Ρετρό αναζήτηση στίχων τραγουδιών

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Τη δεκαετία του 80' , η ανεύρεση στίχων τραγουδιών ήταν πονεμένη υπόθεση.

Σε ελάχιστες περιπτώσεις, αν έπαιρνες κάποιο δίσκο, υπήρχε μια μικρή πιθανότητα να υπάρχουν και οι στίχοι στο "φακελάκι" του δίσκου.

Όταν συνέβαινε αυτό, ήατν θέμα προς συζήτηση :

- Ρε συ, πήρα το KEEPER OF THE SEVEN KEYS των HELLOWEEN και είχε στίχους !


- Ουάου !!!


Επίσης, το περιοδικό METAL HAMMER δημοσίευε εννίοτε στίχους.

Η καλύτερη λύση όμως, ήταν να αγοράσεις κάποιο εξειδικευμένο βιβλίο που είχε στίχους.

Εγώ είχα τέτοια, για RAMONES και MAIDEN.

Αυτό σου έλυνε τα χέρια, αλλά ίσχυε μόνο για γνωστά συγκροτήματα.

Θυμάμαι επίσης ότι όποιος αγόραζε βιβλίο με στίχους, του το ζητάγανε όλοι για φωτοτυπίες.

Φυσικά στις μέρες μας, όλα αυτά φαίνονται απόμακρα.

Με το Ιντερνετ, σε λίγα δευτερόολεπτα βρίσκεις και τους πλέον απίθανους στίχους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είπες για τους Maiden και μου θύμισες ένα βιβλιαράκι που είχα αγοράσει με την ιστορία τους, γραμμένο αν θυμάμαι καλά από τον Γιάννη Κουτουβό, συντάκτη του Metal Hammer.

Ο κύριος λόγος ήταν ότι είχε τους στίχους από τα 2 πρώτα τους άλμπουμ, Iron Maiden και Killers. Τα βινύλια αυτά, δεν είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από όσο ξέρω με στίχους, και είχα χαρεί που επιτέλους τους είχα. Ιδιαίτερα για το Murders In The Rue Morgue, αγαπημένο μου από τα παλιά τους.
 
Άσχετο, εμένα μου είχε κάνει κάποτε ο δισκάς μου σε μισή τιμή το Joshua Tree των U2 επειδή κάποιος του είχε πάρει το φύλο από μέσα με τους στίχους. Φυσικά και τον πήρα και το φύλο αντικαταστάθηκε από το δίσκο ενός κολητού που δεν τους ήθελε!
 
Πίσω
Μπλουζα