειχαν την ανεση να κανουν πλακα χωρις να ειναι ευκολο να τους βρουν και τυα ηχογραφουσαν ολα!Νομιζω καπου πρεπει να τις εχω ολες.
 
Οι φαρσες του Λεντη κυκλοφορουν στο ιντερνετ ακομα νομιζω. Μαλιστα το 1999 κυκλοφορησαν οι πρπ μισες, αλλα τωρα δεν αποκλειεται να βρεις ολη την 'κασετα' :)

Εδω υπαρχει ενα 'αφιερωμα' στον Λεντη για τους φαν του :Ρ

Μικρος δεν ειχα ασχοληθει πολυ με το αθλημα. Κυριως εκανα φαρσες σε κοριτσια των οποιων τυχαινε να εχω τα τηλεφωνα τους. Συνηθως ομως επειδη ημουν κοτα, εβαζα φιλους μου να μιλανε. Ηταν ηδονικο ομως το αισθημα 'εξουσιας' που σου δινει η ανωνυμια :Ρ
 
Εμεις ζητουσαμε την "Σούλα την δικηγόρο" η οποια μας ειχε δωσει αυτο το τηλ να την παρουμε (ετσι λεγαμε).

Μετα απο 5-6 τηλεφωνηματα, επρεπε στο τελος η "Σουλα" και ρωτουσε ποιος την πηρε και αν κρατησαν τα τηλ της! Θυμαμαι μια κοπελα "Σουλα" που την εβρισε η αλλη γραμμη και αυτη απαντησε : τι να πω.. ειστε αγενεστατος κυριε μου!
 
Εγω θυμαμαι (βεβαια λιγο off topic αλλα εχει να κανει με τηλεφωνο!) που καμια φορα οταν μιλαγες μπλεκονταν οι γραμμες και ακουγες τις συζητησεις των αλλων και επειδη ουσιαστικα στη γραμμη ακουγες αλλα 3 ατομα ολοι φωναζαν πιο δυνατα και γινοταν χαος !! :D

Τωρα δεν μου εχει τυχει αυτο..!!Κριμα γιατι ειχε πλακα!!
 
Λογικο. Το προβλημα εχει εξαφανιστει εδω και πολλα χρονια :) Με τις ψηφιακες γραμμες εινα μαλλον αδυνατο να συμβει
 
Λορένα είπε:
Εμεις ζητουσαμε την "Σούλα την δικηγόρο" η οποια μας ειχε δωσει αυτο το τηλ να την παρουμε (ετσι λεγαμε).
Μετα απο 5-6 τηλεφωνηματα, επρεπε στο τελος η "Σουλα" και ρωτουσε ποιος την πηρε και αν κρατησαν τα τηλ της! Θυμαμαι μια κοπελα "Σουλα" που την εβρισε η αλλη γραμμη και αυτη απαντησε : τι να πω.. ειστε αγενεστατος κυριε μου!

Λορενα αυτο το ειχαμε κανει και εμεις χεχεχε

και θυμαμαι οτι παντα οταν ελεγα στο τηλεφωνο "ειμαι ο ταδε, με πηρε κανενας τηλ" με επιαναν απο πριν τα γελια και το εκλεινα. :D

Αλλες πλακες που εχω κανει εινα να εχω παρει καποιο νουμερο τηλεφωνου στην τυχη

και μολις το σηκωνε καποιος να εβαζα τις κραυγες λες και σκοτωνουν καποιον ενα πραγμα....

Τρομαγμενος ο αλλος ρωταει παντα "τι συμβαινει" και τοτε με ηρεμη φωνη του απαντουσα.... " Ψαρι σου εκανα πλακα"

και το εκλεινα!

Αλλη φορα ειχα παρει τις πληροφοριες και ειχα ρωτησει τι ωρα ειναι..... (και ναι μου ειπε ευγενικοτατα και μετα εκλεισα)

Ειχαμε παρει καποιον και του λεγαμε οτι τηλεφωνουσαμε για την αγγελια και εκεινος χωρις να ξερει απαντουσε....

"Ποια αγγελια?"

και εμεις του λεγαμε μισ λεπτο να την διαβασω....

Οι δε αγγελια που τους διαβαζαμε ηταν του τυπου:

"Ζητειται ανθρωπος για να καθαριζει χατζαρες και μαχαιρια σε σχιζοφρενη δολοφονο

με απαραιτη προυποθεση ενα φονος στο ιστορικο"

"Πωλειται βωμος για τελετες στον Ασπροπυργο και δωρο μαζι μια χατζαρα

και ενα cd reggie μουσικη για high mood καταστασεις εν' ωρα θυσιας"

Για την ωρα αυτα.....

Εχει ομως και συνεχεια..... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Circleag μη λες πολλά μπας και βρεθεί εδώ μέσα κανένας από τους ''δουλευόμενους'' και γίνει χαμός...
 
ναι και εγω θυμαμαι εντονα τωρα 2 αν και εκανα συνεχεια επειδη μπορουσα να μιλαω σοβαρα στο τηλεφωνο χωρις να γελαω και με χρησιμοποιηουσαν πολοι φιλοι για τετοιες πλακες

η μια ηταν στον θειο μου που εκανα την κοπελα του ξαδερφου μου την οποια ουτε γνωριζαν οτι υπηρχε τον ζητουσα στο τηλεφωνο μιλωντας με αγενεια τους ζητουσα να του πουν να κατεβει στα εξαρχεια στο"γνωστο "μερος.στην τελικη μετα απο 5-6 φορες ηρθε ο ιδιος στο τηλεφωνο και με παρακαλουσε να πω την αληθεια οτι δεν γνωριζομαστε ενω απο μεσα ακουγα τον θειο μου να του ριχνει κατι ψιλες

μετα απο μιση ωρα βασανιστηριου του ειπα ποια ειμουν.......οι θειοι μου με συνχωρεσαν γιατι ηταν πολυ πετυχημενο αυτος ακομα οχι...ηταν και οιφαπες βλεπετε στην μεση

την δευτερη βασικα μου την εκαναν πηρε ενας να μου πει οτι πουλαει εσωρουχα και να του πω πια προτειμω και τι νουμερο το επιασα αμεσως οτι ηταν φαρσα αλλα ειχε θεικη φωνη και αντι να τον βρισω τον επιασα στο ψηστηρι τελικα κλεισαμε ραντεβου και οταν πηγα αποφασισα αλλη φορα να μην κλεινω ραντεβου μονο απο την φωνη.........φρικη.............
 
παιδια,οι κασσετες βρεθηκαν...

πως ομως τις μετατρεπουμε σε ψηφιακη μορφη?

ενυ αιντιας?
 
Χοντρικα, βρισκεις καλωδιο που συνδεει το μαγνητοφωνο με το line in της καρτας ηχου του υπολογιστη. Κατοπιν στις επιλογες εγγραφης του συστηματος, επιλεγεις για 'εισοδο' το line in. Κατοπιν ανοιγεις καποιο προγραμμα εγγραφης (πχ Audacity), πατας Play στο μαγνητοφωνο, και γραφεις με rec.
 
don dokken είπε:
παιδια,οι κασσετες βρεθηκαν...πως ομως τις μετατρεπουμε σε ψηφιακη μορφη?

ενυ αιντιας?
Don εισαι φοβερος!!!

Παιδιαααα pls βοηθεια κανεις που να ξερει πως γινεται η μετατροπη....
 
metal kristi είπε:
ναι και εγω θυμαμαι εντονα τωρα 2 αν και εκανα συνεχεια επειδη μπορουσα να μιλαω σοβαρα στο τηλεφωνο χωρις να γελαω και με χρησιμοποιηουσαν πολοι φιλοι για τετοιες πλακεςη μια ηταν στον θειο μου που εκανα την κοπελα του ξαδερφου μου την οποια ουτε γνωριζαν οτι υπηρχε τον ζητουσα στο τηλεφωνο μιλωντας με αγενεια τους ζητουσα να του πουν να κατεβει στα εξαρχεια στο"γνωστο "μερος.στην τελικη μετα απο 5-6 φορες ηρθε ο ιδιος στο τηλεφωνο και με παρακαλουσε να πω την αληθεια οτι δεν γνωριζομαστε ενω απο μεσα ακουγα τον θειο μου να του ριχνει κατι ψιλες

μετα απο μιση ωρα βασανιστηριου του ειπα ποια ειμουν.......οι θειοι μου με συνχωρεσαν γιατι ηταν πολυ πετυχημενο αυτος ακομα οχι...ηταν και οιφαπες βλεπετε στην μεση

την δευτερη βασικα μου την εκαναν πηρε ενας να μου πει οτι πουλαει εσωρουχα και να του πω πια προτειμω και τι νουμερο το επιασα αμεσως οτι ηταν φαρσα αλλα ειχε θεικη φωνη και αντι να τον βρισω τον επιασα στο ψηστηρι τελικα κλεισαμε ραντεβου και οταν πηγα αποφασισα αλλη φορα να μην κλεινω ραντεβου μονο απο την φωνη.........φρικη.............
Ξυνεις πληγες με τηνν τελευταια σου παραγραφο!Την εχω πατησει ασχημα και γω ετσι!
 
ΛΕΝΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΕΣ ΦΑΡΣΕΣ

Δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να βαλω το αρθρο και ετσι το εβαλα εδω επειδη ειναι ηχητικου χαρακτηρα.

Στα 90's κυκλοφορησε μια κασσετα η οποια ειχε φαρσες με τον πασιγνωστο ΛΕΝΤΗ.Γεματες βρισιες και διαφορες αλλες αττακες εκανε παταγο πανελλαδικως και καταφερε να μεγαλωσει ολη τη γενια των εφηβων της δεκαετιας του 90 και του 2000.Στα χερια μου ειχε πεσει σχετικο cd και οχι κασσετα.Λεγεται οτι υπαρχουν και ανεκδοτες φαρσες παρακαλω οποιος ξερει κατι να μου στειλει πμ.

περιμενω τα σχολια σας.
 
Κάπου παλιότερα έχουμε αναφερθεί σε αυτές. Αν θυμάται κάποιος ας το ποστάρει
 
Μικρός έπαιρνα τηλέφωνο το 141 όπου ένα ηχογραφημένο μήνυμα με μια γυναικεία φωνή έλεγε την ώρα. Νόμιζα ότι στην άλλη γραμμή υπήρχε μια κυρία που καθόταν σε μια καρέκλα 24 ώρες το 24ωρο και το μόνο που έκανε ήταν να επαναλαμβάνει στον επόμενο τόνο τι ώρα θα είναι. Καθόμουν και γω και τη "στόλιζα" με διάφορα κοσμητικά επίθετα νομίζοντας οτι με ακούει και περίμενα πως και πως να σταματήσει να λέει την ώρα και να αρχίσει να με βρίζει κ αυτή. Αντ' αυτού κατόρθωνε να με εκνευρίσει τόσο πολύ με την υπομονή της που στο τέλος κατέληγα να κάνω φάρσα στον ίδιο μου τον εαυτό.

Μία άλλη φορά, μέσω χρυσού οδηγού, πήρα τηλέφωνο και ζήτησα την Μαρία (κλασσικό ελληνικό όνομα που έχει κάθε σπίτι). Η Μαρία ήταν ένα μικρό κοριτσάκι συνομήλικο μου τότε, της είπα ότι είμαι ο Κώστας ο συμμαθητής της και αμέσως με ρώτησε γιατί δεν πήγα σχολείο εκείνη τη μέρα. Εγώ το πιασα και της είπα ήμουν άρρωστος και την πήρα για να μου πει τα μαθήματα. Πρέπει να μιλήσαμε 20 λεπτά, να μου λέει τι κάναμε στα θρησκευτικά, τη γλώσσα, την αριθμητική σαν να μην τρέχει κάτι. Στο τέλος την ευχαρίστησα κιόλας και την επόμενη στην τάξη είπα στο δάσκαλο μου ότι είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με άλλα σχολεία κ αυτός με χαστούκισε ο γελοίος!

Το καλύτερο για το τέλος-κωμικοτραγικό! Ήμουν σε μια φίλη μου που όποτε πήγαινα σπίτι της κάναμε φάρσες. Αφού είχαμε εξαντλήσει όλα τα τηλέφωνα, λέω " δεν κάνουμε και μια στους δικούς μου;". Πέρνω λοιπόν το νουμερο του σπιτιού και το αφήνω να χτυπάει, να χτυπάει, να χτυπάει χωρίς απάντηση. Απογοητευόμαστε και το κλείνουμε. Πέρασε κάνα δύωρο μέχρι που ήρθε η ώρα να την κάνω κ να πάω σπίτι μου (δίπλα ήταν). Μπαίνοντας μέσα δεν ήταν κανείς, σκέφτομαι " πού πήγαν τέτοια ώρα;". Μέσα σε λίγα λεπτά ακούω κλειδιά, μπαίνει μέσα ο πατέρας μου υποβασταζόμενος από την μητέρα μου και με γύψο στο πόδι. " Τι έγινε καλέ;", ρωτάω. " 'Ενας μα...ς έπερνε επίμονα τηλέφωνο όσο ήμουν στο ντουζ, η μάνα σου έλειπε και στην προσπάθεια μου να το προλάβω βγαίνω με τις σαπουνάδες, γλιστράω απ'την μπανιέρα, πέφτω και σπάω το πόδι μου! @**#". Δεν φαντάζεστε την ντροπή μου εκείνη τη στιγμη, βεβαια δεν μίλησα παρα μετά από 12 χρόνια, όταν του ανακοίνωσα ότι εγώ ήμουν αυτός που καλούσε εκείνο το βράδυ και ότι ήθελα να κάνω φάρσα. Φαίνεται τα είχε μαζεμένα τόσα χρόνια γιατί τον άκουσαν 1000 μέτρα παραπέρα! Ουπς, σόρρυ Μπαμπά!
 
ρε παιδια, τωρα που το λέτε, εκτός από τις φάρσες, εκεί κατά το 1990-1992 υπήρχανε κάποια τριψήφια νούμερα (νομίζω ότι το ένα ήταν το 185, αλλά είχε 2-3) που έπαιρνες τηλ και δεν εβγαζε κάπου, δεν καλούσε δηλαδή αλλά σε εβγαζε σε μπλεγμένες γραμμές. Δηλαδή ακουγες πολλες πολλες φωνες, που όλοι είχαν πάρει για τον χαβαλέ και έτσι όπως μιλάγανε όλοι μπουγιο ψάρευες κάποιον ("εσύ εσυ, που τωρα λες "καλα", μ'ακούς?") και έπιανες κουβέντα. Σαν πρωτογονο chat room δηλαδή :p ... Δεν ξέρω καν αν συνέβαινε σε όλη την Ελλάδα ή αν έπιανε από όπου κι αν έπαιρνες, ή γιατί συνέβαινε.... Το θυμάται κανένας?
 
ενταξει ολοι εκαναν πλακες στο τηλεφωνο ποιος δεν εχει κανει την κορυφαια να παιρνουν 4 - 5 φιλοι και να ζητανε ενα ασχετο ονομα π.χ τον κωστα και στο τελος να παιρνει ο τελευταιος και να λεει ελα ο κωστας ειμαι με ζητησε κανεις?? οι φαρσες του λεντη δεν μουα ρεσαν αν και τις εχω σε cd ο τυπος επαιρνε απλα για να αρχιζει να βριζει ενω ο φουσεκης ηταν καλυτερος το εριχνε στο δουλεμα κορυφαια η φαρσα που πηρε σε υποβρυχιο του πολεμικου ναυτικου

 
Πίσω
Μπλουζα