Ρετρό ήχοι και φωνές που προσπαθούσαμε να μιμηθούμε

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
-Η κραυγή του Ταρζάν

-Μουσικά themes τηλεοπτικών σειρών πχ. Ιππότης της Ασφάλτου, Μαγκάιβερ (σε στυλ ταν ταρανάν ταραραράν ταραραράν ταράν)

-Ήχοι όπλων όταν παίζαμε πόλεμο (πίου πίου, μπχχχχχχ...)

-Η ιαχή των Dukes
 
Moυσικά themes σειρών και για μένα, και κινουμένων σχεδίων και κανονικές. Κάτι άλλο δεν θυμάμαι, αλλά πιστεύω ότι τα αγόρια μιμούνταν πολύ περισσότερα πράγματα.
 
Ωραίο θέμα! Σίγουρα αυτά που είπε ο Alkis αλλά και ήχους από βιντεοπαιχνίδια. Φυσικά προσπαθούσαμε να μάθουμε και τραγούδια της εποχής από τα οποία τα ξένα πραγματικά τα κατακρεουργούσαμε.
 
τον ήχο από τα laser στο galactica...

την φωνή των ρομποτ...
 
την μουσικη απο της πιστες του super mario bros.

Την μουσικη απο το Ghosts'n Goblins.

Την μουσικη απο το Wonder Boy

Hχους ηλεκτρικης κιθαρας

Ηχους απο διαφορα οπλα.

Το μουσικο θεμα απο τον Macgyver.

Κλασικα ηχητικα θεματα απο τα Zelda.

Tην μουσικη του Tetris.

Eκατονταδες αλλους ηχους γενικοτερα που βαριεμαι να γραφω γιατι θα γεμησω ολοκληρες σελιδες ειδικα αν κατσω να γραψω για arcades η για videogames γενικοτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Themes ταινιών

- ήχους περιπολικών ασθενοφόρων, πυροσβεστικών

και φυσικά από όπλα όπως ειπώθηκε παραπάνω ( κυριολεκτικά γκαρίζαμε, ξεσηκώνοντας την γειτονιά)...
 
alkis21 είπε:
-Η κραυγή του Ταρζάν
-Μουσικά themes τηλεοπτικών σειρών πχ. Ιππότης της Ασφάλτου, Μαγκάιβερ (σε στυλ ταν ταρανάν ταραραράν ταραραράν ταράν)

-Ήχοι όπλων όταν παίζαμε πόλεμο (πίου πίου, μπχχχχχχ...)

-Η ιαχή των Dukes
Στα παραπάνω να προσθέσω και τον Ντόναλντ με αρκετή, θα έλεγα, επιτυχία :D
 
Επίσης, μόλις θυμήθηκα ότι μία αγαπημένη μίμηση σε μένα και σε άλλους συνομήλικούς μου, ήταν ο Γούντι ο Τρυποκάρυδος. :)
 
ήχοι αυτοκινήτων/μηχανών (βρουμ, βρουμ..)

ήχοι όπλων (τρρρρρρρρ.....μπαμ μπαμ)

κραυγή του Ταρζάν (κρεμασμένοι σε σκοινιά, δέντρα...)

μουσική έναρξης ΡΕΤΙΡΕ (!!!)

σήμα έναρξης των κινουμένων σχεδίων Ροζ Πάνθηρας (από Henry Mancini!!!)

ήχοι καράτε (ιααααα!!!!)

ροχαλητό (χρρρρρρ!!!)
 
Ολα τα παραπανω, και μαλιστα το κανω ακομα με πολλα και διαφορα... #)

Επισης το τρενο, αεροπλανα, ελικοπτερα, μοτοσυκλετες, πουλια, ζωα, καποια εντομα

Καποιους ανθρωπους(γειτονες, συγγενεις, φιλους) :D
 
Στις αρχές της δεκαετίας του '80 τις κυριακές στην ΕΡΤ έβαζε όπερα. Τόσο ήμουν ενθουσιασμένη από το θέαμα (!), που όταν τελείωνε, όλη την υπόλοιπη ημέρα προσπαθούσα να μιμηθώ αυτά που είδα και άκουσα νωρίτερα... (όχι με ιδιαίτερη επιτυχία) γεγονός που έσπαγε τα νεύρα της μητέρας μου ... (πιθανών και των γειτόνων)!!!
 
Περα απο τα αυτονοητα (μουσικες που μου αρεσαν, ηχητικα εφφε κλπ) απο μικρος ειχα μια πορωση με τη σατιρα, και εκτος απο γελοιογραφιες, μου αρεσαν και οι μιμησεις τυπου Μητσικωστα. Οποτε εσπαγα πλακα μιλωντας σαν Παπανδρεου, Μητσοτακης, Καραμανλης και παει λεγοντας :)

Βασικα αλλαζα πολυ τη φωνη μου, σε ασχετες φασεις
 
Πίσω
Μπλουζα