Ρετρό Σχολικά Είδη

Θυμάστε αυτά τα στυλό; Είχαν υγρό και μικρο-φιγούρες με κίνηση. Νομίζω είναι 60ς, θυμάμαι να χε κάτι παρόμοιο ο παππούς μου στο ράφι της κουζίνας του.

Πηγή φωτο: vendoraΠροβολή συνημμένου 277105

Αυτά τα στυλό είχαν κυκλοφορήσει με διαφορετικά σκηνικά και μικρό-φιγούρες. Ήταν τα αγαπημένα μου!

s-l1200.jpg


s-l960.webp


s-l960.webp


s-l960.webp


s-l960.webp


Πηγή εικόνων: eBay
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτά τα στυλό είχαν κυκλοφορήσει με διαφορετικά σκηνικά και μικρό-φιγούρες. Ήταν τα αγαπημένα μου!

s-l1200.jpg


s-l960.webp


s-l960.webp


s-l960.webp


s-l960.webp


Πηγή εικόνων: eBay
Και σε πολλά ρετρό ανδρικά γραφεία υπήρχαν κ πιο πονηρούτσικα στυλό IMG_5871.jpegμε pin up girls
(Photo etsy)
 
Αυτές τις αστείες καρτούλες - μετρητές τις θυμάστε; Στο σχολείο βάζαμε τους συμμαθητές μας ν ακουμπήσουν το δάχτυλό τους πάνω στην ταινία για να δούμε σε τί βαθμό καψούρας ή άλλης ιδιότητας (και καλά) είχαν φτάσει! Χα, χα πολύ χάρηκα που τα ξαναείδα!!IMG_5851.jpeg (vendora φωτο)
 
Και σε πολλά ρετρό ανδρικά γραφεία υπήρχαν κ πιο πονηρούτσικα στυλό Προβολή συνημμένου 277700με pin up girls
(Photo etsy)
True story : Είχα πετύχει ένα παρόμοιο στυλό με αυτά στο γραφείο του θείου μου τη δεκ. του 90 , σε άσπρο χρώμα και παρόμοιο στυλ με τη κοπέλα στο πράσινο αριστερό στυλό
 
Αυτές τις αστείες καρτούλες - μετρητές τις θυμάστε; Στο σχολείο βάζαμε τους συμμαθητές μας ν ακουμπήσουν το δάχτυλό τους πάνω στην ταινία για να δούμε σε τί βαθμό καψούρας ή άλλης ιδιότητας (και καλά) είχαν φτάσει! Χα, χα πολύ χάρηκα που τα ξαναείδα!!Προβολή συνημμένου 277701 (vendora φωτο)
Τέτοια χιουμοριστικά αντικείμενα ειχαν τα καταστηματα Ρεζέρβα...
 
Τσάντα Αγγλικών την αποκαλούσαμε στα 80ς-90ς…(δεν τη χρησιμοποίησα για να μην την χαλάσω)
Με βινύλ επιφάνεια και φερμουάρ. Ιδανική πλέον για φύλαξη τάμπλετ ή λεπτού laptop.IMG_5471.jpegIMG_5470.jpeg
 
@Mygdala Πολύ ομορφα σχεδια!

Μια τέτοια τσάντα ειχα και εγώ...
Αγορασμένη τη δεκαετία του 90 απο το ρετρό βιβλιοπωλείο ΚΟΣΜΟΣ ΦΛΩΡΑΣ.
Η τσαντα ειχε μπλε βάση, ήταν διάφανη και ειχε επανω με μεγάλα λευκά γράμματα το λογοτυπο του βιβλιοπωλείου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χάρακας Juliette et Romeo (και όχι το αντίστροφο) που ξέμεινε από σετ με χάρακες σε διάφορα μεγέθη και σχήματα.
IMG_6589.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Mygdala Πολύ ομορφα σχεδια!

Μια τέτοια τσάντα ειχα και εγώ...
Αγορασμένη τη δεκαετία του 90 απο το ρετρό βιβλιοπωλείο ΚΟΣΜΟΣ ΦΛΩΡΑΣ.
Η τσαντα ειχε μπλε βάση, ήταν διάφανη και ειχε επανω με μεγάλα λευκά γράμματα το λογοτυπο του βιβλιοπωλείου.
Αυτή είναι διπλής όψεως! Απ τη μια το κράνος από την άλλη λευκή κάλτσα κλπ. Έχω κι άλλη μία με άλλο σχέδιο..αν την βρώ θα την αναρτήσω
 
Πιο 80ς design «πεθαίνεις» (χρώματα, υλικό, μοτίφ, γεωμετρικά σχέδια, καρδιές, παγωτά)IMG_6600.jpegIMG_6601.jpeg
 
κασετίνα lyc sac

πηγη εικονας vendora
 

Συνημμένα

  • LUCSAC.png
    LUCSAC.png
    934,6 KB · Προβολές: 2
Αγορίστικη ξύστρα κρανάκι μοτο
Σβύστρα - ξύστρα Hatta Lala
80s (etsy)IMG_5181.jpegIMG_5175.jpeg
 
Μίνι μανταλάκια, paper clips 80s (πολύχρωμα μανταλάκια υπάρχουν και σήμερα -όχι της μπουγάδας, λολ-, αλλά το πλαστικό τους διαφέρει. Άλλη φάση το παλιό..) Σβύστρα καρδούλα. Απορία: Πως γράφεται στις μέρες μας το Σβύστρα; σβύστρα ή σβήστρα;

IMG_6784.jpegIMG_6783.jpegIMG_6787.jpeg
 
Σχολική τσάντα sega

πηγη εικονας www.vendora.gr
 

Συνημμένα

  • 712d33233b2f67b59d6ac6081c1e9ba5f8b33305.jpg
    712d33233b2f67b59d6ac6081c1e9ba5f8b33305.jpg
    582,6 KB · Προβολές: 2
Πίσω
Μπλουζα