Ρετρό Χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
342
Και μιάς και διανύουμε γιορτινές μέρες είπα να θυμηθούμε μερικές χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις που μας έκαναν εντύπωση.

Για εμένα, μακράν μπροστά ( :wait2: αν και όχι τόσο ρετρό :eek: ) είναι οι διαφημίσεις του ΟΤΕ τα 3 - 4 προηγούμενα χρόνια όπου μέρος των εσόδων θα πήγαιναν για φιλανθρωπικό σκοπό.

Να ξεκινήσω με την πρώτη που όλοι οι ήρωες των παραμυθιών είναι μαζεμένοι στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι του Μελχιόρ και περιμένουν τον Μπαλτάσαρ να έρθει που μάλλον έχασε το δρόμο.

Ο Σκρούντζ κοιτάει σα λιγούρης τη γαλοπούλα και όταν παραπονιέται για τα έξοδα του τηλεφώνου που κάνει ο Γκασπάρ για να βρει τον Μπαλτάσαρ, η Χιονάτη (αν θυμάμαι καλά) του λέει πως είναι για καλό σκοπό και να μη γκρινιάζει.

Την επόμενη χρονιά, μου άρεσε πολύ η διαφήμιση με τη γιαγιά που μαζεύει από το Αστυνομικό Τμήμα τον ταραξία καλλικάντζαρο που φιλοξενεί στο σπίτι της και συνεχώς παραπονιέται (η γιαγιά) στις φίλες της για τις σκανδαλιές του.

Ο καλλικαντζαράκος για να την ευχαριστήσει της παραγγέλνει ένα φορτηγό λουλούδια.

Και βέβαια, η περσινή με τον τύπο που θέλει να φάει γαλοπούλα γεμιστή τα Χριστούγεννα και ένα τηλεφώνημα τον καθυστερεί με αποτέλεσμα οι γαλοπούλες να το σκάσουν από το κοτέτσι και να τη βγάλει με κέτερινγκ.

Για πολύ παλιές, θυμάμαι εκείνη με ένα αγιοβασιλάκι που χόρευε χαρούμενο και διαφήμιζε ένα ποτό για να "συνεχιστεί το κέφι".

Εσείς, θυμάστε χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις;;;;
 
Ενα πρωτόγονο animation.

Εμφανιζεται ενα ελκηθρο με τάρανδους και η μουσική που ακούγεται εχει τους παρακάτω - περίπου - στίχους:

Γκλιν-γκλενκχεν

Γλινγκ-ε-λινγκ-ε-λινγκ

Γκλιν-γκλενγκχεν

Γκλιν!

Εμφανίζεται ο και καλά Ιταλός μάγειρας που ανακοινώνει τοις πάσι:

I migliori auguri

Από MISKO

Κρόνια Πολλά!

(Συγκινήθηκα, και μόνο που το έγραψα).

____________________________________________________________

1975, το πολύ-πολύ 1977.

Ενα μπαρμπαδάκι με σκούφο, σαν νάνος Αγιος Βασίλης, σαν ξωτικό, κόβει βόλτες πισω από μπουκάλια με διάφορες γεύσεις λικερ, λέγοντας με βραχνή φωνή "Bols" και ξανά "Bols" και ξανά μανά "Bols".

Και στο επιμύθιο:

"Αγοράστε

Χαρίστε

Bols".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iYo4EIMvpJU]YouTube - Greek Old Commercial - Telestet - Be Free

Επίσης, άλλη μια με κινητή τηλεφωνία που έλεγε:

"Χαλάρωσε! Το πνεύμα των Χριστουγέννων είμαι!"
 
Lux Interior είπε:
Ενα πρωτόγονο animation.Εμφανιζεται ενα ελκηθρο με τάρανδους και η μουσική που ακούγεται εχει τους παρακάτω - περίπου - στίχους:

Γκλιν-γκλενκχεν

Γλινγκ-ε-λινγκ-ε-λινγκ

Γκλιν-γκλενγκχεν

Γκλιν!

Εμφανίζεται ο και καλά Ιταλός μάγειρας που ανακοινώνει τοις πάσι:

I migliori auguri

Από MISKO

Κρόνια Πολλά!

(Συγκινήθηκα, και μόνο που το έγραψα).
Υπέροχη και αξέχαστη διαφήμιση !! :bow:

(όσο για τo Βols, ήταν το αγαπημένο λικέρ του θείου μου. Οσο παλιά μπορώ να θυμηθώ, σε κάθε γιορτή που γινόταν σπίτι του υπήρχαν πάντα αρκετά μπουκάλια. Μάλλον αυτή την διαφήμιση πρέπει να είχε δεί και τα αγόραζε !! :biglaugh: )
 
OffTopic On

Μόλις θυμήθηκα και τη μουσική της διαφήμισης του Bols...

Ποιητική αδεία :

"Ιο μένυ κίτσεν ντι φισί δε μόρνινγκ.... Ι μπράκιν κούμπα...

Bols... Το λικέρ της βραδιάς!" :D

OffTopic Off
 
Λίγο μεταγενέστερο, αλλά χαρακτηριστικό:

(γυναικεία φωνή, ζουμ σε κοκαλιάρικο κοτόπουλο):

Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά

με γαλοπούλες και γλυκά

μα εγώ θα φάω μια σταλιά

γιατί έχω περιττά κιλά

(μπάσα αντρική φωνή)

Άγιος Βασίλης είμαι εγώ

και μια σταλιά πουλάκι

μια γαλοπούλα γίνεται

με μαγικό ραβδάκι

-ένα ραβδάκι ακουμπά το κοτόπουλο και γίνεται γαλοπούλα-

Ένα δωράκι σου'φερα

γιορτές κι εσύ να κάνεις

κι αντί να παίρνεις τα κιλά

να τρωωωωωωωωως

και να τα χάνεις.
 
Αν όχι Χριστουγεννιάτικη, πάντως σίγουρα προβαλλόταν στη διάρκεια της εορταστικής περιόδου είναι και αυτή για τα Ferrero Roche ...Κύριε Πρέσβη μας κακομαθαίνετε...

Κάτι αμυδρά μου έρχεται και για τα λικέρ Εoliki (parfait amour, κεράσι κτλ) αλλά δεν θυμάμαι τιποτα παραπάνω. :xm:
 
Juanita είπε:
Και μιάς και διανύουμε γιορτινές μέρες είπα να θυμηθούμε μερικές χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις που μας έκαναν εντύπωση.
Για εμένα, μακράν μπροστά ( :wait2: αν και όχι τόσο ρετρό :eek: ) είναι οι διαφημίσεις του ΟΤΕ τα 3 - 4 προηγούμενα χρόνια όπου μέρος των εσόδων θα πήγαιναν για φιλανθρωπικό σκοπό.

Να ξεκινήσω με την πρώτη που όλοι οι ήρωες των παραμυθιών είναι μαζεμένοι στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι του Μελχιόρ και περιμένουν τον Μπαλτάσαρ να έρθει που μάλλον έχασε το δρόμο.

Ο Σκρούντζ κοιτάει σα λιγούρης τη γαλοπούλα και όταν παραπονιέται για τα έξοδα του τηλεφώνου που κάνει ο Γκασπάρ για να βρει τον Μπαλτάσαρ, η Χιονάτη (αν θυμάμαι καλά) του λέει πως είναι για καλό σκοπό και να μη γκρινιάζει.

Την επόμενη χρονιά, μου άρεσε πολύ η διαφήμιση με τη γιαγιά που μαζεύει από το Αστυνομικό Τμήμα τον ταραξία καλλικάντζαρο που φιλοξενεί στο σπίτι της και συνεχώς παραπονιέται (η γιαγιά) στις φίλες της για τις σκανδαλιές του.

Ο καλλικαντζαράκος για να την ευχαριστήσει της παραγγέλνει ένα φορτηγό λουλούδια.

Και βέβαια, η περσινή με τον τύπο που θέλει να φάει γαλοπούλα γεμιστή τα Χριστούγεννα και ένα τηλεφώνημα τον καθυστερεί με αποτέλεσμα οι γαλοπούλες να το σκάσουν από το κοτέτσι και να τη βγάλει με κέτερινγκ.

Για πολύ παλιές, θυμάμαι εκείνη με ένα αγιοβασιλάκι που χόρευε χαρούμενο και διαφήμιζε ένα ποτό για να "συνεχιστεί το κέφι".

Εσείς, θυμάστε χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις;;;;
Η αγαπημενη μου ειναι απο τα μακαρονια ΜΙΣΚΟ....που ελεγε milliori agusti aπο ΜΙΣΚΟ (αν και δεν ξερω ιταλικα)...Χρονια Πολλα!Ειχε μπλε φοντο με ενα ελκυθρο ή κατι τετοιο!!!....τη λατρευα! μακαρινα την εβρισκα καπου... :heartcloud: Τη θυμαστε???Την περιμενα πως και πως τα Χριστουγεννα!!
 
margarita82 είπε:
Η αγαπημενη μου ειναι απο τα μακαρονια ΜΙΣΚΟ....που ελεγε milliori agusti aπο ΜΙΣΚΟ (αν και δεν ξερω ιταλικα)...Χρονια Πολλα!Ειχε μπλε φοντο με ενα ελκυθρο ή κατι τετοιο!!!....τη λατρευα! μακαρινα την εβρισκα καπου... :heartcloud: Τη θυμαστε???Την περιμενα πως και πως τα Χριστουγεννα!!

Έναν μάγειρα θυμάμαι που ευχόταν ... από ΜISCO... και κάτι έλκυθρα με αγιοβασιλάκια να "τρέχουν" πίσω στο φόντο...

Έπαιζε για πολλά χρόνια αυτή η διαφήμιση...
 
Lux Interior είπε:
Ενα πρωτόγονο animation.Εμφανιζεται ενα ελκηθρο με τάρανδους και η μουσική που ακούγεται εχει τους παρακάτω - περίπου - στίχους:

Γκλιν-γκλενκχεν

Γλινγκ-ε-λινγκ-ε-λινγκ

Γκλιν-γκλενγκχεν

Γκλιν!

Εμφανίζεται ο και καλά Ιταλός μάγειρας που ανακοινώνει τοις πάσι:

I migliori auguri

Από MISKO

Κρόνια Πολλά!

(Συγκινήθηκα, και μόνο που το έγραψα).

____________________________________________________________

1975, το πολύ-πολύ 1977.

Ενα μπαρμπαδάκι με σκούφο, σαν νάνος Αγιος Βασίλης, σαν ξωτικό, κόβει βόλτες πισω από μπουκάλια με διάφορες γεύσεις λικερ, λέγοντας με βραχνή φωνή "Bols" και ξανά "Bols" και ξανά μανά "Bols".

Και στο επιμύθιο:

"Αγοράστε

Χαρίστε

Bols".
Ναι. τι όμορφη διαφήμιση. Την πρόλαβα κι εγώ και θυμάματι τις χιονονιφάδες που τις έδειχνε να πέφτουν με οκταγωνικό σχήμα! Και το σκοπό - το τραγουδάκι λου λα λα λα/ λου λου λα λαλα / λα λα λα λα.... Το θυμάμαι ακόμα, αλλά δεν μπορώ να το μεταφέρω. Με αφορμή αυτό να προτείνω κάτι - αν δεν έχει ήδη προταθεί- ?

Μήπως υπάρχει κανένας τρόπος να μεταφέρουμε τις μουσικές (το σκοπό κάποιων τραγουδιών κλπ.) που τα θυμόμαστε για να μείνουν στην ρετρο- Ιστορία? Για σκεφτείτε το...
 
ναι, υπάρχει και λέγεται πεντάγραμμο
 
Ενα πρωτόγονο animation.Εμφανιζεται ενα ελκηθρο με τάρανδους και η μουσική που ακούγεται εχει τους παρακάτω - περίπου - στίχους:

Γκλιν-γκλενκχεν

Γλινγκ-ε-λινγκ-ε-λινγκ

Γκλιν-γκλενγκχεν

Γκλιν!

Εμφανίζεται ο και καλά Ιταλός μάγειρας που ανακοινώνει τοις πάσι:

I migliori auguri

Από MISKO

Κρόνια Πολλά!

Χρονια και ζαμανια !!!

Δεν ειναι αυτη πoυ τελειωνει με τον μαγειρα, την οποια θυμαμαι, αλλα η αρχη ειναι η ιδια !

 
Σε άλλο τόπικ έχω αναφερθεί στη χριστουγεννιάτικη διαφήμιση της Playmobil : Δείχνει τρία - τέσσερα παιδιάκια, αγοράκια και κοριτσάκια [ντυμένα με χειμωνιάτικα ρούχα, σκουφάκια κλπ], και ένα από αυτά κρατάει το καράβι της Playmobil [το πειρατικό], το οποίο είναι στολισμένο με χριστουγεννιάτικες γιρλάντες !!! Τα υπόλοιπα παιδάκια παίζουν τα τριγωνάκια τους και όλα μαζί τραγουδάνε τα κάλαντα : ΄"Καλήν ημέρα άρχοντες" ....

Τη διαφήμιση αυτή τη χρονολογώ στις πολύ αρχές των 80ς, όταν η playmobil είχε βγάλει το υπέροχο πειρατικό καράβι της [το οποίο ... σε πολλάααα παιδικά δωμάτια έκανε τα ταξίδια του εκεί στις αρχές των 80ς ... συμπεριλαμβανομένων του δωματίου μου και του δωματίου του αδελφού μου :flower: :flower: :flower: .... ] .....
 
Διαβάζοντας προ ολίγου εδώ στο φόρουμ μας ένα πολύ συγκινητικό ποστ για το πολυκατάστημα ΜΙΝΙΟΝ, ΄που συνοδεύεται από ένα ακόμη πιο συγκινητικό βιντεάκι, μού ήρθε η "φλασιά" για ένα χριστουγεννιατικο διαφημιστικό σποτάκι του ΜΙΝΙΟΝ, το οποίο θυμάμαι ασπρόμαυρο στις αρχές των 80ς !!! Έδειχνε διάφορα παιδάκια, να έχουν σχηματίσει χορωδία, και να τραγουδάνε, πάνω σε μια παιδική μελωδία που γράφτηκε για το σποτάκι :

Τα Χριστούγεννα στο Μινιόν


έχει ξεφάντωμα και γλεντάμε



και τι γέλιο τρελό πολύ



με το φίλο σας Χάρρυ Κλυνν





Επίσης στο ρεφρέν ο πρώτος στίχος έλεγε πάλι "τα Χριστούγεννα στο Μινιόν", ενώ σε κάποιον άλλο στίχο έλεγε "με τον φίλο σας τον ελέφαντα" .....
 
Juanita είπε:
Για πολύ παλιές, θυμάμαι εκείνη με ένα αγιοβασιλάκι που χόρευε χαρούμενο και διαφήμιζε ένα ποτό για να "συνεχιστεί το κέφι".
Αγοράστε-χαρίστε Bols... Και τι δε θα 'δινα για να την ξαναδώ...
 
ευχες απ τη ΜΙΣΚΟ (70ς)


σχολιο του uploader MrRetromemories: "Το θρυλικο " Μινιον " φιλοξενει τα παιδια των 80s στο πολυκαταστημα της Πατησιων με πολλα παιχνιδια , δωρα και εκπληξεις για τα Χριστουγεννα του 1982 "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλές "ρετρό" συνεχείς χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις ήταν αυτές για το Κρατικό Λαχείο (Κοινωνικής Αντιλήψεως, όπως το πρωτογνώρισα, η εν συντομία Πρωτοχρονιάτικο Λαχείο).

Μια από αυτές που αμυδρά θυμάμαι, είχε "παραφράσει" τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα με άλλους στίχους. Θυμάμαι, προς το τέλος

" Αρχημηνιά κι αρχιχρονιά, ψιλή μου δεντρολιβανιά,


χααααρά- χαρά και ευτυχία, με πρωτο-χρο-ο-νιάτικα Λαχεία...".


Κάποιοι ίσως να θυμούνται κι άλλες διαφημίσεις του πρωτοχρονιάτικου, έβγαινε άλλωστε μια κάθε χρόνο.

Επίσης να μην ξεχάσουμε (αν και νομίζω ότι δεν είναι τόσο ρετρό) τις "κοινωνικού" χαρακτήρα διαφημίσεις, για ανθρώπους που μένουν μόνοι τους τέτοιες μέρες : Εκείνη η συμπαθέστατη κυρία που έλεγε "Ε, να πάω και στο κομμωτήριο, να βάλω κι εκείνο το ωραίο κοκαλάκι στα μαλλιά μου..." (ανατριχιάζω και μόνο που το γράφω...)
 
διαφιμηση του be free της τοτε telestet (τωρινη wind) με τον αξεχαστο βλασση μπονατσο

 
katerinak είπε:
ευχες απ τη ΜΙΣΚΟ (70ς)καρτες UNICEF(1983) : [video=youtube;W8c_x_Ac7-A]

Θυμήθηκα και μια παρόμοια διαφήμιση, λίγο μεταγενέστερη από αυτή με τη μικρή Αντουανέτα, που μας είχε συγκινήσει όλους, καθώς τότε ήμασταν κι εμείς παιδιά... Η διαφήμιση ξεκινούσε με έναν κόλαφο-κατηορώ από τον εκφωνητή:

-Τι κόσμος είναι αυτός που στέλνει ανθρώπους στο Διάστημα και αφηνει τα παιδιά να πεθαίνουν πάνω στη Γη;

Το σκηνικό: ένας πύραυλος και μετά ένα μωρό αφρικανάκι να κλαίει από την πείνα και να εξαφανίζεται. Μετά στο πλάνο μπαίνουν πολλά παιδάκια που χτυπούν τα χεράκια τους σε παρόμοιο ρυθμό σαν να διαδηλώνουν. Κάτι σαν ταμπούρλα- αφρικάνικη μουσική είχε.

Επίσης, τις περιόδους αυτές, η ΕΡΤ διαφήμιζε και τις κάρτες της Εταιρείας Προστασίας Σπαστικών.
 
Πίσω
Μπλουζα