Ρετρό αγαπημένοι προορισμοί για σχολικές εκδρομές

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Νά'μαι πάλι, με ένα νέο thread με περίεργο τίτλο και που ξεκινάει από τη λέξη "Ρετρό..." ! :D

Για εμάς που μεγαλώσαμε στα νότια προάστια, ο "Άγιος Κοσμάς" επί της παραλιακής λεωφόρου

ήταν ανέκαθεν ο αγαπημένος προορισμός σχολικής εκδρομής.

Μάλιστα θυμάμαι ότι ενώ σχεδόν πάντα όλες οι εκδρομές καταλήγαν εκεί,

εμείς κάθε φορά που ακούγαμε ότι θα πάμε εκδρομή, ρωτάγαμε "Που, που ;"

Και μόλις παίρναμε την αναμενόμενη απάντηση, έπεφτε τρελό πανηγύρι.

Να πω την αλήθεια, εγώ δεν είχα τόση μεγάλη πόρωση με το μέρος,

αλλά το όλο κλίμα μου άρεσε.

Η περιοχή είχε πολλά μικρά γήπεδα για μπάσκετ ή ποδόσφαιρο.

Στις μέρες μας, δεν ξέρω καν αν υφίσταται η φράση "πάω στον Αγιο Κοσμά".

Η περιοχή "αξιοποιήθηκε"

Δηλαδή γέμισε καφετέριες που χρεώνουν τον καφέ 5 ευρώ

και για να βρεις γήπεδο να παίξεις, πρέπει να τα "σκάσεις" χοντρά.
 
σε κοντινό δασάκι (Πεύκη)

στο Πολεμικό Μουσείο

στο Μουσείο Γούλανδρή

στο Αβέρωφ!

στο Ναύπλιο
 
εγώ δημοτικό πήγα στην πτολεμαϊδα και η κλασσική εκδρομή ήταν στο "κλειστό" όπως το λέγαμε (εννοώντας το κλειστό γυμναστήριο της πόλης)

γυμνάσιο-λύκειο πήγα στη θεσσαλονίκη όπου συνήθως πηγαίναμε στο πάρκο του μεγάλου αλεξάνδρου στην παραλία (νομίζω ότι έτσι το λέγανε)
 
Exetlaios FTW… :biglaugh:

Στο δημοτικό δεν θα ξεχάσω ποτέ τους αλαλαγμούς έκστασης όταν ανακοινωνόταν εκδρομή…

Προορισμοί ήταν τα κοντινά άλση όπου λάμβαναν χώρα άγριοι κουκουναροπόλεμοι, ποδόσφαιρο, ξύλο και μετά όλοι αγαπημένοι μπαίναμε σε «φάλαγγα κατά άνδρα»(j/k) και επιστρέφαμε…
 
οι εκδρομές μας (οι μακρινές) κατέληγαν στον Άγιο Κοσμά (όπου κάποιες φορές πηγαίναμε και με λεωφορείο της γραμμής οχι πουλμαν) και στα πιο κοντινά μας πηγαίναμε με τα πόδια στο Σταδιο Ειρήνης και ΦΙλίας...
 
Πολύ ωραίο thread exetlaios :)

Θυμάμαι στο Δημοτικό οι κύριοι προορισμοί ήταν το Σούνιο και το Καβούρι.

Οι ετοιμασίες για το τι ακριβώς θα πάρουμε γινόντουσαν μια εβδομάδα πριν.

Επίσης η διεύθυνση του σχολείου μας έδινε από πριν, γραπτές οδηγίες (για τους γονείς κυρίως) για το τι επιτρέπεται και τι όχι να έχουμε μαζί μας στην εκδρομή.

Θυμάμαι ακόμη την εκδρομή στη ΣΤ’ Δημοτικού στο Σούνιο, όπου μαζί με το Fighting the World των Manowar σε κασέτα είχα μαζί μου το Pixel το οποίο είχε σε review το It Came from the Desert (Δε θυμάμαι ποιο τεύχος ήταν).

Οι σελίδες του συγκεκριμένο Pixel έγιναν χάλια όταν έπεσε πάνω τους Coca Cola. Το τεύχος όμως το έχω κρατήσει ακόμη ως ενθύμιο της εκδρομής εκείνης. :)

Στο Γυμνάσιο Λύκειο συνήθως μας πήγαιναν στο Άλσος Παγκρατίου :D 3 μέτρα από το σχολείο δηλαδή που φοιτούσαμε, ενώ για πιο.... μακρινές εκδρομές μας πήγαιναν στην Πανεπιστημιούπολη όπου εκεί τουλάχιστον μπορούσαμε να παίξουμε και μπάλα.

Ελάχιστες φορές θυμάμαι μας είχαν μεταφέρει μέχρι τον Άγιο Κοσμά.

Αυτό που θυμάμαι ακόμη και μου προκαλεί γέλιο, είναι οι αντιδράσεις που προκαλούσαν οι ανακοινώσεις εκδρομών. Τα θρανία κόντευαν να σπάσουν από τα χτυπήματα και ο καθένας φώναζε ό,τι του κατέβαινε εκείνη την ώρα από τη χαρά του. Συνθήματα ποδοσφαιρικών ομάδων, στίχοι από συγκροτήματα, άναρθρα επιφωνήματα και ουρλιαχτά κ.ο.κ. :)
 
Εμείς τις κοντινές εκδρομές τις "βγάζαμε" στη Λαμπρινή...

Φρίκη...

Γυρνούσαμε γύρω γύρω από την πλατεία μην έχοντας τίποτα να κάνουμε...

Οι κούνιες ήταν πιασμένες από παιδάκια και όποια τμήματα προλάβαιναν

"έπιαναν" τα γηπεδάκια και έπαιζαν μπάλα και μπάσκετ μέχρι τελικής πτώσεως.

Κάπιοι άλλοι έπιαναν στασίδι στο τοπικό κέντρο νεότητας...

Βαρετάάά!!!!!

Καμιά φορά μας πήγαιναν με πούλμαν μέχρι την Κηφισιά

και τη Βαρυμπόμπη αλλά δε θυμάμαι να κάναμε τίποτα σπουδαίο

εκεί εκτός από αραλίκι στις καφετέρειες...

Η μόνη χαρά ήταν η ολοήμερη που πηγαίναμε προς το τέλος της

σχολικής χρονιάς με τους κλασικούς προορισμούς:

Καλάβρυτα

Ιτέα - Δελφοί - Γαλαξίδι

Ναύπλιο - Επίδαυρος.
 
Alucard είπε:
Αυτό που θυμάμαι ακόμη και μου προκαλεί γέλιο, είναι οι αντιδράσεις που προκαλούσαν οι ανακοινώσεις εκδρομών. Τα θρανία κόντευαν να σπάσουν από τα χτυπήματα και ο καθένας φώναζε ό,τι του κατέβαινε εκείνη την ώρα από τη χαρά του. Συνθήματα ποδοσφαιρικών ομάδων, στίχοι από συγκροτήματα, άναρθρα επιφωνήματα και ουρλιαχτά κ.ο.κ. :)
πραγματικά ο καθένας έλεγε ότι του κατέβαινε εκείνη τη στιγμή... απιστευτες αναμνησεις...
 
Παρκο Νεας Ελβετιας.

Εκεινη τη τεραστια ανηφορα (ακομα χωματοδρομος ηταν) δεν θα τη ξεχασω ποτε. Ηδη μεχρι να φτασουμε στο παρκο ημασταν "πτωματα".

Στο Ποσειδωνιο

Ατελειωτες ωρες μπασκετ και μια τεραστια ουρα στην μοναδικη βρυση για νερο :nervous:

Στο Γαλαξιας. Ποδοσφαιρο και μπασκετ μεχρι τελικης πτωσεως.

Με πουλμαν με πηγαιναν στην Εδεσσα, στο Διον και κλασικα στον Αϊ Νικολα στη Ναουσσα
 
"εκδρομή-θέλουμε-μάθημα-δε θέλουμε!"

"ο λαός-απαιτεί-να μας πάτε εκδρομή"

"εεεε....κδρομήηηηηη"

και στο γυρισμό

"ούμε ούμε ούμε

σας ευχαριστούμε

άτε άτε άτε

να μας ξαναπάτε"
 
Kambia είπε:
Παρκο Νεας Ελβετιας. Εκεινη τη τεραστια ανηφορα (ακομα χωματοδρομος ηταν) δεν θα τη ξεχασω ποτε. Ηδη μεχρι να φτασουμε στο παρκο ημασταν "πτωματα".

Στο Ποσειδωνιο

Ατελειωτες ωρες μπασκετ και μια τεραστια ουρα στην μοναδικη βρυση για νερο :nervous:

Στο Γαλαξιας. Ποδοσφαιρο και μπασκετ μεχρι τελικης πτωσεως.
Ρε συ που μένεις και εγώ εκεί μεγάλωσα!!!!!Μήπως πήγαινες και στο παλιό το δημοτικό που ήταν απέναντη από τον Γαλαξία?Γιατί όταν μας πήγαιναν εκδρομή στο σχολείο μας έτρεχαν η στον γαλαξία η στην Νέα ελβετία!!!!
 
crimson είπε:
"ούμε ούμε ούμε

σας ευχαριστούμε

άτε άτε άτε

να μας ξαναπάτε"
Α να χαθείς παλιόπαιδο έβαλα τα κλάμματα..................... :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:
 
pooky είπε:
Α να χαθείς παλιόπαιδο έβαλα τα κλάμματα..................... :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:
allesgut.gif
 
crimson είπε:
"ούμε ούμε ούμε

σας ευχαριστούμε

άτε άτε άτε

να μας ξαναπάτε"
ούμε ούμε ούμε

σας ευχαριστούμε

και αύριο πρωί πρωί αδιάβαστοι θα 'ρθούμε! :D

:) :rolleyes: :)
 
"Δάσκαλε θυμήσου,

την παιδική ζωή σου,

που φώναζες και 'συ,

να πάτε εκδρομή..."

ΕΕΕΕΕ......ΕΕΕΕΕΕΕ......ΕΚΔΡΟΜΗ !!!!

:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Πάντως είχε πολύ "μάχη" , γιατί στον ίδιο προορισμό πηγαίναμε τα 2 από τα 3 Δημοτικά σχολεία της πόλης μου. Ετσι και βρισκόμασταν.......:nervous: Το γεμιστό πορτοκάλι με πέτρα έπεφτε βροχή......:nervous:
 
10 Χρονια γκόμεμεεες γκόμεμεεες γκόμεμεεες!!!

10 Χρονια γκόμεμεεες γκόμεμεεες τρελές!!!!

τι σύνθημα ήταν αυτό δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω!!!
 
Όταν ήμουν στο Δημοτικό μας πήγαιναν στα πάρκα της Μεγάλου Αλεξάνδρου (Νέα Παραλία Θεσσαλονίκης), και ιδιαίτερα στο πολύ προχωρημένο (για τότε) "Πάρκο του Φωκά". Ουρές κάναμε για να ανέβουμε στο τελεφερίκ. Η παραλία εκείνα τα χρόνια δεν διέφερε πολύ από τη σημερινή, απλώς τότε δεν υπήρχε ακόμα το "Interni" (πρώην "Θεσσαλονίκη Παλάς") και το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής.

Εκτός Θεσσαλονίκης, ο κύριος προορισμός μας (και στο Γυμνάσιο) ήταν ο Άγιος Νικόλαος Νάουσας, στους πρόποδες του Βερμίου. Το άλσος εκεί είναι ένα από τα πιο υπέροχα μέρη που έχω δει στην Ελλάδα, με πολλά νερά και πλατάνια. Ιδανικό μέρος για εκδρομές, κι όχι μονάχα σχολικές εννοείται!

Τέλος, όταν ήμουν λυκόπουλο και πρόσκοπος (10η Αγέλη και 10ο Σύστημα), για κοντινές εκδρομές προτιμούσαμε τον Χορτιάτη. Το χάιλάιτ όμως ήταν η 10ήμερη κατασκήνωση στο δάσος Κουρί της Κοζάνης! Υπέροχες μέρες, με εξερευνήσεις, μαθήματα προσανατολισμού και επιβίωσης, βραδινά παιχνίδια καμουφλαρίσματος ("Μαχαίρι"), πρωτάθλημα Τζαμιού (τι παιχνίδι κι αυτό!), θεατρικά σκετς και άλλα πολλά. Και πόσο δακρύζαμε την τελευταία μέρα, πριν φύγουμε, όταν σχηματίζαμε κύκλο πιασμένοι χέρι-χέρι και τραγουδούσαμε το συγκινητικό "Τραγούδι του αποχωρισμού", πάνω στην υπέροχη σκωτσέζικη μελωδία "Auld lang syne"... σνιφ...
 
crimson είπε:
"ούμε ούμε ούμε

σας ευχαριστούμε

άτε άτε άτε

να μας ξαναπάτε"
Το δικό μας τραγουδάκι έλεγε:

:acoustic: " Ίπι ίπι ούμε,

σας ευχαριστούμε.

Να μας ξαναπάτε,

αύριο το πρωί...

Στις δέκα και μισή!" :acoustic:

Και άλλο...

:acoustic: "Τα περάσαμε όμορφα, όμορφα, όμορφααα!!!" :acoustic:
 
Παραλλαγή:

Επεράσαμ' όμορφα... κ.τ.λ.

@Akmakas: Άκου "γκόμεμες"... :) Πρώτη φορά το ακούω!!! Φοβερό καμουφλάζ όμως, τι να πω! Σαν το "μακάκας" που κυκλοφορεί τελευταία, ή το παλιότερο "ο μαμιάς της γειτονιάς" των Α.Μ.Α.Ν. :biglaugh:

Ξέχασα κι έναν άλλο πολύ δημοφιλή προορισμό των early nineties (Γυμνάσιο-Λύκειο για μένα): Χανιώτη, στην Κασσάνδρα της Χαλκιδικής, η οποία σήμερα κοντεύει να γίνει σερβική αποικία. (Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου ;) )
 
Εμάς όταν προέκυπτε "ξανφική εκδρομή" μας πήγαιναν στο παλιό νεκροταφείο! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Ναι, εκεί ήταν παλιότερα νεκροταφείο που μετά έγινε πλατειά. :eek:

Αναρωτιόμασταν αν κάτω από το έδαφος υπήρχαν....εχμ....

Το telonio ξέρει πολύ καλά γιατί μιλάω!
 
Πίσω
Μπλουζα