Ρετρό ανεμιστήρας

grtt

RetroWannaBe
Joined
10 Ιαν 2007
Μηνύματα
78
Αντιδράσεις
31
Εδώ και 3-4 χρόνια χρησιμοποιούμε αυτό τον ανεμιστήρα που βλέπετε στις εικόνες. Τον ανεμιστήρα αυτό τον πήρε  ο πατέρας μου από μια μακαρίτισσα θεία μου και δεν έχω ιδέα από το πότε πρέπει να είναι. Αν κρίνω από το βάρος του και την εμφάνιση του υποθέτω από τη δεκαετία του '70 ή του ΄60, λειτουργεί κανονικότατα και δροσίζει πολύ καλά. Είναι αρκετά βαρύς, γύρω στα 8 κιλά καθώς είναι μάλλον από σίδερο. Ξέρει κανείς περισσότερες πληροφορίες;  επισυνάπτω φωτό του και το ταμπελάκι που έχει από πίσω, μάρκας Sharp. 

fan2.jpg

fan1.jpg
 
Ωραίο εύρημα! Γενικά, έχω δει ανεμιστήρες του 80 να λειτουργούν μια χαρά έως σήμερα. Αν μου έλεγαν οτι είναι από το 60 δε θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Για τον συγκεκριμένο δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά σαν σουλούπι μου μοιάζει αρκετά οικείο. Τους θυμάμαι από τη δουλεία της μητέρας μου, καθώς εργάζονταν σε ημιδημόσια υπηρεσία ήταν πολύ δύσκολο να αγοραστούν καινούργιοι. Αν χάλαγε κάποιος απλά έπρεπε να περιμένουν το επόμενο καλοκαίρι για την αντικαταστασή του. Βέβαια κάποια στιγμή, εκεί λίγο πριν το 2000, ήρθαν μαζικά τα κλιματιστικά μηχανήματα και οι ανεμιστήρες αποσύρθηκαν στις αποθήκες, χωρίς ποτέ να λυπάται κάποιος γι αυτό.  Οι μισοί ήταν τύπου σαν αυτό της παραπάνω φωτογραφίας. Θυμάμαι όταν πριν περίπου 15 χρόνια χρειάστηκε να γίνε μεταφορά της υπηρεσίας, ο παλιατζής μαζί με κάτι άλλα μαραφέτια που πήρε, γονάτισε την ντατσούνα του και κέρασε μια τυρόπιτα τους 3-4 υπαλλήλους που ήταν παρόντες στη διαδικασία περισυλλογής, καθώς όπως χαρακτηριστικά έλεγε "μου φτιάξατε τη μέρα κοκκώνες μου, να μην είχα 6 στόματα πίσω να πίναμε και μπύρες". Πολύ σίδερο μιλάμε...
 
οι ανεμιστήρες μιας και low end μηχανήματα δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά από το '60. Ένας επαγωγικός κινητήρας με πυκνωτή, ένας διακόπτης επιλογής και το σασί και τα φτερά. Απλώς τώρα έχουν ευτελιστεί, πιο φτηνά και κατώτερης ποιότητας μοτέρ, πλαστικά φτερά, πλαστικό σασί. Να ξέρετε ότι ένας ανεμιστήρας καίει 50 φορές λιγότερο ρεύμα από κλιματιστικό, επιβαρύνει ελάχιστα το περιβάλλον μιας και δεν έχει φρέον, και δημιουργεί πιο "νορμάλ" ατμόσφαιρα (δεν έχεις την αίσθηση ότι μπαίνεις σε κατάψυξη). Εμείς στο σπίτι ακόμη ανεμιστήρες έχουμε!
 
 Απλώς τώρα έχουν ευτελιστεί, πιο φτηνά και κατώτερης ποιότητας μοτέρ, πλαστικά φτερά, πλαστικό σασί.
Ειδικά για τα πλαστκά 'φτερά', μπορεί να είναι ελαφρύτερα ,αλλά τα παλιότερα με τα μεταλλικά είχαν καλύτερο αποτέλεσμα...

Πoλύ ωραίο , grtt..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα