Ρετρό έντυπα και λογαριασμοί

petermeli

RetroN00b
Joined
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
13
Ψάχνοντας σε κάτι ξεχασμένου φακέλους, βρίκα κάτι παλιούς λογαριασμούς και εντυπα από τις δραστηριότιτες του πατέρα μου. Εχει πλάκα όταν κοιτάω τις χρεώσεις σε δραχμούλες και πόσο φτηνά ήταν όλα τότε !!!

Προβολή συνημμένου 73527

Προβολή συνημμένου 73528

Προβολή συνημμένου 73529

Προβολή συνημμένου 73530

Προβολή συνημμένου 73531

Προβολή συνημμένου 73532
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλο ευρημα,αν και βεβαια το φτηνο ειναι σχετικο..αφου πρεπει να υπολογιστουν με το υψος των μισθων τοτε..
 
Σωστός foutix αλλά μην ξεχνάς ότι το 80's είχαμε μόνο νερό, δεη και οτε να πληρώσουμε κι όχι νερό, οτε, δεη, κινητό, ιντερνετ, Nova, δόση αυτοκινήτου, δόση σπιτιού, δόση κάποιας ηλ. συσκευής κλπ !!!! Πώς καταντήσαμε έτσι ????
 
Τη συνδρομή του συναγερμού ξέχασες ! :biglaugh:

Είναι αυτό που λέει ο Χάρρυ Κλυνν "Ο Έλληνας χρειάζεται....για να ζήσει απλά, ειρηνικά".

Ενδεικτικό πράγμα που ήταν φτηνό τότε : τρόφιμα.

Ενδεικτικό πράγμα που ήταν ακριβό τοτε : αυτοκίνητο.

Σήμερα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, μόνο που δε μπορούμε να φάμε λαμαρίνα...
 
Μα ακόμη πετερ και τις ανάγκες φως νερό τηλέφωνο+ιντερνετ (οικόπεδα με δόσεις...χαχα) να βάλεις βγάζεις συμπέρασμα. Αν συνυπολογίσεις δόση σπιτιού, κινητό και θέρμανση κάνεις την υπέρβαση. Αλλά ας μην συνεχίσω και βγούμε οφφ τελείως. Αν βρεις τίποτα άλλο, ανέβασε, ε;
 
Υπεροχες φωτο μπραβο σου ανεβασε τες σε ενα αλμπουμ στο προφιλ σου για να μην χαθουν.
 
Όποιος καλός χριστιανός έχει διάθεση να μου εξηγήσει πώς βγάλαμε το ότι σήμερα η ΔΕΗ είναι το 17,4 του βασικού μέσω πμ, ευπρόσδεκτος! Ευχαριστώ! :biglaugh:

Για ακόμα μια φορά, βλέπω φωτογραφίες στο φόρουμ και σκέφτομαι νοερά: "κάθε πέρσυ και καλύτερα"....

Τα ευρήματα είναι εκπληκτικά - thanks for sharing! :thumbup:

Παρεπιπτόντως @misha: οι φωτός που είναι συνημμένες, δεν χάνονται! Το πρόβλημα το έχουμε μόνο με όσες φιλοξενούνται σε εξωτερικούς servers τύπου imageshack, photobucket, κτλ...
 
Και να φανταστείτε ότι η κατανάλωση αυτή (282 Kw/h) είναι σε περίοδο καλοκαιρινή, Αυγουστος - Σεπτέμβριος ! Που να έβρισκα και τον χειμερινό λογαριασμό που θυμάμαι ότι ζεστενόμασταν με δύο σώματα ηλεκτρικά καλοριφέρ που πρέπει να ήταν τουλάχιστον 2000watt το καθένα !!!!
 
Λογαριασμοί.... τα στοιχεία έχουν διαγραφεί για προφανής λόγους...

Τέλη Κυκλοφορίας 1988, Λογ. Νερού 1975, Λογ. Τηλεφώνου 1987, Τέλη Κυκλοφορίας 1987

attachment.php
attachment.php


Λογ. Τηλεφώνου 1986, 1988

attachment.php
 
Μπράβο που τα κρατήσατε παιδιά. Τέτοια να βλέπουμε να χαιρόμαστε.
 
Στα επόμενα 20-30 χρόνια θα έχουμε πολύ περισότερο υλικό να ανεβάζουμε από τους απλήρωτους λογαριασμούς που κρατάμε στα συρτάρια !!!!! Τυχερά τα παιδιά μας
 
Έχουν αξία τα ευρήματα!!!
 
Αυτα δεν ειναι ρετρο αναμνησεις, ειναι ρετρο πληγες :tease: :frypan:
 
Ρετρο λογαριασμοι ΔΕΗ από το πατρικο..

(τηλεφωνο δεν υπηρχε τοτε στο σπιτι)

29.jpg

28.jpg

27.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ μου δεν κατάλαβα τι ήταν αυτός ο Φόρος Κύκλου Εργασιών (Φ.Κ.Ε.). Έχουν κύκλους οι εργασίες? Και γιατί φορολογείται ένας κύκλος? (θα μου πείτε, μία έλλειψη δεν μπορεί να φορολογηθεί. Μπρρρρρ)

Άλλο ωραίο βλέπω στη τρίτη φωτό. "Οι τιμές πωλήσεως του ηλεκτρικού ρεύματος κυμαίνονται με βάση τον δείκτη μισθών και ημερομισθίων της ΕΣΥ κλπ". Δηλαδή? Να πει με βάση τον μέσο όρο των μισθών των εργαζομένων στη ΔΕΗ να το καταλάβω, αφού επηρέαζε τα έξοδα. Αλλά γιατί δηλαδή αν αυξάνονται οι μισθοί άλλων κλάδων να πληρώνεται ακριβότερα το ρεύμα? Μου θυμίζει ένα κομμάτι του λογαριασμού μου εδώ στην περιοχή μου (χειρότερο μονοπώλιο από την ΔΕΗ, αφού η ίδια ιδιωτική εταιρεία μας δίνει το γκάζι και το ηλεκτρικό). Εϊναι μια χρέωση που κυμαίνεται ανάλογα με την τιμή του γκαζιού και του ρεύματος στην ελέυθερη αγορά. Όταν πέφτει η τιμή ανεβαίνει η χρέωση. Όταν ανεβαίνει η τιμή, πέφτει. Γιατί? Γιατί έτσι.
 
Ψαχουλεύοντας στα χαρτιά του παππού, βρήκα μια σύμβαση εγκατάστασης ρεύματος στο σπίτι στο χωριό το 1967 ! ! !
 
O ΦΚΕ ήταν ο πρόδρομος του ΦΠΑ. Δεν υπήρχε (τότε ακόμα) σε όλα τα πράγματα, παρά μόνο όπου παρέχονταν υπηρεσίες.

Τώρα βεβαίως, στους ελληνικούς λογαριασμούς, υπάρχει κάτι ακόμα πιο ανεξήγητο, οι "ρυθμιζόμενες χρεώσεις"...
 
Πίσω
Μπλουζα