Ρετρό...Φωτορομάντζα

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Εξώφυλλα από δύο περιοδικά με φωτορομάντζα και ένα από αυτά "επιχείρηση ωμέγα". Μαζί με τον Οικογενειακό Θησαυρό και το Ρομάντζο κυκλοφορούσε το Φαντάζιο, η Βεντέτα και το Ντομινό. Τα φωτορομάντζα τα είχε το Φαντάζιο και η Βεντέτα :p . Τα θυμάστε;

picture.php


picture.php
 
Πολυ σπανια κομματια!

thx ;)
 
Θυμαμαι οτι αραια και που επαιρνα ενα περιοδικο που ονομαζοταν "ΚΑΙ". Σ'αυτο ειχε καποια φωτορομαντζα, που ομολογω οτι δεν τα διαβαζα ποτε, γιατι μου φαινονταν βαρετα. Μια φορα που προσπαθησα να διαβασω ενα, πεθανα στα γελια. Ηταν κατι σαν Αρλεκιν, και αυτου του ειδους τα αναγνωσματα μου προκαλουν γελιο (ειναι ακρως διασκεδαστικα), με φωτογραφιες-σκηνες της υποθεσης και τον διαλογο σε συννεφακια. Τωρα που το ξανασκεφτομαι, ηταν κατι σαν βραζιλιανικη σαπουνοπερα...μετα το περιοδικο εκλεισε ;)
 
To Θυμαμαι το ΚΑΙ, το αγοραζε η μητερα μου.

Καπου στο παταρι ειχε παρει το ματι μου καποια τευχη!

Θα ψαξω και θα επανελθω με φωτος ;)
 
circleag είπε:
To Θυμαμαι το ΚΑΙ, το αγοραζε η μητερα μου.Καπου στο παταρι ειχε παρει το ματι μου καποια τευχη!
Δεν το πιστευω οτι εχεις κρατησει τευχη απο το περιοδικο :eek:

Σιγουρα θα βρεις τα φωτορομαντζα που ανεφερα :)
 
Eγώ θυμάμαι, αμυδρά, ελληνικά αστυνομικά φωτορομάντζα του Νίκου Φώσκολου, νομίζω στον ΘΗΣΑΥΡΟ (έχω ακούσει δε ότι πολλές ιταλικές ερωτικές-αστυνομικές κλπ ταινίες τις έκαναν φωτορομάντζα πέρνωντας τα καρεδάκια κατευθίαν από το φίλμ - κόπια - της προβολής).

Έχω ένα ΚΑΙ του 1990 (γενάρης) και θα σκανάρω σελίδες κάποια στιγμή (και κάποια φωτορομάντζα)
 
Ο λαος απαιτει το ΚΑΙ σας να σκαναριστει!!!!!!!!!
 
Κλασσικο παραδειγμα Φωτορομαντζου.

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχαχα

Απλα αν ηταν λιγο μικροτερα δεν θα μας βουλιαζες τους browsers :p
 
Και το περιοδικό Ζάπινγκ στις αρχές της δεκαετίας του ' 90 είχε φωτορομάντζο, από ότι θυμάμαι. Όπως εκείνο με τους διαλόγους με συννεφάκια ανάμεσα σε ένα ζευγάρι νέων, που "εκκόλαπταν τον έρωτά τους" και στο τέλος χώρισαν. Πολύ κακό σενάριο κατά τη γνώμη μου με κωμικούς διαλόγους, όπως:

- Κοπέλα: Σου αρέσει το τσάι; (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων)

- Άντρας: Είμαι αλλεργικός στην αγάπη... Όταν μια κοπέλα με παίρνει στα σοβαρά, εγώ φεύγω!
 
Το Περιοδικό ΡΟΜΑΝΤΣΟ το 1969 δημοσίευσε σε μορφή φωτορομάντσου την ταινία της Φίνος Φιλμς ΠΕΘΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΞΗΜΕΡΩΜΑ με καραμπινάτο καστ\

ΠΗΓΗ: http://clubs.pathfinder.gr/norabalsamiclub

getphoto.php


getphoto.php


getphoto.php


getphoto.php


getphoto.php
 
Φωτορομαντζο με φτασμενους συντελεστες!
 
Πίσω
Μπλουζα